Späť

HODNOTENIE NAJLEPŠÍCH ČAJOV ČÍNY

Počet zobrazení: 1904

MAGAZÍN BONSAJ A ČAJ: Tak, milí priatelia, ak ste nejedli nič voňavé, neumývali ste sa mydlom, neosviežili sa kolínskou, nepoužili parfém či dezodorant a nemáte v ústach žuvačku, môžete celkom potichu vstúpiť s nami do novodobej svätyne čaju. I tá najjemnejšia cudzia vôňa by mohla pomýliť jemné a rokmi cvičené čuchové bunky expertov, ktorí sa sem do najväčšieho čínskeho Múzea čaju vybudovaného v Chang-čou na západ od Západného jazera pod strmými svahmi Dračej studne zišli z viacerých čajových veľmocí, aby vyhodnotili, porovnali a ocenili najlepšie jarné čaje sezóny roku 2005.

HODNOTENIE NAJLEPŠÍCH ČAJOV ČÍNY

SPLYNÚŤ S POVETRÍM...

  Malá miestnosť bola nabitá pracovnou atmosférou a zvláštnou energiou, pomiešanou s jemnou vôňou čaju. Na dlhých stoloch pri odkrytých oknách boli zoradené vzorky špičkových čajov, ktoré do súťaže poslali výrobcovia, aby sa uchádzali o vysoké ocenenie, ktoré sa víťazným čajom dostane a zvýši tak ich prestíž a aj cenu na trhu.
  Stretnutie čajových expertov z Číny, Taiwanu, Hongkongu, Kórey a Japonska organizoval Medzinárodný inštitút čajovej vedy a kultúry (IITSC) so sídlom v New Yorku. Táto organizácia podporuje rozvoj čajovej vedy, kultúry, vzdelávania, popularizácie a snaží sa rozvíjať i starobylé a drahocenné čajové tradície, ktoré zapadli nánosom dejín a času.

JEDNOTNÉ PRAVIDLÁ

  Výberové čaje sa hodnotili tri dni. Prvý deň patril zeleným čajom, druhý deň sa porovnávali čiastočne fermentované čaje oolong a nakoniec prišli na rad voňavé a čierne čaje. V našej reportáži vám přiblížíme hodnotenie zelených čajov. Čaje zostávali anonymné a boli označené iba číslami. Čajové lístky boli nasypané v plochých drevených škatuľkách so zrezaným rohom, aké sa na posudzovanie a aj ľahké čistenie čaju bežne používajú najmä v oblasti Chang-čou.
  Nálevy čajov sa pripravili naraz z rovnakého presne odváženého množství lístkov. Voda pochádzala z miestnych zdrojov a jednotná bola i jej teplota a doba lúhovania bez ohľadu na druh zeleného čaju. Tomu sme sa najprv trochu čudovali, ale čajoví znalci zjavne vedeli, aké vlastnosti má mať konkrétny
čaj a posudzovali ich navzájom.

čajovňa

čajovňa

VÁŽNOSŤ CHVÍLE

  Prvý sa sklonil nad dlhé stoly so vzorkami čajov hlavný čajový znalec. Skúseným okom si ich letmo prezrel a ku každému čaju napísal svoje predbežné číselné hodnotenie. Potom pristúpili k stolom ostatní experti. Posúvali sa popri vzorkách čajov, pozorne ich skúmali a nakoniec každý vlastnou fixkou inej farby ohodnotil daný atribút čaju.
  K tým rozporuplnejším čajom sa znovu a znovu vracali a po nových úvahách a diskusiách zvyšovali alebo znižovali predošlé hodnotenia o pár bodov. Tí rozhodnejší či skúsenejší porotcovia po svojom hodnotení už len postávali, pozorovali, ako sa vyvíja situácia, a čakali, kedy sa vyjadria všetci kolegovia, aby sa mohlo pristúpiť k hodnoteniu ďalšej vlastnosti predložených čajov. V jednej várke za dopoludnie sa hodnotilo 20 druhov zelených čajov.

čajovňa

HODNOTENIE ČAJOV

  Čaje sa hodnotili v niekoľkých samostatných kolách nasledujúcich bezprostredne po sebe a v každom sa číselnou hodnotou ocenila jedna konkrétna vlastnosť čaju.

KVALITA ČAJOVÝCH LÍSTKOV

Ako prvé sa posudzovali suché listy čajov. Hodnotil sa vzhľad, farba, tvar a vôňa listu.

KVALITA NÁLEVU

   1. Farba
Prvú známku dostal čaj za farbu a čírosť nálevu. Čaj zliaty do bielych misiek sa hodnotil najprv vizuálne.
   2. Vôňa
Ako druhá sa posudzovala vôňa čaju tak, že sa postupne otvárali čajové šálky s vrchnáčikmi a experti hodnotili vôňu lístkov zaliatych na dne trochou čajového nálevu.
   3. Chuť
Keď už bola ohodnotená vôňa všetkých posudzovaných čajov, porotcovia si vzali bielu čínsku porcelánovú lyžicu do jednej ruky a do druhej plastový pohár. Čaj si z pripravených
misiek naberali lyžičkami a po hlasnom sŕknutí ho ihneď zasa vypľuli do plastovej nádobky. Po zvážení pripísali do stĺpca ďalšiu číselnú hodnotu.
   4. Vzhľad lístkov
V poslednom kole sa čajové lístky vybrali zo šálok na vrchnáčiky, aby sa mohol lepšie posúdiť ich vzhľad a stupeň rozvinutia. Porotcovia ich pozorne porovnávali voči svetlu a zapisovali do stĺpca posledné známky.

čajovňa

čajovňa

BÚRLIVÝ ZÁVER

  Všetky číselné hodnoty sa u porovnávaných čajov pohybovali v intervale 80-95. Boj čajov o prvenstvo v tejto sezóne bol urputný a tesný. Dokonca natoľko, že hoci sa výsledky dôkladne posčitovali, do večera a dokonca ešte ani na druhý deň nebol jasný víťaz a porotcovia o tom dlho búrlivo debatovali.

 

Kvalitné čaje z Číny nájdete v e-shope Čajovňa dobrých ľudí:

čajovňa

 

© Magazín BONSAJ A ČAJ
RNDr. Alena Ondejčíková, RNDr. Vladimír Ondejčík - Čajovňa dobrých ľudí, Nitra
Článok je vybraný z magazínu Bonsaj a čaj č. 6

čajovňačajovňa

 

 

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti

Prihlásenie