Späť

ZELENÝ ČAJ SPOD HORY FUJI

KENT RHOADS, USA: Divoko rastúce stromy čajovníka sa objavili v Indii a po prvý raz sa začali pestovať v Číne. Počas storočí sa čaj liečebne používal a stále sa používa v tradičnej čínskej medicíne. Aj moderné výskumy potvrdzujú, že pitie čaju je naozaj zdravé a osviežuje telo i ducha. Do Japonska priviezli čajové kríčky budhistickí mnísi z Číny v 8. storočí. Čoskoro sa pestovanie čaju na japonských ostrovoch rozšírilo a položili sa základy čajovému priemyslu.

ZELENÝ ČAJ SPOD HORY FUJI

ZDRAVIE A ZELENÝ ČAJ

  Všetky čaje pochádzajú z rovnakej dreviny – Camelia sinensis. Čo však odlišuje japonské zelené čaje od ostatných, je spôsob ich spracovania. Čerstvo nazbierané lístky sa okamžite zaparujú horúcou parou namiesto toho, aby sa začali ihneď sušiť. Toto zabraňuje fermentácii, inaktivuje nežiadúce enzýmy a zároveň zachováva zdraviu prospešné antioxidanty. Tieto antioxidanty, nazývané polyfenoly, sú základom liečivých účinkov zeleného čaju. Súčasné štúdie poukazujú na to, že zelený čaj môže pomáhať prevencii rakovinových ochorení, upravovať vysoký krvný tlak, znižovať cholesterol a hladinu cukru v krvi, spomaľovať procesy starnutia, uvoľňovať toxické látky z tela, uchovávať zdravú pleť, je prevenciou tvorby zubného kazu a chráni nás pred vírusmi, vrátane HIV. Spektrum pozitívnych účinkov zeleného čaju na zdravie človeka sa rozširuje každým ďalším medicínskym výskumom.

ČAJ SPOD HORY FUJI

DLHOVEKÝ TOKUGAWA

Je čosi zvláštne v Šizuoke. Veľmi zvláštne, naozaj, veď po všetkých tých dlhých, trpkých rokoch vojen a po úspešnom pokuse zjednotiť japonské ostrovy do jednotnej krajiny sa Tokugawa Iejasu napriek všetkým tým skvelým možnostiam rozhodol usadiť práve tu, v Šizuoke (Sumpu). Žil tu po celý zvyšok života v pokoji a v ústraní. A začiatkom roku 1603 Japonsko vošlo do nebývalého 245 ročného obdobia. Začala sa doba Edo, čas pokoja a mieru pod šogunátom Tokugawa. Pokiaľ býval Tokugawa Iejatsu v Šizuoke, dohliadal na stavbu zámku Sumpu a menil tak dedinu na rušné mesto. Historické dokumenty ukazujú, že práve on bol zo všetkých šogúnov najdychtivejším priaznivcom zeleného čaju a zároveň aj dokonalým majstrom Čadó, japonskej čajovej ceremónie. Dožil sa na tie časy nevídaného veku 75 rokov. Existuje súvislosť medzi jeho dlhovekosťou a pitím zeleného čaju? Predpokladáme, že áno.

fudži

POKOJNÉ HORY

  Šizuoka leží pri východnom pobreží Tichého oceánu a jej názov v japončine znamená „Pokojné hory" (šizu = pokojné, oka = hory). A práve na svahoch týchto Pokojných hôr dozrievajú tie najjemnejšie lístky čaju, ktoré preslávili Japonsko po celom svete. Šizuoka je požehnaná unikátnym terénom, pôdou bohatou na minerálne látky, miernou klímou so striedaním štyroch ročných období, množstvom slnečného svitu a zároveň s potrebnými zrážkami, no a najmä špeciálnym faktorom – hustými pobrežnými hmlami. Práve všetky tieto ingrediencie sú tak potrebné pre dozrievanie lístkov toho najlepšieho čaju.

fudži

STÁROČIA SKÚSENOSTÍ

  Avšak dopestovanie kvalitných čajových lístkov je len jednou stránkou veci; druhou je jemné umenie a dokonalá veda spracovania a výroby zeleného čaju. Vymámiť žiadúcu nádhernú vôňu čaju zo surových čajových lístkov si vyžaduje jemnú vyváženosť kreativity a skúsenosti. Je množstvo ciest, ako pripraviť zelený čaj, a čajový majster musí zhrnúť všetky skúsenosti, nadobudnuté ešte v starých dobách. Traduje sa, že pestovanie a spracovanie čaju v Šizuoke sa začalo v dobe Kamakura (1185 – 1333). Výsledky stáročného akumulovania poznatkov a skúseností sú cítiť v každej miske zeleného čaju zo Šizuoky.

POD HOROU FUDŽI

  Šizuoka je prekrásnym miestom pre život i príjemné výlety. Veď aj japonský národný klenot milovaná hora Fudži stojí v prefektúre Šizuo- ka. Už len žiť v jej blízkosti a môcť sa dívať na jej vznešenosť patrí k vzácnym privilégiám. Tým, že Šizuoka leží na historickej ceste Tokai len jednu hodinu cesty od metropol Tokyo i Nagoya, na trati skvelého superexpresu šinkanzenu Hikari, stala sa nádherná Šizuoka vyhľadávanou cestovateľskou zastávkou. Zámok a park Sumpu sú len dvomi z množstva atraktívnych turistických cieľov, ktoré môžete v prefektúre Šizuoka nájsť. Cestovanie po Šizuoke vám tiež umožní uvidieť „z prvej ruky" všade prítomné lákavé plantáže sviežeho čaju.

ZELENÝ ČAJ ZO ŠIZUOKY

  Japonskí spotrebitelia sú v celom svete známi vysokými požiadavkami na kvalitu. fudžiTo sa zvlášť týka ich najobľúbenejšieho nápoja – zeleného čaju. Dnes sa polovina zeleného čaju, ktorý sa v Japonsku spotrebuje, dopestuje v prefektúre Šizuoka. A ak sa Japoncov spýtate, väčšina vám povie, že najlepší zelený čaj prichádza práve zo Šizuoky.

Text a foto: Kent Rhoads

© Magazín BONSAJ A ČAJ
Článok je vybraný z magazínu Bonsaj a čaj č. 1

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti

Prihlásenie