Späť

METAMORFÓZY OSTROVA ČAJU

V tom čase sa už na spodnej strane kávových lístkov začali objavovať neznáme oranžovočervené škvrny. Dr. George Henry Kendrick Thwaites riaditeľ Kráľovskej botanickej záhrady v mestečku Peradeniya neďaleko Kandy, zaznamenal včas výskyt nákazy kávovníkov hrdzou Hemileia vastatrix a varoval pred hroziacim nebezpečím farmárov. Nikto ho však v čase najvyššej prosperity nebral vážne.

METAMORFÓZY OSTROVA ČAJU

METAMORFÓZY OSTROVA ČAJU

© Magazín BONSAJ A ČAJ 

 KEĎ ZMYSLOM ŽIVOTA BOL ČAJ

Zostali už len mená vo vetre
a snáď náhrobky v tôni cintorínov...
Ale to nadšenie ľudí,
ktorí milovali čaj a dbali o to,
aby sa rozvíjali mladučké lístky
na prvých zelených kríčkoch ostrova,
je stále obsiahnuté
v každom dúšku zlatistého čaju...

ROKY KÁVOMÁNIE  

   Plantáže na svahoch hôr patrili najprv káve. Prvé kávové kríčky sa na ostrove zjavili v roku 1796, keď britská Východoindická spoločnosť začala kontrolovať dôležité prístavy a ukončila časy holandskej kolonizácie ostrova. Po holandských obchodníkoch prišli na ostrovnú scénu Briti a snažili sa využiť danosti ostrova čo najlepšie. Začali čistením džungle a zakladaním nových plantáží, na ktorých našli svoj domov prvé tamilské rodiny z južnej Indie. Do zakladania kávových plantáží investovali 5 miliónov libier šterlingov, ktoré sa im zúročili najmä v rokoch 1830 - 1845, keď veľká kávová horúčka zachvátila civilizovaný svet. Dopyt po dobrej káve vzrastal aj naďalej a v oblastiach Dimbula, Dikoya a Maskeliya sa džungľa rýchlo menila na rozsiahle kultivačné lány mladých kávovníkov. V roku 1877 sa Ceylon dostal na vrchol svojej prosperity práve vďaka káve.

   V tom čase sa už na spodnej strane kávových lístkov začali objavovať neznáme oranžovočervené škvrny. Dr. George Henry Kendrick Thwaites riaditeľ Kráľovskej botanickej záhrady v mestečku Peradeniya neďaleko Kandy, zaznamenal včas výskyt nákazy kávovníkov hrdzou Hemileia vastatrix a varoval pred hroziacim nebezpečím farmárov. Nikto ho však v čase najvyššej prosperity nebral vážne.

   A stalo sa to, čo tento skvelý vedec predpovedal. Po 50 úspešných rokoch pestovania kávy nákaza celkom vyplienila kávové plantáže. Mŕtve kávovníky boli hromadne vytínané, zbavované kôry a vyvážané do Anglicka, aby naposledy poslúžili aspoň ako nohy pod čajové stolíky. Väčšina postihnutých farmárov bola tak zruinovaná, že nemala prostriedky ani na nákup semien, no napriek tomu sa so zanietením začalo s obnovou plantáží a s hľadaním najvhodnejšej plodiny, ktorá by vrátila ostrovu jeho prosperitu, lesk a slávu.

Čaj - Srí Lanka III.

ZÁHRADA KRÁSY A MÚDROSTI

Kráľovská botanická záhrada Peradeniya sa zapísala zlatými písmenami do histórie pestovania čaju na ostrove Srí Lanka. Jej najhlbšie korene siahajú až do roku 1371 , do rokov vlády kráľa Wickrema Bahu III. Rozprestiera sa na 60 hektároch na brehu najdlhšej rieky ostrova Mahaweli, ktorá padá v kaskádach z centrálnej vysočiny. V príjemnej rovníkovej klíme tu rastie 4 000 prekrásnych druhov drevín, gigantické bambusy, baobaby, chlebovníky, ajurvédske liečivé rastliny, koreniny, aleje kráľovských paliem, ruže a obrovské tropické stromy s nádhernými kvetmi. Vysoko v ich korunách sa cez deň skrývajú stovky kaloňov, visiacich pokojne dolu hlavami na konároch, ktoré domorodci za mierny poplatok radi plašia, aby dramaticky krúžili nad objektívmi fotoaparátov prekvapených turistov. Najväčší obdiv patrí spravidla starému figovníku Ficus benjamina, ktorého koruna zakrýva neskutočnú plochu 2 500 m2. Nikdy sme krajšiu botanickú záhradu nevideli a bolo pre nás skutočným potešením prechádzať sa pomedzi nádherné exempláre rozprávkových stromov a na každom kroku žasnúť nad novými a novými prekvapivými zákutiami tejto čistučkej a krásne udržiavanej záhrady. Jej skutočným srdcom je Národný herbár Srí Lanky, kde v starej budove, postavenej v koloniálnom štýle, je vedecky popísaných a archivovaných 500 000 druhov rastlín z tohto zázračného ostrova a z ostatných krajín. Súčasťou herbára je i historická kolekcia ostrovných rastlín známa ako C.P. (Ceylon Plants). Zosumarizoval ju Dr. G.H.K. Thwaites, vzácny muž, ktorý bol riaditeľom Kráľovskej bota-nickej záhrady vyše 30 rokov (1849 - 1880) a mal veľké zásluhy na úspešnej introdukcii čajových kríčkov na svoj milovaný ostrov.

Čaj - Srí Lanka III.

ČAJOVÍ PIONIERI

   Práve sem, do Kráľovskej botanickej záhrady v Peradeniyi boli privezené ešte v roku 1839 prvé čajovníkové semená z Indie, ktoré vypestoval z novoobjavených divoko rastúcich assámskych rastlín Dr. Wallich v Botanickej záhrade v Kalkate. Po nich nasledoval dovoz ďalších vyše 200 mladučkých sadeníc.

   Približne v tom istom čase sa dostali na ostrov už aj prvé odrezky čajovníka z Číny. Priviezol ich v roku 1841 zo svojich ciest po Číne jeden z bratov Wormsovcov Maurice B. Worms a pokusne ich vysadil na Rotschieldovských kávových plantážach.

   Bratia Wormsovci sa dodnes pokladajú za jedných z prvých čajových pionierov a ich životné osudy sú naozaj pozoruhodné. Najstarší z nich bol Solomon, prvý barón de Worms, syn Benedicta Wormsa z nemeckého Frankfurtu nad Mohanom a jeho ženy, ktorá bola najstaršou sestrou baróna de Rotschielda. Všetci bratia dostali svoju dobrodružnú povahu už do vienka. Maurice bol prvý, kto sa nechal zlákať vôňou diaľok a nasadol na statnú loď smerujúcu na východ. Nasledoval ho brat Gabriel a onedlho sa už spolu venovali v ceylónskom prístave Colombo obchodu s loďami a bankovníctvu. Napriek tomu, že ich obchod prosperoval, Mourice sa rozhodol hospodáriť aj vo vnútrozemí ostrova a kávové plantáže v oblasti Pussellawa riadil podľa vlastných inštrukcií tak dobre, že sa stali modelom pre veľmi úspešnú odbornú príručku venovanú pestovateľom kávy. Ich značka bola zárukou kvality 25 rokov. Keďže sa im dobre darilo, otvárali si nové a nové hospodárstva v oblastiach Badulla, Dimbulla, Hautale a Dikoya a na nich okrem kávy vysádzali, pestovali a predávali aj prvý čaj z čínskych čajových kríčkov. Všetky svoje plantáže stihli v roku 1865 predať za rekordnú cenu ešte včas pred rozšírením hrdze, ktorá zničila všetku kávu na ostrove, a vrátili sa do Anglicka, aby si podľa vlastných slov "užili v pokoji posledné roky svojho úspešného a spokojného života".

Čaj - Srí Lanka III.

LOOLECONDERA - NAJSTARŠIA ČAJOVÁ ZÁHRADA

   Aj Loolecondera bola najprv kávovou plantážou. V oblasti Hewaheta ju založili G.D.B. Harisson a W. M. Leake. Svoju unikátnu reputáciu však získala vďaka vedeniu Jamesa Taylora, ktorý prišiel na ostrov ako 17-ročný škótsky chlapec. Tri roky pracoval v Kandy a potom sa zamestnal v usadlosti Loolecondera a zostal jej verný 40 rokov, teda po celý zvyšok svojho života. V pestovaní čaju našiel svoju celoživotnú lásku. Spočiatku na príkaz pána Harrisona objednával čajové semená z botanickej záhrady v Peradeniyi a vysádzal ich do živých plotov pozdĺž cesty. Keď asociácia plantážnikov vyslala skúseného pestovateľa kávy Arthura Mouricea na výskumnú misiu na čajové plantáže Assámu, dostali sa do rúk Jamesa Taylora ďalšie čajové semená z nového assámskeho čajového hybridu. A ako prvý na ostrove dal vyčistiť 20 akrov lesa a vysadil ich čajom. Tak vznikla v roku 1867 najstaršia ceylónska čajová plantáž. Pre mnohých plantážnikov to bolo veľkým impulzom, pretože z času na čas sa pokúšali pestovať čaj, ale svojím opatrným pokusom už vopred ne-verili a rušili ich skôr, ako mohli žať plody svojej práce. "Loolecondera Tea" bol prvý čaj vypestovaný a zozbieraný na ceylónskych čajových plantážach a jeho vzorky boli v roku 1871 poslané do Londýna.

   James Taylor je často označovaný aj ako otec čajových plantáží na Ceylone a na jeho náhrobnom kameni na cintoríne v Mahaiyawa je napísané: "Na čestnú pamiatku Jamesa Taylora z Loolecondera Estate Ceylon, priekopníka pestovania čaju a cinchony, ktorý zomrel 2. mája 1892 vo veku 57 rokov."

Čaj - Srí Lanka III.

POČIATKY ÉRY ČAJU

   Tragický a devastujúci útok škodcu Hemileia vastatrix na kávové plantáže sa začal v roku 1869 a kulminoval v rokoch 1877 - 78. V tom čase sa už mnohí obracali s dôverou k čaju a začali ním vysádzať ďalšie a ďalšie akre starých kávových plantáží.

   V Kráľovskej botanickej záhrade v Peradeniyi a najmä v Botanickej záhrade v Hakgale, ktorú priamo v centrálnej vysočine založil ešte v roku 1861 Dr. Thwaites, skúmal tento neúnavný botanik možnosti kultivácie a pestovania vzoriek čajových kultivarov privezených z Číny a z Indie. Botanická záhrada Hakgala bola na tieto pokusy svojou polohou priam predurčená. Nachádza sa totiž uprostred bývalých plantáží len niekoľko kilometrov od mesta Nuwara Eliya vo výške 1800 m v tieni štítu Hakgala (Slonie kly) a je zrejme najvyššie položenou botanickou záhradou na svete. Jej nadmorská výška, poloha i podnebie s priemernými teplotami okolo 16°C zodpovedá presne podmienkam, aké sú na ostatných vysokohorských čajových plantážach ostrova. Pokusy poukázali na to, že pre podmienky pestovania čaju na ostrove Ceylon sa najlepšie hodí assámska varieta čajových kríkov, a preto priviezli z Kalkaty ďalšie drevené bedne, plné čajových semien. Avšak z obavy pred preniknutím nebezpečného škodcu čaju Exobasidium vexans, šíriaceho sa prostredníctvom semien na ostrov, začali používať pri výsadbe čajových plantáží už iba semená z vlastnej produkcie.

   Čajové plantáže, ako jediná nádej väčšiny bývalých pestovateľov kávy, rástli ako huby po daždi a čajové kríčky sa čoskoro udomácnili na strmých svahoch centrálnej vysočiny a miernejších stráňach stredných a nížinných polôh ostrova.

Čaj - Srí Lanka III.

© Magazín BONSAJ A ČAJ 

Autori textu a fotografií:

RNDr. Alena Ondejčíková, RNDr. Vladimír Ondejčík - Čajovňa dobrých ľudí a archív.
Článok je vybraný z magazínu Bonsaj a čaj. Magazín si môžete zakúpiť online, alebo priamo v Čajovni dobrých ľudí, Pri synagóge 3 (pešia zóna), Nitra

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti

Prihlásenie