PRESS
FORBES: Varujú, že aj čaj sa dá falšovať. Najstaršiu čajovňu u nás vedú Ondejčíkovci už viac ako tri dekády
Počet zobrazení: 37
Za vedomosťami, skúsenosťami a za najkvalitnejšími čajmi a čajovými raritami cestujú priamo na plantáže v Japonsku, Číne, Indii, Nepále, Kórei, Indonézii, na Srí Lanke a v mnohých ďalších krajinách Ázie. Na Slovensko čaje dovážajú letecky, aby sa k zákazníkom dostali čo najčerstvejšie, najlepšie tesne po zbere. Zrejme práve preto sa Čajovni dobrých ľudí celú dobu dobre darí. Nitrianska čajovňa, ktorú už tri dekády vedú manželia Ondejčíkoví, je tou najstaršou na Slovensku.
PROFIT: BIZNIS A PRÍBEHY - Život venovaný čaju
Počet zobrazení: 4403
Lucia Fričová, foto: Maňo Štrauch: Manželia Vladimír a Alenka Ondejčíkovci začínali podnikať s tridsiatimi korunami. Nadšenie z bonsajov a sypaných čajov ich neopúšťa ani po dvadsiatich dvoch rokoch. Cestujú po celom svete, aby sa stretli s odborníkmi, vybrali najkvalitnejšie produkty či školili a prednášali o spoločnej vášni, ktorá ich nielen spája, ale aj živí.
MIAU: Degustátori čaju
Počet zobrazení: 3617
Schopnosť naučiť sa rozlišovať jednotlivé odtiene chutí a vôní je otázkou záujmu, pozornosti, cviku a samozrejme aj miery prirodzenej vnímavosti. Profesijne je dôležité aj zameranie degustátora čaju. Na našich cestách na najznámejšie a najlepšie čajové plantáže Ázie sme sa stretli s mnohými znalcami čaju a od každého sme sa snažili niečo naučiť. Prvou úzko špecializovanou skupinou sú technológovia a degustátori priamo v čajových fabrikách, ktorí denne kontrolujú kvalitu všetkých produkovaných čajov.
TÝŽDEŇ: O čaji a bonsajoch
Počet zobrazení: 3594
Vo východnej Ázii sú čaj a bonsajistika úzko previazané. V bonsajovej záhrade vám spravidla ponúknu čaj, kým čajovne zdobia bonsaje. Rovnaká kombinácia učarovala aj manželom Alene a Vladimírovi Ondejčíkovcom.
SVET ORIENTU: Cesta čaju do sveta
Počet zobrazení: 330
Podľa legendy čaj objavil už v roku 2737 pred našim letopočtom čínsky vládca Šen-nung vlastne náhodou. Keď oddychoval pod čajovníkom, do nádoby s vriacou vodou mu napadali listy. Tekutina s vyluhovanými listami mala nielen príjemnú vôňu, ale vládcu aj osviežila. O tom, ako sa dostal čaj do celého sveta či o nových trendoch v jeho pestovaní hovoríme s Alenkou a Vladimírom Ondejčíkovcami, majiteľmi vychýrenej Čajovne dobrých ľudí v Nitre.
INTERVIEW - MÁME RADI POMINUTEĽNOSŤ
Počet zobrazení: 498
TEXT A FOTO - IGOR STANČÍK: Vôňa čaju, krása bonsajov, múdrosť starých filozofií. Cesty na vzdialené kontinenty za poznaním sveta i seba samého. Čajovňa dobrých ľudí. To všetko je súčasťou každodenného bytia manželov Ondejčíkovcov, ktorí sa pred desaťročiami nadchli poznávaním, ochutnávaním, degustovaním a hľadaním dobrých zážitkov a drobných radostí všedného dňa.
WELLNESS: Profesionálky... Ženy nemusia pestovať bonsaje
Počet zobrazení: 3957
IVANA BÁNOVÁ: V Nitre oproti synagóge nájdete obchod presýtený exotickými vôňami s nenápadnou výveskou Bonsai centrum Nitra o kúsok ďalej Čajovňu dobrých ľudí. Sú to akési oázy pokoja v hektickom svete. Vytvorila ich spolu s manželom RNDr. ALENA ONDEJČÍKOVÁ, ktorá umenie spájať príjemné s užitočným dotiahla takmer k dokonalosti. Jej hobby - pestovanie bonsajov a pitie čaju - sa stali zároveň jej profesiou.
PRAVDA: Čierny čaj je zdravý a zelený zdravší
Počet zobrazení: 7156
Bianka Stuppacherová, PRAVDA - Zdravie: Čaj môže byť liekom, afrodiziakom a predstavovať i chvíľku pohody. Ktosi povedal, že v šálke čaju sa skrýva celý svet. Na Slovensku o tom azda najviac vedia ,,čajomilovia" Alenka a Vladimír Ondejčíkovci, ktorí kvôli čaju precestovali celú Áziu, organizujú zážitkové školy čaju, ochutnávky, prednášky, čajové výstavy a do svojej Čajovne dobrých ľudí v Nitre dovážajú tú najkvalitnejšiu svetovú čajovú produkciu priamo od pestovateľov, ktorých aj osobne poznajú.
PROFIT: Trh s čajovňami nebude nikdy presýtený
Počet zobrazení: 4025
Ak má človek dosť síl, nič nie je ťažké, vravia nitrianski podnikatelia, ktorí predávajú bonsaje a čaj. Alena a Vladimír Ondejčíkovci rozbehli podnikanie s tridsiatimi korunami. Prvé bonsaje predali v roku 1988. Dnes sú v Nitre majiteľmi čajovne a bonsaj...
BREJK: Rozhovor Andreja Horvátha
Počet zobrazení: 1845
Andrej Horváth: Čaj rastie na neskutočne krásnych miestach, väčšinou v horách, čajovne sa často nachádzajú v chrámoch alebo v krásnych záhradách a ľudia, ktorí sa s čajom zaoberajú sú veľmi zaujímaví. Ale naša cesta čaju začala zrejme ešte oveľa skôr, ako sme sa dozvedeli o tom, že niekde tam na východe rastú čajové kríčky. Asi sme na nej boli už vtedy, keď sme ako deti behali po lúkach, naháňali motýle, štverali sa do kopcov, liezli po skalách. Cesta čaju začína v srdci...
BAR MAGAZINE - Čaj, ázijský drink číslo 1
Počet zobrazení: 526
BAR MAGAZINE: Číslo Bar Magazinu venované Ázii by asi nemalo veľký zmysel, ak by sme vynechali ten najdôležitejší ázijský nápoj, bez ktorého si žiadny obyvateľ tohto kontinentu nevie svoj deň ani predstaviť. Čaj. Pre tých, ktorým sa zdá príliš obyčajný, prípadne si doteraz mysleli, že čaje rozdeľujeme na čierne, zelené, ovocné a bylinkové, ponúkame vzrušujúci exkurz do sveta tohto, v Ázii priam posvätného, nápoja. A keďže sa chceme rozprávať o čaji naozaj fundovane, vybrali sme si tých najlepších odborníkov, ktorí sa na Slovensku dajú nájsť. Manželia Alenka a Vladimír Ondejčíkovci sa problematike čaju, cestovaniu po svete s túžbou po objavovaní tých najlepších čajových lístkov a šíreniu osvety o tomto tradičnom ázijskom nápoji venujú už viac ako 30 rokov. Stretli sme sa s nimi v ich Čajovni dobrých ľudí v Nitre a keby sme sa nemuseli vrátiť späť do Bratislavy, naša diskusia by trvala snáď aj do rána.
BREJK: Luxus v čajovom hrnčeku
Počet zobrazení: 1968
Andrej Horváth: Biznis s kvalitnými čajmi prekvitá najmä v Ázii, no našiel si už cestu aj do našich končín.
BAR MAGAZINE: Rozprávanie o čaji
Počet zobrazení: 3393
Asi pred 20 rokmi, presnejšie v roku 1990 sme otvorili Bonsai centrum Nitra a popri ňom o trochu neskôr i Čajovňu dobrých ľudí, ktoré sa stali naším osudom a celoživotnou láskou. Predtým sme študovali na Prírodovedeckej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave matematiku a chémiu (Vladimír ) a biológiu ako vedecký smer so zameraním na fyziológiu človeka (Alena). Ešte pred revolúciou sme sa začali zaoberať bonsajistikou a po nej sme sa rozhodli, že sa bonsajom, kameňom, prírodným vôňam a dobrým čajom budeme venovať i profesionálne po celý zvyšok života.
PLUSKA ZDRAVIE: Čaj nie je len zafarbená voda
Počet zobrazení: 1698
IVANA PAULÍKOVÁ: Čína. Taiwan. Japonsko. Nepál. India. Srí Lanka. Alena a Vladimír Ondejčíkovci cestujú za čajmi! Veľmi dávno pochopili, že ich tajomstvo nie je vo vrecúšku na vylúhovanie. Pri prvom stretnutí s nimi musí byť každému jasné, že títo ľudia milujú hory. Nie sú to však typickí turisti ani trénovaní horolezci či nejakí adrenalínoví športovci. Dokážu precestovať tisícky kilometrov, aby sa domov vrátili s čajovým lístočkami, ktoré sa sem-tam zmestia do dvoch dlaní.
PRAVDA: Bonsaj je geniálna zmenšenina živej prírody
Počet zobrazení: 2664
Jozef Sedlák: Čím viac sa ľudia vzďaľujú od prírody, tým viac po nej podvedome túžia. Bonsaj, malý strom rastúci v miske, geniálna japonská miniatúra živej prírody, vracia človeka tam, odkiaľ vzišiel – do prírody. Obrodzuje myseľ, pretože vyžaruje energiu veľkého stromu.
INSTORE: Slovákova najobľúbenejšia šálka čaju
Počet zobrazení: 3182
Čajová kultúra na Slovensku nemá ešte dlhú tradíciu a je momentálne v štádiu dynamického rozvoja. V krátkych časových intervaloch k nám prenikajú nové informácie a trendy zo sveta čaju a my Slováci sa s nimi pomerne rýchlo stotožňujeme.
INSTORE: Čaje u nás
Počet zobrazení: 2929
Naozaj úspešné sú tie čajovne, ktorým majitelia sami čajom žijú, sú presvedčení o správnosti svojej cesty a kvalite tovaru, zabezpečujú dostatočne širokú ponuku vysoko kvalitných a zároveň aj štandardných čajov, pravidelne sortiment dopĺňajú a menia.
INSTORE: Čaj pod pyramídami starých Mayov
Počet zobrazení: 3362
Ďalší indiánsky čaj sme pili pod sugestívnymi pyramídami hory Monte Alban za pomerne dramatických okolností. Zúčastnili sme sa očistného rituálu v indiánskej parnej saune nazývanej temazcal. Očistu v nízkom kruhovom temazcale, aký si stavali Zapotékovia, viedol tamojší šaman. Intenzitu otvoreného ohňa rozohrievajúceho priestor zvyšoval spŕškami silného domorodého alkoholického nápoja mezcal vyrábaného z agáve. Po jednej takej spŕške plamene vyšľahli priamo na nás a tak nám dobre padol čaj, ktorý šaman pripravil zo zmesi bylín a domorodého nerafinovaného sladidla panela.
GRAND MAGAZINE: Štyri otázky
Počet zobrazení: 1702
Milujeme čaje z Himalájí. Tie majú pre nás zvláštne čaro. V Nepále sme strávili priamo v čajovej fabrike niekoľko dní a aj nocí spolu s technológmi, ktorí sem prichádzali cez hranice zo susedného indického Dárdžilingu, aby pomohli vybudovať čajovú tradíciu v Nepále a zahrať si pritom s priateľmi žolíka. Čaj sa pestuje na oboch stranách východnej nepálsko-indickej hranice len niekoľko kilometrov od hlavného masívu osemtisícoviek vo výške okolo 2000 m v krásnom a čistom prostredí.
NITRIANSKE NOVINY: S Alenkou Ondejčíkovou o čaji našom každodennom
Počet zobrazení: 3260
RNDr. Alenka Ondejčíková spolu s manželom Vladimírom založili Čajovňu dobrých ľudí v Nitre. Za toto obdobie zorganizovali nespočetné množstvo výstav, prednášok o čaji a ukážok tradičných čajových obradov. Pomaly, ale iste, sa blíži zima a práve čaj je tým najvhodnejším nápojom v tomto období. Zavítali sme preto do čajovne dozvedieť sa niečo o tomto „nápoji cisárov“ od naslovovzatej odborníčky, mimochodom biologičky, A. Ondejčíkovej.
NITRIANSKE NOVINY: Kto je kto
Počet zobrazení: 3056
Naše životné dráhy sa spojili pri štúdiu na Prírodovedeckej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. Manžel študoval matematiku a chémiu a ja biológiu so zameraním na fyziológiu človeka - vedecký smer. Štúdium biológie bolo mojím jediným veľkým detským snom, pretože sa mi zdalo nadovšetko krásne porozumieť sile a múdrosti prírody. Po škole manžel učil na párovskom gymnáziu matematiku a ja som pracovala v laboratóriu mikromanipulácií na Výskumnom ústave živočíšnej výroby. Obaja sme boli nadšení svojou prácou, no napriek tomu, ešte v roku 1988 vstúpili do nášho života bonsaje a chuť podnikať. A tak naša cesta dostala iný smer.
ŠPECIÁL DOVOLENKA - Cestovateľské vášne
Počet zobrazení: 2594
"Čaje rada spoznávam v ich pôvodnom prostredí", hovorí RNDr. Alenka Ondejčíková, Čajovňa dobrých ľudí
GLOBAL 24: Bonsaj – jedinečný kúsok prírody
Počet zobrazení: 1860
Ak si bonsaj zaobstaráte a obdaríte láskou, prinesie do vášho domova harmóniu, pokoj a radosť. Malé stromčeky v keramických miskách sú výnimočné. Odkiaľ pochádzajú a ako sa o nich správne starať sme sa opýtali manželov Ondejčíkových z Nitry, ktorí pestujú bonsaje už vyše dvadsať rokov.
SLOVENKA: Zamilovaní do čaju
Počet zobrazení: 351
Manželia Ondejčíkovci po celom svete vyhľadávajú najkvalitnejšie čaje.
INBAR & RESTAURANT: Ani deň bez maté
Počet zobrazení: 432
Hľadať čaj v Južnej Amerike nie je zase také beznádejné, ako sa na prvý pohľad môže zdať. Určite sa tu nepestuje toľko čajových druhov ako v Číne, ani technológie nie sú také dokonalé ako v Japonsku, ale zopár čajových plantáží, na ktorých sa čajovníkom očividne darí, sme našli aj na tomto farbistom a dynamickom kontinente. Moderní Juhoameričania sa zaujímajú o zdravý životný štýl a k tomu pitie čaju jednoznačne patrí.
INBAR & RESTAURANT: Japonsko a čaj
Počet zobrazení: 393
Zanietení milovníci dobrého čaju, gurmáni, degustátori, špičkoví vedci i ľudia preferujúci zdravý životný štýl dnes obracajú svoju pozornosť na východ, až tam, kde leží krajina vychádzajúceho slnka – Japonsko. Pretože Japonsko dnes hýbe čajovým svetom. Produkuje nielen skvostné tradičné čaje, ale aj čajovú modernu. Vedecké čaje zdravšie než ten najlepší zelený čaj.
HOSPODÁRSKE NOVINY: O čaji
Počet zobrazení: 3311
Čaj je pre mnohých synonymom pokoja, oddychu a zdravia. Pri čaji sa dá relaxovať s pocitom, že robíme veľa pre svoje telo i dušu. Starí filozofi hovorili o ceste čaju. O ceste, ktorá viedla hlbšie do ľudského vnútra. Čaj sa pije už celé tisícročia. A napriek tomu, že je veľmi jednoduchý stále rovnako priťahuje ľudí. Na tom sa ani dnes nič nezmenilo.
PIEŠŤANSKÝ TÝŽDEŇ: Putovanie za čajom a dušou Vietnamu
Počet zobrazení: 1814
PIEŠŤANY - Svetový deň cestovného ruchu si ľudia pripomínajú, podľa ustanovenia Svetovej organizácie cestovného ruchu, každý rok 27. septembra. Tento deň, hoci o niečo skôr, sme si pripomenuli aj v Piešťanoch. Jednou zo súčastí programu Svetového dňa cestovného ruchu bolo aj rozprávanie manželov Ondejčíkovcov o cestovaní za čarom, dušou a chuťou čaju. Slávnostná príprava lotosového čaju na drevenom čajovom mori.
BONSAI: Masashi Hirao - samurai novej doby
Počet zobrazení: 525
„Ja netvarujem strom. Vytváram jeho budúcnosť", zdôrazňoval Masashi Hirao posledný žiak legendárneho Sabura Kata. Mladý, ambiciózny Japonec s extravagantným, progresívnym zjavom, dobrým imidžom, tradičnou japonskou zdvorilosťou a netradičnou prirodzenou spontánnosťou si hneď pri prvom kontakte dokázal získať srdcia ľudí na stretnutí v Nitre.