Späť

PODÁVANIE ČAJU V DARJEELINGU

Počet zobrazení: 2139

ČAJ NA BRITSKÝ SPÔSOB - Pod vrcholkami Himalájí v indickom meste nepálskych Gurkhov, Bhútov, Sikkov a Šerpov sa čaj pije tým najklasickejším a najtradičnejším britským spôsobom. Je to logické, pretože čajovú kultúru tu tvorili a aj si ju užívali práve škótski a anglickí plantážnici.

PODÁVANIE ČAJU V DARJEELINGU

STRIEBORNÝ ČAJOVÝ SERVIS
Dárdžilingský čaj sa v dobrých hoteloch alebo v domoch plantážnikov podáva v ozdobných kovových, často strieborných čajových servisoch. Tie pozostávajú z kanvičky hrdého tvaru, v ktorej sa čaj lúhuje, nádobky na cukor, krčiažka na mlieko a z kovového sitka vloženého do odkvapkávacej misky. Všetky tieto nevyhnutnosti potrebné na prípravu dobrého čaju sa ukladajú na plochý podnos, ktorému vygravírované domorodé ornamenty dodávajú exotický vzhľad.
Čaj, ktorý sa na podnose pripraví, osladí a doleje mliekom, sa elegantným gestom zvykne nalievať do porcelánových šáločiek s tanierikom, z ktorých sa decentne popíja. Zväčša nechýba ani miska so sladkým čajovým pečivom.

ČAJ V DÁRDŽILINGU

ČIAPOČKY NA KANVIČKU S ČAJOM
Ešte jeden detail je pre dárdžilingskú elitnú prípravu čaju dôležitý. Veľký dôraz sa kladie na udržovanie správnej teploty čaju. No nepoužívajú sa tu ohrievače s malými kahančekmi, ani čajové moria, a ani oblievanie čajových kanvičiek horúcou vodou.
Predpokladáme, že to boli pedantné britské manželky plantážnikov, ktoré vymysleli niečo, ako veľké čajové čapice, či skôr návleky na čajovú kanvičku. Zvyčajne mávajú jednoduchý oblý tvar a zdobí ich pestrá stuha alebo výšivka rodinného erbu, znaku klubu alebo hotela. Návleky na čajové kanvice sú vyplnené hrubým molitanom a pekne vyfutrované. Dalo by sa povedať, že podliehajú módnym trendom. Je celkom príjemné vyberať si z nich tak, aby ladili s interiérom alebo s oblečením dám. Najväčší úspech majú dodnes husto vyšívané indické čajové sloníky, ktoré sa naťahujú najmä na väčšie kanvice. Používajú sa na udržanie správnej teploty čaju predovšetkým vtedy, keď komorník nesie čaj na izbu a hrozí, že cestou čaj naozaj vychladne.

ČAJ V DÁRDŽILINGU

PRÍPRAVA ČAJU V DÁRDŽILINGU
Darjeeling sa zalieva 95-100°C teplou vodou a lúhuje sa 3-4 minúty. V Indii sa sladí cukrom a dolieva mliekom, najmä ak ide o silnejší jesenný alebo monzúnový zber. Najlepší je však aj tak neosladený, čistý. U kvalitných druhov sa dá pripraviť i niekoľko čajových nálevov.

© Magazín BONSAJ A ČAJ

Autori textu a fotografií:
RNDr. Alena Ondejčíková, RNDr. Vladimír Ondejčík - Čajovňa dobrých ľudí, Nitra Článok je vybraný z magazínu Bonsaj a čaj č. 10.

Prihlásenie

Táto stránka používa cookies. Viac info