AKO VZNIKÁ ČAJ OOLONG
Počet zobrazení: 2304
MAGAZÍN BONSAJ A ČAJ: Oollong (úlong) - čiastočne fermentovaný čaj je známy tým, že jeho chuť sa približuje čiernemu čaju, no zdravotnými účinkami sa vyrovná čajom zeleným.
Pôvodnou domovinou všetkých oolongov sú malebné hory Wu-i na severe provincie Fu-ťien (Bonsaj a čaj č. 6). Tu sa doteraz vyrábajú tradičné tmavé polofermentované skalné oolongy - s približne 50% fermentáciou na rozdiel od známych taiwanských druhov, u ktorých je fermentácia veľmi mierna (20%) a tieto oolongy sú vzhľadom i chuťou blízke zeleným čajom. Pozrime sa dnes, ako sa pozberané čajové lístky menia na kvalitný voňavý čaj oolong priamo v horách Wu-i, kde sa zachovali tradičné postupy výroby oolongov.
Čajové lístky sa na malých políčkach pod bralami v horách Wu-i zberajú ručne. Ak sa spracovávajú oolongy z klasických rozľahlých čajových plantáží, raz za čas sa zostrihajú strojom na japonský spôsob, aby na ďalší rok rovnomerne dorastali a dobre sa zberali ručne.
Čerstvé čajové lístočky nazberané od 7,00 do 11,00 (zberá sa vrcholový púčik a dva najmladšie lístky) sa rovnomerne rozsypú na zem pred čajovou fabrikou, aby tu priamo na poludňajšom slnku za 15-30 minút zavädli a stratili tak 15% vody. Ak je obdobie dažďov, dajú sa priamo do sušičiek.
Vyššie percento vody sa z lístkov odstraňuje v sušičkách, veľkých točiacich sa valcoch, do ktorých sa vháňa a cirkuluje vzduch z miestnosti, v ktorej je konštantná teplota 23oC po dobu 8-12 hodín. Otočné sušičky sa v horách Wui používajú od roku 1949, dovtedy sa čajové lístky natriasali na okrúhlych pletených sitách ručne.
Ďalším, veľmi špecifickým krokom je čiastočné presušenie zavädnutých lístkov v pieckach, pod ktorými sa kúri tvrdým voňavým drevom, aby dlho a rovnomerne horelo. Čaj vysuší pri teplote 280oC na 50%. Je veľmi dôležité vystihnúť správny moment, kedy treba ukončiť toto sušenie. Nedá sa to odmerať na minúty, čajoví majstri sa orientujú podľa vône čaju.
Polovysušené listy sa zatáčajú na rolleroch s prítlakom zhora, aby sa bunkové šťavy dostali v nevysušených častiach listu na povrch a sfermentovali. Listy oolongov nemajú byť hladké a otvorené, ale zatočené do tenkých zvitkov. Kedysi sa listy čaju šľapali nohami. Používanie rollerov pri výrobe oolongov inicioval dnes stále veľmi vitálny 97-ročný čajový expert Zhang Tian Fu, ktorý pred 70-timi rokmi videl v Japonsku na fotografii rollery používané pri výrobe čaju a zaviedol túto metódu i v Číne, aby čínski robotníci nemuseli viac čaj šľapať nohami ako Slováci kapustu. Zhang Tian Fu je najväčším odborníkom na čaj oolong v Číne. Tvrdí o sebe, že je stále taký zdravý, lebo denne vypije 100 misiek dobrého čaju.
Čaj sa suší a prípadne aj triedi v rovnomerných vrstvách vo veľkých sušičkách 1 hodinu pri 110oC. Tento proces sa ešte raz zopakuje, aby mal čaj obsah vody 7-8%. Čaj ešte nemá svoju vôňu.
Tradičným krokom je dosušovanie čaju v košoch nad jamami s drevným uhlím. Tu sa čaj vysuší pri teplote 70oC za 9 hodín celkom dosucha (obsah vody 2-3%). Pri tomto sušení čaj získava svoju typickú vôňu. Koše sa nad horúce jamy nikdy nekladú na seba, ale iba v jednej vrstve a na posledné 4 hodiny sa zakryjú.
Celkom vysušený čaj sa ručne pretrasie na veľkých plochých pletených sitách. A dobre sa uzavrie do vriec.
V čase hlavnej sezóny od 20. apríla do 20. mája sa čaje na okamžitý predaj triedia strojom, ktorý vháňa čaj do prúdu vzduchu, a jeho lístočky letia tým ďalej, čím sú ľahšie a tak sa automaticky triedia do pripravených košov. Po uplynutí hlavnej sezóny, v ktorej sa pracuje 24 hodín denne, sa všetok čaj pretriedi ručne, čo je oveľa presnejšie. Potom je na ručné triedenie viac času.
Text a foto: RNDr. Vladimír Ondejčík
RNDr. Alena Ondejčíková
Čajovňa dobrých ľudí, Nitra
Výber čajov Oolong môžete nájsť aj v našom e-shope: