Späť

AKO VZNIKÁ ČAJ OOLONG

Počet zobrazení: 2146

MAGAZÍN BONSAJ A ČAJ: Oollong (úlong) - čiastočne fermentovaný čaj je známy tým, že jeho chuť sa približuje čiernemu čaju, no zdravotnými účinkami sa vyrovná čajom zeleným.

AKO VZNIKÁ ČAJ OOLONG

Pôvodnou domovinou všetkých oolongov sú malebné hory Wu-i na severe provincie Fu-ťien (Bonsaj a čaj č. 6). Tu sa doteraz vyrábajú tradičné tmavé polofermentované skalné oolongy - s približne 50% fermentáciou na rozdiel od známych taiwanských druhov, u ktorých je fermentácia veľmi mierna (20%) a tieto oolongy sú vzhľadom i chuťou blízke zeleným čajom. Pozrime sa dnes, ako sa pozberané čajové lístky menia na kvalitný voňavý čaj oolong priamo v horách Wu-i, kde sa zachovali tradičné postupy výroby oolongov.

Čajové lístky sa na malých políčkach pod bralami v horách Wu-i zberajú ručne. Ak sa spracovávajú oolongy z klasických rozľahlých čajových plantáží, raz za čas sa zostrihajú strojom na japonský spôsob, aby na ďalší rok rovnomerne dorastali a dobre sa zberali ručne.

Čerstvé čajové lístočky nazberané od 7,00 do 11,00 (zberá sa vrcholový púčik a dva najmladšie lístky) sa rovnomerne rozsypú na zem pred čajovou fabrikou, aby tu priamo na poludňajšom slnku za 15-30 minút zavädli a stratili tak 15% vody. Ak je obdobie dažďov, dajú sa priamo do sušičiek.

Ako vzniká čaj Oolong Ako vzniká čaj Oolong

Vyššie percento vody sa z lístkov odstraňuje v sušičkách, veľkých točiacich sa valcoch, do ktorých sa vháňa a cirkuluje vzduch z miestnosti, v ktorej je konštantná teplota 23oC po dobu 8-12 hodín. Otočné sušičky sa v horách Wui používajú od roku 1949, dovtedy sa čajové lístky natriasali na okrúhlych pletených sitách ručne.

Ďalším, veľmi špecifickým krokom je čiastočné presušenie zavädnutých lístkov v pieckach, pod ktorými sa kúri tvrdým voňavým drevom, aby dlho a rovnomerne horelo. Čaj vysuší pri teplote 280oC na 50%. Je veľmi dôležité vystihnúť správny moment, kedy treba ukončiť toto sušenie. Nedá sa to odmerať na minúty, čajoví majstri sa orientujú podľa vône čaju.

3. Vyššie percento vody sa z lístkov odstraňuje v sušičkách, veľkých točiacich sa valcoch, do ktorých sa vháňa a cirkuluje vzduch z miestnosti, v ktorej je konštantná teplota 23oC  po dobu 8-12 hodín. Otočné sušičky sa v horách Wui používajú od roku 1949, dovtedy sa čajové lístky natriasali na okrúhlych pletených sitách ručne. 4. Ďalším, veľmi špecifickým krokom je čiastočné presušenie zavädnutých lístkov v pieckach, pod ktorými sa kúri tvrdým voňavým drevom, aby dlho a rovnomerne horelo. Čaj vysuší pri teplote 280oC na 50%. Je veľmi dôležité vystihnúť správny moment, kedy treba ukončiť toto sušenie. Nedá sa to odmerať na minúty, čajoví majstri sa orientujú podľa vône čaju.  3. Vyššie percento vody sa z lístkov odstraňuje v sušičkách, veľkých točiacich sa valcoch, do ktorých sa vháňa a cirkuluje vzduch z miestnosti, v ktorej je konštantná teplota 23oC  po dobu 8-12 hodín. Otočné sušičky sa v horách Wui používajú od roku 1949, dovtedy sa čajové lístky natriasali na okrúhlych pletených sitách ručne. 4. Ďalším, veľmi špecifickým krokom je čiastočné presušenie zavädnutých lístkov v pieckach, pod ktorými sa kúri tvrdým voňavým drevom, aby dlho a rovnomerne horelo. Čaj vysuší pri teplote 280oC na 50%. Je veľmi dôležité vystihnúť správny moment, kedy treba ukončiť toto sušenie. Nedá sa to odmerať na minúty, čajoví majstri sa orientujú podľa vône čaju.

Polovysušené listy sa zatáčajú na rolleroch s prítlakom zhora, aby sa bunkové šťavy dostali v nevysušených častiach listu na povrch a sfermentovali. Listy oolongov nemajú byť hladké a otvorené, ale zatočené do tenkých zvitkov. Kedysi sa listy čaju šľapali nohami. Používanie rollerov pri výrobe oolongov inicioval dnes stále veľmi vitálny 97-ročný čajový expert Zhang Tian Fu, ktorý pred 70-timi rokmi videl v Japonsku na fotografii rollery používané pri výrobe čaju a zaviedol túto metódu i v Číne, aby čínski robotníci nemuseli viac čaj šľapať nohami ako Slováci kapustu. Zhang Tian Fu je najväčším odborníkom na čaj oolong v Číne. Tvrdí o sebe, že je stále taký zdravý, lebo denne vypije 100 misiek dobrého čaju.

Čaj sa suší a prípadne aj triedi v rovnomerných vrstvách vo veľkých sušičkách 1 hodinu pri 110oC. Tento proces sa ešte raz zopakuje, aby mal čaj obsah vody 7-8%. Čaj ešte nemá svoju vôňu.

5. Polovysušené listy sa zatáčajú na rolleroch s prítlakom zhora, aby sa bunkové šťavy dostali v nevysušených častiach listu na povrch a sfermentovali. Listy oolongov nemajú byť hladké a otvorené, ale zatočené do tenkých zvitkov. Kedysi sa listy čaju šľapali nohami. Používanie rollerov pri výrobe oolongov inicioval dnes stále veľmi vitálny 97-ročný čajový expert Zhang Tian Fu, ktorý pred 70-timi rokmi videl v Japonsku na fotografii rollery používané pri výrobe čaju a zaviedol túto metódu i v Číne, aby čínski robotníci nemuseli viac čaj šľapať nohami ako Slováci kapustu. Zhang Tian Fu je najväčším odborníkom na čaj oolong v Číne. Tvrdí o sebe, že je stále taký zdravý, lebo denne vypije 100 misiek dobrého čaju. 6. Čaj sa suší a prípadne aj triedi v rovnomerných vrstvách vo veľkých sušičkách 1 hodinu pri 110oC. Tento proces sa ešte raz zopakuje, aby mal čaj obsah vody 7-8%. Čaj ešte nemá svoju vôňu. 5. Polovysušené listy sa zatáčajú na rolleroch s prítlakom zhora, aby sa bunkové šťavy dostali v nevysušených častiach listu na povrch a sfermentovali. Listy oolongov nemajú byť hladké a otvorené, ale zatočené do tenkých zvitkov. Kedysi sa listy čaju šľapali nohami. Používanie rollerov pri výrobe oolongov inicioval dnes stále veľmi vitálny 97-ročný čajový expert Zhang Tian Fu, ktorý pred 70-timi rokmi videl v Japonsku na fotografii rollery používané pri výrobe čaju a zaviedol túto metódu i v Číne, aby čínski robotníci nemuseli viac čaj šľapať nohami ako Slováci kapustu. Zhang Tian Fu je najväčším odborníkom na čaj oolong v Číne. Tvrdí o sebe, že je stále taký zdravý, lebo denne vypije 100 misiek dobrého čaju. 6. Čaj sa suší a prípadne aj triedi v rovnomerných vrstvách vo veľkých sušičkách 1 hodinu pri 110oC. Tento proces sa ešte raz zopakuje, aby mal čaj obsah vody 7-8%. Čaj ešte nemá svoju vôňu.

Tradičným krokom je dosušovanie čaju v košoch nad jamami s drevným uhlím. Tu sa čaj vysuší pri teplote 70oC za 9 hodín celkom dosucha (obsah vody 2-3%). Pri tomto sušení čaj získava svoju typickú vôňu. Koše sa nad horúce jamy nikdy nekladú na seba, ale iba v jednej vrstve a na posledné 4 hodiny sa zakryjú.

Celkom vysušený čaj sa ručne pretrasie na veľkých plochých pletených sitách. A dobre sa uzavrie do vriec.

7. Tradičným krokom je dosušovanie čaju v košoch nad jamami s drevným uhlím.  Tu sa čaj vysuší pri teplote 70oC  za 9 hodín celkom dosucha (obsah vody 2-3%). Pri tomto sušení čaj získava svoju typickú vôňu. Koše sa nad horúce jamy nikdy nekladú na seba, ale iba v jednej vrstve a na posledné 4 hodiny sa zakryjú. 8. Celkom vysušený čaj sa ručne pretrasie na veľkých plochých pletených sitách. A dobre sa uzavrie do vriec. oolong

V čase hlavnej sezóny od 20. apríla do 20. mája sa čaje na okamžitý predaj triedia strojom, ktorý vháňa čaj do prúdu vzduchu, a jeho lístočky letia tým ďalej, čím sú ľahšie a tak sa automaticky triedia do pripravených košov. Po uplynutí hlavnej sezóny, v ktorej sa pracuje 24 hodín denne, sa všetok čaj pretriedi ručne, čo je oveľa presnejšie. Potom je na ručné triedenie viac času.

oolong oolong

oolong

Text a foto: RNDr. Vladimír Ondejčík
RNDr. Alena Ondejčíková
Čajovňa dobrých ľudí, Nitra

Výber čajov Oolong môžete nájsť aj v našom e-shope:

oolonh

oolong

oolong

 

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti

Prihlásenie