Späť

BONSAI: Masashi Hirao - samurai novej doby

Počet zobrazení: 394

„Ja netvarujem strom. Vytváram jeho budúcnosť", zdôrazňoval Masashi Hirao posledný žiak legendárneho Sabura Kata. Mladý, ambiciózny Japonec s extravagantným, progresívnym zjavom, dobrým imidžom, tradičnou japonskou zdvorilosťou a netradičnou prirodzenou spontánnosťou si hneď pri prvom kontakte dokázal získať srdcia ľudí na stretnutí v Nitre.

BONSAI: Masashi Hirao - samurai novej doby

UČEŇ V MAISEN-EN

Kým sa Masashi Hirao stal oficiálnym vyslancom japonského ministerstva kultúry a šíriteľom bonsajového umenia vo svete, prešiel dlhou cestou štúdia a tvrdej remeselnej práce ako učeň v záhrade Maisen-en, ktorá patrí rodine Kato. Jeho majstrom a učiteľom bol samotný Saburo Kato, muž, ktorý sa zaslúžil nielen o rozvoj japonskej bonsajistiky, ale aj o jej rozšírenie do ďalších krajín sveta. „Saburo Kato ma neučil robiť bonsaje, ale to, ako sa k nim postaviť, cítiť ich. Celé prvé 4 roky som nesmel na bonsaje ani navíjať drôt. Snažil som sa ukradnúť techniky očami, pretože som v sebe cítil hnev a nepokoj", spomína na prvé roky Masashi Hirao.

SNÍVAŤ V BUDÚCNOSTI

„Raz, ešte pred polnocou, som sa trápil sám s drôtovaním malého bonsaja, pretože konáre mi nesedeli tak, aby som vytvoril dokonalý bonsaj. Vtedy prišiel môj majster Saburo Kato a povedal mi: -Je už neskoro, choď domov. - Ale ja som odpovedal: - Prosím, nechajte ma pracovať o niečo dlhšie, nebudem môcť zaspať, ak to nedokončím. - Majster Kato povedal: - Tak si vezmi bonsaj so sebou domov, polož ho pri svoj vankúš a budeš snívať o tom, ako ho perfektne dokončiť.- A tak som bonsaj priniesol naspäť domov, díval som sa naň, ale nič mi neprichádzalo na myseľ. Bol som síce na pochybách, ale položil som ho vedľa vankúša a zaspal som.

Ráno som sa zobudil a snažil som sa spomenúť si: - Snívalo sa mi o ňom? - Ale nie, nesnívalo. V záhrade Mansei-en som povedal svojmu majstrovi: - Nesnívalo sa mi o bonsaji, - A on: - Samozrejme, že nie, ale zjaví sa ti v snoch o pár rokov neskôr. Len sa na to teš.

Nerozumel som, čo tým myslel, ale teraz to robím. Chcel mi vysvetliť, že nemám sa snažiť dosiahnuť úspech hneď a zaraz. Tvoriť bonsaje znamená, že výsledok sa dostaví oveľa neskôr. Treba zostať senzitívny, počas celého procesu. Slová majstra mi pomohli pochopiť bonsaje."

BONSAI: Masashi Hirao - samurai novej doby

LEGENDA SABURO KATO

Saburo Kato mal vždy dobrý odhad. Dokázal udržať bonsaje nažive v časoch 2. svetovej vojny, keď staré dedične stromy musel vysadiť do voľnej pôdy a polievať iba v noci. Prežil ťažké časy krízy po výbuchu atómových bômb v Hirošime a Nagasaki, keď záujem o bonsaje klesol na nulu. Predával mladšie bonsaje americkým vojakom, ktorí sa počas svojho vynúteného pobytu na vojenskej základni v Omiyi zaujímali o všetko japonské. I o bonsaje, ktoré si kupovali ako suveníry pre svoje rodiny a tak svojimi americkými dolármi pomohli zachrániť časť svetového bonsajového dedičstva Japonska. Saburo Kato premenil privátnu asociáciu Kokufu Bonsai na silnú a progresívnu Japan Bonsai Association, ktorá už po piatich rokoch mala 14 000 členov a 132 pobočiek. Na svetovej výstave Expo v Osake v rozsiahlej bonsajovej záhrade prezentoval bonsaje a suiseki celému svetu. A potom prišli ponuky na prednášky v Austrálii, na Novom Zélande, v Honolulu, v Európe. Saburo Kato vedel nadchnúť poslucháčov nielen bonsajovým umením, ale aj charizmou svojej osobnosti a myšlienkou mieru a priateľstva medzi národmi.

Skôr, ako v roku 2008 Saboro Kato zomrel, odovzdal záhradu Maisen-en svojim synom a následne vnukovi Akiovi Katovi, 6. generácii Maisen-en, ktorý ju teraz spravuje. Svojho posledného žiaka Masashi Hiraa poveril, aby teraz on vycestoval z Japonska a šíril vo svete idey bonsajového umenia a myšlienky priateľstva. Saburo Kato mal vždy dobrý odhad...

BONSAI: Masashi Hirao - samurai novej doby

DEDIČSTVO – ZLATÉ NOŽNICE

Masashi Hirao dostal od Sabura Kata ako symbol vzácne zlaté bonsajové nožnice. Nosí ich všade so sebou zabalené japonským spôsobom v batôžku z tradičného plátna uložené v drevenej škatuľke s kaligrafickým textom sa podpisom Sabura Kata. Krásnych zlatých nožníc je možné sa dotknúť, vziať ich do ruky, no nik iný s nimi nesmie strihať. Používajú sa iba symbolicky pri tvarovaní významných bonsajov.

TRADÍCIA VERSUS INOVÁCIA

Po desiatich rokoch štúdia u majstra Sabura Kata sa Masashi Hirao stal umelcom a bojovníkom nesúcim posolstvo bonsajového Japonska. Svojej úlohy sa zhostil dôsledne. Zmenil svoj imidž i účes, ktorému pripisuje zásadný význam. Zvolil oblečenie starých japonských záhradníkov, úzke nohavice umožňujúce voľný pohyb, veľmi tradičnú obuv a vybral si košele so vzormi japonského tetovania sily a energie.

BONSAI: Masashi Hirao - samurai novej doby

BONSAJISTIKA VYMIERA

Masashi sa stal mestským bonsajovým umelcom. Svoje bonsaje vystavoval na uliciach, na chodníkoch i na kontajneroch. Bližšie k životu mladých ľudí, pretože podľa jeho vlastných slov, v Japonsku bonsajistika vymiera. Na bonsajové kurzy sa hlásia len ľudia v dôchodkovom veku. Pre mladých sú bonsaje drahé a ich pestovanie celkom neatraktívne. Ale mladí Japonci majú jednu veľmi výraznú vlastnosť. Intenzívne a s obdivom prijímajú veci zvonka, prichádzajúce z ostatného civilizovaného sveta. Takže hlbším zámerom Masashi Hiraa je, docieliť, že po zvýšenom celosvetovom záujme o bonsaje, začnú byť bonsaje dostatočne cool aj pre mladých Japoncov. Že sa okľukou vrátia späť domov, do Japonska.

PRVÉ KROKY NA DLHEJ CESTE

V roku 2013 Masashi Hirao opustil prácu v záhrade Maisen-en a vycestoval z Japonska. Na svojej ceste, ktorá trvala 120 dní navštívil 20 miest v 10 krajinách. V roku 2014 podnikol druhú cestu smerujúcu do Európy. Počas nej prijal pozvanie Alenky a Vladimíra Ondejčíkových na stretnutie, bonsajovú demonštráciu a workshop v profesionálnom bonsajovom centre Bonsai Slovakia v Nitre.

BONSAI: Masashi Hirao - samurai novej doby

STREET BONSAI SHOW

Demonštrácia v prvú júlovú sobotu mala charakter Street Bonsai Show. Priamo na pešej zóne pred bonsajovým centrom bolo pripravené otvorené pódium, aby práca majstra oslovila čo najširšie publikum: Skúsených bonsajistov, platonických obdivovateľov bonsajov i náhodných okoloidúcich. V podobnom duchu sa tu každoročne organizujú Nitrianske bonsajové dni.

Dážď presunul vystúpenie Masahi Hiraa do priestorov Čajovne dobrých ľudí, ktorá je súčasťou bonsajového centra. Demonštrácia bola aktívna, dynamická a zaujímavá. Ako materiál si Masashi vybral vertikálne skaly používané na tvorbu čínskych krajiniek a pomerne pestrý výber drevín, nízkych rastlín a machu. Na začiatku kladivkom vertikálne skaly rozbil, na plochú platňu ich prichytil do horizontálnej pozície a pomocou keta umiestnil a vysadil dreviny a doplnkové rastlinstvo. S kladením machu majstrovi pomáhali všetky prítomné deti a šikovné krásne dámy. Výsledok bol úchvatný, logický, príťažlivý, inšpiratívny. Hoden následníka Sabura Kata.

BONSAJE A ČAJ, ČAJ, ČAJ ...

Čajovňa dobrých ľudí bola plná, zišli sa v nej bonsajisti z viacerých slovenských miest, z Maďarska i z Brna. Atmosféra bola úžasná. Napĺňali sa predstavy, s ktorými Masashi vycestoval. Inšpirácia bonsajovou tvorbou, spontánne priateľstvo, pozitívna energia, úsmevy, mier. K atmosfére prispievala aj vôňa čajov, ochutnávky zelenej čajovej čokolády Samurai, degustácie japonských čajových rarít, malý workshop šľahania ceremoniálneho čaju Matcha a degustácia 7 druhov tohto ultra zdravého, moderného a zároveň tradičného japonského práškového čaju, ktorý v širokom výbere zo slávnych čajových záhrad Uji pri Kyote dováža Čajovňa dobrých ľudí.

BONSAI: Masashi Hirao - samurai novej doby

ZÁŽITKOVÁ BONSAJOVÁ ŠKOLA

Nedeľa s Masashi Hiraom. Workshop v privátnej bonsajovej záhrade centra Bonsai Slovakia. Masashi zmenil japonskú košeľu, v ktorej vyzeral štíhly a plný energie. Zvítal sa so žiakmi a na tabuľu načrtol základné princípy japonskej estetiky, podľa ktorej sa pri tvarovaní riadi výber prvej vetvy uke-eda, vetvy pohybu kiki-eda, smer a celkové usporiadanie vetiev a priestorové rozvrhnutie kompozície bonsajov. Workshop sa konal v rámci Zážitkovej bonsajovej školy a preto jeho súčasťou boli i pripravené malé čajové posedenia na čínsky i japonský spôsob priamo v tráve, pri vodopáde, na drevenej terase nad jazierkom plnom pestrých rýb... Študenti sa mohli inšpirovať i expozíciou čajníkov, japonských železných čajových kanvíc a suiseki v čajovom Slnečnom domčeku.

TVORÍME BUDÚCNOSŤ STROMU

Masashi Hirao viedol diskusiu o každom strome, upozornil na základné chyby a odporučil zmeny - temer vo všetkých prípadoch zásadné. Niektorí bonsajisti museli najprv intenzívne rozdýchať , že majú odrezať konáre, ktoré sa celé roky snažili dopestovať práve tam, kde podľa Masashiho vôbec nemajú byť, kým sa odhodlali pristúpiť k ráznej zmene. Deň bol horúci ako uprostred japonského leta a tak v pote tvárí spoločnými silami prišli na svet naozaj pekné bonsaje, z ktorých viaceré budú môcť raz zabodovať na výstavách. Ako Masashi stále zdôrazňoval. My netvarujeme strom, tvoríme jeho budúcnosť.

BONSAI: Masashi Hirao - samurai novej doby

HIGH LIGHTS

Čas strávený s Masashi Hiraom bol aj pre nás osobne veľmi podnetný a príjemný. Za tých pár dní pod jednou strechou sme sa stali podľa vyhlásenia oboch strán rodinou. V pote tvárí sme vyšľapali na vrch Zobor, pozreli si staré borovice a výhľady z lesostepi, popíjali pivo na Cyrilo-metodských dňoch, ochutnali sme nie práliš vydarené bryndzové halušky, smiali sme sa, keď Masashi po japonsky nahlas hromžil nad polievkou s prehnanou dávkou čili papričiek, spolu sme počúvali, ako cvakajú dobré a ako zlé bonsajové nožničky, pod dekou ešte o pol noci pozerali majstrovstva sveta vo futbale a celkom na záver sme uprostred noci spolu naskákali oblečení do bazéna so studenou vodou a tešili sa z toho ako malé deti. Akoby sme sa poznali už dávno, veľmi dávno...

BONSAJE VĎAKA ĽUĎOM

„A teraz, ak sa ma niekto opýta, čo je pre teba bonsaj? Odpoviem, je to môj spôsob vyjadrovania. Bonsaj pomáha šíriť moje myšlienky a pocity priamo zo srdca. Moja cesta, ktorá sa zmení vždy, keď stretávam ľudí. Ľudia, ktorých som spoznal v každej krajine spravili zo mňa to, čím som teraz ja pre bonsaje. Dotyk mojej duše s bonsajmi sa menil, vďaka ľuďom, ktorých som na svojich cestách stretol." Masashi Hirao.

Text a foto: RNDr. Alenka Ondejčíková
RNDr. Vladimír Ondejčík
Bonsai Slovakia – Čajovňa dobrých ľudí, Nitra
www.e-bonsai.eu
www.e-tea.eu

Masashi Hirao sa narodil v meste Tokushima, v Japonsku v roku 1981.

Masahi Hirao bol opäť pozvaný na Slovensko ako hlavný hosť 18. ročníka medzinárodnej výstavy bonsajov, suiseki a čaju BONSAI SLOVAKIA 2015. Výstava s non-stop programom sa konala v Nitre 16. – 19. 4. 2015.

BONSAI: Masashi Hirao - samurai novej doby

BONSAI: Masashi Hirao - samurai novej doby

BONSAI: Masashi Hirao - samurai novej doby

BONSAI: Masashi Hirao - samurai novej doby

BONSAI: Masashi Hirao - samurai novej doby

BONSAI: Masashi Hirao - samurai novej doby

ČLÁNOK Z ČASOPISU BONSAI NÁJDETE V .pdf: TU

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti

Prihlásenie