Čajové rituály

ČAJOVÉ RARITY

TAJOMNÉ ČINSKE ČUNGY

Počet zobrazení: 2339

TAJOMNÉ ČINSKE ČUNGY Je mnoho rôznych spôsobov, ako sa dá vychutnať dobrý čaj. Veľmi svojskou, zaujímavou a hravou je príprava čínskych čajov v originálnych čungoch.
Čo je to vlastne čung a prečo by sa s ním mal človek trápiť, keď si čaj môže zaliať jednoducho v šálke alebo nanajvýš v keramickej kanvičke?
Na odpoveď iste prídete sami, ak sa dáte zlákať naším putovaním do tajomného sveta čínskych čungov.

Čítajte viac...

AKO SPRÁVNE POROVNÁVAŤ ČAJE

Počet zobrazení: 1153

AKO SPRÁVNE POROVNÁVAŤ ČAJE Milovníci dobrého čaju často navzájom debatujú o tom, aký bol ten či onen čaj. Je veľmi pôvabné vychutnávať čaj všetkými zmyslami a nechať ho, aby očaril našu dušu. A je rovnako zaujímavé a zábavné čaje navzájom porovnávať a hľadať odtieniky vôní, farieb a chutí, aké v nich zanechali slnečné lúče či monzúnové dažďe.

Čítajte viac...

BUDHISTICKÝ ČAJOVÝ RITUÁL

Počet zobrazení: 2224

BUDHISTICKÝ ČAJOVÝ RITUÁL Budhistický čajový rituál skrýva v sebe zvláštne hlboké čaro, aké sme doteraz nepocítili pri žiadnej inej ceremoniálnej príprave čaju kdekoľvek vo svete. Sprevádzala ho pokojná hudba so spevom mantier, tak typická pre budhistické chrámy, vôňa vonných tyčiniek, pomalý zvuk bubna a teplé, tlmené osvetlenie. Pokojné pomalé pohyby mladých dievčat, ktoré starým rituálnym spôsobom pripravovali čaj pre hostí v slávnej Cisárskej čajovni Jü-čcha-jüan na úpätí čínskych hôr Wu-i, plynuli v rytme pokojného dychu. Vonkajší svet bol zrazu veľmi vzdialený a hostitelia i hostia sa spontánne oddali radostnému čajovému rituálu. Zvláštnosťou bolo, že čaj podľa starého budhistického rituálu pripravovali ženy.

Čítajte viac...

PODÁVANIE ČAJU V DARJEELINGU

Počet zobrazení: 2111

PODÁVANIE ČAJU V DARJEELINGU ČAJ NA BRITSKÝ SPÔSOB - Pod vrcholkami Himalájí v indickom meste nepálskych Gurkhov, Bhútov, Sikkov a Šerpov sa čaj pije tým najklasickejším a najtradičnejším britským spôsobom. Je to logické, pretože čajovú kultúru tu tvorili a aj si ju užívali práve škótski a anglickí plantážnici.

Čítajte viac...

CURRICULUM VITAE JAPONSKÝCH ČAJOV

Počet zobrazení: 2105

CURRICULUM VITAE JAPONSKÝCH ČAJOV Poznáte odlišnosti medzi hlavnými typmi japonských čajmov a ich prípravami? Radi vám ich predstavíme. Hei-cha, Matcha, Sencha, Gyokuro, Hon-cha. Tu sú...

Čítajte viac...

HISTORICKÝ ČAJOVÝ RITUÁL PRE 16. POTOMKA ŠÓGUNA TOKUGAWU

Počet zobrazení: 1136

HISTORICKÝ ČAJOVÝ RITUÁL PRE 16. POTOMKA ŠÓGUNA TOKUGAWU V hlavnej svätyni Kuno-zan Tošogu v Šizuoke sa konal historický čajový rituál. Hlavným hosťom bol Tunenari Tokugawa, posledný z rodu legendárnych šógunov. Čajový majster, tak ako je v Šizuoke stáročnou tradíciou, pripravil pre neho a pre vybraných hostí čaj najvyššej kvality, Hon-yama-ča, ktorý sa zberá skoro na jar a na jeseň je správne zrelý na to, aby sa mohol ponúknuť tak vzácnym hosťom. Mali sme tú česť osobne sa čajového obradu zúčastniť. Čaj sa najprv obradne otvoril a posvätil v hlavnej svätyni chrámu. Po tomto veľkolepom obrade sa čaj slávnostne preniesol o kúsok nižšie do sály, kde sa tancuje pre bohov. Tá slúžila ako čajovňa a tu sme všetci spolu pili čaj najlepší na svete...

Čítajte viac...

Prihlásenie

Táto stránka používa cookies. Viac info