SRÍ LANKA - CEYLON - OSTROV ČAJU

OSTROV BUDHIZMU

OSTROV BUDHIZMU Snáď všetky národy, vyspelé civilizácie i primitívne kmene nedostupných pralesov uctievali Mesiac a sledovali jeho pravidelný dych a evidentný vplyv nielen na hladinu mora, ktorú k sebe priťahuje obdivuhodnou silou, ale i na miazgu stromov, správanie sa živočíchov, obsah liečivých silíc v bylinkách či fyziologické funkcie človeka. I v našich kultúrach sa prihliadalo k mesačným cyklom a podľa nich sa určoval čas veľkých náboženských sviatkov.

Čítajte viac...

ČAJ NÁŠ KAŽDODENNÝ

ČAJ NÁŠ KAŽDODENNÝ Väčšina plantáží vznikla počas britského koloniálneho panstva najmä vďaka tomu, že Briti boli známymi milovníkmi dobrého čaju. Posedenie pri čaji malo neodmysliteľné miesto i v rozvrhu dňa tých najzaneprázdnenejších ľudí. A s rovnakou vášňou s akou vedeli svoj čaj vychutnať, prichádzali na malý ostrov v mori slanej vody ďaleko od hmlistého Londýna, aby tu zasvätili svoj život pestovaniu a spracovaniu čaju.

Čítajte viac...

PRVÉ PLANTÁŽE

PRVÉ PLANTÁŽE Zakladanie čajových plantáží predpokladalo dobrú sieť železníc, ciest, odpočívadiel a hotelov a na tie mohol byť ostrov Ceylon na prelome 19. a 20. storočia naozaj pyšný. Mal dokonca i jeden z najväčších lodných prístavov na svete s vlastnou pevnosťou Colombo, kde denne kotvili veľké lode rôznych národov. Vďaka dobrej infraštruktúre sa dostal čerstvý kvalitný vysokohorský čaj z centrálnych plantáží na paluby lodí počas nemnohých hodín.

Čítajte viac...

METAMORFÓZY OSTROVA ČAJU

METAMORFÓZY OSTROVA ČAJU V tom čase sa už na spodnej strane kávových lístkov začali objavovať neznáme oranžovočervené škvrny. Dr. George Henry Kendrick Thwaites riaditeľ Kráľovskej botanickej záhrady v mestečku Peradeniya neďaleko Kandy, zaznamenal včas výskyt nákazy kávovníkov hrdzou Hemileia vastatrix a varoval pred hroziacim nebezpečím farmárov. Nikto ho však v čase najvyššej prosperity nebral vážne.

Čítajte viac...

NAJKRAJŠÍ OSTROV

NAJKRAJŠÍ OSTROV Veľký chrámový slon s dlhokánskymi bielymi klami stál priviazaný na chrámovom nádvorí a nevenujúc pozornosť zástupom veriacich pokojne sa kŕmil zelenými palmovými listami. Jeho oslnivo biele kly boli vlastne veľkou raritou. Hoci na tomto ostrove žije veľa slonov, či už divoko v džungli, na sloních farmách, alebo v ostatných chrámoch, väčšina z nich nemá kly.

Čítajte viac...

ZA CEYLÓNSKYM ČAJOM

ZA CEYLÓNSKYM ČAJOM Malebný ostrov Srí Lanka, vďaka čaju známy aj pod menom Ceylon, sme navštívili v roku 1999. Mali sme k dispozícii auto so šoférom, tak sme mohli bez problémov a obmedzení spoznávať ostrov, ktorý Marco Polo svojho času označil za najkrajší na svete.

Čítajte viac...

OSTROV ROZKOŠÍ

OSTROV ROZKOŠÍ Srí Lanka sa nachádza 6 - 10 stupňov nad rovníkom a má príjemnú prímorskú klímu s teplotami v nížinách okolo 30°C a s množstvom vlahy, ktorú pravidelne prinášajú monzúnové vetry, fúkajúce striedavo z juhozápadu a zo severovýchodu. Od pobrežia smerom do vnútrozemia sa terén prudko dvíha a kedysi morské dno dnes čnie až do výšky 2 500 m.

Čítajte viac...

SRÍ LANKA - ZROD ČIERNEHO ČAJU

SRÍ LANKA - ZROD ČIERNEHO ČAJU Každý dobrý zber obsahuje lístočky rovnakej kvality. Do koša sa ich zmestí asi tak 8 kg, ak sú voľne plnené. Zberačky veľmi dbajú na to, aby sa čajové lístky čo najmenej stláčali, aby nezačala prebiehať nežiadúca predčasná fermentácia listových štiav. Šikovné zberačky dokážu nazberať denne až okolo 30 - 35 kg čajových lístkov, čo je naozaj dosť, a posledné koše znášajú do blízkych čajových fabrík, stojacich uprostred plantáží na hlavách.

Čítajte viac...

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti

Prihlásenie