Späť

JAPONSKÁ VTÁČIA KANVIČKA

Takáto japonská čajová kanvička nám pripomínala malého vtáčika v dlani. Aj hriala nás rovnako. Slúži na prípravu kvalitných listových alebo lámaných japonských čajov...

JAPONSKÁ VTÁČIA KANVIČKA

© Magazín BONSAJ A ČAJ

Vtáčia kanvička Kyusu slúži na prípravu kvalitných listových alebo lámaných japoských čajov (Gyokuro, Senča, Banča, Konača...). Je veľmi praktická, vhodná na prípravu viacnálevových čajov aj pre niekoľko hostí, hoci nie je veľmi veľká. V Japonsku v takejto kanvičke pokojne pripravovali čaj pre viac ako desať ľudí.

 Klasická japonská vtáčia kanvička

AKO PRIPRAVIŤ DOBRÝ ČAJ:

1. Vodu krátko prevaríme, nalejeme do prázdnej “vtáčej” kanvičky, prepláchneme ju, chvíľku zahrejeme a vodu vylejeme.

2. Do predhriatej kanvičky nasypeme štipku japonského listového čaju, zalejeme vodou, ktorej teplota zatiaľ klesla na cca 70oC, jemne zakrúžime kanvičkou a necháme lúhovať 1 - 2 minúty.

3. Prvý nálev si rozlejeme do pripravených misiek, z ktorých budeme čaj popíjať a ešte teplé lístky čaju v kanvičke hneď znovu zalejeme pripravenou vodou.

4. Druhý nálev necháme lúhovať asi o 1-2 minútky dlhšie a postup opakujeme.

5. Z kvalitného japonského čaju si môžeme pripraviť 5 - 6 nálevov, ba aj viac. Lúhovanie pri každom náleve o chvíľku predĺžime.

6. Nebojte sa experimentovať. Každý nálev japonského čaju má svoj špecifický rozsah chutí a vôní. Traduje sa, že druhý nálev je najlepší.

barborka-zeleny-caj

© Magazín BONSAJ A ČAJ

Autori textu a fotografií:

RNDr. Alena Ondejčíková, RNDr. Vladimír Ondejčík - Čajovňa dobrých ľudí, Nitra Článok je vybraný z magazínu Bonsaj a čaj č. 1. Magazín si môžete zakúpiť online, alebo priamo v Čajovni dobrých ľudí, Pri synagóge 3 (pešia zóna), Nitra 

Prihlásenie

Táto stránka používa cookies. Viac info