DARJEELING MULLOOTAR EX1 SFTGFOP1 FF
Kvalitný jarný himalájsky čierny čaj s obsahom mladučkých púčikov.
Typ čaju: 100% Čierny oxidovaný čaj
Krajina pôvodu: India, Západné Bengálsko, Darjeeling, Mullotar (Mullootor)
Typ listu: Super Finest Tippy Golden Flowery Orange Pekoe 1
Doba zberu: Veľmi skorý jarný zber
Ekologický dovozca a distribútor: BONSAI SLOVAKIA - ČAJOVŇA DOBRÝCH ĽUDÍ sro. Nitra
Čaj bol privezený ihneď po zbere letecky priamo do Čajovne dobrých ľudí.
Charakter čaju: Pre tento veľmi skorý jarný zber sú typické malinké, mladučké zelené čajové lístky a drobné biele púčiky, ktoré dávajú charakter kvalitne oxidovaným mladým lístkom čaju. Vôňa suchého listu je svieža, kvetinová, v náleve sa objavujú skôr teplé, tmavšie tóny.
Mullootar
Organická čajová usadlosť Mullootar (Mullootor) leží na južných svahoch Darjeelingu v oblasti Kurseong. Tu sa čaju výborne darí. Žije tu etnikum himalájskych horalov, ktorí si hovoria Lepčovia. Práve oni dali tomuto miestu pôvodné meno Malla-tar. Mala = špeciálny druh bambusu s krátkymi internódiami, ktorý tu rastie a Lepčovia ho využívajú napr. ako ozdobné korálky a Tar = náhorná plošina. Z pôvodného názvu Mallatar sa odvodilo dnešné pomenovanie Mullootar.
Čisté, himalájske prostredie čajových záhrad je obkolesené pôvodnými chránenými lesmi. Je mimoriadne vhodné pre pestovanie kvalitných himalájskych čajov. Čaj sa tu produkuje od roku 1870. Dlhá tradícia zaručuje kvalitné spracovanie čajov v tejto oblasti.
Čajové záhrady Ambootia
Ambootia (Ambootay) v preklade znamená "Hora, kde rastú mangové stromy"
Organická čajová usadlosť Ambootia leží na južných svahoch Darjeelingu v oblasti Kurseong North, kde sa čaju výborne darí.
Ak sa dotkneme trochu histórie, zistíme že Ambootia patrí k najstarším himalájskym čajovým plantážam v Darjeelingiu. Založila ju spoločnosť The Darjeeling Tea Company of England v roku 1861. Po získaní nezávislosti Indie čajovú usadlosť Ambootia prevzali indickí podnikatelia. Bolo to v roku 1954.
Ambootia Group mala vo svojom portfóliu 15 čajových plantáží, z ktorých 12 je v Darjeelingu a po dve v Assam a Dooars.
Ambootia od roku 1992 prešla na 100% certifikovanú organickú a biodynamickú produkciu čaju. Je držiteľom certifikátu Fair Trade.
Do spoločnej skupiny himalájskych čajových plantáží patria čajové plantáže a spracovateľské usadlosti Ambootia, Chongtong, Happy Valley, Monteviot, Moondakotee, Mullootar, Nagri (Mangarjung), Sepoydhoorah (Chamling) a Sivitar.
Čisté, himalájske prostredie čajových záhrad je obkolesené pôvodnými chránenými lesmi. Je mimoriadne vhodné pre pestovanie kvalitných himalájskych čajov.
DARJEELING
Mesto Darjeeling sa nachádza na hrebeni hory vysokej vyše 2000 m. A všade naokolo sú rozľahlé čajové plantáže. Jazdia tu len silné džípy úzkymi strmými serpentínami.
Ranný pohľad z usadlosti Tonglu na majestátnu osemtisícovku Kanchenjunga. Napravo sa rozprestierajú indické čajové plantáže Darjeeling a naľavo horské nepálske čajové plantáže oblasti Illam.
Sympatický riaditeľ čajovej usadlosti Dooteriah venoval nám jeden celý pracovný deň a previedol nás kúzlom, zaujímavosťami i tajomstvami pestovania a spracovania čaju v Darjeelingu.
Čaj sa po zbere a spracovaní balí do drevených dební, ktoré ochránia krehké, nadýchané čajové lístky. Každá debna sa označí, odošle sa letecky k nám na Slovensko.
Deti pod Himalájmi sú milé ako všade na svete.
Plantáže Tukvar. Ich svahy klesajú k severu. V pozadí už vidieť hory Sikkimu.
Pohľad na severné plantáže Darjeelingu.
Kvitnúci čajovník v Darjeelingu.
Typický obrázok zo svahov Darjeelingu.
Bývať v Klube plantážnikov, v samom srdci čajového diania, bolo veľmi pôvabné. Budova sa za posledných 100 rokov nezmenila. V noci sme si kúrili v krbe a písali pri sviečke.
Čajové kríčky Darjeelingu vysádzali ešte Briti. Dosahujú úctyhodných 90-120 rokov. a čaj z nich má svojský charakter.
Tento ranný pohľad na Himaláje a nádhernú Kančendžengu ponad severné čajové plantáže sme si v Darjeelingu často a s láskou vychutnávali.
Nový komentár