ČAJE, ČAJOVÉ RARITY A ZAUJÍMAVOSTI

ČAJOVÉ RARITY

ČAJE TYPU GABA

Počet zobrazení: 12556

ČAJE TYPU GABA Podľa výsledkov vedeckých a medicínskych štúdií je GABA, kyselina gama-amino-maslová esenciálna pre metabolizmus mozgu jeho správne funkcie. Jej dopĺňanie do organizmu je často zanedbávané. GABA môže pomôcť redukovať stres, strach, depresie, zlepšiť spánok a imunitu.

Čítajte viac...

Čaj spod hory Fudži

Počet zobrazení: 1095

Čaj spod hory Fudži Šizuoka je veľmi príjemným kúskom Japonska. Z juhu ju lemujú morské brehy a zo severu hory, ktoré sa dvíhajú až k vrcholkom krásnych Japonských Álp. Na jemne zvlnených pahorkoch sa darí čaju a temer odvšadiaľ vidieť monumentálnu posvätnú horu Fudži, ktorá ako živá bohyňa stráži tento kraj.

Čítajte viac...

ČAJOVNE & AMSTERDAM

Počet zobrazení: 1898

ČAJOVNE & AMSTERDAM Mohol by som tu prežiť celý svoj život. Každý deň sa prechádzam po hlučnej ulici plnej chodcov tak pokojne, ako sa zvyknem prechádzať po vlastnej záhrade. René Decartés (1631)

Čítajte viac...

Čaj na tanieri

Počet zobrazení: 1087

Čaj na tanieri Nenájde sa snáď na svete kuchyňa, ktorá by bola tak pestrá, chutná a zdravá ako tá čínska. Príprave pokrmov sa tu vždy pripisovala veľká dôležitosť a jedlo okrem príjemných chutí, vôní, kompozícií a farieb malo človeka aj liečiť.

Čítajte viac...

TEA CUP - HAMBURG 2005

Počet zobrazení: 1098

TEA CUP - HAMBURG 2005 Na jeseň 2005 Expo Hamburg naplnili príjemné vône, úsmevy pôvabných dievčat, skvelé čaje v nápaditých baleniach a ich snaživí predajcovia zo všetkých kútov sveta.Obchodníci a milovníci čaju sa skoncentrovali práve tu v Hamburgu, ktorého obrovské prístavisko je vstupnou bránou do Európy.

Čítajte viac...

Legendárna TIGRIA HORA a ČAJ

Počet zobrazení: 1201

Legendárna TIGRIA HORA a ČAJ ”Je večná škoda, ak ste navštívili Su-čou a neboli ste na Tigrej hore,” napísal slávny sungský básnik Su Ši pred tisíc rokmi a jeho výrok platí dodnes.

Čítajte viac...

HODNOTENIE NAJLEPŠÍCH ČAJOV ČÍNY

Počet zobrazení: 1377

HODNOTENIE NAJLEPŠÍCH ČAJOV ČÍNY SPLYNÚŤ S POVETRÍM... Tak, milí priatelia, ak ste nejedli nič voňavé, neumývali ste sa mydlom, neosviežili sa kolínskou, nepoužili parfém či dezodorant a nemáte v ústach žuvačku, môžete celkom potichu vstúpiť s nami do novodobej svätyne čaju. I tá najjemnejšia cudzia vôňa by mohla pomýliť jemné a rokmi cvičené čuchové bunky expertov, ktorí sa sem do najväčšieho čínskeho Múzea čaju vybudovaného v Chang-čou na západ od Západného jazera pod strmými svahmi Dračej studne zišli z viacerých čajových veľmocí, aby vyhodnotili, porovnali a ocenili najlepšie jarné čaje sezóny roku 2005.

Čítajte viac...

ČAJOVŇA Tchaj-ťi

Počet zobrazení: 1262

ČAJOVŇA Tchaj-ťi Ak cvičíte Tchaj-ťi, iste poznáte ten nekonečný pocit mierumilovnej voľnosti, pokojného plynutia a zároveň rastúcej vnútornej rovnováhy a sily, ktoré mäkké pohyby, vedené podstatou jednotlivých cvikov spojených do jednoliatej formy, prinášajú. Tchaj-ťi nie je iba fyzické cvičenie, ale má hlboký vnútorný rozmer. Podobne, ako podávanie a pitie čaju nezaháňa iba smäd a ozdravuje telo, ale vnáša do duše pohodu a chuť otvoriť dvierka filozofii a myšlienkam o otázkach bytia. Spojenie oboch fenoménov v jedno je unikátnou výzvou starých majstrov dnešnej dobe...

Čítajte viac...

ČAJOVNE v nebeskom Chang-čou

Počet zobrazení: 1208

ČAJOVNE  v nebeskom Chang-čou Veľmi sme sa tešili na všetky čajové obchodíky a čajovne nebeského mesta Chang-čou, ležiaceho na brehoch Západného jazera Si-chu. Museli sme si však z nich skromne vybrať, pretože keby sme chceli vychutnať čaj v každej z nich, asi by sme tu strávili zvyšok života.

Čítajte viac...

ČAJ Z KVETOV ČAJU

Počet zobrazení: 1537

ČAJ Z KVETOV ČAJU UNIKÁTNY ČAJ

Medzi skutočné čajové rarity patrí tento lisovaný čaj z kvetov prastarých čajových stromov. Áno, čajové koláče sa spravidla lisujú z kvalitných listov čaju, no k raritám čajovej kultúry patria čajové koláče z kvetov čaju, nazbieraných zo starých stromov v pôvodných čajových lesoch na svahoch hôr Ťing Maj.

Čítajte viac...

Ako vzniká čaj Oolong

Počet zobrazení: 1662

Ako vzniká čaj Oolong Oollong (úlong) - čiastočne fermentovaný čaj je známy tým, že jeho chuť sa približuje čiernemu čaju, no zdravotnými účinkami sa vyrovná čajom zeleným.

Čítajte viac...

KOLÍSKA ZENU, PÁR KAMEŇOV V PIESKU

Počet zobrazení: 1926

KOLÍSKA ZENU, PÁR KAMEŇOV V PIESKU Čo je tak zvláštne na záhrade Rjóandži? Prázdno medzi kameňmi ...

STAROBYLÉ KYOTO
Bol to naozaj skvelý nápad predĺžiť si pobyt v Japonsku o niekoľko dní a navštíviť i starobylé Kyoto. V skorom ráne sme prefrčali superexpresom šinkanzenom Hikari rýchlosťou vyše 200 km/h popod posvätnú horu Fudži, ...

Čítajte viac...

KVITNÚCI ČAJ - RUŽA V ČAJI

Počet zobrazení: 1947

KVITNÚCI ČAJ - RUŽA V ČAJI Malý zázrak života. Kvet v lístkoch čaju. Živý obraz, pri ktorom sa srdce tíško chveje očakávaním... HAI BEI TU ČU

Čítajte viac...

SVET PARÍŽSKYCH ČAJOVNÍ

Počet zobrazení: 2687

SVET PARÍŽSKYCH ČAJOVNÍ POVESTNÉ KAVIARNE PARÍŽA Bol to práve čaj, čo nás pritiahol do Paríža, hoci toto vzrušujúce mesto, v ktorom iste sídlia múzy, je známe najmä svojimi všadeprítomnými kaviarničkami. Na chodníkoch pred nimi sú stoličky naukladané chrbtom k stene v súvislom rade tak, aby ste si tu mohli posedieť, pozorujúc ľudí, prechádzajúcich po chodníku, ako to robili aj naše babičky, keď len tak posedávali na priedomí. V kaviarňach trávili svoj pomaly plynúci čas umelci, čudáci, intelektuáli, obyčajní Parížania i tí, čo sa Parížanmi chceli stať.

Čítajte viac...

Pu Erh a najstaršie čaje Číny

Počet zobrazení: 4924

Pu Erh a najstaršie čaje Číny Čaj Pu Erh - Pu-er – Pchu-er sa preslávil po celom svete vďaka svojej jedinečnosti. Nadväzuje na pôvodné divoké prastaré čínske čaje opradené bájami a legendami. Už v starej Číne a v Tibete dostával mnoho lichotivých názvov a dnes sa často označuje aj ako „čínsky penicilín“. Pred storočiami slávny čínsky lekár Čao Sü Min o predchodcoch dnešného pueru tvrdil, že sa mu žiaden iný čaj nevyrovná, pretože posilňuje telo, vyrovnáva sily jin a jang a život robí dlhým a zdravým. Sám ho vraj pil denne a dožil sa 102 rokov.

Čítajte viac...

HIMALÁJSKE ČAJE - NEPÁL

Počet zobrazení: 2340

HIMALÁJSKE ČAJE - NEPÁL TAJOMNÝ NEPÁL Vôňa čaju inšpirovala autorov mnohých kníh, ale o nepálskych čajoch sa toho doteraz veľa nenapísalo. Zostávajú tajomné ako samotná krajina pod Himalájami. Hoci indické čaje dopestované na vysokohorských plantážach v neďalekom Dárdžilingu patria medzi najslávnejšie na svete a znalci čaju sú ochotní za najlepšie z nich zaplatiť nevídané sumy, ozývajú sa prvé hlasy, že ortodoxné nepálske čaje ich prevyšujú v mnohých smeroch.

Čítajte viac...

ČAJOVÉ PLANTÁŽE NEPÁLU

Počet zobrazení: 1804

ČAJOVÉ PLANTÁŽE NEPÁLU Najlepšie nepálske čajové plantáže sa nachádzajú na juhozápadných svahoch legendárnej Kančendžengy v tesnej blízkosti slávnych čajových plantáží v indickom Dárdžilingu. Oproti nim majú momentálne niekoľko výhod. Plantáže v Dárdžilingu zostarli a prišiel čas vysádzať nové čajové kríčky, ktoré prinesú prvú bohatú úrodu čajových lístkov až po niekoľkých rokoch.

Čítajte viac...

ZELENÝ ČAJ SPOD HORY FUDŽI

Počet zobrazení: 1588

ZELENÝ ČAJ SPOD HORY FUDŽI PRVOPOČIATKY Divoko rastúce stromy čajovníka sa objavili v Indii a po prvý raz sa začali pestovať v Číne. Počas storočí sa čaj liečebne používal a stále sa používa v tradičnej čínskej medicíne. Aj moderné výskumy potvrdzujú, že pitie čaju je naozaj zdravé a osviežuje telo i ducha. Do Japonska priviezli čajové kríčky budhistickí mnísi z Číny v 8. storočí. Čoskoro sa pestovanie čaju na japonských ostrovoch rozšírilo a položili sa základy čajovému priemyslu.

Čítajte viac...

DRAČIE OČI

Počet zobrazení: 1926

DRAČIE OČI TCHAJ-MU LUNG-ČU Za týmto jedinečným čajom sa vyberieme až do samotnej kolísky bielych čajov, k povestnej hore Tchaj-mu. Vystupuje priamo z mora a je známa svojou krásou a tajomnými legendami.

Čítajte viac...

HISTÓRIA ČAJU V JAPONSKU

Počet zobrazení: 2585

HISTÓRIA ČAJU V JAPONSKU Duch japonských ostrovov, myslenie i zvyky tamojších ľudí sú pre nás Európanov dodnes opradené tajomstvom. Čaj formoval umenie, kultúru i filozofiu. Zmenil človeka tak, ako človek zmenil čaj...

Čítajte viac...

ZELENÝ ČAJ V JAPONSKU

Počet zobrazení: 3595

ZELENÝ ČAJ V JAPONSKU Hoci existuje mnoho rôznych spôsobov spracovania čaju z čajových lístkov stálozeleného kríka Camelia sinensis, dá sa povedať, že vo svete sa pijú prevažne tri typy čaju. Zelený nefermentovaný (neoxidovaný) čaj, čierny fermentovaný čaj a úlong (oolong), čiastočne fermentovaný čaj

Čítajte viac...

DARJEELING - CESTLETON - Skvost zo strechy sveta

Počet zobrazení: 1061

DARJEELING - CESTLETON - Skvost zo strechy sveta Pod hradbou Himalájí dozrievajú vo vysokých nadmorských výškach a čistom vzduchu čaje mimoriadnej kvality. K najznámejším a najkvalitnejším pestovateľským oblastiam patrí indický Dárdžiling (Darjeeling) ležiaci na severe Indie v západnom Bengálsku pod treťou najvyššou horou sveta, nádhernou Kančendžengou (8586 m) medzi tromi starými zakázanými kráľovstvami. Sikimom, Nepálom a Bengálskom.

Čítajte viac...

Dračia studňa

Počet zobrazení: 2989

Dračia studňa Keď sme sa pred pár rokmi vrátili z Číny, boli sme skrz-naskrz zamilovaní do Dračej studne. Pili sme ju pri každej príležitosti a vždy, keď sme sa hlboko zamysleli, na akom čaji by sme si mohli pochutnať, napadlo nám len jedno. Dračia studňa.

Čítajte viac...

Dračia studňa - delenie podľa kvality

Počet zobrazení: 1857

Dračia studňa - delenie podľa kvality LUNG-Ting Dračia studňa, Lung-ťing, je cenená ako najlepší a najslávnejší čaj Číny. Patrí tiež k tradičným čajom spomínaným v starých literárnych prameňoch.

Čítajte viac...

Zrod čierneho čaju

Počet zobrazení: 1471

Zrod čierneho čaju Metamorfózy čierneho čaju Za jeden jediný deň sa zmení púčik a dva mladé lístky na štipku čierneho čaju. Mení sa forma i obsah. Mení sa i samotná podstata čaju. Len žiarivé slnko a ranné hmly v ňom zostanú navždy nezmené...

Čítajte viac...

Ako správne porovnávať čaje

Počet zobrazení: 1167

Ako správne porovnávať čaje Milovníci dobrého čaju často navzájom debatujú o tom, aký bol ten či onen čaj. Je veľmi pôvabné vychutnávať čaj všetkými zmyslami a nechať ho, aby očaril našu dušu. A je rovnako zaujímavé a zábavné čaje navzájom porovnávať a hľadať odtieniky vôní, farieb a chutí, aké v nich zanechali slnečné lúče či monzúnové dažďe.

Čítajte viac...

Slaný tibetský čaj

Počet zobrazení: 3525

Slaný tibetský čaj PRVÁ SKÚSENOSŤ Slaný tibetský čaj s jačím maslom sme po prvý raz ochutnali v tibetskej štvrti starého Káthmandú, kde nám ho pripravili dvaja mladí Tibeťania. Vošli sme im až do malej kuchynky, aby sme pre Čajovňu dobrých ľudí získali ďalšiu originálnu receptúru.

Čítajte viac...

Japonský zelený čaj

Počet zobrazení: 2192

Japonský zelený čaj MODERNÉ TECHNOLÓGIE SPRACOVANIA ČAJU Spracovanie čaju Senča, Gyokuro a Banča Do konca 19. storočia sa čaj v Japonsku spracovával a upravoval ručne. Odvtedy však ľudia vynaložili veľa úsilia na to, aby vynašli a vyvinuli vhodné stroje na spracovanie čaju.

Čítajte viac...

Legendy o čaji Pi-luo-čchun

Počet zobrazení: 1202

Legendy o čaji Pi-luo-čchun O každom skvostnom čínskom čaji sa tradujú legendy a píšu sa básne, ktoré si dnes rozprávajú milovníci čaju po celom svete. A tak je to i s čajom Pi luo čchun.

Čítajte viac...

Čaj od Veľmi veľkého jazera PI-LUO-ČCHUN

Počet zobrazení: 1066

Čaj od Veľmi veľkého jazera PI-LUO-ČCHUN Čaj Pi-luo-čchun je hneď za legendárnou Dračou studňou druhým najslávnejším čajom Číny. Vo svete sa preslávil svojimi jemnými mladučkými púčikmi plnými vône zberanými tak skoro na jar, ako je to len možné, a aj astronomickými cenami, ktoré sú ochotní milovníci a znalci čaju zaň v prvých dňoch zberu zaplatiť. Pi-luo-čchun má medzi zelenými čínskymi čajmi zvláštne miesto. Pravý Piluo-čchun sa pestuje len v oblasti Tungtching (Dongting) pri jazere Tchaj-chu na svahoch Východnej a Západnej hory neďaleko mesta Su-čou známeho svojimi klasickými záhradami na ploche asi 2 000 km2.

Čítajte viac...

Jazmínový čaj

Počet zobrazení: 5955

Jazmínový čaj ČAJ A VÔŇA KVETOV Východné národy milujú sladkú vôňu rozkvitnutých kvetov. Preto si ich často pridávajú do jedál a nápojov, predovšetkým do čaju. Suché čajové lístky veľmi silne absorbujú vlhkosť a s ňou i vône svojho okolia. To využívali už prví pestovatelia čaju, ktorí zistili, že čaj zberaný a sušený v čase kvitnutia ovocných stromov, rastúcich v okolí čajových záhrad, prijíma vôňu kvetov a odovzdáva ju nápoju, ktorý sa z čajových lístkov pripravuje.

Čítajte viac...

Indiánske čaje lásky

Počet zobrazení: 7222

Indiánske čaje lásky Dažďové pralesy povodia Amazonky sú domovom mnohých drevín, u ktorých sa popisujú výrazné liečivé a stimulačé účinky. Afrodiziaká, čaje lásky poznali už primitívne kmene Indiánov, ktorí mali k sexualite nekomplikovaný a veľmi prirodzený vzťah. Vo veľkej miere využívali účinky povzbudzujúcich rastlín, ktoré im pomáhali zachovať si aktívnu vitalitu až do vysokého veku.

Čítajte viac...

Kvitnúce čaje - čínske čajové umenie

Počet zobrazení: 5026

Kvitnúce čaje  - čínske čajové umenie Kvitnúci čaj - Tea Art - Hai Bei Tu Chu Malý zázrak života. Kvet v lístkoch čaju. Živý obraz, pri ktorom sa srdce tíško chveje očakávaním...

Čítajte viac...

Tea Katea – čaj, ktorý môže mimoriadne pomôcť proti alergiám, sennej nádche a astme

Počet zobrazení: 11199

Tea Katea – čaj, ktorý môže mimoriadne pomôcť proti alergiám, sennej nádche a astme Podľa japonských vedcov tento čaj obsahuje oveľa viac metylovaných katechínov (EGCG ) ako bežný zelený čaj. Práve vysoký obsah týchto látok v čaji môže efektívne pôsobiť proti prejavom alergií, sennej nádche, katarom a zahlieňovaniu dýchacích ciest.

Čítajte viac...

ŽIVOT: VEDECKÉ ČAJE z Čajovne dobrých ľudí

Počet zobrazení: 3062

ŽIVOT: VEDECKÉ ČAJE z Čajovne dobrých ľudí Kvalitné zelené čaje prospievajú zdraviu človeka. No mohol by byť čaj ešte zdravší a pomáhať pri niektorých civilizačných ochoreniach intenzívnejšie? Tejto problematike sa v súčasnosti venujú viaceré výskumné ústavy čaju v Číne, na Taiwane a v Japonsku. Predovšetkým japonskí vedci sa v posledných rokoch zamerali na výskum možností zvyšovania liečivých vlastností zelených čajov. Vyšľachtili čaje, ktoré vynikajú vysokým obsahom antioxidatnov a ďalších zdraviu prospešných látok.

Čítajte viac...

BUDHOVA RUKA A INÉ ČAJE

Počet zobrazení: 1605

BUDHOVA RUKA A INÉ ČAJE Prečo má Čína tak veľa rôznych čajov odlišných vo svojej chuti a vôni? Tajomstvo tkvie v jedinečnosti čajových kríkov pestovaných v jednotlivých oblastiach.

Čítajte viac...

THAJSKÉ ČAJE... Inspirace ze Siamu, země úsměvů

Počet zobrazení: 2575

THAJSKÉ ČAJE... Inspirace ze Siamu, země úsměvů Země úsměvů, jak je Thajsko zhusta přezdíváno, či Siam, jméno, pod kterým bylo dlouhá staletí uznáváno jako jedna z nepřehlédnutelných mocností jihovýchodní Asie, patří mezi země oplývající obrovským množstvím historických památek, přírodních krás a je doslova nevyčerpatelnou studnicí inspirace a nezapomenutelných zážitků.

Čítajte viac...

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti
Naša webová stránka ukladá údaje na vašom zariadení (súbory cookie a úložiská prehliadača) na identifikáciu vašej relácie a dosiahnutie základnej funkčnosti platformy, zážitku z prehliadania a zabezpečenia.
Môžeme ukladať údaje na vašom zariadení (súbory cookie a úložiská prehliadača), aby sme mohli poskytovať doplnkové funkcie, ktoré zlepšujú váš zážitok z prehliadania, ukladať niektoré z vašich preferencií bez toho, aby ste mali používateľský účet alebo bez prihlásenia, používať skripty a/alebo zdroje tretích strán, widgety atď.

Prihlásenie