LONG-JING 龍井茶 PREMIUM

LONG-JING 龍井茶 PREMIUM

HAND MADE

Deň zberu: 10. - 15. apríl 2023

Varianty produktov

 • € 15,90 s DPH

 • € 31,80 s DPH

 • € 67,58 s DPH

 • € 135,15 s DPH

 • € 254,40 s DPH

od € 15,90 s DPH

LONG-JING 龍井茶 PREMIUM

Podľa rebríčka Top Ten čínskych čajov je Dračia studňa na 1. mieste, je teda najslávnejším čínskym čajom.

Tradičné názvy čaju: Dračia studňa, 龍井茶, Long Jing, Long Ching, Dragon Well, Lung-ťing

Zloženie: 100% Camellia sinensis
Typ spracovania: Zelený neoxidovaný čaj - spracovaný ručne tradičným spôsobom na horúcich wokoch
Deň zberu: 10. - 15. apríl 2023
Charakter listov: Mladé výhonky
Čajová oblasť: Long Jing, Hangzhou, Zhejiang
Pestovanie:
Čajové záhrady sa nachádzajú v pahorkatine neďaleko legendárneho jazera Xi Hu
Nadmorská výška: 450 m
Importér a distribútor: BONSAI SLOVAKIA - ČAJOVŇA DOBRÝCH ĽUDÍ sro. Nitra

Nálev: Zlatistý číry nálev, bohatá chuť, svieža vôňa
Teplota vody: 70 - 75oC

 LONG-JING 龍井茶 PREMIUM

LONG-JING 龍井茶 PREMIUM

LONG-JING 龍井茶 PREMIUM

LONG-JING 龍井茶 PREMIUM

 

Dračia studňa (Long Jing)

sa pestuje na svahoch hôr dvíhajúcich sa západne od Západného jazera, Xi Hu, ležiaceho uprostred rozprávkového krásneho starého cisárskeho mesta Hangzhou (Chang-čou) ležiaceho západne od Šanghaja. Dračia studńa sa považuje sa za najslávnejší čínsky zelený čaj. A v Číne je vždy prvým čajom, ktorí sa ponúkne cudzincom.

Čaj sa spracováva sa ručne so značnou dôkladnosťou a jeho usušené lístočky majú osobitný tvar, ktorý získavajú sušením na veľkých horúcich wokoch. Skoré sušenie čerstvých listov trením o stenu horúcich wokov zastavuje prirodzenú oxidáciu a čaj má zelený charakter, zostáva neoxidovaný a nefermentovaný. Má vysoký obsah zdraviu prospešných látok a antioxidantov typických pre kvalitný zelený čaj.

Odporúčame ochutnať slávny čínsky viacnálevový čaj, ktorý je už stáročia veľkou pýchou obyvateľov vzdialenej Číny.

Príprava čaju:

Odporúčame viacnálevovú prípravu čaju na čajovom mori.

Do čínskej alebo taiwanskej čajovej kanvičky alebo gaiwanu s objemom cca 200 – 250 ml nalejeme horúcu vodu, aby sa kanvička prehriala a prevlhčila. Vodu vylejeme.

Do kanvičky vložíme 5-7 g čaju.

Čaj v kanvičke následne zalejeme vodou horúcou 70-80 °C a necháme lúhovať cca 1-2 minúty.

Nálev zlejeme do pomocnej kanvičky, aby sa premiešal, bol homogénny a nalejeme ho do misiek.

Odporúčame použiť vysoké voniatka a z nich preliať čaj do plytkejších misiek na pitie, aby ste si užili aj príjemnú vôňu čaju. Dobrá vôňa sa považuje za najdôležitejšiu vlastnosť čaju.

Teplé lístky v kanvičke zalejeme ešte niekoľkokrát podľa chuti, čaj je viacnálevový. Lúhovanie po druhom náleve po minúte predlžujeme.

Používanie krásnej príjemnej keramiky či skla na čajovom mori prináša hlbší pôžitok z čaju. Odporúčame.

S čajom sa nebojte experimentovať a pripraviť si to tak, ako Vám najlepšie chutí.

Na zdravie!

dračia studňa

LONG-JING - DRAČIA STUDŇA

Keď sme sa pred tridsiatimi rokmi vrátili z našej prvej cesty do Číny, boli sme skrz-naskrz zamilovaní do Dračej studne. Pili sme ju pri každej príležitosti a vždy, keď sme sa hlboko zamysleli, na akom čaji by sme si mohli pochutnať, napadlo nám len jedno. Dračia studňa.

© Magazín BONSAJ A ČAJ
RNDr. Alena Ondejčíková, RNDr. Vladimír Ondejčík - Čajovňa dobrých ľudí, Nitra
PRVÝ Z ČAJOV ČÍNY

LEGENDA O DRAČEJ STUDNI

Dračia studňa, Lung-ťing, je cenená ako najlepší a najslávnejší čaj Číny. Patrí tiež k tradičným čajom spomínaným v starých literárnych prameňoch. Píše o ňom i slávny Lu Jü (733-804) vo svojej Klasickej knihe o čaji. Spomína ho síce pod menom Lung-hong, ale niet pochýb, že sa jedná práve o tento čaj, ktorý sa neskôr tak preslávil a reprezentoval temer všetky čaje Číny. Lu Yü ho však vo svojej knihe nijak zvlášť nevyzdvihoval.
Názov Dračia studňa sa začal používať až neskôr, za dynastie Južných Sungov. Keď sa začali rozprávať rôzne legendy a lyrické príbehy o čajoch a rôznych pôvabných miestach, na ktorých sa pestovali.

  Čaj Dračia studňa dostal svoj názov podľa dediny, ležiacej uprostred hmlistých zelených hôr, v blízkosti ktorej sa čaj pestoval, a dedina zasa podľa kláštora stojaceho neďaleko pozoruhodnej studne, z hĺbky ktorej pramení čistá vody. Kedysi dávno, asi tak okolo roku 250, žil na týchto miestach múdry mních. Keď v celej oblasti zavládlo dlhotrvajúce sucho a ľudia sa bezradne dívali na sýtomodré nebo bez jediného mráčika, na ovisnuté listy stromov a vyschnuté studne, dobrotivý mních ich nabádal, aby svoje modlitby a prosby venovali vodnému drakovi, pánovi všetkých vôd, ktorý vraj žil v hlbokých spodných vodách pod horami. I sám sa pohrúžil do hlbokých meditácií, aby si uzmieril silného vodného draka. Prosby pomohli, nebo sa zatiahlo veľkými dažďovými mrakmi a z veľkej skaly, o ktorú sa opierali kolená meditujúceho mnícha, vytryskol silný prameň čistej vody. Ľudia ďakovali vodnému drakovi za svoju záchranu, omývali si tváre chladnou vodou a naberali ju do kotlíkov, aby si navarili dobrý čaj, ktorý im chutil ako nikdy predtým. Prameň nazvali Dračia studňa a neďaleko neho vystavali svätyňu a neskôr kláštor. A čaj, ktorý zberali na svahoch hôr za dedinou, pomenovali tiež Dračia studňa, aby sa ich vďaka niesla s dobrými lístkami čaju ďaleko do sveta. A aj dnes, keď ponoríte svoju ruku do prameňa, ktorý je ešte stále plný vody, vidíte malé víry, ktoré ako vodný drak rozvlnia hladinu vody. Ľudia tvrdia, že Dračia studňa je v hĺbke spojená s morom, podobne ako naše povestné morské oká v Tatrách. Možno práve preto v nej žije drak...

CISÁRSKY ČAJčaj dračia studňa

  Jedinečná Dračia studňa dozrieva i na svahoch Levej hory, na úpätí ktorej leží dedina Mej-ťia. Celá táto oblasť má poetický názov Kraj deviatich zátočín a osemnástich roklí (Ťiou-čchu Š-pa-ťien). Traduje sa, že za čias dynastie Čching mnísi z kláštora Wu-kung na Levej hore pestovali a spracovávali výborný čaj. Zvlášť pozorne zberali a sušili čaj z osemnástich čajových stromov, ktoré rástli pred kláštorom. Čaj z nich posielali na cisársky dvor. Cisárovi Čchien Lungovi čaj tak veľmi chutil, že podnikol štyri nákladné návštevy týchto miest, a okrem toho, že si tu vychutnával jedinečný čaj a písal o ňom piesne a básne, zaujímal sa aj o praktickú časť jeho pestovania a výroby, aby mohol pestovanie čaju rozšíriť po celej krajine. A čaju Dračia studňa pripravovanému z osemnástich čajových stromov rastúcich pred kláštorom udelil titul Cisársky čaj. Tým sa stala Dračia studňa veľmi slávna.
  V západnom svete sa Dračia studňa presadila najmä po návšteve prezidenta Nixona, ktorý s čínskym premiérom navštívil miesta, kde sa čaj pestuje a s úľubou ho ochutnal a vypil.

NA HORÚCICH WOKOCH

  Čaj Dračia studňa je typický svojím originálnym spracovaním a sušením čajových lístkov. Hneď po zbere sa čaje znesú z plantáží do dediny, kde sa vo veľkom i v malom vyrába čaj podľa starej tradície. Čajové lístky sa nechajú trochu zvädnúť a zmäknúť bez toho, aby v nich nastal proces fermentácie, a potom sa na horúcich kovových panviciach, wokoch, hnetú rukami a pritláčajú sa o horúce kovové steny nádoby, aby sa dobre vysušili. Používa sa pri tom i olej zo semien čajovníka. Je dôležité odhadnúť správny tlak, teplotu i dĺžku spracovania podľa aktuálneho stavu pozberaných čajových lístkov. Hotové, správne vysušené čajové lístky majú špecifický plochý vzhľad a zelenú farbu nefritu.

čaj dračia studňa

STUDŇA BEŽIACEHO TIGRA

  Pri príprave čaju je veľmi dôležité použiť správnu vodu, aby pitie čaju poskytlo naozajstný pôžitok. Najlepší čaj sa pripravuje z vody z legendárneho prameňa Chu-pchao (Hu-pao), zo Studne bežiaceho tigra. Voda v nej je vďaka kryštalickému podložiu veľmi chutná, čistá, s vysokým povrchovým napätím a zdá sa byť sladká. Patrí k dobrému zvyku vypiť si čaj pripravený práve z nej, keď človek zablúdi do tohto malebného kraja.
  Dračia studňa sa tradične pripravuje v typických čínskych čungoch, ktoré dávajú dostatok priestoru rozvíjajúcim sa čajovým lístkom. K modernejším zvykom patrí zalievať lístky Dračej studne v sklenených kanvičkách a pohároch, čo umožňuje pohodlne pozorovať, ako lístky odovzdávajú vode svoju nefritovú zeleň, pôvabu čínskej keramiky a porcelánu sa však sklo nevyrovná.
  Nálev čaju Dračia studňa je peknej žltozelenej farby a chutí mierne sladkasto. Má špecifickú arómu i chuť. Usušené čajové lístky sú jemné, a preto je potrebné ich starostlivo uchovávať v suchu, tme a chlade, aby nestratili svoju delikátnu vôňu a jedinečnú chuť.

RAJ NA ZEMI

  Dračia studňa sa pestuje neďaleko mesta Chang-čou juhozápadne od Západného jazera Si-chu. Je to ideálne miesto na pestovanie toho najlepšieho čaju, pretože celá oblasť je chránená pred nárazmi studeného vzduchu od severu a má príjemnú teplú a veľmi vlhkú klímu. Nad svahmi hôr sa temer po celý čas prevaľujú hmly a to spolu s kvalitnou pôdou bohatou na fosfáty pomáha vyzrievaniu čajových lístkov.
  Mesto Chang-čou v provincii Čeťiang, neďaleko ktorého sa pestuje i spracováva Dračia studňa, sa považuje za jedno z najkrajších miest rozsiahlej Číny. Bolo založené pred 2200 rokmi a najväčší rozkvet dosiahlo za vlády dynastie Južných Sungov (1127-1279), keď bolo nádherným hlavným mestom ríše. Na svoju dobu bolo prekvapivo veľké, vlastne bolo najväčším mestom sveta a pulzoval v ňom čulý ruch. Bolo tiež známe množstvom klasických čínskych záhrad a čajovní, v ktorých sa schádzali ľudia všetkých sociálnych skupín. Mnohí umelci, spisovatelia, politici sem prichádzali žiť a aj zomrieť. Veď i staré čínske príslovie hovorilo, že na nebi je raj a na zemi Chang-čou a Su-čou. Aj cestovateľovi Marcovi Polovi sa tu páčilo, veď o Chang-čou napísal, že je to najkrajšie a najvznešenejšie mesto na svete. A práve tu, v hornatom kraji zvlnených hôr a jazier, má svoj domov legendárna Dračia studňa.

ČAJ PODĽA TRADIČNEJ ČÍNSKEJ MEDICÍNY

  Podľa tradičnej čínskej medicíny má zelený čaj Dračia studňa chladivý efekt a jemne jinový až neutrálny charakter. Tíši nežiaduce ohne v tele i v duši a pôsobí umiernene a stabilizujúco. Zároveň je povzbudzujúci a posilňuje tok energie v tele. Zvyšuje koncentráciu, znižuje únavu, pomáha tráveniu a očisťuje pečeň od nežiaducich metabolitov, čím zlepšuje i funkciu zraku. Často sa využíva pri odtučňovacích kúrach.

čaj dračia studňa

DRAČIA PRÍPRAVA Dračej studne

  Dve čajové lyžičky lístkov čaju zalejeme 3 dl vody horúcej 70-80oC, ktorá prešla varom, a pokojne sa 1 minútu na ne dívame. Po minúte čaj krátko pomiešame a ďalšiu minútu sledujeme vírivý tanec vodného draka v pohári alebo v čungu. Opäť pomiešame a tretiu minútu pozorujeme typický vlnivo-špirálovitý pohyb draka.
  Prvý nálev je hotový a okrem vizuálneho zážitku môžeme vychutnať i vôňu a chuť čaju. Čaj je hutný a vonné látky uvoľňuje len pozvoľne, preto si môžeme pripraviť ešte 2-3 nálevy rovnakým spôsobom, len lúhovanie predlžujeme vždy o 1 minútu.

Dračia studňa - delenie podľa kvality

Dračia studňa - delenie podľa kvality

 LONG- JING, Dračia studňa, Lung-ťing, je cenená ako najlepší a najslávnejší čaj Číny. Patrí tiež k tradičným čajom spomínaným v starých literárnych prameňoch.

  Píše o ňom i slávny Lu Jü (733-804) vo svojej Klasickej knihe o čaji. Spomína ho síce pod menom Lung-hong, ale niet pochýb, že sa jedná práve o tento čaj, ktorý sa neskôr tak preslávil a reprezentoval temer všetky čaje Číny. Lu Yü ho však vo svojej knihe nijak zvlášť nevyzdvihoval.
  Názov Dračia studňa sa začal používať až neskôr, za dynastie Južných Sungov. Keď sa začali rozprávať rôzne legendy a lyrické príbehy o čajoch a rôznych pôvabných miestach, na ktorých sa pestovali.

4 vlastnosti čaju

Čaj Dračia studňa má mať podľa starých čínskych čajových majstro štyri hlavné vlastnosti. Sú to:

 1.  Zelená farba
 2.  Hutná vôňa
 3.  Čistá chuť
 4.  Krásny tvar listu

Kedysi

Kedysi sa rozlišovalo 5 základných druhov čaju Dračia studňa:
LEV - z oblasti Ši-feng - Levia hora
DRAK - z oblasi Lung-ťing – Dračia studňa a z oblasti Weng Ťia-šan
OBLAK - oblasti Jün-čchi
TIGER - z oblasti Chu-pchao - Studňa bežiaceho tigra a S????jen-ťing - Studňa štyroch očí
SLIVKA - z oblasti Mej-ťia-wu

Dnes

  Kvalita čaju Dračia studňa je podmienená geografickou oblasťou, v ktorej sa čaj pestuje, typom listov a sezónou zberu.
V tej najlepšej kombinácii vzniká čaj špičkovej kvality, ktorý samotní Číňania právom označujú za Kráľa zelených čajov.

Dračia studňa - podľa miesta pestovania

Tri najvyššie stupne kvality:

 • Ši-feng - (Shi Feng), Levia hora najlepší čaj z najkvalitnejšej oblasti
 • Mej-ťia-wu (Mei Jia Wu)
 • Si-chu, Západné jazero (Xi Hu, West Lake)

Čaje produkované v týchto najlepších pestovateľských oblastiach sa rozdeľujú na ďalších 10-13 stupňov kvality.

Dračia studňa - podľa doby zberu

  Najlepšie triady Dračej studne sa zberajú na jar. Skorý jarný zber čajových lístkov je časovo viazaný na tradičný aprílový festival Čching-ming (Qing Ming)

Tri najvyššie stupne kvality:

 •  Pred sviatkom Čching-ming

  Prvé obdobie zberu začína 4.-6. apríla. Je ideálne predovšetkým pre čaj pestovaný v oblasti Ši-feng. Čaj sa označuje ako Pao, poklad, a patrí k super extra triede kvality. Ak je náhodou studený rok a po zime neočakávane napadne sneh, znižuje sa množstvo nazbieraných drobných lístkov a s tým sa zvyšujú ceny tohto jedinečného čaju až do astronomických výšok.

 •  Po sviatku Čching-ming

  Zber pokračuje pred príchodom dažďov v období Ku-jü, teda 19.-21. apríla. Výhonky čaju sú ešte stále drobné a krehké. Čaj z tohto zberu je najvyššej kvality.

 •  V období Li-sia

  Po tretí raz vychádzajú zberačky pomedzi čajové kríčky, rastúce na strmých svahoch, medzi 20. aprílom a 6. májom v období Li-sia (Li Xia), aby nazbierali rozvinuté lístky čaju Dračia studňa. Čajové kríčky v teplom počasí rýchlo rastú a zberané lístky sú už dosť veľké. Čaj má osobitnú chuť i vôňu, ale je menej jemný ako predošlé zbery.
  Aby sa zdôraznila kvalita a dôležitosť skorého jarného zberu, hovorí sa, že čaj nazbieraný tri dni pred festivalom Čching Ming je Pao (Bao) - Poklad a tri dni po festivale sa nazýva Cchao (Cao) - Tráva.
  I keď sa takto prísne rozlišujú čaje zbierané na jar, všetok čaj z obdobia jarného zberu je viac ako vynikajúci. Dračia studňa sa ďalej zberá i počas roka, ale jarnému zberu sa nič nevyrovná.

dračia studňa

ČCHING MING

  Jarný festival Čching-ming (Qing Ming) je tradičným čínskym sviatkom, počas ktorého sa schádzajú nielen rodiny, ale i celé rody a klany, aby vzdali úctu a vďaku svojim predkom. Na cintorínoch sa v tomto jarnom čase zapaľujú sviečky a dym vonných tyčiniek stúpa k nebesiam. Práve v čase festivalu sa neďaleko krásneho mesto Chang-čou zberá tá najlepšia Dračia studňa.
  Tento sviatok zachytil na nezvyčajne dlhom zvitku nazvanom Život na rieke počas sviatku Čching ming kráľovský maliar Čang Ce-tuan za vlády dynastie Severných Sungov (11.-12. storočie). Obraz, ktorý lemuje naše rozprávanie o Dračej studni, je maľovaný vodovými farbami na hodváb a patrí k najvýraznejším dielam čínskeho umenia.

Dračia studňa- podľa typu lístkov

Záleží i na tom, z ktorých lístkov sa čaj produkuje.
Tri najvyššie stupne kvality:

 • Lian-sin (Lian Xin) - vyrába sa veľmi zriedkavo skôr ako čajová rarita, zbierajú sa iba vrcholové nerozvinuté púčiky.
 • Čchi-čchiang (Qi Qiang) - u tých najlepších druhov sa zbiera vrcholový púčik s jediným listom pre čaj najvyššej kvality. V pohári plávajú lístky ostrou špičkou nahor, podľa čoho dostal čaj svoj názov Kopija so štítom.
 • Čche-še (Que She) - zberá sa vrcholový púčik a dva rozvinuté lístky. Čaj sa v preklade volá Lastovičí jazýček.

 

© Magazín BONSAJ A ČAJ
RNDr. Alena Ondejčíková, RNDr. Vladimír Ondejčík - Čajovňa dobrých ľudí, Nitra

Článok je vybraný z magazínu Bonsaj a čaj č. 4 

Nový komentár

Kontrolný kód

i

* (Povinné)

VZORKY ČAJOV ZDARMA

NAVŠTÍVENÉ PRODUKTY:

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti

Prihlásenie