SUMIBIMEJIN

SUMIBIMEJIN

TOP LEVEL

Fukamushi Sencha - Víťazný japonský zelený čaj typu Fukamushi Sencha ocenený zlatou medailou Monde Selection v Bruseli

Varianty produktov

  • € 15,90 s DPH

  • € 31,80 s DPH

  • € 67,58 s DPH

  • € 135,15 s DPH

  • € 254,40 s DPH

od € 15,90 s DPH

SUMIBIMEJIN FUKAMUSHI-SENCHA

Kvalitný japonský zelený čaj
Víťazný japonský zelený čaj typu Fukamushi Sencha niekoľkokrát ocenený zlatou medailou Monde Selection v Bruseli

Zloženie: 100% Zelený čaj
Druh čaju: Camellia sinensis
Kultivar čajovníkov: Yabukita
Typ spracovania: Fukamushi - hlboké zaparenie čajových lístkov a nakoniec delkátne praženie zvýrazňujúce vôňu čaju, drobná frakcia čaju
Pestovateľská oblasť: Shizuoka, Kakegawa
Skladovanie: Čaj odporúčame skladovať v suchu bez prístupu svetla. Vhodné sú klasické japonské plechovky na čaj.
https://www.e-tea.eu/c/plechovky-dozy/japonsko-cajove-plechovky

Krajina pôvodu: Japonsko
Ekologický dovozca: BONSAI SLOVAKIA - ČAJOVŇA DOBRÝCH ĽUDÍ sro. Nitra

 SUMIBIMEJIN

SUMIBIMEJIN

Chashimeijin exkluzívne balenie Chashimeijin exkluzívne balenie

Príprava čaju:

Odporúčame viacnálevovú prípravu čaju v japonskej vtáčej kanvičke typu Kyusu.

Do kanvičky s objemom cca 200 – 250 ml nalejeme horúcu vodu, aby sa kanvička prehriala a prevlhčila. Vodu vylejeme.

Do kanvičky vložíme 5-7 g čaju.

Čaj v kanvičke následne zalejeme vodou horúcou 70-80 °C a necháme lúhovať 1-2 minúty.

Nálev zlejeme do pomocnej kanvičky, aby sa premiešal, bol homogénny a nalejeme ho do misiek.

Teplé lístky v kanvičke zalejeme ešte niekoľkokrát podľa chuti, čaj je viacnálevový. Lúhovanie po druhom náleve po minúte predlžujeme.

Používanie krásnej príjemnej keramiky prináša hlbší pôžitok z čaju. Odporúčame.

S čajom sa nebojte experimentovať a pripraviť si to tak, ako Vám najlepšie chutí.

Na zdravie!

    Šizuoka je najväčšou čajovou oblasťou Japonska. Práve tu sa vyprodukuje vyše 47% japonského čaju. Hoci pôsobí veľmi moderným dojmom, má svoju bohatú čajovú históriu, nadväzujúcu na tradície Udži, najstaršej čajovej oblasti ležiacej pod Kjótom.

Japonsko - Šizuoka

 SENČA - ČAJ NOVEJ DOBY
   Prvé čajové kríčky boli v Šizuoke vysadené už v roku 1241. Mních Šoiču Kokuši sa krátko predtým vrátil z Číny, kde sa bol vzdelávať, a spolu s učením si so sebou priniesol semená čaju a poznatky, ako čaj vypestovať, spracovať i piť. Čaj vysadil vo svojej rodnej Šizuoke a položil tak základy jej čajovému hospodárstvu. Najvyšší rozmach však pestovanie čaju v Šizuoke dosiahlo počas šógunátu rodu Tokugawa. Prvý šógun Tokugawa Ieatsu sídlil na hrade Sumpu priamo v Šizuoke a mal rád tento pekný kraj. On i jeho nasledovníci odmietali piť šľahaný čaj matča z Udži, pretože symbolizoval staré feudálne zvyky a časy. V Šizuoke sa začala pestovať a spracovávať predovšetkým senča, lístkový čaj - symbol novej doby.

Japonsko - Šizuoka

PRECHÁDZKA PLANTÁŽAMI ŠIZUOKY
   V Šizoke sa čaju darí. Vlhká prímorská klíma, hmla okolo riek, kvalitné podzemné vody, vulkanická pôda dávajú čaju špecifickú vôňu i chuť.

   Prvý čaj určený pre šóguna a samurajov sa pestoval v Makinohare. I dnes sa tu nachádzajú rozsiahle čajové plantáže na skultivovanej pôde a ultramoderné čajové fabriky. Pýchou Makinohary je Svetové múzeum čaju, ktoré sa určite oplatí navštíviť. Pozoruhodný je napríklad ozrutný čajový strom, rastúci uprostred hlavnej budovy múzea, či drahocenný zlatý čajový servis perzského šacha.

Pre lepšiu ilustráciu sme podľa japonských materiálov spracovali mapky Šizuoky, v ktorých si môžete nájsť najznámejšie čajové oblasti, z ktorých sa vozí skvelý čaj.

   Za zmienku stojí napríklad Okabe, ktoré je známe svojím špecifickým a vynikajúcim gyokurom. Ochutnať ho môžete napríklad v čajovni štýlu šukidža Hyogetsu-tei v Okabe. Výborné gyokuro sa pestuje aj v Asahine v oblasti Kakegawa. Priamo v Kakegawe stojí jeden zo samurajských hradov a na okolitých plantážach sa pestoval pre nich výborný čaj. Na kakegawskom hrade je i zaujímavá čajovňa Ninomaru. Čaje z Kakegawy veľmi odporúčame, pretože dosahujú špičkové parametre. Dva z nich Čašimejdžin a Sumibimejdžin získali v Bruseli na prestížnej súťaži Mondo zlatú medajlu.

   Unikátna senča naozaj špičkovej kvality sa produkuje pri rieke Tenryu. Plantáže okolo rieky sú temer stále ponorené v hmle a to prispieva kvalitnému vyzretiu čaju Tenryuča. Na opačnom konci Šizuoky pod horou Fudži pri rovnako hmlistej rieke Abe dozrieva ďalší unikátny čaj Honyama. Jeden z najlepších čajov, aké sme kedy pili. Je to historicky starý typ čaju, ktorý preferoval i sám šógun Tokugawa a vyrábal sa priamo pre neho.

   Najmalebnejšie čajové plantáže podľa nás ležia na svahoch malého pohoria Nihondaira priamo v Šizuoke. Hory sa dvíhajú z morských brehov a z čajových plantáží je nádherný výhľad na posvätnú horu Fudži a na Japonské Alpy.

Ak navštívite Šizuoku, odporúčame si niekedy ráno za pekného počasia privstať a ešte pred východom slnka sa dostať autobusom na morskú pláž Miho Matsubara v Šimizu. Čierna pláž je lemovaná prastarými borovicami a je odtiaľ jeden z najznámejších pohľadov na horu Fudži ponad more. Užite si ho pri východe slnka. Tento pohľad je zachytený na mnohých japonských kresbách a ospevujú ho básnici. Stojí za to vidieť to na vlastné oči.

Japan tea, Shizuoka

 OSOBITOSTI JAPONSKÝCH PLANTÁŽÍ
   Ak by sme porovnali čajové plantáže a fabriky Japonska s inými krajinami, vystupuje tu niekoľko výrazných rozdielov. Japonci využívajú techniku a automatizáciu na tej najvyššej úrovni. To je dobre známe. Nevedeli sme však, že kvôli tomu celé hory nielen odlesnia, ale obrovskými buldozérmi zrovnajú do vhodne naklonenej platne tak, aby to vyhovovalo dozrievaniu čaju a aj prístupu strojov. Nad čajovými plantážami je mnoho ventilátorov na stĺpoch, ktoré v zime rozbíjajú prízemné mrazy. Čajové fabriky sú absolútne čisté, usporiadané a tak automatizované, že prácu stovky Indov alebo Nepálcov pod Himalájami zastanú traja pracovníci pri počítačoch.

© Magazín BONSAJ A ČAJ

Autor textu, fotografií  a čajových máp:

RNDr. Alena Ondejčíková - Čajovňa dobrých ľudí, Nitra

Čajový kultivar YABUKITA 藪 北, やぶきた

Yabu 藪 = bambusový háj a Kita 北 = sever.

Yabu 藪 = bambusový háj a Kita 北 = sever.

Yabukita je najtypickejším, najrozšírenejším a najstarším registrovaným japonským kultivarom. V roku 1908 ju vyšľachtil Sugiyama Hikosaburo 杉山彦三郎 zo semien pôvodných japonských čajovníkov označovaných ako Zairai. Jeho šľachtiteľské pole susedilo s bambusovým hájom a semená čajovníkov pochádzali zo severu, preto pomenoval svoj nový kultivar Yabukita. Yabu 藪 = bambusový háj a Kita 北 = sever. S novými rastlinami veľa experimentoval, aby zistil, ktoré z nich sú najodolnejšie a zároveň majú najlepšie produkčné vlastnosti. Podarilo sa, Yabukita si naozaj zaslúži úctu.

Ako prvý japonský kultivar bola oficiálne testovaná v rokoch 1953-54 a oficiálne zaregistrovaná v roku 1956.
Čajovníky Yabukity sa začali šľachtiť v Abe, v Šizuoke, ktorá je centrom šľachtenia japonského čaju a rodiskom aj mnohých vynikajúcich japonských čajových kultivarov.

Yabukita sa stala ikonou japonského čaju a dnes sa pestuje na vyše 80% čajových plantáží. Boli však čajsy keď Yabukita tvorila až 95% produkcie japonského čaju.

Silná Yabukita sa stala i základom ďalšieho šľachtenia nových kultivarov. Má dlhé, rovné, sýto zelené listy. Jej kríčky sú silné, vzpriamené, rastú priamo nahor, akoby sa chceli dotknúť neba. Dobre odoláva chladu, škodcom, bohato rastie a má slušné výnosy. Zberá sa od apríla do poloviny mája. Čas zberu je treba presne vystihnúť, pretože ak by sa zberala príliš neskoro, čaj by stratil na kvalite.

Táto vydarená odroda výrazne prispela k rozvoju japonského čajového priemyslu. Yabukita je klasika a tradícia. Yabukita je jednoducho Yabukita.

Yabukita

Yabukita

Nový komentár

Kontrolný kód

i

* (Povinné)

Ďalšie obľúbené produkty:

VZORKY ČAJOV ZDARMA

NAVŠTÍVENÉ PRODUKTY:

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti

Prihlásenie