Späť

Dračia studňa - delenie podľa kvality

Počet zobrazení: 2344

MAGAZÍN BONSAJ A ČAJ: Long-Jing, Dračia studňa, Lung-ťing, je cenená ako najlepší a najslávnejší čaj Číny. Patrí tiež k tradičným čajom spomínaným v starých literárnych prameňoch.

Dračia studňa - delenie podľa kvality

  Píše o ňom i slávny Lu Jü (733-804) vo svojej Klasickej knihe o čaji. Spomína ho síce pod menom Lung-hong, ale niet pochýb, že sa jedná práve o tento čaj, ktorý sa neskôr tak preslávil a reprezentoval temer všetky čaje Číny. Lu Yü ho však vo svojej knihe nijak zvlášť nevyzdvihoval.
  Názov Dračia studňa sa začal používať až neskôr, za dynastie Južných Sungov. Keď sa začali rozprávať rôzne legendy a lyrické príbehy o čajoch a rôznych pôvabných miestach, na ktorých sa pestovali.

4 vlastnosti čaju

Čaj Dračia studňa má mať podľa starých čínskych čajových majstro štyri hlavné vlastnosti. Sú to:

  1.  Zelená farba
  2.  Hutná vôňa
  3.  Čistá chuť
  4.  Krásny tvar listu

Kedysi

Kedysi sa rozlišovalo 5 základných druhov čaju Dračia studňa:
LEV - z oblasti Ši-feng - Levia hora
DRAK - z oblasi Lung-ťing – Dračia studňa a z oblasti Weng Ťia-šan
OBLAK - oblasti Jün-čchi
TIGER - z oblasti Chu-pchao - Studňa bežiaceho tigra a S????jen-ťing - Studňa štyroch očí
SLIVKA - z oblasti Mej-ťia-wu

Dnes

  Kvalita čaju Dračia studňa je podmienená geografickou oblasťou, v ktorej sa čaj pestuje, typom listov a sezónou zberu.
V tej najlepšej kombinácii vzniká čaj špičkovej kvality, ktorý samotní Číňania právom označujú za Kráľa zelených čajov.

Dračia studňa - podľa miesta pestovania

Tri najvyššie stupne kvality:

  • Ši-feng - (Shi Feng), Levia hora najlepší čaj z najkvalitnejšej oblasti
  • Mej-ťia-wu (Mei Jia Wu)
  • Si-chu, Západné jazero (Xi Hu, West Lake)

Čaje produkované v týchto najlepších pestovateľských oblastiach sa rozdeľujú na ďalších 10-13 stupňov kvality.

Dračia studňa - podľa doby zberu

  Najlepšie triady Dračej studne sa zberajú na jar. Skorý jarný zber čajových lístkov je časovo viazaný na tradičný aprílový festival Čching-ming (Qing Ming)

Tri najvyššie stupne kvality:

  •  Pred sviatkom Čching-ming

  Prvé obdobie zberu začína 4.-6. apríla. Je ideálne predovšetkým pre čaj pestovaný v oblasti Ši-feng. Čaj sa označuje ako Pao, poklad, a patrí k super extra triede kvality. Ak je náhodou studený rok a po zime neočakávane napadne sneh, znižuje sa množstvo nazbieraných drobných lístkov a s tým sa zvyšujú ceny tohto jedinečného čaju až do astronomických výšok.

  •  Po sviatku Čching-ming

  Zber pokračuje pred príchodom dažďov v období Ku-jü, teda 19.-21. apríla. Výhonky čaju sú ešte stále drobné a krehké. Čaj z tohto zberu je najvyššej kvality.

  •  V období Li-sia

  Po tretí raz vychádzajú zberačky pomedzi čajové kríčky, rastúce na strmých svahoch, medzi 20. aprílom a 6. májom v období Li-sia (Li Xia), aby nazbierali rozvinuté lístky čaju Dračia studňa. Čajové kríčky v teplom počasí rýchlo rastú a zberané lístky sú už dosť veľké. Čaj má osobitnú chuť i vôňu, ale je menej jemný ako predošlé zbery.
  Aby sa zdôraznila kvalita a dôležitosť skorého jarného zberu, hovorí sa, že čaj nazbieraný tri dni pred festivalom Čching Ming je Pao (Bao) - Poklad a tri dni po festivale sa nazýva Cchao (Cao) - Tráva.
  I keď sa takto prísne rozlišujú čaje zbierané na jar, všetok čaj z obdobia jarného zberu je viac ako vynikajúci. Dračia studňa sa ďalej zberá i počas roka, ale jarnému zberu sa nič nevyrovná.

dračia studňa

ČCHING MING

  Jarný festival Čching-ming (Qing Ming) je tradičným čínskym sviatkom, počas ktorého sa schádzajú nielen rodiny, ale i celé rody a klany, aby vzdali úctu a vďaku svojim predkom. Na cintorínoch sa v tomto jarnom čase zapaľujú sviečky a dym vonných tyčiniek stúpa k nebesiam. Práve v čase festivalu sa neďaleko krásneho mesto Chang-čou zberá tá najlepšia Dračia studňa.
  Tento sviatok zachytil na nezvyčajne dlhom zvitku nazvanom Život na rieke počas sviatku Čching ming kráľovský maliar Čang Ce-tuan za vlády dynastie Severných Sungov (11.-12. storočie). Obraz, ktorý lemuje naše rozprávanie o Dračej studni, je maľovaný vodovými farbami na hodváb a patrí k najvýraznejším dielam čínskeho umenia.

Dračia studňa- podľa typu lístkov

Záleží i na tom, z ktorých lístkov sa čaj produkuje.
Tri najvyššie stupne kvality:

  • Lian-sin (Lian Xin) - vyrába sa veľmi zriedkavo skôr ako čajová rarita, zbierajú sa iba vrcholové nerozvinuté púčiky.
  • Čchi-čchiang (Qi Qiang) - u tých najlepších druhov sa zbiera vrcholový púčik s jediným listom pre čaj najvyššej kvality. V pohári plávajú lístky ostrou špičkou nahor, podľa čoho dostal čaj svoj názov Kopija so štítom.
  • Čche-še (Que She) - zberá sa vrcholový púčik a dva rozvinuté lístky. Čaj sa v preklade volá Lastovičí jazýček.

 

© Magazín BONSAJ A ČAJ
RNDr. Alena Ondejčíková, RNDr. Vladimír Ondejčík - Čajovňa dobrých ľudí, Nitra

Článok je vybraný z magazínu Bonsaj a čaj č. 4

 

Výbornú Dračiu studňu si môžete vybrať tu:

dračia studňa

 

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti

Prihlásenie