Späť

GLOBAL 24: Bonsaj – jedinečný kúsok prírody

Počet zobrazení: 1771

Ak si bonsaj zaobstaráte a obdaríte láskou, prinesie do vášho domova harmóniu, pokoj a radosť. Malé stromčeky v keramických miskách sú výnimočné. Odkiaľ pochádzajú a ako sa o nich správne starať sme sa opýtali manželov Ondejčíkových z Nitry, ktorí pestujú bonsaje už vyše dvadsať rokov.

GLOBAL 24: Bonsaj – jedinečný kúsok prírody

Pán Ondejčík, ste prezidentom Slovenskej bonsajovej asociácie. Aký je váš vzťah k bonsajom?

Pestovaním bonsajov človek dostáva radosť a inšpiráciu. Dnešná doba je rýchla, uponáhľaná. Bonsaj a čaj sú jedna z mála vecí, ktoré upokojujú myseľ. Nepotrebujú veľkú starostlivosť, ale na druhej strane vám veľa dávajú. Pestovať bonsaje je umenie. Mať bonsaj je veľmi príjemné, nie je to iba rastlinka, ale bytosť. Medzi pestovateľom a bonsajom vzniká naozaj hlboký vzťah.

Bonsaje nie sú pre Slovensko typické. Odkiaľ skutočne pochádzajú?

Bonsaje pochádzajú z Číny, ale pravú dokonalosť im dali Japonci. Oni dotiahli pestovanie bonsajov na vrchol, čo sa týka starostlivosti i tvarovania. Z Japonska prišli do Európy.

Pani Ondejčíková, ako si pestovateľ začiatočník vytvaruje svoj bonsaj podľa svojich predstáv?

Bonsaj sa tvaruje do určitého štýlu, to znamená, že človek si ho upraví podľa toho, k čomu inklinuje. Ženy majú veľmi rady bonsaje, ktoré kvitnú, plodia, sú príjemné a prítulné... Muži uprednostňujú dramatické štýly. Tvarovaním bonsaju môže každý vyjadriť svoje pocity. Treba však podotknúť, že pestovaním a tvarovaním stromček netrpí. Ak ho chceme mať krajší, môžeme ho vydrôtovať. Na konáriky sa navinie drôt, konáriky uložíme ako chceme, necháme drevo zhrubnúť a potom drôt odstránime. Bonsaj nadobudne iný tvar.

Vyžaduje si pestovanie bonsajov špeciálnu starostlivosť?

Starostlivosť o bonsaj je veľmi jednoduchá. V prvom rade je potrebné vedieť aký strom pestujeme. Inak sa staráme o ihličiny, tropické dreviny, takisto treba odlišovať, ktorý bonsaj patrí do exteriéru a interiéru. Stromček sa musí každý deň bohato poliať a umiestniť na miesto, kde je dostatok svetla. Raz za čas je potrebné bonsaje prihnojiť. Rovnako dôležitá je aj láska, puto medzi pestovateľom a stromčekom.

V akých cenách sa u nás pohybuje predaj bonsajov?

Menšie bonsaje u nás stoja od 15 eur do 3-tisíc eur. Väčšie môžu byť aj drahšie, tie sa už ale vozia na objednávku priamo z Japonska, kde sú vytvárané japonskými majstrami. Takisto závisí aj od druhu dreviny, bonsajovej misky.

Patria niektoré z týchto vzácnych stromčekov medzi vaše obľúbené?

Mám rada borovice, k nim mi srdce veľmi prirástlo. Takisto milujem obdobie, keď kvitnú muraje. Je to strom, ktorý má kvety. Ich vôňa je krásna, intenzívna a omamná.

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti

Prihlásenie