MARCO POLO EXCLUSIVE

MARCO POLO EXCLUSIVE

TOP LEVEL HAND MADE LIMITED

Špičkový biely čaj z ostrova Srí Lanka (Ceylon)

Varianty produktov

 • € 24,90 s DPH

 • € 49 s DPH

 • € 104,13 s DPH

 • € 208,25 s DPH

 • € 392 s DPH

od € 24,90 s DPH

MARCO POLO EXCLUSIVE

Zloženie: Čajovník assámsky, Camellia sinensis var. assamica
Typ listov:
Mladé biele púčiky čajovníkov
Typ čaju:
Špičkový výberový biely čaj
Spracovanie:
Ručné spracovanie. Prirodzene kvalitne vysušené mladé púčiky so zachovaním vonných a účinných ľátok čajovníka.
Krajina pôvodu: Srí Lanka (Celon)
Pestovateľská oblasť: Nuwara Eliya
Nadmorská výška: 2000 m
Špecifikum: Vysokohorský čaj pestovaný niekoľko stupňov nad rovníkom

Ekologický dovozca a distribútor: Bonsai Slovakia - Čajovňa dobrých ľudí sro. Nitra

Tento unikátny biely čaj pochádza zo svetoznámych plantáží oblasti Nuwara Eliya, ktoré sa nachádzajú na najvyššie položených západných svahoch hôr uprostred ostrova Srí Lanka. Nuwara Eliya má mimoriadne vhodnú klímu i podložie na pestovanie špičkového čaju.

Čaj tu začali pestovať a spracovávať Briti v čase, keď ostrov bol ich kolóniou a nazýval sa Ceylon.

Biely čaj je spracovaný ručne a produkovaný len vo veľmi obmedzenom množstve.

MARCO POLO EXCLUSIVE

MARCO POLO EXCLUSIVE

MARCO POLO EXCLUSIVE

MARCO POLO EXCLUSIVE

Čajové plantáže Srí Lanky

Čajové kríčky našli svoj domov na malebnom ostrove Srí Lanka
tak, ako miska čaju našla svoje miesto
v rukách a v srdci človeka...

Kde hľadať čaj

Na Srí Lanke sa nachádza mnoho čajových plantáží napríklad Alagala, Ambagamuwa, Badulla, Balangoda, Dikoya, Dimbula, Dolosbage, Dumbara, Galagedara, Galle, Hantane, Haputale, Hewaheta, Hunasgiriya, Kadugannawa, Kalutara, Kegalla, Kelani Valley, Kelebokka, Knuckles, Kotmale, Kurunegala, Madulsima a Hewa Eliya, Maskeliya, Matale, Maturata, Medamahanuwara, Monaragala, Morawak korale, New Galway, Nilambe, Nitre Cave, Nuwara Eliya, Passara, Pundaluoya, Pusselawa, Rakwana, Ramboda, Rangala, Ratnapura, Ruhuna, Udapussellawa, Uva, Walapane, Wattegama, Yakdessa ...

Čajové plantáže sú sústredené najmä v 6 hlavných pestovateľských oblastiach:

1. Galle sa nachádza celkom na juhu ostrova a na čajových plantážach kúsok nad prístavným mestom pamätajúcim ešte časy Holanďanov sa pestujú silné čaje, ktoré dávajú sýty zlatý nálev. Produkujú sa tu najmä celolistové čaje typu Flowery Orange Pekoe a Orange Pekoe.

2. Ratnapura leží asi 90 km od hlavného mesta Colombo a podobne ako v Galle pestujú sa tu nížinné čaje silnej chuti, ktoré sa najčastejšie používajú do čajových zmesí.

3. Kandy – neďaleko prastarého kráľovského mesta za začínajú vlniť čajové plantáže prechádzajúce z nížinných polôh do stredných, na ktorých sa pestujú čaje dobre známe aj na európskom trhu pod značkou Kandy.

4. Dimbula je rozsiahla oblasť západne od centrálneho masívu hôr. Paradoxom je, že je známejšia v Európe ako na samotnom ostrove. Domorodci si ju často zamieňajú s mestečkom Dambulla preslávenom starými jaskynnými chrámami, v ktorých dokonca aj posvätná voda tečie dohora a zo stropu potom padá po kvapkách dolu. Čajové plantáže v oblasti Dimbula už nie sú tak strmé ako v centrálnej vysočine, malebne sa vlnia od horizontu k horizontu a uprostred nich neďaleko obrovského Diablovho vodopádu nájdete i veľmi príjemné posedenie v štýlovom čajovom centre Saint Clair.

5. Uva – sa rozprestiera na východnej strane hôr a využíva ranné slnko. Má teda opačnú lokalizáciu ako ostatné plantáže ostrova, ktoré sa nachádzajú najmä na západných svahoch centrálnej vysočiny. Uva vznikla kultiváciou rozsiahlych trávnatých východných svahov hôr a produkuje veľmi dobré vyvážené čaje.

6. Nuwara Eliya je centrom vysokohorských čajových plantáží a má pre pestovanie čaju tie najlepšie podmienky. Čaje z oblasti Nuwara Eliya patria k zlatému fondu čajov tejto planéty a žiadny z nich vás určite nesklame. Majú excelentný zlatistý nálev, iskrivú chuť a prekrásnu vôňu.

Nuwara Eliya

Tam, celkom vysoko na vrcholkoch hôr vzdialene pripomínajúcich naše Nízke Tatry, kde sa tichučko prevaľujú hmly, sa rozprestierajú najslávnejšie čajové plantáže tohto legendárneho čajového ostrova. Nuwara Eilya bola centrom čaju i počas britskej nadvlády a dodnes si zachovala typický koloniálny ráz. Tu, uprostred stále sýtozelených čajových plantáží, nájdete i typické golfové ihrisko s dokonalým anglickým trávnikom a pekné koloniálne domčeky s bohato vyrezávanými drevenými verandami.

Raz, keď súmrak padal nad pokojnú Nuwara Eliyu, vyšli sme sa nadýchať číreho vzduchu s jemnou vôňou čaju a vstúpili sme do čarovného sveta čajových plantáží. Už na prvý pohľad bolo zjavné, že na jednej plantáži sa vedľa seba pestuje viacero variant čajových kríčkov, pretože sa výrazne odlišovali farbou, tvarom listov i jemnými zúbkami na ich okrajoch. Prechádzali sme sa po cestičkách i predierali sme sa pomedzi kríčky, kým sme nenatrafili na niekoľko obrovských krikľavých stonožiek, ktoré nás vrátili opäť na schodnejšie cestičky čajových plantáží. Zbierali sme si mladučké púčiky čaju, romanticky sme ich hriali v dlaniach a v hoteli sme si ich nechali preliať horúcou vodou. A tak sa vznášal opar lahodnej voňavej pary nad našimi šáločkami čaju rovnako ako nad čajovými plantážami ponárajúcimi sa do večernej rovníkovej tmy, ktorá je akoby zakliata v každom lístku čierneho čaju, ktorí oceňujú znalci i jednoduchí konzumenti dobrých čajov. Ak sa ponoríte do horúcej voňavej chuti ceylónskeho čaju, objavíte chuť hlbokej tropickej noci, ktorá čajové lístky zahaľovala, kým ešte rástli na kríkoch tam kúsok od rovníka celkom blízko oblakov.

CEYLÓNSKY ČAJ

Na Srí Lanke môžeme nájsť budhizmus vo svojej najčistejšej forme. Zlatý Budha v chráme Zubu v Kandy. Tu sa nachádza mimoriadne vzácna relikvia - Budhov zub.

CEYLÓNSKY ČAJ

Najlepší čaj na Srí Lanke sa dopestuje v centrálnej vysočine v nadmorskej výške okolo 2000 m v čajových záhradách slávnej oblasti Nuwara Eliya.

CEYLÓNSKY ČAJ

Mnohé čajové plantáže križovali mohutné vodopády a horské riečky. Hmly, tropické vlhko, ale aj dômyselné prastaré aquadukty prospievajú kvalite ceylónskeho čaju.

CEYLÓNSKY ČAJ

Prichádzal monzún a nad plantážami sa prevaľovali vlhké hmly. Vzdušná vlhkosť dozrievaniu čaju veľmi prospieva.

CEYLÓNSKY ČAJ

CEYLÓNSKY ČAJ

Naozaj dobrý čaj...

Ako popísať dúhu, aby sa radosťou rozbúchalo vaše srdce?
Koľko slov je potrebných, aby sa duša rozvlnila šťastím?
Podrobný popis farieb a princípov asi stačiť nebude...

Ako má vyzerať správne pripravený čierny ceylónsky čaj nám ochotne predvádzali čajoví experti v každej čajovej fabrike pri našich voňavých zastaveniach. A tu sú ich rady a ponaučenia.

1. Naozaj dobrý čaj musí mať iskrivo pomarančovú farbu nálevu, žiarivú ako slnko nad obzorom...

V knihách o čaji sa často vysvetľuje, že slovko Orange v názve čaju je odvodené od mena slávneho holandského šľachtického rodu, znamená kráľovský a je synonymom kvality. Nad šálkou čaju nám však čajoví majstri vysvetľovali, že tu na ostrove čaju slovo Orange vystihuje najmä správnu pomarančovú farbu nálevu kvalitného čierneho čaju.

2. Naozaj dobrý čaj vás osloví svojou nezabudnuteľnou, príjemne hrejivou vôňou skôr, ako sa vaše pery dotknú jemnej porcelánovej šáločky...

I malá miska čaju rozvibruje priestor okolo seba životodárnou pomarančovou žiarou, ktorú vnímame skôr ako vôňu čaju a hlbokými pokojnými nádychmi ju vťahujeme vdychom až do krvi prúdiacej celým naším telom a s pocitom blaženosti do duše, kde sa mení na chvejivé záblesky radosti a jednoduchého ľudského šťastia.

3. Naozaj dobrý čaj prebudí všetky vaše chuťové bunky svojou bohatou a zároveň jemne lahodnou chuťou tvoriacou s vôňou a farbou čaju jediný harmonický celok...

Každý dúšok čaju je akoby zbalený do malého klbka. Doprajte mu trochu času, aby sa už vo vašich ústach mohol rozvinúť a on s vďačnosťou naplní vaše zmyslové bunky širokou paletou netušene krásnych odtienikov chutí a vôní.

Človek je bohato obdarený ďaleko vyššou citlivosťou zmyslových orgánov, ako je zvyknutý bežne využívať. Iba tu a tam spojíme do jediného žiarivého bodu zlomok času a našej pozornosti a vzápätí akoby laserový lúč svetla zasiahne našu dušu a my pocítime mohutnú vlnu sily a krásy.

Pamätáte si tie krátke intenzívne pocity šťastia, ktoré sa zachovávajú tam hlboko v duši po celý život a napĺňajú nás znovu a znovu radosťou vždy, keď si na ne spomenieme? Sú to malé zázraky jednoduchého bytia.

A takým jednoduchým zázrakom je i pitie naozaj dobrého čaju.

Všetky slová sú tu však zbytočné. Stačí mať dobrý čaj, trochu času a pozornosti...

CEYLÓNSKY ČAJ

Desatoro prípravy ceylónskeho čaju:

1. Vyberieme si dobrý listový čaj podľa vlastného vkusu.

2. Na dobrý čaj je vhodné použiť i dobrú nie veľmi tvrdú, najlepšie pramenistú vodu.

3. Vodu zahrejeme do bodu varu a necháme ju speniť bublinkami len veľmi krátko. Vodu na čaj nikdy neprevárame viackrát za sebou. Čajoví majstri východu ju považujú za mŕtvu.

4. Horúcou vodou môžeme najprv zahriať čajovú kanvičku tak, že ju zvnútra zľahka prepláchneme.

5. Do kanvičky alebo do cedníčka, ktorý býva jej súčasťou nasypeme čaj. Na 2,5 Dl vody počítame jednu čajovú lyžičku cca 2,5 g čaju. Traduje sa, že do veľkej kanvičky sa dá na každú osobu jedna lyžička čaju, plus jedna lyžička navyše pre kanvičku a zaleje sa úmerným množstvom vody podľa počtu osôb.

6. Sypaný čaj zalejeme horúcou vodou cca 90oC a necháme ho lúhovať asi 4-5 minút.

7. Hotový čaj z kanvičky rozlejeme do šáločiek najlepšie krúživým pohybom v smere hodinových ručičiek.

8. Doprajeme si minútku iba pre seba a čaj.

9. Čaj vnímajme všetkými zmyslami.

 • Započúvajme sa do radostného žblnkotu, s ktorým sa nalieva do šáločky.
 • Vôňa čaju jemne dráždi obnažené neuróny v nosnej sliznici a nesie príjemné podnety priamo do mozgu.
 • Živé tóny pomarančovej farby čajového nálevu, pôsobia na nás podobne blahodárne ako vychádzajúce, či zapadajúce slnko.
 • A ak podržíme čajovú šáločku nie za uško, ale vložíme si ju do dlane, príjemné teplo prehreje množstvo aktívnych bodov na našej ruke a aktivizuje dokonca i naše vnútorné orgány.
 • No a nakoniec samotná jemná chuť čaju prebúdza a očisťuje chuťové poháriky, ktoré vďaka príliš výraznej strave často strácajú svoju citlivosť.
 • A keď pokojne dúšok čaju prehltneme, rozhostí sa hlboko v našich útrobách i v našej duši pokoj, pocit čistoty a zadosťučinenia, že sme zachytili zasa jeden z prchavo plynúcich okamihov nášho života.

10. Na zdravie!

CEYLÓNSKY ČAJ

Malebný ostrov Srí Lanka, vďaka čaju dodnes známy pod menom Ceylon, sme navštívili v roku 1999 ako jednu z prvých slávnych čajových lokalít. Mali sme k dispozícii auto so šoférom, tak sme mohli bez problémov a obmedzení spoznávať ostrov, ktorý Marco Polo svojho času označil za najkrajší na svete.

CEYLÓNSKY ČAJ

Na Srí Lanke je obrovská biodiverzita. Žije tu množstvo rastlinných a živočíšnych druhov, aké nenájdete nikde inde. Nádherné boli najmä stromy.

CEYLÓNSKY ČAJ

Po cestovaní čajovými plantážami Srí Lanky a po návštevách mnohých čajových producentov sme si dopriali krátky relax. Prechádzka tropickou džungľou na slonovi je veľmi pôvabná, len jeho krátke štetiny sú veľmi ostré a pichľavé.

Nový komentár

Kontrolný kód

i

* (Povinné)

VZORKY ČAJOV ZDARMA

NAVŠTÍVENÉ PRODUKTY:

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti

Prihlásenie