PAJARITO ESPECIAL YERBA MATE 500g

PAJARITO ESPECIAL YERBA MATE 500g

ELABORADA SELECCIÓN ESPECIAL, Paraguay

€ 9,50 s DPH

Dostupnosť: Skladom

PAJARITO ESPECIAL YERBA MATE 500G

Typ: Selección Especial
Zloženie: 100% Yerba Maté
Druh: Cezmína paraguajská, Ilex paraguariensis - listy, vetvičky
Zrenie: Odležané maté, zrenie 2 roky v špeciálnych skladoch
Balenie: 500g
Pestovateľská oblasť: Bella Vista - Itapúa
Krajina pôvodu: Paraguay
Dovozca na SR: Bonsai Slovakia - Čajovňa dobrých ľudí, Nitra

Zrejúce odležané yerba maté

Tento typ Yerba Maté je typický pre Paraguay a Argentínu. Po zbere a spracovaní sa necháva dlhšiu dobu odležať v špeciálnych skladoch, aby vyzrelo a získalo tak špecifickú vôňu, chuť a pokojnejší charakter.

Vyzreté listy sú bledé a majú typickú tlmenú drevitú vôńu.

Výrazne sa odlišuje od sviežeho a čerstvého brazílskeho yerba maté. Brazílsky typ Yerba Maté je oveľa silnejší, má vyšší obsah mateínu a čajovina má sviežo zelené listy.

YERBA MATE

Argentínske yerba maté

 

YERBA MATE

STROM INDIÁNOV A BOHOV

Indiáni Guaraní, žijúci na hraniciach Argentíny a Paraguaja, si rozprávali legendy o strome bohov, úžasnej liečivej rastline, ktorej účinky dobre poznali a využívali. Nazývali ju caáiguá (caá znamená výborná rastlina) . Ich súkmeňovci, Indiáni Quechua z oblasti ležiacej na územiach Peru, Bolívie a severnej Argentíny, volali tento strom mati. Práve tento názov sa udomácnil aj medzi Španielmi, ktorí kolonizovali indiánske územia a spoznávali strom bohov, cezmínu paraguajskú, a nápoj pripravený z jej listov. Ten je dodnes vo svete známy ako maté.

Juhoamerické maté

CEZMÍNA PARAGUAJSKÁ

Čaj maté sa získava sušením mladých vetvičiek cezmíny paraguajskej (Ilex paraguariensis). Cezmína je pekný strom bežne dorastajúci do výšky 8-15m, ktorý od septembra do decembra kvitne malými bielymi kvietkami. Na plantážach sa však pestujú stromy maximálne do výšky 5 m.

TAJOMSTVO TUKANOV

Ak by ste si chceli tento druh cezmíny vypestovať zo semienok, nestačí ich len prisypať výživnou pôdou a výdatne polievať. Ich obal je totiž príliš tvrdý na to, aby samé vyklíčili. Jezuitskí misionári, mnísi, ktorí šírili kresťanstvo v Južnej Amerike, sa snažili tento čaj pestovať. Zakladali prvé plantáže čaju maté a úspešne s ním obchodovali. Pomerne dlho im však trvalo, kým prišli na tajomstvo množenia rastliniek zo semien. Toto tajomstvo si potom úzkostlivo strážili. Tvrdé semená cezmíny paraguajskej musia totiž najprv prejsť tráviacim traktom veľkozobých vtákov tukanov. Tráviace šťavy leptajú a zoslabujú obaly semien a tie, až keď sa dostanú spolu s trusom von, sú schopné vyklíčiť. Takto to po prvý raz popísal francúzsky lekár a botanik Aimé Bompland začiatkom 19. storočia, keď prišiel do Buenos Aires, aby vyriešil problém klíčenia semienok maté, komplikujúci zakladanie nových plantáží.
Na pestovanie čaju maté potrebujete vytvoriť tropické podmienky typické pre Južnú Ameriku. Cezmíne sa dobre darí vo veľmi vlhkom prostredí, kyslejších (pH 5,8-6,8) humusovitých pôdach a v záplave slnečného svetla. Pokusy zakladať plantáže mimo Ameriky nedopadli dobre.

Juhoamerické maté

SPRACOVANIE MATÉ

Hlavná sezóna zberu maté trvá od mája do septembra. Mladé konáriky sa osekajú mačetami a nahromadia sa na kopy. Okolo nich sa založia ohne, aby horúčava inhibovala enzýmy spôsobujúce samovoľnú fermentáciu. Následne sa lístky dosušujú horúcim vzduchom. Tento prvý krok výroby yerba maté sa nazýva sapecado.

Potom prichádza na rad canchero, hrubé drvenie. Rozdrvené listy sa nechajú zrieť vo vreciach pri normálnej teplote vzduchu zhruba 9-12 mesiacov. Za tento čas získa yerba maté svoju charakteristickú vôňu a chuť. Proces sa môže urýchliť dosušovaním teplým vzduchom, ale aj potom trvá asi mesiac.

Na konci celého procesu sa lístky ešte raz drvia, preosievajú sa sitami a vhodne sa zmiešavajú. Výsledkom je yerba maté - zelené maté. To sa môže ešte pražiť, aby sa premenilo na drsnejšie pražené maté, maté pampéro.

ČAJ JEZUITOV

Zásluhu na rozšírení pitia maté a zakladaní čajových plantáží mali jednoznačne jezuiti. Hoci najprv pitie maté považovali za hriešny zvyk, ktorý bol dokonca posudzovaný pred inkvizičným tribunálom v Lime v roku 1610, čoskoro odpozorovali jeho pozitívny vplyv na ľudí. Ako prvé si jezuiti všimli, že maté znižuje účinky pitia silného alkoholu chicha, ktorí si domorodci pripravovali skvasením plodov karobových stromov. Poznávaniu zdravotných účinkov maté sa misionári venovali podrobnejšie a začali si nielen najímať zberačov maté nazývaných tarraferios, ktorí hľadali divoko rastúce stromy v džungli, ale pomerne rýchlo začali i zakladať prvé plantáže.

Vďaka jezuitom sa pitie maté rozšírilo pomedzi všetky spoločenské vrstvy. Maté sa nazývalo čaj jezuitov alebo paraguajský čaj. Keď v roku 1767 kráľ Karol III. stiahol svojich mužov zo španielskych domínií, odišli s kolonizátormi i jezuitskí misionári. Plantáže maté osireli a stratili sa v divoko rastúcej džungli.

MATÉ V EURÓPE

Prvé vzorky čaju maté sa dostali do Európy prostredníctvom expedície, ktorú viedol Louis A. de Bougainville v roku 1764. Maté však Európanov veľmi nezaujalo a ďalších 50 rokov zostalo nepovšimnuté. Vedecké a obchodné kruhy sa o maté začali zaujímať až prostredníctvom už spomínaného botanika Aimé Bomplanda, ktorý sa zaujímal o kultiváciu, rozmnožovanie a pestovanie maté. Začiatkom 20. storočia, keď vzrástol celosvetový záujem a dopyt po dobrých čajoch, sa pestovanie maté obnovilo, a úspešne prosperuje dodnes.

Argentínske yerba maté

TEKVIČKA KALABASA
Domorodí Indiáni pôvodne sŕkali horúce maté z hlinených nádob a lístočky cedili cez zuby, aby ich následne mohli hlasno vypľúvať na zem.
Tradične sa však maté pije z vydlabaných a vysušených tekvičiek, plodov popínavej rastliny Lagenaria vulgaris, ktoré sa volajú kalabasa (niekedy sa tekvičky nazývajú aj rovnako ako nápoj, ktorý sa z nich pije - maté). Priamo do kalabasy sa nasypú lístočky maté a zalejú sa vriacou vodou. Maté sa z kalabasy pije čo najhorúcejšie.

Kalabasy sa stali i predmetom záujmu zberateľov a okrem klasických vydlabaných, zdobených či nezdobených kalabás sa vyrábali aj z dreva zdobeného meďou alebo zo striebra. Ale znalci vždy tvrdili, že klasická prírodná kalabasa dáva čaju maté špecifickú chuť a nedá sa ničím nahradiť.

Kalabasy okrúhleho tvaru sa volajú galleta a tradične sa používajú na nesladené maté (cimarrón). Z hruškovitých kalabás poro sa popíja najmä sladké maté. Ak používate kalabasy z prírodných materiálov, jednoznačne neodporúčame sypať do nich cukor a ani používať iné dochucovadlá či arómy. Kalabasy by mohli zvnútra ľahko splesnivieť, čo sa pri správnom používaní nestáva ani po mnohých rokoch.

SLAMKA BOMBILLA

Ku kalabase neodmysliteľne patrí i slamka bombilla (bombília). Pôvodne sa zhotovovala z dutého bambusu, ku ktorému sa na spodnej strane uplietla sieťka z konských vlasov, aby sa rozdrvené lístočky maté nedostávali do úst. Alebo sa do spodnej časti drevenej alebo bambusovej slamky navŕtali drobné dierky.

Dnes sa používajú predovšetkým kovové bombilly, ktoré sa na spodnom konci mierne rozširujú, vytvárajúc dômyselné sitko. Často sa zdobia a tvarujú sa tak, aby sa z nich pilo čo najpohodlnejšie. Dokonca sa vyrábajú i umne vykrivené bombilly na pitie maté poležiačky v posteli. Maté by sa bombillou nemalo v kalabase miešať, ale pije sa také, aké je. V ortodoxnejších skupinách sa považuje za nevhodné dotknúť sa prstami bombilly. V ruke by sa mala držať len kalabasa.

MATEÍN

Maté sa pije ako veľmi aktívny nápoj s pomerne výrazným obsahom kofeínu, ktorý sa u maté označuje ako mateín. Má s kofeínom rovnakú podstatu podobne ako teín v čaji. Niektoré klinické štúdie poukazujú na to, že aj ľudia, ktorí neznesú kávu, pozitívne reagujú na mateín v maté. Je dokázané, že nie všetky xantíny (kofeín, teín, mateín) sa správajú v ľudskom tele rovnako. Vedci poukazujú na to, že hoci ide o zlúčeniny prakticky identické, ich účinok sa mení práve vzhľadom na komplex ďalších látok, ktoré sa uvoľňujú do nálevu. Nie je teda jedno, čo pijeme čaj, kávu alebo maté. Každý nápoj má svoje špecifiká v účinkoch na ľudský organizmus. Mateín napríklad stimuluje centrálny nervový systém a na rozdiel od kofeínu z kávy nie je návykový. Jeho pravidelné pitie zvyšuje kvalitu bdenia i spánku.

AKO SI PRIPRAVIŤ MATÉ

Množstvo maté nasypaného do kalabasy býva rôzne. Závisí od subjektívneho pocitu i od množstva osôb, ktoré budú maté spolu z jednej kalabasy popíjať, ako býva v Južnej Amerike dobrým zvykom. Tradične sa nasype maté až do 1/4 objemu kalabasy a zvyšné 3/4 sa dolejú vodou. Ak máte radi jemnejšie čaje, odporúčame nasypať do kalabasy 2-3 čajové lyžičky maté, zaliať ho cca 90°C teplou vodou a piť také horúce, ako sa len dá. Po dopití si maté zalejte podľa chuti ešte niekoľkokrát, kým lístočky nevychladnú.

Ak pripravujete maté pre viacerých ľudí sediacich v kruhu, môžete nasypať do kalabasy rozdrvené lístočky maté až do polovice objemu kalabasy a zalejete ich horúcou vodou. Podľa tradície by ste mali prvý nálev vypiť sami, aby ste poznali kvalitu, chuť a silu maté, ktoré pripravujete. Prvý nálev býva často trpký. Po dopití zalejete maté znova a podáte ho v smere hodinových ručičiek prvému susedovi, sediacemu v kruhu. Slamka bombilla, ponorená v maté, by mala smerovať k nemu. Po dopití maté opäť zalejete horúcou vodou a podáte ďalšiemu priateľovi, sediacemu v kruhu. Maté môžete zaliať 5-10-krát podľa chuti. Osoba, ktorá dolieva maté a stará sa o jeho pohyb medzi popíjajúcimi, sa nazýva cebador. Lepšie juhoamerické rodiny mali na tento účel vycvičeného špeciálneho sluhu, ktorý mal na starosti iba rituál popíjania maté.

SLNEČNÉ MATÉ

Počas pekných slnečných dní si vyskúšajte pripraviť slnečné maté tereré.
Do veľkého skleneného pohára nasypete podľa chuti maté a zalejte ho studenou, najlepšie pramenitou vodou. Pohár prikryjete, postavíte na slnečné miesto a necháte macerovať asi hodinu, prípadne podľa chuti i celý deň. Slnečné maté je samo o sebe veľmi príjemné, ak sa pije také vlažné, aké je. Môže sa však podávať i s ľadom, ovocnými džúsmi, citrónom či koreninami. Zaujímavé je i maté s mliekom. Stojí za to s maté experimentovať. Na zdravie!

Kalabasa a bombilla a čaj Yerba Maté

JUHOAMERICKÉ MATÉ

K najrozšírenejším nápojom Južnej Ameriky patrí yerba maté. Bylinný čaj z listov, či skôr z celých vetvičiek cezmíny paraguajskej (Ilex paraguariensis). Juhoameričania milujú maté. Považujú ho za svoj životabudič a pijú ho od rána do večera. Doslovne. Napríklad na severe Argentíny v už spomínanej oblasti Misiones, kde sa nachádzajú rozsiahle plantáže maté, sú obyvatelia s týmto čajom úplne prepojení. Ráno, hneď po zobudení, si nasypú do svojej obľúbenej kalabasy plnú hrsť rozdrveného maté a doplnia ho nakrájanými jablkovými šupkami, pomarančovou kôrou, hrozienkami a mnohými ďalšími typmi ovocia či korenín podľa vlastnej fantázie. Maté potom zalievajú horúcou vodou a popíjajú počas celého dňa až do večera, kedy vylúhované lístky už prirodzene strácajú svoju silu i vysoký obsah aktívneho mateínu.

Ani deň bez maté

KALABASA – VYDLABANÁ TEKVIČKA

Juhoameričania pijú yerba maté z kalabasy tak, ako to robili aj ich praotcovia. Kalabasa je vlastne vydlabaná drevitá tekvička, ktorú nosia všade so sebou. Yerba maté sa z nej sŕka cez kovovú slamku bombillu, ktorá má dole sitko a tak prirodzene filtruje nálev od drobných lístkov, ktoré zostávajú v kalabase, aby sa mohli opakovane zalievať. Tento tradičný pôsob pitia maté sa mimoriadne ujal najmä v Paraguaji, Argentíne a v Brazílii. Obyvatelia tu nosia v jednej ruke kalabasu s maté a v druhej ruke termosku s horúcu vodou, aby si ju mohli znovu a znovu zalievať. Tak tu chodí po ulici prakticky každý. Predavači, policajti, colníci, úradníci, študenti, turisti, nastávajúce mamičky... Dokonca i pápež František I. ako typický Argentínčan chodí rád s kalabasou v ruke, ako ho zachytili stovky fotografií.

Ak sa minie voda z termosky, nie je to žiaden problém. Horúca voda na maté sa dá načapovať zadarmo na mnohých frekventovanejších miestach. Pri obchodoch, benzínkach, múzeách... Veľkí producenti čaju maté sa dôsledne starajú o to, aby sa maté dalo bez problémov zaliať kdekoľvek a kedykoľvek. A na nápadné zásobníky s horúcou vodou s obľubou umiestňujú svoje reklamné obrázky. Nech žije maté!

INBAR & RESTAURANT: Ani deň bez maté

PODĽA MATÉ PLYNIE ČAS

Las Marias, jeden z najvýznamnejších argentínskych producentov čaju maté si založil svoju reklamnú kampaň na tom, že pomocou počtu vypitých maté sa odčítava čas... Napríklad, ešte 458 maté a skončím školu... Ešte 132 maté a už sa nám to narodí... Ešte 6 maté a bude nedeľa... Jednoducho ani deň bez maté.

Zaujímavý zvyk sa tradoval z čias zbližovania sa prisťahovalcov a domorodých Indiánov, najmä z kmeňa Guaraní. Neformálny rituál pitia čaju maté vychádzal zo starých indiánskych tradícií. Navečer, keď si gauchos posadali okolo táborového ohňa nazývaného fogón a zaliali lístky yerba maté vriacou vodou, kalabasa putovala z ruky do ruky. Nahlas sŕkali horúce maté a podávali si kalabasu tak, ako si Indiáni kedysi podávali fajku mieru. Bol to starý zvyk opakovaný deň čo deň, až sa stal svojským čajovým rituálom.

INBAR & RESTAURANT: Ani deň bez maté

Z RUKY DO RUKY

Juhoameričania vám pri stretnutí radi ponúkajú maté, ktoré práve popíjajú. Bez zábran a zvažovania hygienických rizík, podajú cudziemu človeku svoju kalabasu s kovovou slamkou, aby si usrkol. Tak i nám na brehu Rio de Uruguaj milé Brazílčanky veselo ponúkli svoje kalabasy, aby sme vyskúšali pravé brazílske maté, ktoré je oproti argentínskemu oveľa silnejšie. Brazílske yerba maté má sýtozelenú farbu, pretože je z čerstvých neodležaných listov cezmíny. Na rozdiel od Brazílie, v Argentíne sa maté po zbere a vysušení necháva vo vreciach ešte 18 mesiacov odležať. Za ten čas vyzreje, zbledne a stratí časť svojej sily. V Argentíne sa takéto maté pije z tenkostenných kalabás. V Brazílii z hrubostenných. Každý z národov samozrejme tvrdí, že to jeho maté je najlepšie. Vivat maté. Len pre zaujímavosť. V Európe sa predáva i tmavé pražené maté, no nikto z argentínskych technológov, s ktorými sme hovorili o pražení maté nepočul.

Text a foto: Alenka a Vladimír Ondejčíkoví, Čajovňa dobrých ľudí

Nový komentár

Kontrolný kód

i

* (Povinné)

VZORKY ČAJOV ZDARMA

NAVŠTÍVENÉ PRODUKTY:

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti

Prihlásenie