Späť

Pu Erh a najstaršie čaje Číny

Počet zobrazení: 7266

MAGAZÍN BONSAJ A ČAJ: Čaj Pu Erh - Pu-er – Pchu-er sa preslávil po celom svete vďaka svojej jedinečnosti. Nadväzuje na pôvodné divoké prastaré čínske čaje opradené bájami a legendami. Už v starej Číne a v Tibete dostával mnoho lichotivých názvov a dnes sa často označuje aj ako „čínsky penicilín“. Pred storočiami slávny čínsky lekár Čao Sü Min o predchodcoch dnešného pueru tvrdil, že sa mu žiaden iný čaj nevyrovná, pretože posilňuje telo, vyrovnáva sily jin a jang a život robí dlhým a zdravým. Sám ho vraj pil denne a dožil sa 102 rokov.

Pu Erh a najstaršie čaje Číny

ČAJ ČUDNEJ CHUTI

  Čaj Pu Erh je naozaj veľmi špecifický a s inými čajmi ťažko zameniteľný najmä vďaka svojej čudnej zemitej chuti. Tak prečo sa teší takej obľube už temer dvetisíc rokov a záujem oň zo dňa na deň rastie? Prečo sa mu dnes venuje toľko pozornosti a ľudia, ktorí chcú byť svieži, krásni a zdraví, si ho spolu so zelenými čajmi zaraďujú do svojho denného jedálnička?

KRÁĽ ČAJOVNÍKOV A VEĽKÝ LIST

  Ak sa vydáme na putovanie za podstatou tohto čudesného čaju, zákonite sa dostaneme na miesta, kde divoko rastú najstaršie čajové stromy sveta ako potomkovia starých čajovníkov, ktoré sa vyvinuli ešte v predglaciálnych dobách, teda v čase treťohôr. Spomedzi týchto obrovských starých stromov je najslávnejší Kráľ čajovníkov, ČCHA ŠU WANG (Cha-shu Wang) s veľkými listami, pevným kmeňom, pôvodne vysoký 34 m, starý temer 1700 rokov. Pamätné čajové stromy rastú vo Veľkých čiernych horách na juhu Číny v provincii Jün-nan (Yunnan), vo svojráznom etnickom regióne Xishuangbanna na hraniciach s Mjanmarskom, krajinou donedávna známejšou pod menom Barma. Čaj Pu Erh sa pôvodne zberal zo starých stromov roztrúsených v lesoch okolo mesta Puer, podľa ktorého dostal i svoje meno. Stromy, z ktorých sa čaj Pu-er spracováva, sa nazývajú TA JIE, Veľký list, pretože sú charakteristické práve svojimi veľkými listami, oveľa väčšími, aké sú typické pre kultivované čajové kríčky na čajových plantážach ostatných regiónov. Dnes lesy s divoko rastúcimi čajovníkmi pomaly ustupujú cielene pestovanému čaju na čajových plantážach, ale čaj Pu Erh si svoj zvláštny charakter stále zachováva.

pu-er

SPOJNICA CIVILIZÁCIÍ

  Krajina starých čajových stromov je zvláštny kúsok sveta. Práve tu sa zlievajú akoby do jediného pomyselného bodu svojrázne ázijské kultúry. Tu sa stretajú hranice Číny, Vietnamu, Laosu, Thajska a Mjanmarska. A práve na týchto miestach ľudia objavili najstaršie čajové stromy a začali využívať liečivé vlastnosti čaju. Je zvláštne, ba až trochu mystické, že sa čaj objavil práve tu v bode stretu rôznych civilizácií ako zjednocujúci prvok. A tak slúži dodnes.

PUER, KDE TO JE?

  Mesto Puer, ktorého meno čaj tak preslávil, leží len pár kilometrov pod obratníkom Raka na malom prítoku rieky Mekong, v Číne nazývanej Lancang Jiang, ktorá tečie len asi 90 km západne od mesta Puer. V meste Puer sa čaj nepestuje, ale zvykol sa doň privážať na spracovanie z okolitých hôr. Puer patrí do známej juhočínskej provincie Yunnan, ktorá vďaka svojej príjemnej klíme dostala pomenovanie „Provincia večnej jari". Nikdy tu nemrzne, podnebie je mierne, vlhké a príjemné, s typickými teplými dažďami a hmlami, ktoré vyzrievaniu čajových lístkov jednoznačne prospievajú. Čaj sa tu pestuje viac ako 1700 rokov a Pu Erh patrí k desiatim najlepším čajom Číny. Pôvodne sa vraj čajové lístky zo stromov len zberali a začerstva sa krátko povarili vo vode spolu s rôznymi koreniami. Tradične sa do čaju pridával zázvor, škorica, čierne korenie, pomaranče a dokonca aj cibuľa.

PLACKY Z ČAJU

  Prvé sadenice čaju sa vysadili v známom Období troch kráľovstiev (220 – 280) v oblasti Šiestich čajových hôr práve neďaleko mesta Puer. V čase panovania dynastie Wej (386-535) sa začali lístky čaju spracovávať zaujímavým spôsobom. Lisovali sa do placiek a sušili sa v polotieni a potom na slnku, pokým nenadobudli červenkastú farbu. Tak sa dali dlhšie skladovať a stačilo si z nich po kúskoch odlamovať a variť s chutným korením.
  Táto stará technológia bola zrejme inšpirovaná samovoľným procesom fermentácie, ktorým sa menil čaj napchatý do vriec uviazaných na chrbtoch zvierat, ktoré kráčali za sebou v obchodných karavánach do vzdialených končín Číny a do ostatných krajín. Čaj znovu vo vlhku a teple zoxidoval, kým sa dostal ku svojim konečným spotrebiteľom, a získal tak síce čudnú zemitú pachuť, ale na počudovanie zaujímavé pozitívne účinky na zdravie ľudí. A tak začínal získavať čaj Puer svoju typickú podobu.

pu-er

ČÍNSKY PENICILÍN

  Kedysi sa menom Pu Erh označovali všetky čaje, pochádzajúce z okolia mesta Puer, či už boli zelené, polofermentované, fermentované, alebo dokonca opakovane fermentované. Časom sa však toto pomenovanie ustálilo predovšetkým pre čaje s opakovanou dvojnásobnou fermentáciou, teda pre tmavé alebo tzv. „modrozelené čaje". Pri procese spracovania a opakovanej fermentácie čaju Puer často dôležitú úlohu zohrávali aj baktérie a plesne, ktoré menili jeho liečivé vlastnosti čaju. Považovalo sa za prijateľné, keď bol viacročný čaj pokrytý jemnou bielou plesňou. Možno práve preto získal názov „čínsky penicilín".

ČÍM STARŠIE, TÝM LEPŠIE

  Čaje Pu Erh správnym skladovaním zrejú a vekom na kvalite nič nestrácajú, naopak, čím sú staršie, tým sú kvalitnejšie, vyhľadávanejšie a drahšie. To je ich hlavná odlišnosť od ostatných čajov, ktoré sa považujú za najkvalitnejšie vo svojom prvom roku po spracovaní a po tomto čase v závislosti od technológie, kvality a skladovania svoje vonné a chuťové prednosti pomaly strácajú.

VTÁČIE HNIEZDA

  Vďaka obchodným karavánam sa pitie čaju Pu Erh veľmi rozšírilo. Aby bol čaj čo najskladnejší a na chrbát ťavy či iného zvieraťa používaného na prepravu tovaru v karavánach sa ho zmestilo čo najviac, začal sa čaj lisovať. Vyzeral pritom ako vtáčie hniezdo. Neskôr sa lisoval aj do všakovakých iných tvarov. Z lístkov čaju sa lisovali napríklad guličky malé ako pingpongové loptičky, ale aj veľké ako ľudské hlavy. Takýto čaj sa volal „Hlavový čaj" a dokonca sa ním platili aj dane. Vlhké čajové lístky sa lisovali aj do tvaru kociek a tehličiek a dokonca aj do iných ozdobnejších tvarov. Čaj sa balil aj do listov rôznych rastlín, alebo sa jednoducho napchal do bambusovej dutiny, čím dokonca získal svojráznu chuť a vôňu ovplyvnenú bambusovým drevom.

pu-er

CESTA DO SVETA

  A potom v dlhých obchodných karavánach putoval čaj v 8. storočí až na Stredný východ, vo vreckách budhistických mníchov do Japonska a do Mongolska a v polovici 9. storočia ho už poznal aj arabský svet. Aj Kublajchánovým vojskám nemožno odoprieť zásluhy za rozširovanie čaju do severných oblastí Číny v 13. storočí, keď sa tu snažili zaviesť poriadky po mongolských vpádoch. V samotnej Číne sa dodnes teší čaj Pu Erh veľkej obľube v jej južných oblastiach, na ostrovoch Hongkong, Tchaj-wan, v Macau a potom v severných regiónoch, najmä u tam žijúcich národnostných menšín.

ZDRAVOTNÉ ÚČINKY

  Veľa čaju z sa pije aj v samotnom Tibete, kam sa dostal vo svojom veľkom čajovom putovaní na chrbtoch zvierat v dobách dynastie Tchang (618- 907). Tu sa udomácnil pravdepodobne aj preto, že čaj Pu Erh má podľa tradičnej čínskej medicíny charakter JANG, čo znamená, že je aktívny a telo dokáže oslobodiť od vplyvu chladu a vlhkosti. Dodáva teplo a zintenzívňuje látkovú výmenu, čo na večne studenej a veternej Tibetskej náhornej plošine mnísi, ale aj obyčajní ľudia skutočne potrebovali.
  Ale nie je to zanedbateľné ani pre nás, ľudí žijúcich v súčasnej Európe. Pu Erh vďaka svojmu charakteru pomáha odstraňovať z tela prebytočné tekutiny a hlieny, napríklad aj z pľúc, a tým, že dodáva teplo žalúdku a slezine, upravuje trávenie, pozitívne vplýva na celý tráviaci systém, zvyšuje látkovú výmenu, znižuje hladinu tukov v krvi a z pečene pomáha odvádzať nebezpečné jedy.
  Už v dávnej minulosti sa veľmi účinne používal na očistu tela a redukciu telesnej hmotnosti. Aj to je jedna z príčin, prečo sa čaj Pu Erh teší tak veľkej pozornosti. Možno to je pre mnohých ešte lepší dôvod, prečo ho piť, ako to, že pôsobí preventívne proti infekčným chorobám. Zo zdravotného hľadiska má teda čaj Pu Erh mnoho pozitívnych účinkov na ľudské telo. Moderná medicína ho využíva v boji s civilizačnými chorobami.
  Výborne znižuje hladinu cholesterolu v krvi, používa sa pri problémoch s trávením či po zvýšenom požití alkoholu. Vďaka viacnásobnej fermentácii, je aktívny, prebúdza telo i ducha. Je vhodné piť ho najmä dopoludnia a po jedle, zvlášť po konzumácii ťažkých mastných jedál, pretože účinne znižuje hladinu tukov v krvi.

pu-er

TRI ZBERY V ROKU

  Niektoré typy čaju Pchu-er majú špeciálne názvy podľa obdobia, v ktorom sú zberané a spracované.
Čchun-ťien - Jarné závitky
  Čaje zberané na jar v apríli sú najjemnejšie a majú miernu sladkastú vôňu. Z nich sa pripravujú predovšetkým sypané listové druhy čaju Pchu-er.
Er-šuej
  Druhý raz v roku sa čaje zberajú v júni a v júli. Ako už vyplýva z názvu zberu (šuej = voda), listy sú šťavnaté, plné silíc. Z čajových lístkov tohto obdobia sa vyrábajú najmä lisované čaje.
Ku-chua -Zrnkový kvet
  Tretí zber čaju pripadá na september až október. Čajové lístky sú vhodné najmä na výrobu čajových tehličiek.

 

PESTROSŤ DRUHOV ČAJU PCHU-ER

  Pu Erh má mnoho podôb. Môže byť sypaný listový čaj alebo zlisovaný do rôznych
foriem a tvarov.

PU-ERH MAO-CHApu-er

  Listový čaj Pu Erh pripravený na lisovanie sa nazýva Mao-cha Je vhodný na rôzne kúry. Pripravíme si ho zaliatím kopcovitej lyžičky čaju asi 3 dcl vriacej vody a lúhovaním 3-5 minút. Môžeme si ho pripraviť i viacnálevovo - čajové lístočky skôr, ako vychladnú, zalievame viackrát vriacou vodou a lúhujeme vždy o chvíľku dlhšie.

TCHUO-ČCHA VTÁČIE HNIEZDOpu-er

  Lisovanie čaju je najstarší spôsob úpravy čaju v Číne. Tchuo čcha na pohľad naozaj pripomína vtáčie hniezdo. Dnes sa vyrábajú aj malinké mini druhy, vhodné na prípravu menšej kanvičky čaju. V roku 1986 čaj Tchuo čcha získal ocenenie na konferencii v Barcelone. Tým sa ukázalo, že i Európa dokáže oceniť zdravotné prednosti i chuťovú jedinečnosť kvalitného a tradičného čaju.

PU-ERH V DUTINE BAMBUSUpu-er

  Veľmi exoticky vyzerá čaj natlačený do dutej bambusovej tyče. Na konci je uzavretý zátkou z bambusového lístia. Čaj sa dá z tyče postupne vysýpať, alebo tyč môžeme rozštiepiť a potom čaj uskladňovať mimo nej. Týmto spôsobom sa lisujú nefermentované čajové listy typu Sheng-cha. Čaj ľahko prijíma pachy a vône, preto mu bambus dodáva zvláštny charakter.

PU-ERH V LISTOCH BAMBUSU ALEBO INÝCH TRÁVpu-er

  Do vlhkých bambusových listov sa natuho naviažu guličky čaju Pchu-er a nechajú sa vyschnúť. Takýto čaj je veľmi trvanlivý a mimoriadne silný. Je vhodný pre otužilé povahy. Ak si ho pripravíte správne a nebránite sa drsnej, prenikavej chuti, ktorá ešte dlho doznieva po vypití čaju, poskytne vám tento čaj nezabudnuteľný zážitok.
Z guličky si odoberieme len štipku, zaparíme ju vriacou vodou a necháme lúhovať 5 minút. Čaj si môžete pripraviť aj podľa starej receptúry majstra Lu Jü.

PU-ERH - ČAJOVÉ TEHLIČKYpu-er

  Jednou z typických a starých úprav čaju Pu-erh je lisovanie čajových listov do veľmi tvrdých čajových tabuliek alebo tehličiek. Bývajú rôznych veľkostí a tvarov, často pekne zdobené plastickým výliskom na povrchu tehličky. Preto sa stali obľúbenou zberateľskou kuriozitou.

Ping-cha
  je čínsky názov pre tabuľkový lisovaný čaj. Je veľmi stabilný a má snáď neobmedzenú životnosť. Tabuľky z čaju bývajú rôznych veľkostí a tvarov. V Tibete sa tešia veľkej obľube celkom malé čajové tehličky. Na našich obrázkoch je typicky čínska čajová tehlička veľká 19 x 12 x 2 cm.
Ak si z nej chceme pripraviť nálev, musíme si kúsok tabuľky nastrúhať, a potom ho odporúčame ešte chvíľku napariť v sitku v pare nad horúcou vodou, aby čaj zvláčnel a dobre sa vylúhoval.

ĎALŠIE TVARY LISOVANÝCH ČAJOV

Fang-cha
  je čaj lisovaný do tvaru štvorca
Cun-cha
má tvar pekného obdĺžnika
Tuan-cha
  sú guľovité čaje lisované do tvaru pingpongových loptičiek, alebo bývajú občas aj oveľa väčšie - až do veľkosti ľudskej hlavy. Ak zoženiete takýto čaj, môžete sa ním pokúsiť zaplatiť dane, ako kedysi starí Číňania.

 

Kvalitné čaje Pu-er nájdete v e-shope Čajovňa dobrých ľudí:

pu-er

 

© Magazín BONSAJ A ČAJ
RNDr. Alena Ondejčíková, RNDr. Vladimír Ondejčík - Čajovňa dobrých ľudí, Nitra
Článok je vybraný z magazínu Bonsaj a čaj č. 1

 

pu-erčajovňa

 

čajovňačajovňa

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti

Prihlásenie