INSTORE: Čaj pod pyramídami starých Mayov
Počet zobrazení: 3457
Ďalší indiánsky čaj sme pili pod sugestívnymi pyramídami hory Monte Alban za pomerne dramatických okolností. Zúčastnili sme sa očistného rituálu v indiánskej parnej saune nazývanej temazcal. Očistu v nízkom kruhovom temazcale, aký si stavali Zapotékovia, viedol tamojší šaman. Intenzitu otvoreného ohňa rozohrievajúceho priestor zvyšoval spŕškami silného domorodého alkoholického nápoja mezcal vyrábaného z agáve. Po jednej takej spŕške plamene vyšľahli priamo na nás a tak nám dobre padol čaj, ktorý šaman pripravil zo zmesi bylín a domorodého nerafinovaného sladidla panela.
Čaj pod pyramídami starých Mayov
K mayskym pyramídam sme sa z Čajovne dobrých ľudí vybrali z tak trochu mystického dôvodu. Práve teraz sa maysky kalendár dostáva do bodu, v ktorom sa stretáva prvý a posledný krok veľkého cyklu. Kalendáre starých Mayov nezaznamenávali iba čas, ale vyjadrovali zákonitosti cyklického vývoja človeka, Zeme, celého vesmíru. Pre Mayov čas neplynul lineárne, jednotlivé zákonitosti boli platné univerzálne. Túto svoju filozofiu Mayovia, ale aj Zapotékovia a Toltékovia vložili do pyramíd, ktoré boli ich výpoveďou, matematicko-astronomickým kódom...
Trochu filozofie pri miske dobrého čaju
Čaj má viacero skvelých vlastností. Okrem toho, že pozitívne vplýva na zdravie človeka a celkovú očistu organizmu, je dobrým dôvodom, prečo na chvíľu spomaliť. A to súvisí filozoficky s odkazom starých Mayov. Mayovia matematicky vyjadrili, že čím viac a čím častejšie je človek vo svojom strede, tým ľahšie si zachováva pokojnú myseľ, koncentráciu a dobrú intuíciu. A tým správnejšie a logickejšie sú jeho rozhodnutia. To platí pre každú sféru života.
V štýle moderných ľudí
Dnes sa už čaj nepije len vtedy, keď nás začne bolieť hrdlo alebo sa cítime byť chorí. Čaj sa stal moderným nápojom ľudí, ktorí majú chuť do života, cítia v sebe potenciál a chcú realizovať svoje myšlienky vo vlastnom živote. Čaj človeku dáva odstup od rutinnej reality. Tým prináša nové pohľady a nápady. Nenadarmo, už s starej Číne bol čaj nápojom vzdelancov a cisárskeho dvora. Dobrý čaj sa vysoko cenil a čajové kanvičky, ktorým umelci dokázali vdýchnuť dušu sa doslova vyvažovali zlatom.
Prebuďte v sebe gurmána
Čaj má dnes mnoho úrovní. Produkujú sa jednoduché, lacné zmesi v čajových vreckách, ale aj skutočné čajové unikáty, ktoré dokážu osloviť. Najmä ak aj ich príprava a podávanie sú rovnako dobré a príjemné ako samotný čaj. Kvalitný čaj, podobne ako víno či koňak musí mať hlbokú vôňu, dlho znejúcu plnú chuť a brilantnú farbu. Čaj je jednoduchý a zároveň presvedčivý. Dokáže v človeku prebudiť gurmána.
Ľudia pijú čaj pre chuť, zdravie, pre krásu... Ale aj pre poznanie. Pre pokoj, relaxáciu, odplavenie stresu. To dohromady robí čaj jedinečným. Preto sa čaj pije pod mayskymi pyramídami rovnako ako v centre Európy. Jeho reč je univerzálna. Čaj už nie je iba ázijskou záležitosťou. Dobrý čaj vysokej kvality privezený priamo zo svetoznámych čajových plantáží sa pije aj v Čajovni dobrých ľudí. Je naozaj skvelý a preto je i vyhľadávaný a obľúbený. Čajová kultúra a záujem o vysoké triedy čajov na Slovensku prudko rastie. Školíme čajovne, aby už od začiatku mali vysokú odbornú úroveň a vedeli čaj nielen správne pripraviť a podávať, ale i nadchnúť zákazníka a ukázať mu krásu pitia čaju.
Čaj, čili a kakaovníky
Na ceste k pyramídam starých Mayov sme pili zaujímavý čaj v koloniálnom mestečku Oaxaca. Zelený čaj v tamojšej čajovni sa podáva s kvetmi kakaovníka, ktoré dodávajú veľmi príjemný akcent. Kakaovníkom sa v okolitých horách zjavne darí a aj preto sa Oaxaca stala hlavným mestom čokolády. Kakaové bôby sa tu sušia i pražia, melú sa na kamenných mlynoch spolu s koreninami, ale aj bez nich, miešajú sa s trstinovým cukrom a spracovávajú sa na skutočne dobrú čokoládu, akú poznali i starí Indiáni. Kakaovník bol pre Olmékov, Zapotékov i Mayov posvätným stromom a kakaové bôby sa používali aj ako platidlo. Hustý energetický nápoj, ktorý pili Indiáni aj ako posilňujúce afrodiziakum nazývali Xocolatl (chokolatl).
Rozdrvené kakaové bôby sa pridávajú aj do čaju a dávajú mu príjemnú chuť i pozitívne účinky. A pili ste už Kakaoko alebo Čilli čaj? Sú to ďalšie z čajových zaujímavostí ovplyvnené skúsenosťami stredoamerických Indiánov. Jemne pikantný Čilli čaj a príjemné Kakaoko sú výborné najmä s mliekom, ktoré podčiarkuje i zjemňuje ich chuť i vôňu. Odporúčame vyskúšať. I tieto čaje patria k špecialitám Čajovne dobrých ľudí.
Aby sme raz nezmizli v džungli
Ďalší indiánsky čaj sme pili pod sugestívnymi pyramídami hory Monte Alban za pomerne dramatických okolností. Zúčastnili sme sa očistného rituálu v indiánskej parnej saune nazývanej temazcal. Očistu v nízkom kruhovom temazcale, aký si stavali Zapotékovia, viedol tamojší šaman. Intenzitu otvoreného ohňa rozohrievajúceho priestor zvyšoval spŕškami silného domorodého alkoholického nápoja mezcal vyrábaného z agáve. Po jednej takej spŕške plamene vyšľahli priamo na nás a tak nám dobre padol čaj, ktorý šaman pripravil zo zmesi bylín a domorodého nerafinovaného sladidla panela.
Mnoho pyramíd a starých miest v Mexiku ešte nie je odkrytých, hoci sa o nich dávno vie. Chýbajú prostriedky na archeologický výskum a možno aj motivácia, pretože tamojší Indiáni s výnimkou Zapotékov nepoužívali zlato. Dokonalá architektúra, do ktorej bola zakódovaná filozofia i prekvapivé matematické a astronomické znalosti nesie odkaz pre nás, nové generácie. No veľké mestá zostali napokon prázdne. Mayovia ich opustili a zmizli v džungli. Ich znalosti, moc a sláva sú dnes už za zenitom. A čo naša civilizácia? Nestratíme silu a chuť realizovať svoje myšlienky? Tak nájdime si chvíľu na čaj. Na čaj s priateľmi, s rodinou a najmä sami so sebou. Aby sme sa vrátili do svojho pevného stredu...
Text a foto:
RNDr. Alena Ondejčíková
RNDr. Vladimír Ondejčík
Bonsai Slovakia - Čajovňa dobrých ľudí
www.e-tea.eu