ČLÁNKY ZO SVETA

... články a zápisky odborníkov a milovníkov čaju prísané pre magazín Bonsaj a čaj

    

HISTÓRIA ČAJU V JAPONSKU

HISTÓRIA ČAJU V JAPONSKU HIROSHI IKEGAYA, JAPONSKO: Duch japonských ostrovov, myslenie i zvyky tamojších ľudí sú pre nás Európanov dodnes opradené tajomstvom. Čaj formoval umenie, kultúru i filozofiu. Zmenil človeka tak, ako človek zmenil čaj... HISTÓRIA ČAJU V JAPONSKU Čaj, predovšetkým zelený čaj, je dodnes najdôležitejším nápojom obyvateľov japonských ostrovov. Hoci pôvodne sa čaj začal piť v Číne a táto tradícia tam má už 4700 ročnú históriu, aj pitie čaju v Japonsku má svoje dlhé dejiny. Prvý čaj i čajové kríky Camelia sinensis prišli do Japonska pravdepodobne z Číny, hoci niektorí japonskí vedci tvrdia, že na ostrovoch rástli čajové kríky už aj predtým.

Čítajte viac...

JAPONSKÝ ZELENÝ ČAJ

JAPONSKÝ ZELENÝ ČAJ HIROSHI IKEGAYA, JAPONSKO: Každé ráno sa v bežnej japonskej rodine začína miskou čaju Senča. Aj v úradoch ráno pijú zamestnanci misku Senči. Miska zeleného čaju nám pomáha zrelaxovať počas pracovného času a aj po ňom. V japonských reštauráciách, suši reštauráciách a "slížových" obchodoch sa pije zelený čaj počas japonského jedla alebo po ňom. A večer vypijeme niekoľko šálok zeleného čaju v kruhu rodiny.

Čítajte viac...

VARIÁCIE ZELENÉHO ČAJU V JAPONSKU

VARIÁCIE ZELENÉHO ČAJU V JAPONSKU HIROSHI IKEGAYA, JAPONSKO: Hoci existuje mnoho rôznych spôsobov spracovania čaju z čajových lístkov stálozeleného kríka Camelia sinensis, dá sa povedať, že vo svete sa pijú prevažne tri typy čaju. Zelený nefermentovaný (neoxidovaný) čaj, čierny fermentovaný čaj a úlong (oolong), čiastočne fermentovaný čaj

Čítajte viac...

ZELENÝ ČAJ SPOD HORY FUJI

ZELENÝ ČAJ SPOD HORY FUJI KENT RHOADS, USA: Divoko rastúce stromy čajovníka sa objavili v Indii a po prvý raz sa začali pestovať v Číne. Počas storočí sa čaj liečebne používal a stále sa používa v tradičnej čínskej medicíne. Aj moderné výskumy potvrdzujú, že pitie čaju je naozaj zdravé a osviežuje telo i ducha. Do Japonska priviezli čajové kríčky budhistickí mnísi z Číny v 8. storočí. Čoskoro sa pestovanie čaju na japonských ostrovoch rozšírilo a položili sa základy čajovému priemyslu.

Čítajte viac...

KONVICE, NEJEN ČAJOVÁ

KONVICE, NEJEN ČAJOVÁ JIŘÍ DUCHEK, ČESKO: Vyžaduje-li nějaká nádoba vytvářená z hlíny a zvláště pak na hrnčířském kruhu opravdu dlouholetou zkušenost a neobejde-li se bez jisté úrovně řemeslného mistrovství, pak je to bezesporu právě čajová konvice. Kdysi mi kdosi řekl, že asijští hrnčíři považují prvních pět tisíc vyrobených konvic za práci veskrze tovaryšskou-učednickou. Teprve po takové praktické zkušenosti by mohla mít konvice osobitý mistrovský charakter!

Čítajte viac...

JAKO RAKU YAKI

JAKO RAKU YAKI JIŘÍ DUCHEK, ČESKO: Všichni ptáci přestali náhle prozpěvovat a jen ten starý známý kos, jako muezzin vyhvízdává svoji pravidelnou večerní modlitbu ze hřebene střechy nad naší hrnčírnou. Dvůr potemněl a obloha na západ za stodolami vzplála jako lososově růžový lampion. Jednoduchá pícka, jen narychlo nasucho poskládaná z bílých žáruvzdorných cihliček kolem hliněné nádoby, se právě rozsvítila spolu s okny okolních stavení i naší kuchyně.

Čítajte viac...

O ČEM HRNEK MLČÍ

O ČEM HRNEK MLČÍ JIŘÍ DUCHEK, ČESKO: Je konec října. Rána už bývají mrazivá a večery chladné. Aby se mi lépe psalo, zalil jsem si do hrnku pořádnou porci černého čaje. Tedy do svého oblíbeného čajového hrnku. Je dosti veliký, tak skoro na půl litru, aby čaj nadlouho vystačil, a dosti široký, aby rychleji chladl a dal se brzy pít. Dobře se drží. Vykroužil jsem ho před lety z elektroporcelánu a vymaloval mu kukačkou na tělo reliéf šlikrem z kalníku. Jsou to právě ty rákosy, co je vídám cestou, když vozím ráno děti do školy.

Čítajte viac...

THAJSKÉ ČAJE... INSPIRACE ZE SIAMU

THAJSKÉ ČAJE... INSPIRACE ZE SIAMU ZDENĚK NEPUSTIL, ČESKO: Země úsměvů, jak je Thajsko zhusta přezdíváno, či Siam, jméno, pod kterým bylo dlouhá staletí uznáváno jako jedna z nepřehlédnutelných mocností jihovýchodní Asie, patří mezi země oplývající obrovským množstvím historických památek, přírodních krás a je doslova nevyčerpatelnou studnicí inspirace a nezapomenutelných zážitků.

Čítajte viac...

ČAJOVŇA DOBRÝCH ĽUDÍ, NITRA ...ANEB ČAJOVÝ RÁJ

ČAJOVŇA DOBRÝCH ĽUDÍ, NITRA ...ANEB ČAJOVÝ RÁJ ZUZANA KAŠPAROVÁ, ČESKO: Dobrý den, dovolím si zde sdílet svůj krátký článek o této čajovně, která mi svou atmosférou zlepšila den. Děkuji a hodně štěstí do budoucna!

Čítajte viac...

ČAJ NA NOVÉM ZÉLANDĚ

ČAJ NA NOVÉM ZÉLANDĚ ZUZANA KAŠPAROVÁ, ČESKO: Nový Zéland je nádherná téměř pohádková země. Plná kopců, vody, ptáků, lesů…zvláště těch kapradinových. Abyste tomu rozuměli, tady nejsou kapradiny jako u nás, ale jako v opravdovém pravěku, takže kapradiny stromové.

Čítajte viac...

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti

Prihlásenie