Späť

INBAR & RESTAURANT: Japonsko a čaj

Počet zobrazení: 333

Zanietení milovníci dobrého čaju, gurmáni, degustátori, špičkoví vedci i ľudia preferujúci zdravý životný štýl dnes obracajú svoju pozornosť na východ, až tam, kde leží krajina vychádzajúceho slnka – Japonsko. Pretože Japonsko dnes hýbe čajovým svetom. Produkuje nielen skvostné tradičné čaje, ale aj čajovú modernu. Vedecké čaje zdravšie než ten najlepší zelený čaj.

INBAR & RESTAURANT: Japonsko a čaj

JAPONSKO A ČAJ

Zanietení milovníci dobrého čaju, gurmáni, degustátori, špičkoví vedci i ľudia preferujúci zdravý životný štýl dnes obracajú svoju pozornosť na východ, až tam, kde leží krajina vychádzajúceho slnka – Japonsko. Pretože Japonsko dnes hýbe čajovým svetom. Produkuje nielen skvostné tradičné čaje, ale aj čajovú modernu. Vedecké čaje zdravšie než ten najlepší zelený čaj.

CISÁRSKE GYOKURO A SLÁVNA MATCHA

Japonsko so svojimi malebnými čajovými záhradami, pedantnými producentmi čaju i ušľachtilými ceremoniálmi patrí k najobľúbenejším cieľom našich ďalekých ciest za vôňou čaju. A kde nám to vonia najviac? Jednoznačne v starobylom Uji neďaleko Kyóta, v úchvatnom mestečku plnom čajovní, studničiek s dobrou vodou na čaj a starých chrámov, v ktorých sa filozofia prelína s čajovou kultúrou a umením. V záhradách Uji sa produkuje cisárske gyokuro, najlepší listový čaj Japonska, a aj svetoznáma matcha - najslávnejší a zároveň najfalšovanejší japonský práškový ceremoniálny čaj. Oba tieto čaje sa pestujú v údolí Uji v malých čajových záhradách. Čajové kríky sa pred zberom na 3 týždne zatienia, aby sa v listoch čajovníkov zvýšil na maximum obsah chlorofylu, zeleného listového farbiva. Lebo japonský čaj je tým lepší a drahší, čím je tmavší.

Goykuro, Rosa z diamantov, je čaj, ktorý sa zberá skoro na jar a potom sa necháva zrieť v keramických nádobách v chladných priestoroch kuradashi až do októbra, kedy sa vo svätyniach Uji zvykli konať čajové slávnosti. Po nich sa zrelé gyokuro slávnostne odviezlo japonskému cisárovi a šogúnovi v čajových sprievodoch. Ak máte radi čaj ochutnajte dobré gyokuro. Pozor, nezalieva sa horúcou vodou. Naopak, nižšia teplota a krátke lúhovanie nechá rozohrať všetky nuansy bohatej vône a chuti tohto skvostného cisárskeho čaju.

Matcha. Slávny čajový prášok má mnoho tvárí. Z lístkov bohatých na chlorofyl sa pri spracovaní oddelí žilnatina. Mäkké časti listov sa usušia a pomelú sa na kamenných mlynoch na mimoriadne jemný prášok, aký sa šľahá bambusovými metličkami do sýtej peny. Dnes je matcha slávna vďaka značným zdravotným benefitom. Jej horká a zároveň nasladlá chuť sa skvele hodí i do modrených čajových drinkov. Šikovní a kreatívni čajovníci dokážu s matchou čarovať. Má neprekonateľnú chuť, sýtozelenú farbu, vysoký obsah saponínov – takže sa dá dobre napeniť. Ale pozor, matcha je pomerne drahý čaj, pretože precízna ručná práca sa v Japonsku vysoko cení. A tak sa matcha veselo falšuje. Na lacný zelený prášok sa úspešne melie všetko. Aj staré listy, ktoré sa predtým hádzali pod čajové kríčky ako hnojivo. Naivným Európanom sa potom predáva takáto lacná, cenovo výhodná matcha. Teda nie je matcha ako matcha. Zelený prášok nemá zďaleka také zdravotné benefity, ako pravé čaje. Aj toto je jeden z dôvodov, prečo si čaje vozíme sami priamo od japonských producentov, ktorých poznáme. Preto sa Čajovňa dobrých ľudí vie zaručiť za čerstvosť a pravosť svojich čajov.

JAPONSKÁ KLASIKA

Sencha, bancha, kokaicha, kukicha, konacha, houjicha, genmaicha... s týmito čajmi sa v Japonsku môžete stretnúť najčastejšie. Ale celkom najrozšírenejšia je tradičná japonská sencha. Má mnoho tried a kvalít. Od jednoduchých lacných typov tohto čaju, po exkluzívne druhy drahšie ako cisárske gyokuro.

Výbornou a veľmi peknou produkčnou oblasťou japonských čajov je Šizuoka. Leží v oblasti Tokai – áno, aj Japonci majú Tokaj, neďaleko hory Fuji. Práve odtiaľto sú na japonskú slávnu sopku najkrajšie výhľady. Pekný kraj s dobrým čajom.
Japonské čaje typu sencha sa pijú z tradičných japonských keramických vtáčích kanvičiek Kyusu. Naozaj pripomínajú vtáčika v dlaniach. Zalievajú sa niekoľkokrát po sebe, kým lístočky nevychladnú. Potom už nie, pretože vychladnutý zelený čaj sa dával len odsúdencom na smrť. Takže pozor! Ak chcete piť studený zelený čaj, nasypte lístočky alebo prášok matcha priamo do studenej vody. Čaj môžete macerovať, ale nie pomaly vychladiť.

VEDECKÉ ČAJE POMÁHAJÚ

Kvalitné zelené čaje prospievajú zdraviu človeka. No mohol by čaj pomáhať pri niektorých civilizačných ochoreniach intenzívnejšie? Tejto problematike sa v súčasnosti venujú viaceré výskumné ústavy v Japonsku. My sme sa stretli s vedeckými čajmi po prvý raz pred 10 rokmi na svetovom festivale čaju O-cha v japonskej Šizuoke. Zaujali nás fyziologické účinky týchto nových čajov a preto sme vedecké čaje začali podrobnejšie študovať a následne dovážať na Slovensko. V posledných rokoch už tieto čaje pomohli mnohým ľuďom. Sú skvelé. Predstavme si niektoré z nich.

JAPONSKÝ ČAJ KATEA A ALERGIE

Základom japonských vedeckých čajov sú silné, odolné a vitálne čajové kríčky vychádzajúce z pôvodných divokých druhov čajovníkov, ktoré dlhým šľachtením nestratili svoju silu. V tom tkvie tajomstvo japonských vedeckých čajov. Vysokú hladinu antioxidantov, najmä metylovaných katechínov EGCG a ďalších významných látok dôležitých pre organizmus človeka má napríklad čaj Katea. Úžasné na ňom je to, že pomáha minimalizovať nepríjemné prejavy alergií či sennej nádchy. Alergiu čaj nevylieči, ale môže výrazne znížiť dráždivosť a jej nepríjemné prejavy. Čajová kanvička ráno pomáha vrátiť ľudí s alergiami do normálneho života. Účinok je viditeľný a veľmi rýchly. My sami, aj keď alergiami netrpíme, nosíme čaj Katea stále so sebou na všetky naše ďaleké i blízke cesty ako prvú pomoc. Pomohla nám už mnohokrát.

MOZOG, IMUNITA A ČAJE GABA

K vedeckým čajom patrí aj čaj GABA. Nejde o ženské meno. GABA je skratka z anglického pomenovania kyseliny gama-aminomaslovej, ktorá je nevyhnutná pre správnu funkciu mozgu a nervového systému. Čaj GABA má mimoriadny obsah antioxidantov a najmä spomínanej kyseliny gama-aminomaslovej, bez ktorej organizmus predčasne starne, aktivita a sústredenosť mozgu klesá, človek zabúda a ruky sa trasú... Celosvetová obľuba japonského čaju GABA rýchle rastie, pretože tento čaj môže účinne pomôcť pri predčasnom starnutí, zníženej imunite, strese a nervozite, pri únave a výkyvoch tlaku.

ŽIVOTNÁ SILA A ČAJ TEA 001

TEA 001. Pod týmto jednoduchým názvom sa skrýva unikátna zmes japonských vedeckých čajov. Na vybrané čajové lístky sa nechávajú pôsobiť probiotické kultúry, vďaka ktorým je charakter čaju odlišný. Tento čaj dokáže plnohodnotne nahradiť kávu. Neobsahuje veľa teínu a napriek tomu energeticky pozdvihne organizmus. Pomáha tiež zvýšiť imunitu a vymaniť sa z únavného nedostatku energie a kolobehu chorôb a alergií. TEA 001 je aj chuťovo zaujímavý čaj.
Svet japonských čajov je bohatý a je ľahké sa do nich zaľúbiť. Tak na zdravie!

Text a foto: RNDr. Alenka Ondejčíková, RNDr. Vladimír Ondejčík
Bonsai Slovakia – Čajovňa dobrých ľudí, Nitra

INBAR & RESTAURANT: Čaje Japonska

INBAR & RESTAURANT: Čaje Japonska

INBAR & RESTAURANT: Čaje Japonska

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti

Prihlásenie