NUWARA ELIYA OP SUPERIOR

NUWARA ELIYA OP SUPERIOR

Výborná trieda vysokohorského drobnolistého čaju z ostrova Srí Lanka

Varianty produktov

 • € 3,95 s DPH

 • € 7,90 s DPH

 • € 16,79 s DPH

 • € 33,58 s DPH

 • € 63,20 s DPH

od € 3,95 s DPH

NUWARA ELIYA OP SUPERIOR

Zloženie: Čajovník assámsky, Camellia sinensis var. assamica
Typ listov:
OP Orange Pekoe Superior - drobnolistý čaj
Typ čaju:
Čierny listový čaj
Spracovanie:
Tradičné britské spracovanie čierneho čaju typické pre ostrov Srí Lanka
Praženie čaju:
Bez praženia
Krajina pôvodu: Srí Lanka (Celon)
Pestovateľská oblasť: Nuwara Eliya
Nadmorská výška: 2000 m
Špecifikum: Vysokohorský čaj pestovaný niekoľko stupňov nad rovníkom

Ekologický dovozca a distribútor: Bonsai Slovakia - Čajovňa dobrých ľudí sro. Nitra

Tento čierny čaj pochádza zo svetoznámych plantáží oblasti Nuwara Eliya, ktoré sa nachádzajú na najvyššie položených západných svahoch hôr uprostred ostrova Srí Lanka. Nuwara Eliya má mimoriadne vhodnú klímu i podložie na pestovanie špičkového čaju. Čaj tu začali pestovať a spracovávať Briti v čase, keď ostrov bol ich kolóniou a nazýval sa Ceylon.

Čaj je príjemne aromatický, má osviežujúcu ovocnú chuť a mierne korenistú vôňu. Nálev svetlejšej farby.

NUWARA ELIYA OP SUPERIOR

NUWARA ELIYA OP SUPERIOR

NUWARA ELIYA OP SUPERIOR

Čajové plantáže Srí Lanky

Čajové kríčky našli svoj domov na malebnom ostrove Srí Lanka
tak, ako miska čaju našla svoje miesto
v rukách a v srdci človeka...

Kde hľadať čaj

Na Srí Lanke sa nachádza mnoho čajových plantáží napríklad Alagala, Ambagamuwa, Badulla, Balangoda, Dikoya, Dimbula, Dolosbage, Dumbara, Galagedara, Galle, Hantane, Haputale, Hewaheta, Hunasgiriya, Kadugannawa, Kalutara, Kegalla, Kelani Valley, Kelebokka, Knuckles, Kotmale, Kurunegala, Madulsima a Hewa Eliya, Maskeliya, Matale, Maturata, Medamahanuwara, Monaragala, Morawak korale, New Galway, Nilambe, Nitre Cave, Nuwara Eliya, Passara, Pundaluoya, Pusselawa, Rakwana, Ramboda, Rangala, Ratnapura, Ruhuna, Udapussellawa, Uva, Walapane, Wattegama, Yakdessa ...

Čajové plantáže sú sústredené najmä v 6 hlavných pestovateľských oblastiach:

1. Galle sa nachádza celkom na juhu ostrova a na čajových plantážach kúsok nad prístavným mestom pamätajúcim ešte časy Holanďanov sa pestujú silné čaje, ktoré dávajú sýty zlatý nálev. Produkujú sa tu najmä celolistové čaje typu Flowery Orange Pekoe a Orange Pekoe.

2. Ratnapura leží asi 90 km od hlavného mesta Colombo a podobne ako v Galle pestujú sa tu nížinné čaje silnej chuti, ktoré sa najčastejšie používajú do čajových zmesí.

3. Kandy – neďaleko prastarého kráľovského mesta za začínajú vlniť čajové plantáže prechádzajúce z nížinných polôh do stredných, na ktorých sa pestujú čaje dobre známe aj na európskom trhu pod značkou Kandy.

4. Dimbula je rozsiahla oblasť západne od centrálneho masívu hôr. Paradoxom je, že je známejšia v Európe ako na samotnom ostrove. Domorodci si ju často zamieňajú s mestečkom Dambulla preslávenom starými jaskynnými chrámami, v ktorých dokonca aj posvätná voda tečie dohora a zo stropu potom padá po kvapkách dolu. Čajové plantáže v oblasti Dimbula už nie sú tak strmé ako v centrálnej vysočine, malebne sa vlnia od horizontu k horizontu a uprostred nich neďaleko obrovského Diablovho vodopádu nájdete i veľmi príjemné posedenie v štýlovom čajovom centre Saint Clair.

5. Uva – sa rozprestiera na východnej strane hôr a využíva ranné slnko. Má teda opačnú lokalizáciu ako ostatné plantáže ostrova, ktoré sa nachádzajú najmä na západných svahoch centrálnej vysočiny. Uva vznikla kultiváciou rozsiahlych trávnatých východných svahov hôr a produkuje veľmi dobré vyvážené čaje.

6. Nuwara Eliya je centrom vysokohorských čajových plantáží a má pre pestovanie čaju tie najlepšie podmienky. Čaje z oblasti Nuwara Eliya patria k zlatému fondu čajov tejto planéty a žiadny z nich vás určite nesklame. Majú excelentný zlatistý nálev, iskrivú chuť a prekrásnu vôňu.

Nuwara Eliya

Tam, celkom vysoko na vrcholkoch hôr vzdialene pripomínajúcich naše Nízke Tatry, kde sa tichučko prevaľujú hmly, sa rozprestierajú najslávnejšie čajové plantáže tohto legendárneho čajového ostrova. Nuwara Eilya bola centrom čaju i počas britskej nadvlády a dodnes si zachovala typický koloniálny ráz. Tu, uprostred stále sýtozelených čajových plantáží, nájdete i typické golfové ihrisko s dokonalým anglickým trávnikom a pekné koloniálne domčeky s bohato vyrezávanými drevenými verandami.

Raz, keď súmrak padal nad pokojnú Nuwara Eliyu, vyšli sme sa nadýchať číreho vzduchu s jemnou vôňou čaju a vstúpili sme do čarovného sveta čajových plantáží. Už na prvý pohľad bolo zjavné, že na jednej plantáži sa vedľa seba pestuje viacero variant čajových kríčkov, pretože sa výrazne odlišovali farbou, tvarom listov i jemnými zúbkami na ich okrajoch. Prechádzali sme sa po cestičkách i predierali sme sa pomedzi kríčky, kým sme nenatrafili na niekoľko obrovských krikľavých stonožiek, ktoré nás vrátili opäť na schodnejšie cestičky čajových plantáží. Zbierali sme si mladučké púčiky čaju, romanticky sme ich hriali v dlaniach a v hoteli sme si ich nechali preliať horúcou vodou. A tak sa vznášal opar lahodnej voňavej pary nad našimi šáločkami čaju rovnako ako nad čajovými plantážami ponárajúcimi sa do večernej rovníkovej tmy, ktorá je akoby zakliata v každom lístku čierneho čaju, ktorí oceňujú znalci i jednoduchí konzumenti dobrých čajov. Ak sa ponoríte do horúcej voňavej chuti ceylónskeho čaju, objavíte chuť hlbokej tropickej noci, ktorá čajové lístky zahaľovala, kým ešte rástli na kríkoch tam kúsok od rovníka celkom blízko oblakov.

CEYLÓNSKY ČAJ

Na Srí Lanke môžeme nájsť budhizmus vo svojej najčistejšej forme. Zlatý Budha v chráme Zubu v Kandy. Tu sa nachádza mimoriadne vzácna relikvia - Budhov zub.

CEYLÓNSKY ČAJ

Najlepší čaj na Srí Lanke sa dopestuje v centrálnej vysočine v nadmorskej výške okolo 2000 m v čajových záhradách slávnej oblasti Nuwara Eliya.

CEYLÓNSKY ČAJ

Mnohé čajové plantáže križovali mohutné vodopády a horské riečky. Hmly, tropické vlhko, ale aj dômyselné prastaré aquadukty prospievajú kvalite ceylónskeho čaju.

CEYLÓNSKY ČAJ

Prichádzal monzún a nad plantážami sa prevaľovali vlhké hmly. Vzdušná vlhkosť dozrievaniu čaju veľmi prospieva.

CEYLÓNSKY ČAJ

Metamorfózy čierneho čaju

Za jeden jediný deň sa zmení púčik a dva mladé lístky
na štipku čierneho čaju.
Mení sa forma i obsah. Mení sa i samotná podstata čaju.
Len žiarivé slnko a ranné hmly v ňom zostanú navždy nezmené...

Čaj a ruky človeka

Na Srí Lanke sa zberá čaj spravidla každých štrnásť dní avšak marec, apríl a máj sú mesiace s najvyššími prírastkami v roku. Druhé maximum sa dosahuje v novembri.

Zvyčajne sa zberajú iba dva rozvinuté mladučké lístočky s vrcholovým púčikom, ktoré sa zvyknú označovať anglickým výrazom tips. Každý pestovateľ i spracovateľ čajov sa nám chválil, že práve oni vždy zberajú iba tieto najmladšie lístočky ako znak kvality čaju. Pravdupovediac, keď sme sa prechádzali čajovými plantážami, na ktorých sa zberal čaj, videli sme, že vlastne iné lístky na dobre ošetrovanom čajovom kríku ani neboli, ak sa začínal zber v pravý čas. Iba ak pár veľkých tmavých listov na spodku koruny. A tak šikovné tamilské zberačky čaju trhali vlastne všetky zelené lístky. Rovnako mladé, sviežo zelené a šťavnaté. Odštipovali ich nechtami a hádzali do bambusových košov alebo do noší uchytených na hlavách. Každý dobrý zber obsahuje lístočky rovnakej kvality. Do koša sa ich zmestí asi tak 8 kg, ak sú voľne plnené. Zberačky veľmi dbajú na to, aby sa čajové lístky čo najmenej stláčali a narušovali, aby nezačala prebiehať nežiadúca predčasná fermentácia listových štiav. Šikovné zberačky dokážu nazberať denne až okolo 30–35 kg čajových lístkov, čo je naozaj dosť a posledné koše znášajú do blízkych čajových fabrík stojacich uprostred plantáží na hlavách. Myslím, že tento záver dňa majú celkom radi, pretože sa nám vždy zdali dobre naladené a štebotavé. Zo vzdialenejších miest sa čajové lístky zvážajú do fabrík vo veľkých košoch alebo vreciach na plošinách nákladných áut, ktoré často ešte vystelú trávou, aby sa čajové lístky prudkými otrasmi čo najmenej poškodili. Niekde sa na zvoz čaju využívajú i jednoduché lanovky.

Vädnutie a sušenie čajových lístkov

Na Srí Lanke sme navštívili niekoľko čajových fabrík veľmi jednoducho, ale dômyselne postavených tak, aby čo najlepšie slúžili svojmu účelu. Vo väčšine z nich ešte bezchybne pracovali britské stroje z prvopočiatkov čajovej éry. Predáci nám hrdo ukazovali sušičky, len nedávno vyradené z výroby kvôli svojmu vysokému veku, hoci stále ešte pracovali prakticky bez porúch. Nuž bola to zlatá éra šikovných rúk a silných strojov.

Mnohé z prvých čajových tovární boli prerobené z kávových fabrík, ktoré stáli poväčšine v dolinách clonených pred vetrom využívajúc energiu vody. Neskôr sa nové čajové fabriky začali stavať na otvorených priestranstvách, aby mohli využívať vánok pri prírodnom sušení čaju.

Čerstvo nazbierané čajové lístky sa vždy odvážia a vynesú na najvyššie poschodia čajovej fabriky, kde sa rozložia na široké vzdušné pohyblivé pásy, aby tu zavädli a zbavili sa zhruba 50 % vody viazanej v bunkách listov. Na Srí Lanke sa kladie stále veľký dôraz na prírodné sušenie čaju prostredníctvom povievajúceho vetríka prúdiaceho dnu množstvom otvorených okien, pretože pomalé rovnomerné sušenie a zavädnutie čaju zvyšuje jeho kvalitu a uchováva vonné látky. Lístky sa dosušujú v potrebnej miere ešte horúcim vzduchom prúdiacim širokým potrubím zo spodného poschodia, kde sa čajové lístky sušia pri vysokej teplote v poslednej fáze spracovania. Optimálne podmienky pre zavädnutie lístkov sa vytvárajú dômyselným otváraním a zatváraním okien a padacích dverí podľa počasia, reguláciou prúdenia horúceho vzduchu zospodu a jeho rozháňaním veľkými ventilátormi. Okrem teploty vzduchu je dôležitá i vlhkosť vzduchu. Či je čaj správne vysušený určia skúsení majstri podľa hmatu a čuchu. Správne zavädnuté čajové lístky sú hebké a mäkké a majú vôňu čerstvých jabĺk.

Ako uvoľniť šťavy z lístkov čaju

Keď sú čajové lístky zbavené vody tak akurát, spúšťajú sa žľabom na prvé poschodie, kde stoja pripravené veľké kovové rollery. Od koloniálnych čias až dodnes sa používajú najmä značky Jacksons Rollers, napríklad Jackson´s 32, Square Rapid 24´´ a 36´´, Circular Rapid 36´´, Double Action Metallic, atď. Druhov rollerov je viacero, ale princíp je rovnaký.

Predstavte si, že vezmete niekoľko čajových lístkov medzi svoje vystreté dlane a pomaly nimi krúživo triete o seba opačným smerom pričom tlak medzi rukami striedavo zvyšujete a znižujete. Lístky vo vašich dlaniach sa požmolia, šťavy z porušených buniek sa dostanú na povrch listov a o to práve pri spracovaní čaju ide. Rollery fungujú ako vaše dlane, ale vo veľkom. Sú to akoby boxy bez dna, ktoré krúžia po stole s priečnymi rebrami, o ktoré sa lístky rozbíjajú. Dôležité sú najmä zmeny tlaku na čajové lístky. Silný tlak podmieňuje vznik silných čajov. Pritom sa však väčšinou zničia jemné čajové púčiky, ktoré v sebe skrývajú jemné odtiene vôní a chutí. Pri extrémne tvrdom zvinovaní sa lístky trhajú na kúsky. Existuje viacero receptúr ako uvoľniť práve to najoptimálnejšie množstvo skrytých štiav, ktoré majú dať osobitnú chuť a vôňu šálke čaju. Traduje sa napríklad starý spôsob zatáčania čaju podľa skúseného plantážnika H.J. Moppetta:
Stredne zavädnuté listy zatáčame práve takto: „Prvé zatočenie je bez tlaku, potom s tlakom 25 minút, potom opäť chvíľu bez tlaku a s tlakom ďalších 25 minút. Zasa chvíľu bez tlaku a potom 15 minút s ľahkým tlakom a 15 minút so stredným tlakom a nakoniec 44 minút zatáčame s plným tlakom a hotovo." Znižovanie tlaku je dôležité preto, aby sme sa vyhli zvyšovaniu teploty a samovoľnej fermentácii, ku ktorej má prísť až v ten správny okamih.

Oxidácia (predtým označovaná ako fermentácia čaju)

A je tu onen tajomný moment, keď prichádza k samotnej premene čaju. Oxidácia. Oxidačná miestnosť má svoju pokojnú atmosféru a starí Číňania by povedali, že má dobré feng šuej, čo v presnom preklade znamená, že má dobrý vietor a vodu. A to je práve pri fermentácii čaju to najdôležitejšie.

Oxidačná miestnosť je priestranná, svetlá, čistá a pomerne chladná. Vždy sa nachádza na najspodnejšom poschodí čajovej fabriky, ktoré má múry postavené z kameňa. Vrchné poschodia sa stavajú už len naľahko poväčšine z dreva a plechu, aby využívali pri vädnutí listov i prírodné teplo.

Po zaviňovaní sa čajové listy uložia v tenkej vrstve na hladké stoly umiestnené na svetlom mieste s voľným prístupom chladného vzduchu a nechajú sa ležať v pokoji, aby podľahli prirodzenému procesu oxidácie, pri ktorej prebieha oxidácia polyfenolov a rozvoj esenciálnych olejov dávajúcim čiernemu čaju charakteristicky príjemnú chuť a vôňu. Je to pokojný dej úplnej metamorfózy čajových lístkov. Zvláštna, sugestívna a dokonalá premena čaju pripomínajúca úsilie rodiaceho sa motýľa pretrhnúť zovretie kukly a rozvinúť na slnku svoje netušene krásne krídla.

Aby proces prebiehal správne, je potrebné udržať v miestnosti konštantnú teplotu a stálu vlhkosť. Na Srí Lanke sa čaje oxidujú pri nižších teplotách, maximálne okolo 19-20°C, v porovnaní napríklad s indickým Assámom, kde sa uprednostňuje oxidácia čaju pri pomerne vysokej teplote okolo 30°C. Vždy je však veľmi dôležité udržať nad čajovými lístkami stálu vlhkosť a zabrániť ich presychaniu, čo by malo na proces neblahý vplyv. Preto sa vzduch v miestnosti zvlhčuje naťahovaním vlhkého plátna v okolí oxidačných stolov, alebo dnes už častejšie pravidelným zvlhčovaním vzduchu pomocou jemných trysiek produkujúcich v pravidelných intervaloch jemnú hmlu.

Počas oxidácie lístočky čaju hnednú a vôňa nad nimi je čoraz zreteľnejšia. Jemné lístky sa na Srí Lanke zvyčajne oxidujú asi 2 hodiny, hrubšie dvojnásobne viac. Naozajstným umením čajových majstrov je ukončiť celý proces v pravý čas tak, aby sa zvýraznila buď chuť a vôňa čaju, alebo jeho intenzita a silný nálev. Na to, ako nájsť tú pravú mieru, neexistuje žiadny univerzálny recept a každá čajová fabrika si uchováva vlastné tajomstvo výroby dobrého čierneho čaju. Raz s nevtieravou chuťou, jemnou farbou a brilantnou vôňou, ktorá sa nesie priestorom nad kanvičkou čaju, inokedy s nezabudnuteľnou silou, aktivitou a sýtym nálevom, ktorý síce potláča jemne chvejivú vôňu éterických olejov, ale prebúdza človeka k životu a vlieva mu do žíl novú krv.

A v tom je práve umenie čajových majstrov, vyladiť čaj do tej správnej tóniny.

Konečné sušenie čajových lístkov

V momente, keď sa oxidácia dostane k žiadanému bodu, je dôležité definitívne ju ukončiť a lístky dokonale vysušiť tak, aby v nich nezostala žiadna voda a aby si tak uchovali svoju kvalitu aj niekoľko rokov. Z chladných a vlhkých oxidačných stolov sa čajové lístky premiestnia do veľkej a pomerne drahej sušičky tak, aby prúdiaci horúci vzduch horúci 90 - 95°C prechádzal pomedzi ne, inaktivoval teplom fermentačné enzýmy a dokonale čaj vysušil. Aj v tomto kroku výroby čierneho čaju je dôležité nájsť optimálnu mieru, pretože ak je teplota sušenia príliš vysoká a prietok vzduchu nízky, stráca čaj svoju brilantnosť. Pri príliš nízkej teplote sa čaj dusí a jeho kvalita prudko klesá. Ak je však všetko tak, ako má byť, nádherne intenzívna vôňa čaju vznikajúca práve pri tomto záverečnom sušení, zapĺňa nielen celú miestnosť, ale šíri sa i okolo čajovej fabriky a plynie späť nad zelené čajové plantáže.

Asi po 25 minútach sušenia sa obsah vody v čajových lístkoch zníži zo 45 – 60% na maximálne 3 – 5% a hotový voňavý čierny čaj je pripravený na pretriedenie a balenie.

Triedenie čaju

Čierny čaj sa zvyčajne opatrne ručne preberie, aby sa z neho odstránili všetky nežiadúce čiastočky stoniek a začína sa triediť preosievaním. Kedysi sa preosieval ručne a veľkých sitách, no dnes tú istú prácu vykonávajú jednoduché triediace stroje. Pozostávajú zo série sít umiestnených nad sebou tak, že sito s najväčšími okami je umiestnené najvyššie a pod ním sú sitá hustejšie a hustejšie. Sitá jemne kmitajú, čajové lístky nimi prepadávajú a zachytávajú sa na site úmernej veľkosti a odvádzajú sa do zberných boxov a tým sa triedia. Neúmerne veľké, hrubé a drsné listy sa na rezacom stroji redukujú na menšiu uniformnú veľkosť.

Triedenie čaju sa musí robiť naozaj zručne, pretože prílišným otieraním o kovové sitá a rezačku môže čaj ošedivieť.

Balenie čaju

Po spracovaní sa balí čaj čo najrýchlejšie do vzduchotesných obalov, aby neabsorboval vzdušnú vlhkosť, ktorá by mohla spôsobiť zníženie jeho kvality a trvanlivosti. Veľké drevené boxy s alumíniovým alebo iným nepriedušným obalom sa položia na vibračné stroje, ktoré umožnia natriasť do boxov dostatočné množstvo čaju bez toho, aby sa musel stláčať. Obaly i drevené boxy sa dobre uzavrú, vrchnák sa priklincuje a obije železnými obručami, aby sa balenie neporušilo pri prevoze a čaj smeruje na aukčnú burzu do Colomba alebo do baliarní exportných čajových spoločností. Tu sa zväčša pripravujú zmiešaním viacerých druhov čaju štandardné čajové zmesi, nepodliehajúce zmenám vlastností dopestovaného čaju na jednotlivých plantážach v závislosti od počasia a metód spracovania. Skúsení exportéri balia čaje do malých, často veľmi pekných a nápaditých obalov z keramiky, trstiny či dreva, ktoré lákajú ľudí niekedy viac, ako samotná predstava šálky dobrého čaju.

CEYLÓNSKY ČAJ

Naozaj dobrý čaj...

Ako popísať dúhu, aby sa radosťou rozbúchalo vaše srdce?
Koľko slov je potrebných, aby sa duša rozvlnila šťastím?
Podrobný popis farieb a princípov asi stačiť nebude...

Ako má vyzerať správne pripravený čierny ceylónsky čaj nám ochotne predvádzali čajoví experti v každej čajovej fabrike pri našich voňavých zastaveniach. A tu sú ich rady a ponaučenia.

1. Naozaj dobrý čaj musí mať iskrivo pomarančovú farbu nálevu, žiarivú ako slnko nad obzorom...

V knihách o čaji sa často vysvetľuje, že slovko Orange v názve čaju je odvodené od mena slávneho holandského šľachtického rodu, znamená kráľovský a je synonymom kvality. Nad šálkou čaju nám však čajoví majstri vysvetľovali, že tu na ostrove čaju slovo Orange vystihuje najmä správnu pomarančovú farbu nálevu kvalitného čierneho čaju.

2. Naozaj dobrý čaj vás osloví svojou nezabudnuteľnou, príjemne hrejivou vôňou skôr, ako sa vaše pery dotknú jemnej porcelánovej šáločky...

I malá miska čaju rozvibruje priestor okolo seba životodárnou pomarančovou žiarou, ktorú vnímame skôr ako vôňu čaju a hlbokými pokojnými nádychmi ju vťahujeme vdychom až do krvi prúdiacej celým naším telom a s pocitom blaženosti do duše, kde sa mení na chvejivé záblesky radosti a jednoduchého ľudského šťastia.

3. Naozaj dobrý čaj prebudí všetky vaše chuťové bunky svojou bohatou a zároveň jemne lahodnou chuťou tvoriacou s vôňou a farbou čaju jediný harmonický celok...

Každý dúšok čaju je akoby zbalený do malého klbka. Doprajte mu trochu času, aby sa už vo vašich ústach mohol rozvinúť a on s vďačnosťou naplní vaše zmyslové bunky širokou paletou netušene krásnych odtienikov chutí a vôní.

Človek je bohato obdarený ďaleko vyššou citlivosťou zmyslových orgánov, ako je zvyknutý bežne využívať. Iba tu a tam spojíme do jediného žiarivého bodu zlomok času a našej pozornosti a vzápätí akoby laserový lúč svetla zasiahne našu dušu a my pocítime mohutnú vlnu sily a krásy.

Pamätáte si tie krátke intenzívne pocity šťastia, ktoré sa zachovávajú tam hlboko v duši po celý život a napĺňajú nás znovu a znovu radosťou vždy, keď si na ne spomenieme? Sú to malé zázraky jednoduchého bytia.

A takým jednoduchým zázrakom je i pitie naozaj dobrého čaju.

Všetky slová sú tu však zbytočné. Stačí mať dobrý čaj, trochu času a pozornosti...

CEYLÓNSKY ČAJ

Desatoro prípravy čierneho ceylónskeho čaju:

1. Vyberieme si dobrý listový čaj podľa vlastného vkusu.

2. Na dobrý čaj je vhodné použiť i dobrú nie veľmi tvrdú, najlepšie pramenistú vodu.

3. Vodu zahrejeme do bodu varu a necháme ju speniť bublinkami len veľmi krátko. Vodu na čaj nikdy neprevárame viackrát za sebou. Čajoví majstri východu ju považujú za mŕtvu.

4. Horúcou vodou môžeme najprv zahriať čajovú kanvičku tak, že ju zvnútra zľahka prepláchneme.

5. Do kanvičky alebo do cedníčka, ktorý býva jej súčasťou nasypeme čierny čaj. Na 2,5 Dl vody počítame jednu čajovú lyžičku cca 2,5 g čaju. Traduje sa, že do veľkej kanvičky sa dá na každú osobu jedna lyžička čaju, plus jedna lyžička navyše pre kanvičku a zaleje sa úmerným množstvom vody podľa počtu osôb. Ak použijeme lámaný ceylónsky čaj, napríklad typu B.O.P., môžeme mierne znížiť jeho množstvo, pretože je výdatnejší.

6. Sypaný čaj zalejeme horúcou vodou a necháme ho lúhovať asi 4-5 minút. Opäť platí, že čím je čaj drobnejší, tým kratšie ho stačí lúhovať (2-3 minúty). Tieto doby sa neodporúča predlžovať, pretože čaj potom získava nežiadúcu drsnosť.

7. Hotový čaj z kanvičky rozlejeme do šáločiek najlepšie krúživým pohybom v smere hodinových ručičiek.

8. Doprajeme si minútku iba pre seba a čaj.

9. Čaj vnímajme všetkými zmyslami.

 • Započúvajme sa do radostného žblnkotu, s ktorým sa nalieva do šáločky.
 • Vôňa čaju jemne dráždi obnažené neuróny v nosnej sliznici a nesie príjemné podnety priamo do mozgu.
 • Živé tóny pomarančovej farby čajového nálevu, pôsobia na nás podobne blahodárne ako vychádzajúce, či zapadajúce slnko.
 • A ak podržíme čajovú šáločku nie za uško, ale vložíme si ju do dlane, príjemné teplo prehreje množstvo aktívnych bodov na našej ruke a aktivizuje dokonca i naše vnútorné orgány.
 • No a nakoniec samotná jemná chuť čaju prebúdza a očisťuje chuťové poháriky, ktoré vďaka príliš výraznej strave často strácajú svoju citlivosť.
 • A keď pokojne dúšok čaju prehltneme, rozhostí sa hlboko v našich útrobách i v našej duši pokoj, pocit čistoty a zadosťučinenia, že sme zachytili zasa jeden z prchavo plynúcich okamihov nášho života.

10. Na zdravie!

Čaj s mliekom

Máme radi čaj s mliekom a vrelo vám ho odporúčame. Je príjemný a veľmi chutný. Aby ste si pripravili naozaj dobrý čaj s mliekom, pripravte si nálev trochu silnejší. K nemu pridajte horúce mlieko v pomere 1:1. Podľa ortodoxných anglických tradícií, by sa mal vlastne pridávať vždy čaj do mlieka a nie naopak. Dôležité však je dodržať najmä správny pomer mlieka a čaju. Ak si mlieka pridáte menej, čaj sa vám bude zdať mdlý, vodový a nezaujímavý. Podľa chuti si môžete čaj jemnučko dosladiť cukrom alebo medom. Ale i bez sladenia je veľmi príjemný a v jeho chuti iste nájdete nový rozmer.

CEYLÓNSKY ČAJ

Malebný ostrov Srí Lanka, vďaka čaju dodnes známy pod menom Ceylon, sme navštívili v roku 1999 ako jednu z prvých slávnych čajových lokalít. Mali sme k dispozícii auto so šoférom, tak sme mohli bez problémov a obmedzení spoznávať ostrov, ktorý Marco Polo svojho času označil za najkrajší na svete.

CEYLÓNSKY ČAJ

Na Srí Lanke je obrovská biodiverzita. Žije tu množstvo rastlinných a živočíšnych druhov, aké nenájdete nikde inde. Nádherné boli najmä stromy.

CEYLÓNSKY ČAJ

Po cestovaní čajovými plantážami Srí Lanky a po návštevách mnohých čajových producentov sme si dopriali krátky relax. Prechádzka tropickou džungľou na slonovi je veľmi pôvabná, len jeho krátke štetiny sú veľmi ostré a pichľavé.

Nový komentár

Kontrolný kód

i

* (Povinné)

VZORKY ČAJOV ZDARMA

NAVŠTÍVENÉ PRODUKTY:

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti

Prihlásenie