Späť

ČAJOVNE V NEBESKOM HANGZHOU

Počet zobrazení: 1524

MAGAZÍN BONSAJ A ČAJ: Veľmi sme sa tešili na všetky čajové obchodíky a čajovne nebeského mesta Chang-čou, ležiaceho na brehoch Západného jazera Si-chu. Museli sme si však z nich skromne vybrať, pretože keby sme chceli vychutnať čaj v každej z nich, asi by sme tu strávili zvyšok života.

ČAJOVNE  V NEBESKOM HANGZHOU

  Chang-čou je mestom čaju, hodvábu a lotosov, rastúcich pri brehoch Západného jazera. Všade sa pije predovšetkým tunajšia Dračia studňa, najslávnejší čaj Číny. V čajovniach však dostanete k čaju veľa orieškov, sušených plodov, sušienok a čerstvého ovocia. Vládne v nich čulý spoločenský ruch a vôbec nemajú tendenciu byť tiché a zádumčivé ako čajovne u nás.

ULICA ČAJOVÉHO UMENIA

  Na severozápadnom brehu Západného jazera stúpa od botanickej záhrady ponad chrám a hrobku generála Jűe Fa Ulica čajového umenia (Šu-kuang). Popri nej sme pri skorej rannej prechádzke našli veľké čajové domy a čajovne, ako napríklad čajovňu Vietor a lotos, Sin-chu, Zguang Ke, Ming-meng Sűan alebo Čajovňu žltého draka. Pretože ulica Šu-kuang je veľmi rušná, zvolili sme pre rozjímanie pri čaji radšej čajovne na východnom brehu jazera Si-chu.

ČAJOVŇA MENER

  Veľmi pekná a veľká čajovňa na vysokej úrovni na rohu ulíc Lung-jou a Chuan-čcheng sa nazýva podľa svojho majiteľa Mener. Čajovne Mener sú v Changčou ešte dve (jedna z nich aj na spomínanej Ulici čajového umenia) a ešte jedna sa dá nájsť v Šanghaji.
  Sedeli sme spolu s priateľmi za veľkým okrúhlym stolom s výhľadom na večerné mesto. Ďalšie skupinky ľudí popíjali čaj v malých nikách a v otvorených i uzavretých salónikoch, rozmiestených na dvoch poschodiach veľkej čajovne. Na privítanie sme dostali malú misku melónovej šťavy, misku chladeného a mierne sladeného čaju z chryzantém a veľa malých tanierikov s čerstvým ovocím, orieškami a rôznymi sladkosťami. Lákavé boli i plné bufety s ľahkými jedlami a ďalšie s rôznorodým ovocím, mnohými druhmi orieškov a vábivými cukrovinkami. Všetko jedlo bolo zahrnuté v cene posedenia pri čaji a mohli sme sa najesť podľa vlastného výberu do sýtosti.
  Najviac sme sa však tešili na čaj. Vybrali sme si čaj z divokých čajových kríčkov. Pekné dievča v ružovej blúzke nám predviedlo malú čajovú ceremóniu na chang-čouský spôsob, pričom čaj pripravilo do sklenených pohárov, aby sme sa mohli kochať pohľadom na rozvíjajúce lístky aj pri ďalších zaliatiach čaju.

čajovňa

čajovňa

ČAJ OD ZÁPADNÉHO JAZERA

  Podávanie čajov v skle a tanieriky so sladkosťami sú v čajovniach na brehu Západného jazera samozrejmosťou. Rovnako ako pekný výhľad na hladinu jazera a spoločenská atmosféra celkom iná ako v kaviarňach a iná ako v reštauráciách.
  Pri čaji sme sa stretli s viacerými zaujímavými ľuďmi. Napríklad s vynikajúcou módnou návrhárkou Claire Fang alebo s fotografom etnických menšín Na Jim, ktorého zábery priam zhmotňovali jeho talent. Ďalšou známou čajovňou nebeského mesta je Če-ťiang Sin-juan s mnohými rôznorodými salónikmi a veľkým smejúcim sa Budhom nad vchodom. No nech si posedíte pri čaji kdekoľvek, iste pocítite tú voňavú atmosféru čajov od Západného jazera.

TEN FU'S TEA

  Uprostred uličky Hefang sme našli pekný čajový obchod s naozaj vysokou čajovou kultúrou. Čaje vo veľkých zlatých plechovkách boli veľmi pôsobivé a okrem pekného výberu kanvičiek sa nám najviac páčilo, že najdrahšie druhy čajov, ako napríklad Ši-feng Lung-ťing, mali uložené v presklenej chladničke.
  Centrum Chang-čou však nie je jediným miestom, kde môžete obchod so zlatými plechovkami a vždy peknými predavačkami nájsť. Naopak. Ten Fu Group, ktorej patrí, je najväčšou čajovou spoločnosťou sveta. Čaje predáva vo svojich 495 obchodoch a otvára stále nové a nové po celom svete. Len v Šanghaji ich má vyše 40. Okrem toho vlastní 8 spoločností a 5 fabrík na spracovanie čaju. Bola založená v roku 1993 na koreňoch materskej spoločnosti Ten Ren a špecializuje sa na produkciu, spracovanie, predaj, distribúciu, výskum a vývoj čaju a nových produktov z neho. Jej heslo znie: "Korene vo Fu-ťien, sláva po celom svete." Čaje pod značkou Ten Fu's Tea sa naozaj predávajú po celom svete.   Posielajú ich aj do Európy, USA, Kanady a pan-pacifických krajín.

čajovňa

čajovňa
  Materská spoločnosť Ten Ren Tea Co. začínala obchodovať s čajom v roku 1953 v Kang-šane na južnom Taiwane a dnes má po svete vyše 125 obchodov. Svoje vízie a snahy zhrnuli do sloganu "Čcha for Tea", čo obrazne vyjadruje filozofiu "starý obchod, nový manažment". Ten Ren sa snaží urobiť čaj medzinárodnejším, obľúbenejším a mladším. To ich viedlo v roku 2003 k spolupráci s American Coca-cola Company pri výrobe inovovaných fľaškovaných nápojov zo zeleného čaju a čaju oolong. Zastrešujú 12% taiwanského obchodu s čajom a ich súčasnou stratégiu je otvoriť sieť tradično-moderných reštaurácií Čcha for Tea, ktoré by vyhovovali predovšetkým mentalite žien, pretože práve ženy tvoria 60-70% ich zákazníkov. Zatiaľ ich otvorili dvanásť. 6 na Taiwane, 3 v Los Angeles, 1 v Austrálii a 2 v Japonsku. Opusťme však tohto čajového giganta a poďme na príjemnú historickú uličku Hefang v centre Chang-čou.

 

© Magazín BONSAJ A ČAJ
RNDr. Alena Ondejčíková, RNDr. Vladimír Ondejčík - Čajovňa dobrých ľudí, Nitra
Článok je vybraný z magazínu Bonsaj a čaj č. 6

 

čajovňačajovňa

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti

Prihlásenie