Späť

ČAJ Z KVETOV ČAJU

Počet zobrazení: 2045

MAGAZÍN BONSAJ A ČAJ: Medzi skutočné čajové rarity patrí tento lisovaný čaj z kvetov prastarých čajových stromov. Áno, čajové koláče sa spravidla lisujú z kvalitných listov čaju, no k raritám čajovej kultúry patria čajové koláče z kvetov čaju, nazbieraných zo starých stromov v pôvodných čajových lesoch na svahoch hôr Ťing Maj.

ČAJ Z KVETOV ČAJU

ČAJOVÉ HORY ŤING MAJ
   Hory Ťing Maj sa nachádzajú v čínskej provincii Jűn-nan v povodí rieky Lan Cchang a nazývajú sa i Prírodné historické čajové múzeum, pretože práve tu sa čaj pestuje a zbiera už vyše 1300 rokov, čo patrí k svetovým unikátom.

Päť slávnych čajových hôr Jűn-nanu:

  • Hora Nan Nuo
  • Hora I Wu
  • Hora Ťing Maj
  • Hora Jou Le
  • Hora Wu Liang

PRASTARÉ ČAJOVÉ STROMY
   Mnohé prastaré čajové stromy dosahujú vek niekoľko sto až tisíc rokov. Rastú v čajových lesoch na prirodzených lesných humusových pôdach vo výške do 1700 metrov nad morom. Pretože rastú v prirodzených ekosystémoch, nie je potrebné ich polievať, hnojiť a ani chrániť pred škodcami, ako je to bežné na normálnych čajových plantážach.

ČAJ Z KVETOV ČAJURAZ ZA 5 ROKOV
   Čajové lístky sa z týchto divoko rastúcich čajových stromov zberajú 2-krát ročne, no čajové kvety len raz za 5 rokov.
   Kvety čaju podliehajú fermentácii oveľa rýchlejšie ako listy. Pridáva sa k nim peľ, čo zvyšuje ich liečivý efekt, a spracovávajú sa lisovaním do klasických čajových koláčov. Tie majú tradične 49 langov, čo asi je 375 g a balia sa po 7 do bambusových listov, ktoré pomáhajú pri dlhšom skladovaní zbavovať čaj vlhkosti. Sedmička bola navyše významným číslom starej Číny.

SKVELÝ ČAJ
   Vedeckými expertízami sa dokázalo, že i kvety čaju obsahujú podobné látky ako jeho listy. Obsah teínu v kvetoch je nižší, no obsah katechínov a ďalších významných látok je zrovnateľný. Čaj z kvetov čaju pijú v Číne pre zdravie najmä starší ľudia a ženy.
   Nálev má krásnu iskrivú farbu, plnú chuť a jemnú kvetinovú vôňu. Kvety čaju sa často pridávajú do čajových koláčov k zeleným čajom Pchu-er, ktoré vyzrievajú a prechádzajú tzv. studenou fermentáciou vekom. Čajové kvety lámu ich prirodzenú horkosť a dodávajú čaju plnú vyzretú chuť.

ČAJ Z KVETOV ČAJU

   Čaj z kvetov čaju odporúčame pripravovať si v čungu kvôli pôžitku z tvaru krásnych kvetov. Úlomky z čajového koláča zalejte horúcou vodou, prípadne ju môžete na dosiahnutie jemnejšej arómy nechať trochu schladiť a dopriať si i jemný druhý nálev.

© Magazín BONSAJ A ČAJ
RNDr. Alena Ondejčíková, - Čajovňa dobrých ľudí, Nitra
Článok je vybraný z magazínu Bonsaj a čaj č. 5

ČAJ Z KVETOV ČAJU

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti

Prihlásenie