Späť

KVALITNÝ ČAJ ... A ČAJOVÁ ČOKOLÁDA

Počet zobrazení: 429

Pred rokmi sme sa v Japonsku po prvý raz stretli s čajovou čokoládou, ktorá ich tak nadchla, že hľadali spôsob, ako ju ponúknuť slovenským milovníkom zdravého životného štýlu. A tu je...

KVALITNÝ ČAJ ... A ČAJOVÁ ČOKOLÁDA

ČAJ A ČOKOLÁDA - NÁPOJE BOHOV

Čaje i čokoláda majú veľa spoločných vlastností, ktoré pri vzájomnom pôsobení môžu byť pre človeka zvlášť prospešné a príjemné. Oba prírodné produkty pozná ľudstvo už celé tisícročia, hoci do Európy sa dostali až v koloniálnych časoch, keď moreplavci prinášali na kráľovské dvory to najlepšie z nových kolónií. Čokoládu objavil pre zvyšok sveta Krištof Kolumbus pri svojich prvých výpravách do oblasti Strednej Ameriky, a čaj sa dostal do Európy na lodiach Holandskej východoindickej spoločnosti z opačného konca sveta, zo starej a vyspelej Číny.

Čokoláda sa považovala za nápoj bohov, ako o tom svedčí i latinský názov Theobroma, ktorý dal kakaovníku v roku 1753 švédsky biológ Karl Linné. Starý Aztékovia používali čokoládu dokonca aj ako platidlo a pri ich rituálnych obradoch tečúca čokoláda symbolizovala ľudskú krv. Podobné postavenie mal v starej Číne i čaj. Uctieval sa ako dar nebies a najlepšie čaje boli určené výhradne čínskemu cisárovi. Čaj bol po storočia považovaný za nápoj mudrcov a filozofov. Jednoduché čajové lístky, menili dejiny ľudstva...

ČAJ A ČOKOLÁDA

ČAJ A ČOKOLÁDA
Čaj i čokoláda obsahujú známe druhy alkaloidov - kofeín (teín) a teobromín, ktoré stimulujú centrálny nervový systém. Vďaka obsahu flavonoidov sú bohatými zdrojmi prírodných antioxidantov, pozitívne pôsobia na kardiovaskulárny systém, zlepšujú správnu cirkuláciu krvi a znižujú možnosť tvorby krvných zrazenín v cievach. Primeraná konzumácia čaju i čokolády prináša príjemné pocity, znižuje pôsobenie stresu a pomáha telu i ľudskej duši účinne relaxovať.

PRVÝ RAZ NA SLOVENSKU
Manželia Ondejčíkoví precestovali kvôli štúdiu histórie, čajových rituálov, technologického spracovania čaju a jeho fyziologických účinkov mnohé ázijské krajiny. Na Slovensko dovážajú čaje najvyššej triedy priamo z čajových plantáží Japonska, Číny, Taiwanu, Nepálu, Indie, Srí Lanky... Pred rokmi sa v Japonsku po prvý raz stretli s čajovou čokoládou, ktorá ich tak nadchla, že hľadali spôsob, ako ju ponúknuť slovenským milovníkom zdravého životného štýlu. 

ČAJ A ČOKOLÁDA

JAPONSKÝ ZELENÝ ČAJ
Jedným z čajov, ktorý dáva čajovej čokoláde zvláštny charakter je japonská matča. Je to tradičný zelený čaj pochádzajúci z čajových záhrad ležiacich neďaleko Kagoshimy. Mladé lístky sa zberajú na jar ručne, pri spracovaní sa odstraňuje žilnatina a z vysušenej dužiny listov sa na kamenných mlynoch melie jemný čajový prášok nazývaný matča. Takýto čaj patril k raritným japonským čajom a tradične sa používal pri klasických japonských čajových rituáloch. Vďaka jeho zvláštnej chuti a zdravotným účinkom je dnes jeho využitie oveľa širšie. Jedným z najpríjemnejších je práve výroba čajovej čokolády.
Japonské zelené čaje pomáhajú zbaviť organizmus toxických metabolitov, očisťujú vnútorné prostredie, odľahčujú pečeň a zvyšujú tak obranyschopnosť tela. Posilňujú srdce a priaznivo pôsobia na kardiovaskulárne ochorenia. Pôsobia antibakteriálne a antivírovo, pomáhajú v boji proti alergiám. Posilňujú cievy, chrup a kosti a odstraňujú skleslosť a únavu. Miernia účinky stresu a pomáhajú ľuďom dokonale zrelaxovať.

ČAJ A ČOKOLÁDA

(c)  RNDr. Alena Ondejčíková
Čajovňa dobrých ľudí, Nitra

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti

Prihlásenie