Späť

Čaj na tanieri

Počet zobrazení: 972

Nenájde sa snáď na svete kuchyňa, ktorá by bola tak pestrá, chutná a zdravá ako tá čínska. Príprave pokrmov sa tu vždy pripisovala veľká dôležitosť a jedlo okrem príjemných chutí, vôní, kompozícií a farieb malo človeka aj liečiť.

Čaj na tanieri

  Klasická čínska medicína sa v mnohých bodoch prelína s čínskou kuchyňou a po správnom výbere jedla sa človek cíti lepšie. K tomu prispievajú aj lístky čaju.

  Buchtičky Dim Sum plnené čajom a varená ryba na lístočkoch čaju Žou-kvej sú špecialitou hôr Wu-i Existujú stovky, možno tisíce receptov, ktoré využívajú zaujímavé chuťové i zdravotné účinky lístočkov čaju. Je samozrejmosťou, že sa čaj pije po jedle, ale aj v ktorúkoľvek dennú či nočnú dobu. V oblastiach, kde sa čaj pestuje, stáva sa i súčasťou miestnej kuchyne.

  Mladé čajové lístočky sa varia, dusia, pražia, zapekajú, spracovávajú sa do plniek, polev, nálevov či dressingov. Krájajú sa do šalátov, bylinných zmesí, kuracej polievky... V čaji sa varia cestoviny, čaj sa pridáva do cesta i do ryžovej kaše. Zaujímavé sú aj sladkosti z čaju, napríklad čajová zmrzlina, ktorá je však zvlášť obľúbená skôr v Japonsku.

čajovňa

  Špeciality z čaju môžete ochutnať v niektorých lepších čínskych čajovniach, reštauráciách a na miestach, kde sa varí podľa tradícií čínskej medicíny. V oblasti Chang-čou, kde sa pestuje slávna Dračia studňa, Lung-ťing, sa mladé výhonky tohto čaju pridávajú predovšetkým do pokrmov z morských živočíchov a k rybám, vyloveným z vôd Západného jazera.

  Na severe provincie Fu-ťien, najmä v horách Wu-i sa mladé čajové výhonky využívajú naozaj s veľkou obľubou. Na čaji sa tu pripravuje snáď všetko. V kuchyni sa uplatňujú najmä veľké listy čaju Žou-kvej, ale ochutnať môžete i výhonky Tachung pchao a Ti-kuan jin. Do kaše, cesta, sladkostí a do zmrzliny sa pridáva jemný prášok z čínskeho čaju Matča.
  Ak sa ocitnete niekedy v Pekingu a budete mať chuť na dobrý čaj a vyprážané čajové výhonky, vyhľadajte slávnu čajovňu Lao-š na okraji obrovského legendárneho námestia Tchien-an-men pred južnou bránou Zakázaného mesta.

Na zdravie!

čajovňačajovňa

 

© Magazín BONSAJ A ČAJ
RNDr. Alena Ondejčíková - Čajovňa dobrých ľudí, Nitra
Článok je vybraný z magazínu Bonsaj a čaj č. 7

čajovňa

Prihlásenie

Táto stránka používa cookies. Viac info