BUDHOVA RUKA A INÉ ČAJE
Počet zobrazení: 2372
MAGAZÍN BONSAJ A ČAJ: Prečo má Čína tak veľa rôznych čajov odlišných vo svojej chuti a vôni? Tajomstvo tkvie v jedinečnosti čajových kríkov pestovaných v jednotlivých oblastiach.
Pozrime sa na chvíľu na ostrov Srí Lanka (Ceylon). Na plantážach Nuwara Eliya vo vysočine sme boli prekvapení koľko úplne odlišných čajo-vých kríčkov rástlo v rade vedľa seba. Líšili sa tvarom, veľkosťou i farbou listov, zúbkovaním, hustotou koruny a mnohými ďalšími aspektmi viditeľnými na prvý pohľad.
Do anglických kolónií sa z Číny dovážali semená čajovníkov bez ohľadu na sortu. Okrem toho rozmnožovanie semenami podmieňuje veľkú variabilitu a premenlivosť jednotlivých generácií.
V Číne sa čajové kríčky množia predovšetkým vegetatívne a teda mladý čajovník je presnou kópiou materskej rastliny. Vypestovalo sa tak mnoho variet typických pre jednotlivé oblasti, ktoré vhodným spracovaním dávajú jedinečný a neopakovateľný čaj.
Čaje majú často mená totožné s názvom čajového kríčka. A tak zo sorty kríčkov Šuej-sien sa pripravujú čaje Šuej-sien. Táto odroda je najvhodnejšia na spracovanie ako čaj oolong. Rovnako však v ojedinelých prípadoch sa vyrába aj zelený alebo čierny čaj Šuej-sien.
Odlišnosť je aj v tom, že na zelený čaj sa použijú 2 najmladšie lístky, na oolong 4 a na čierny čaj 3 lístky. Stále to však bude čaj Šuej-sien.
Medzi čajovými kríčkami sú markantné rozdiely. Ta-chung-pao má pozdĺžne lístky s červenými okrajmi. Fo-šou, Budhova r,uka, je typický veľkolistý čaj. Čaje typu Mu-tan majú veľké výrazne zúbkované lístky s nápadne zvlneným okrajom a Ťin-kuan-jin, Zlatý Budha má lístočky žltkasté, malé a oválne. Nové sorty čajov, ktoré sa šľachtia v dnešných dňoch nemajú poetické mená, ale sa označujú číslami, napríklad ako čaj No. 39 na spodnom obrázku.
Okrem tvaru je dôležitý najmä obsah silíc, farbív a ďalších organických látok v listoch. Ich koncentráciu a kvalitu ovplyvňuje i podložie a počasie.
V tomto článku vám na ilustráciu prinášame mozajku čajových kríčkov pestovaných a spracovávaných v horách Wu-i na severe v provincie Fu-ťien, slávnej oblasti skalných oolongov.
Zaujímavosťou sú napríklad lisované historické čaje, ktoré sa na tomto území pestovali a spracovávali kedysi a dnes sa ich výroba znovu oživuje.