Späť

KUNG-FU-ČCHA

Počet zobrazení: 4016

Kung-fu čcha, čínsky čajový rituál Kung-fu, sa do dnešnej podoby vykryštalizoval v 16. storočí za vlády dynastie Ming a cisára Šen-cunga v provincii Fu-ťien. Prišlo sa na to, že vôňa a chuť čaju sa dá vychutnať najlepšie pri opakovanom viacstupňovom zalievaní lístočkov v malých kanvičkách.

KUNG-FU-ČCHA

 Vplyv na rozvoj tejto metódy prípravy čaju malo i učenie taoizmu, podľa ktorého cesta je dôležitejšia ako cieľ. Čiže už samotná cesta je cieľom a vzniká tak, že človek začne "hýbať nohami". Preto sa považovalo za správne vychutnať si aj prípravu čaju, nielen jeho popíjanie.

Myslím, že taoisti mali pravdu. Pripravovať čaj pre priateľov alebo len tak sám pre seba metódou Kung-fu na čajovom mori je viac než pôvabné.

Dnes vám na inšpiráciu prinášame obrázkové Kung-fu čcha a niekoľko dobrých rád.

 KUNG-FU-ČCHA

Text a foto: RNDr. Vladimír Ondejčík, RNDr. Alena Ondejčíková Čajovňa dobrých ľudí, Nitra

Desať Kung-fu rád:

1. Kung-fu je metóda výsostne tvorivá a slobodná a môže sa modifikovať podľa chuti. Tak, ako plynie život, tvrdia taoisti. Pravidlá majú inšpirovať, nie zväzovať.

2. Cieľom metódy Kung-fu je harmonický a príjemný zážitok pre všetkých prítomných. Nevadí, ak si pozmeníte postup. Kung-fu čcha má vznikať nanovo v každej chvíli. Existuje toľko variácií tejto metódy, že sa ani nemôžete veľmi pomýliť.

3. Na Kung-fu čcha používame predovšetkým úlongy (oolong, žltozelené čaje), Pchu-er, čajové koláče, niektoré čierne a zelené čaje. Čaje musia byť lístkové, trsové alebo lisované, vždy vysokej kvality.

4. Koľkokrát môžeme čajové lístočky zaliať, určuje kvalita čaju, teplota vody a spôsob lúhovania. Čaj zalievame, pokiaľ nám chutí. Niekedy i viac ako 10x.

5. Doba lúhovania sa pri každom kroku predlžuje asi o minútu. Čajové lístočky by nemali nikdy celkom vychladnúť, ale ani zostávať zaliate vodou.

6. Vodu i hotový čaj nalievame vždy veľmi elegantne. Rovnako pekná by mala byť i čajová keramika, náradie a čajové more. Skromnosť eleganciu nevylučuje.

7. Ak zalejete čaj v kanvičke celkom doplna, pokojne prebytok vody vytlačte vrchnáčikom. Ním môžete sňať i penu z hladiny.

8. Ak to čaj dovoľuje, použite čo najvyššiu teplotu vody.

9. Pri jednej "runde" treba z misiek vypiť všetok čaj, prípadne zvyšok vyliať na čajové more. Ak si už neželáte viac čaju, misku obráťte hore dnom a tak ju položte na čajové more.

10. Aj keď niekto pije svoj čaj pomalšie ako iní, nenechávame čajové lístky lúhovať dlhšie a hotový nálev zlejeme do pomocnej kanvičky, kým všetci nedopijú.

KUNG-FU-ČCHA

KUNG-FU-ČCHA

KUNG-FU-ČCHA

Kung-fu čcha poskytuje množstvo jemných vnemov. Užite si ich!
Prúdiaca voda niekedy znie ako vietor v korunách borovíc, či potôčik v horách...
Hra zvukov, vôní, chutí a obrazov dokáže rozjasniť dušu človeka.
A o tom príprava a pitie čaju je!

KUNG-FU-ČCHA

KUNG-FU-ČCHAKUNG-FU-ČCHA

KUNG-FU-ČCHA

KUNG-FU-ČCHA

Text a foto: RNDr. Vladimír Ondejčík, RNDr. Alena Ondejčíková
Čajovňa dobrých ľudí, Nitra

KUNG-FU-ČCHAKUNG-FU-ČCHAKUNG-FU-ČCHAKUNG-FU-ČCHA

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti

Prihlásenie