KANVIČKA, TOKUTA: HVIEZDNY PRACH 240 ml

KANVIČKA, TOKUTA: HVIEZDNY PRACH 240 ml

TOP LEVEL JAPAN HAND MADE MAJSTROVSKÉ

TOKUTA 240 ml

€ 198 s DPH

Dostupnosť: Skladom

Výrobca: Dielne Tokoname, Japonsko

Japonská kanvička TOKUTA 240 ml - HVIEZDNY PRACH

Tradičný tvar japonskej čajovej kanvičky umožňuje pohodlnú, príjemnú a fyziologicky správnu prípravu typických japonských sypaných čajov.

Typ: Kyusu, japonská vtáčia kanvička YAKISHIME
Úroveň: Majstrovská
Spracovanie: Ručná výroba
Majster: TOKUTA
Objem: 240 ml
Materiál: keramika
Sitko: Vypichované keramické sitko
Keramické dielne: Tokoname
Krajina a miesto pôvodu: Japonsko
Ekologický importér a distribútor: Bonsai Slovakia - Čajovňa dobrých ľudí, sro., Nitra

FUJITA TOKUTA

FUJITA TOKUTA

Tokuta sa už narodil ako majster čajových kanvičiek," píšu o ňom japonskí odborníci.

Fujita Tokuta je mladým, progresívnym, vysoko ceneným japonským majstrom a veľkou nádejou pre umelecké stvárnenie a výrobu kanvičiek v Tokoname-yaki.

Narodil sa v roku 1975 a v roku 1994 začal študovať keramiku v Tokoname.

V Japonsku je tradíciou, že doba, počas ktorej remeselník zvládne celý proces ručnej výroby keramiky trvá vyše 10 rokov. Začína sa od spracovania hliny cez tvorbu vlastných vzorov po produkciu čajových kanvičiek na obchodovateľnej báze tak, aby mali vlastný štýl a jasný umelecký zámer a zároveň, aby bola celá séria rozmerovo a štýlovo identická. Zvládnuť všetky detaily ručnej výroby na majstrovskej úrovni trvá zvyčajne veľmi dlho.
Fujita Tokuta úplne vyvrátil zaužívané postupy a zvyklosti japonských keramikov, doslova vtrhol na scénu tvorby japonských čajových kanvičiek a závratne rýchlo sa stal uznávaným majstrom.

Prispel k tomu určite nielen jeho prirodzený talent ale aj vynikajúci učiteľ Toshio Araki, tvorca viacerých keramických monumentov.

Tvorbu majstra Fujita Tokuta charakterizuje špičkovo zvládnutá široká škála dekoračných štýlov.

MOGAKE: Fujita Tokuta je skúsený odborník na naturálne zdobenie povrchu čajových kanvičiek morskými riasami – MOGAKE. Zaujímavý dekor kanvičiek sa tvorí tak, že na povrch keramiky sa pripevnia morské riasy. Tie vďaka vysokému obsahu minerálov po výpale keramiky v peci vytvoria na povrchu krásnu, trochu mystickú kresbu.

YAKISHIME: Majster Tokuta má rád prirodzenú krásu hliny a preto často využíva starú techniku výroby kameniny YAKISHIME. Je to metóda, akou sa úžitková keramika vyrábala už v starom Japonsku vo 4.-5. storočí. Čajové kanvičky sa pri nej neglazujú, ale sa vypália len jeden raz na veľmi vysokú teplotu 1200 – 1300˚C. Hlina sa výrazne spečie, vzniká kamenina. Na povrch pôsobením žiaru a vysokých teplôt často vystúpia kovové komponenty a vytvárajú efektné metalické kresby a plochy.

Majster Tokuta experimentuje aj s používaním osobitých techník glazovania.

Ocenenia:

  • 8 x Nitten exhibition
  • 11 x Japan Contemporary Art and Crafts Exhibition
  • Grand Prix, Fuji International Biennale
  • Asahi Ceramic Art Exhibition
  • 3x Choza Award Ceramic Exhibition

Japonská kanvička TOKUTA 240 ml - HVIEZDNY PRACH

Japonská kanvička TOKUTA 240 ml - HVIEZDNY PRACH

Japonská kanvička TOKUTA 240 ml - HVIEZDNY PRACH

Japonská kanvička TOKUTA 240 ml - HVIEZDNY PRACH

Japonská kanvička TOKUTA 240 ml - HVIEZDNY PRACH

Japonská kanvička TOKUTA 240 ml - HVIEZDNY PRACH

Japonská kanvička TOKUTA 240 ml - HVIEZDNY PRACH

Japonská kanvička TOKUTA 240 ml - HVIEZDNY PRACH

 Japonská kanvička TOKUTA 240 ml - HVIEZDNY PRACH

 

KYUSU

Kyusu - japonská čajová kanvička pripomína malého vtáčika v dlaniach. Aj hreje rovnako. Slúži na prípravu kvalitných japonských čajov.

Je veľmi praktická, vhodná na prípravu viacnálevových čajov pre jedného i pre viacerých hostí, hoci nie je veľmi veľká.

Má dostatočne husté sitko, cez ktoré drobné lístky neprechádzajú a čaj sa dobre zlieva.

TOKONAME

ČAJOVÉ KANVIČKY Z TOKONAME SVOJU CENU NIKDY NESTRATIA

Tokoname je fascinujúce mesto, v ktorom sa už po stáročia vyrábajú tradičné japonské čajové kanvičky. Pôvodne sa nazývalo Tokonabe a bolo jedným z pradávnych stredísk prvotnej výroby keramiky na japonských ostrovoch.

V dávnom Tokoname sa výroba keramiky sústreďovala predovšetkým na potreby cisárskej rodiny, aristokracie a budhistických chrámov. Starí majstri spracovávali hlinu na otočných hrnčiarskych kruhoch pomocou rúk a nôh. Keramika sa pálila drevom z dubov, gáfrovníkov a kamélií, ktoré rástli v okolitých lesoch. Na šikmých svahoch hôr sa budovali pece typu Anagama a dlhé tunelové dračie pece Noborigama.

Tokoname preslávila najmä produkcia prekrásnych čajových misiek, nádob na čaj, na vodu a čajových kanvičiek používaných pri čajových rituáloch i na každodenné pitie čaju.

Aj čajoví majstri ako Tsuda Sokyu a slávny Sen-no Rikyu používali čajovú keramiku z Tokoname. Tá sa i v dnešných časoch dedí z generácie na generáciu a časom jej cena výrazne rastie.

História zaznamenala mnohé mená slávnych majstrov z Tokoname. Ich kanvičky majú dnes nesmiernu cenu.

MAJSTRI TOKONAME

KANVIČKY OD SÚČASNÝCH MAJSTROV

Aj dnešní majstri z Tokoname tvoria históriu svojimi prekrásnymi čajovými kanvičkami s unikátnym dizajnom. Niektorí z nich, ako napríklad sympatický a srdečný Koshin, boli za vysokú umeleckú hodnotu a precízne remeselné spracovanie kanvičiek odmenení významnými oceneniami. Novodobé dejiny Tokoname píšu majstri ako Hokujyo, Koshin, Jin, Hokuryu, Horyu, Ishiin, Morimasa, Tosei, Shoho, Kofu, Yutaka, Jinsui, Mamiya, Yamafusa, Toyo, Risho, Gyokko, Tokuta, Junzo či Yamagen.

Kanvičky priamo z dielní týchto majstrov Čajovňa dobrých ľudí dováža na Slovensko. Veríme že si vyberiete tú svoju čajovú kanvičku.
Alebo ako sa traduje, čajová kanvička si nájde Vás, sama si pritiahne svojho budúceho majiteľa...

TOKONAME

AKO PRIPRAVIŤ DOBRÝ ČAJ:

Pripravte si v japonskej čajovej kanvičke z Tokoname čaj na viac nálevov. Nejde len o pekný každodenný rituál. Viacnálevová príprava čaju, pri ktorej čajové lístky zalejeme niekoľkokrát za sebou umožňuje dokonalé vylúhovanie zdraviu prospešných látok z čajových listov. je fyziologicky najsprávnejšia.

  • Dobrú vodu krátko prevaríme, nalejeme do prázdnej čajovej kanvičky, aby sme ju prepláchli a zahriali. Potom vodu z kanvičky vylejeme.

  • Do vlhkej a predhriatej kanvičky nasypeme cca 5g japonského čaju typu sencha, bancha, kokaicha, kukicha, konacha, gyokuro, kabusecha... Kanvičku zakryjeme vrchnáčikom potočíme ňou, aby sa čajové lístky lepšie spojili s vlhkosťou a uvoľnili prvú, veľmi príjemnú vôňu. Odkryjeme na kúsok vrchnáčik a privoniame. Vôňu pocitovo ťaháme až do starých zadných oblastí mozgu. Vôňa je jednou z najdôležitejších vlastností čaju a má na človeka veľmi pozitívny vplyv.

  • Lístky v kanvičke zalejeme vodou, ktorej teplota klesla na približne 70oC a necháme ich lúhovať 1-1,5 minúty.

  • Prvý nálev si zlejeme do blendovacej kanvičky alebo priamo do čajových misiek, z ktorých budeme čaj piť. Prudšími pohybmi sa snažíme z kanvičky získať i posledné kvapky čaju, ktoré vychádzajú z čajových lístkov. Posledné kvapky čaju sa považujú za najsladšie a dokážu veľmi pozitívne obohatiť chuť prvého nálevu. Japonci sa veľmi snažia, aby ich získali. Celokm posledná kvapka sa zvyčajne kvapne do misky najvzácnejšieho hosťa.

  • Čaj popíjame z misiek, kým mokré lístky zostávajú v teplej kanvičke. Teplé lístky čaju znovu zalejeme horúcou vodou. Lístky v žiadnom prípade nespia vychladnúť, ak sa tak predsa stane, čaj už nezalievame. Vychladnutý zelený čaj sa v starom Japonsku podával len odsúdencom na smrť.

  • Druhý nálev necháme lúhovať veľmi krátko menej ako minútu. Býva najsilnejší.

  • Tretí nálev lúhujeme dlhšie, 1-2 minúty a môžeme i zvýšiť teplotu vody.

  • Z kvalitného japonského čaju si môžeme pripraviť viac nálevov. Lúhovanie pri každom náleve o chvíľku predĺžime.

  • Každý nálev japonského čaju má svoj špecifický rozsah chutí a vôní. V prvom náleve je najviac ľahko rozpustného teínu a druhý a tretí nálev obsahujú najvac antioxidantov prospešných pre ľudské zdravie.
  • NA ZDRAVIE!

STAROSTLIVOSŤ O ČAJOVÚ KERAMIKU:

Čajovú keramiku dôkladne umývame v teplej vode a odporúčame utrieť do sucha. Kanvičky nikdy vlhké nezatvárame, aby vo vnútri nestuchli. Nechajte radšej zložený alebo odsunutý vrchnáčik, kým nie sú úplne suché.

Čajovú keramiku neodporúčame umývať v umývačkách riadu, oveľa lepšie je ručné umývanie, kvôli možnému oderu i saponátom.

TOKONAME-KYUSU

POTULKY PO TOKONAME:

TOKONAME-KYUSU

TOKONAME-KYUSU

TOKONAME-KYUSU

 

TOKONAME-KYUSU

TOKONAME-KYUSU

TOKONAME-KYUSU

TOKONAME-KYUSU

TOKONAME-KYUSU

TOKONAME-KYUSU

... a ako sme točili misku so slávnym japonským majstrom Kousinom:

TOKONAME-KYUSU

... a ešte viac fotografií z mesta ohňa a hliny - Tokoname nájdete TU

TOKONAME-KYUSU

TOKONAME-KYUSU

TOKONAME-KYUSU

TOKONAME-KYUSU

TOKONAME-KYUSU

TOKONAME-KYUSU

... a ako sme točili misku so slávnym japonským majstrom Kousinom:

TOKONAME-KYUSU

... a ešte viac fotografií z mesta ohňa a hliny - Tokoname nájdete TU

Nový komentár

Kontrolný kód

i

* (Povinné)

NAVŠTÍVENÉ PRODUKTY:

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti

Prihlásenie