Späť

AKO SPRÁVNE POROVNÁVAŤ ČAJE

Počet zobrazení: 1657

Ak chceme naozaj spoľahlivo porovnať dva rôzne čaje, je potrebné pripraviť si ich naozaj rovnakým spôsobom, pretože každá minúta či malý rozdiel v teplote vody zohráva významnú úlohu pri rozvoji vonných a chuťových vlastností čaju...

AKO SPRÁVNE POROVNÁVAŤ ČAJE

Milovníci dobrého čaju často navzájom debatujú o tom, aký bol ten či onen čaj. Je veľmi pôvabné vychutnávať čaj všetkými zmyslami a nechať ho, aby očaril našu dušu. A je rovnako zaujímavé a zábavné čaje navzájom porovnávať a hľadať odtieniky vôní, farieb a chutí, aké v nich zanechali slnečné lúče či monzúnové dažde.

AKO SPRÁVNE POROVNÁVAŤ ČAJE

Ak chceme naozaj spoľahlivo porovnať dva rôzne čaje, je potrebné pripraviť si ich naozaj rovnakým spôsobom, pretože každá minúta či malý rozdiel v teplote vody zohráva významnú úlohu pri rozvoji vonných a chuťových vlastností čaju.

Ukážme si veľmi jednoduchý a spoľahlivý postup, ktorým odhalíte i tie najmenšie rozdiely medzi dvomi čajmi. Môžete takto porovnávať čaje toho istého druhu nazbierané počas rôznych zberov, prípadne čerstvé čaje s minuloročnou úrodou. Porovnajte i čaje z rôznych plantáží či spracované rôznym spôsobom. Je zaujímavé porovnať rovnaký čaj získaný od rôznych obchodníkov, čaje dopestované v rôznych nadmorských výškach či na rozdielnych plantážach. Porovnajte čaje z indického Dárdžilingu pestované ani nie 50 km od čajových plantáží ležiacich na území Nepálu, čaje Pchu-er rôzneho veku či jarný a jesenný zber.

Porovnávanie čajov prináša veľa radosti a zaujímavých postrehov, pri ktorých si uvedomíme odtieniky vôní a vycibríme vlastné zmysly. Je to príjemná radostná hra, vedúca k správnej degustácii čajov a k pôžitku z ich popíjania. Na zdravie!

AKO SPRÁVNE POROVNÁVAŤ ČAJE

AKO SPRÁVNE POROVNÁVAŤ ČAJE

Na misky presných váh nasypene rovnaké množstvo čajov, ktoré chceme porovnať. Nezáleží na veľkosti lístkov, ale na hmotnosti čaju.

AKO SPRÁVNE POROVNÁVAŤ ČAJE

AKO SPRÁVNE POROVNÁVAŤ ČAJE

Čajové lístočky nasypeme do dvoch rovnakých keramických zaparovacích šáločiek. Môžu byť vopred vyhriate teplou vodou, ak to čaj vyžaduje.

AKO SPRÁVNE POROVNÁVAŤ ČAJE

AKO SPRÁVNE POROVNÁVAŤ ČAJE

Horúcu vodu nalejeme najprv do čajových misiek. Misky majú zvnútra bielu glazúru, aby sa v nich jednoznačne ukázala farba čaju. Horúca voda odovzdá čajovým miskám svoju horúčosť, zohreje ich na rovnakú teplotu a sama sa trochu schladí. Vodu z misiek nalejeme do šáločiek s čajovými lístkami.

AKO SPRÁVNE POROVNÁVAŤ ČAJE

AKO SPRÁVNE POROVNÁVAŤ ČAJE

Zaparovacie šáločky so zaliatym čajom zakryjeme vrchnáčikmi a necháme lúhovať taký čas, aký je pre daný druh čaju najvyhovujúcejší.

 AKO SPRÁVNE POROVNÁVAŤ ČAJE

AKO SPRÁVNE POROVNÁVAŤ ČAJE

Po uplynutí doby lúhovania vylejeme oba čaje zo zaparovacích šáločiek do predohriatych čajových misiek naraz oboma rukami. Získame tak rovnaké množstvo čaju oboch druhov, pripravených za úplne zhodných podmienok. Tento spôsob minimalizuje odchýlky v príprave čaju a poskytuje tak spoľahlivý výsledok.

AKO SPRÁVNE POROVNÁVAŤ ČAJE

AKO SPRÁVNE POROVNÁVAŤ ČAJE

Pre posúdenie kvality je veľmi dôležitá vôňa čaju, ktorú najlepšie posúdime privoňaním k vrchnáčikom zaparovacích šálok. Pri degustácii čaju si všímame všetky aspekty čaju. Dôležitá je farba, tvar a vzhľad čajových lístočkov za sucha, ale aj po zaparení a zliatí nálevu. Porovnávame i farbu čaju, ktorá sa môže po niekoľkých minútach v miske postupným chladnutím pomaly meniť. No a, samozrejme, chuť čaju sa snažíme vnímať komplexne. Dôležitý je i chuťový a čuchový vnem, ktorý v nás doznieva po prehltnutí čaju a aj celkový vnútorný pocit. Dajte sa viesť svojimi zmyslami.

Text a foto: RNDr. Alena Ondejčíková
Článok je vybraný z magazínu Bonsaj a čaj č. 5, ktorý roky vydávala Čajovňa dobrých ľudí, Nitra

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti

Prihlásenie