Konvička Yixing 33

Konvička Yixing 33

Krásna čajová kanvička - 600 ml, pochádza z Yixingu - slávnych a starobylých keramických dielní, najlepších v Číne. Kvalitu zvýrazňuje pečať yixingských keramických dielní, v ktorých bola keramika vyrobená.

€ 49 s DPH

Dostupnosť: Skladom

Objem: 600 ml
Výška: 10,5 cm
Priemer: 13 cm
Materiál: Keramika Yixing
Krajina pôvodu: Čína
Importér a distribútor: Bonsai Slovakia - Čajovňa dobrých ľudí, sro.

konvicka

konvicka

konvicka

konvicka

Táto čajová keramika, ktorú vám ponúkame, pochádza zo slávneho čínskeho Yixingu. Dovážame ju priamo od producentov spolu s kvalitnými bonsjovými miskami. Yixing - je vo svete pojmom, je to miesto, kde sa už po stáročia vyrába keramika principiálne skoro nezmeneným spôsobom. navštívili sme Yixing niekoľkokrát a vždy nás znovu a znovu očaril.

Tu je úryvok z knihy o čaji, ktorú momentálne pripravujeme, aby sme Vám viac priblížili miesto, kde sa zrodila a dodnes sa produkuje krásnaa kvalitná keramika zo špeciálnych hlín.

DNEŠNÝ YIXING

Yixing je zaujímavým, veľmi starým mestom, v ktorom sa prelínajú tradície s duchom modernej doby. Na brehu jazera Tai-chu sa toto mesto nachádzalo už pred vyše 2500 rokmi. Kedysi sa volalo Yangxian. Pôvodné meno dostalo za vlády dynastie Qin asi 200 rokov pred naším letopočtom. Týmto starým názvom sa dnes označuje slávny čaj produkovaný v oblasti Yixingu. Čaj Yangxian patrí k najslávnejším čínskym značkám, hoci v Európe nie je až taký známy.

YIXINGSKÉ TVRDÉ RUDY ZI-ŠA

V okolí Yixisingu sa nachádzajú jedinečné náleziská ílov vhodných na výrobu keramiky. Ložiská ležia vo vrstvách aj pod nánosmi iných ťažkých sedimentov a ich vek sa odhaduje na 200 až 400-miliónov rokov. Keramika sa na týchto miestach vyrábala údajne už pred 2 000 rokmi. Najprv sa pálila jednoduchým starým spôsobom a neskôr sa tu vybudovali dômyselné dračie pece. Počas dynastí Tchang a Sung sa stal I-sing známym centrom produkcie čínskeho seladónu.

Základom úspechu sú ložiská unikátnych ílov a rúd, ktoré sa nachádzajú v oblasti Su-shan najmä v kopcoch Huang-long-shan a Zhao-zhuang-shan. Keramika sa nevyrába priamo v meste Yixing, ale v oblasti nazývanej Dingshuzhen. Táto oblasť zahŕňa slávny Sushan, v ktorom sa tradične vyrábala jemná čajová keramika a Ding-šan známy širšou produkciou rôznych keramických výrobkov. V Ding-šane sa nachádzajú desiatky keramických tovární a stovky drobných výrobcov. Ich keramika je hutná, tvrdá, vysoko pálená a pre svoje vlastnosti sa nazýva kameninou.

Jedinečné ložiská minerálnych ílov podľa expertov nemajú vo svete obdobu. Špeciálna purpurová kamenina dostala pomenovanie zi-ša (zi-sha). Nejde len o jednoduché íly, no o tvrdú zmes obsahujúcu kremeň, kaolín, sľudu a oxidy železa. Práve vysoký obsah železa (vyše 8% Fe2O3) dáva keramike neobvyklú purpurovú farbu, ktorou sa i-singské čajníky tak preslávili. No slávna keramika môže mať aj mnoho iných odtieňov a farieb. Farba črepu závisí to od obsahu jednotlivých nerastných zložiek v rude. Základná surovina, ktorá sa tu doluje je tvrdá ako kameň a vyžaduje si špeciálne spracovanie. Vďaka nej sú aj steny čajových kanvičiek pevné, hutné a zároveň porézne. Na dotyk majú jemnú piesčitú textúru, ktorá si nevyžaduje glazovanie.

YIXING INŠPIROVAL SVET
Íly typu c'-ša sa v oblasti I-singu začali ťažiť a spracovávať už za dynastie Severných Sungov (960-1127), teda asi 500 rokov predtým, ako sa z nich vyrobila prvá čajová kanvička. No ich jedinečné vlastnosti, najmä vysoká hutnosť a súdržnosť sú priam predurčené na výrobu mimoriadne kvalitných čajových kanvičiek a bonsajových misiek, aké sa preslávili vo svete krátko po tom, čo sa v 17. storočí začali vyvážať do Európy, najmä do koloniálnych veľmocí, akými boli Holandsko, Británia a Portugalsko. Čajníky a misky z I-singu boli veľkou inšpiráciou pre keramické dielne v susednej Kórei, v Japonsku a neskôr i na ostrove Taiwan. Majstri v okolitých krajinách sa silne inšpirovali krásnymi tvarmi i kvalitou čínskych čajových kanvičiek a misiek a často i kopírovali dokonalú keramiku z Yixingu.

ŠTRUKTÚRA ČREPU ČAJOVEJ KERAMIKY Z YIXINGU

Štruktúra črepu yixingských kanvičiek je typicky porézna. Kanvičky sú napriek tomu veľmi tvrdé a nasiakavosť je minimálna. Porézny črep a absencia akejkoľvek glazúry spôsobujú známy jav, že čaj sa pri častom používaní pomaly vstrebáva do stien kanvičky, zostáva tam a po čase môže spätne ovplyvňovať chuť nálevu. Preto je lepšie používať kanvičku len na podobné typy čaju a nestriedať v nej napríklad jemné zelené jarné čaje s tmavými puermi. Porézny črep tiež zmierňuje kolísanie teploty pri príprave jednotlivých nálevov a čajník zostáva dlho a rovnomerne teplý.

Vonkajší ani vnútorný povrch yixiingskej čajovej kanvičky sa neglazuje, no niekedy sa môže vonkajšia strana upraviť voskovaním. Najlepšie však je, ak črep zostane prirodzený, pretože yixingský čajník vekom zreje do krásy a pri používaní sa postupne zvyšuje lesk jeho povrchu.

AKO OŠETROVAŤ ČAJOVÚ NEGLAZOVANÚ KERAMIKU Z YIXINGU:

 • Nový čajník odporúčame pred prvým použitím dobre prepláchnuť horúcou vodou a dôkladne zvnútra poumývať.
 • Keramika nie je glazovaná a črep je mierne porézny, čo je typické pre tento druh keramiky. Preto pri čistení a ani pri ďalšej údržbe, nepoužívame saponáty a ani žiadnu chémiu, ktorá by mohla vsiaknuť do stien keramiky. Nedala by sa už dôkladne odstrániť.
 • Čistý nový čajník odporúčame zasvätiť - ppripravíme si do neho veľmi silný nálev čaju toho typu, na aký bude prednostne určený (napríklad zelený čaj - oolong alebo puer...)
 • Necháme silný výluh v kanvičke chvíľu postáť, aby čaj jemne vstúpil do stien.
 • Tento postup môžeme ešte raz zopakovať a čajník bude pripravený na používanie.
 • Čajník vždy po ďalšom použití umyjeme v čistej vode a necháme dobre vysušiť. Nezatvárame ho vrchnáčikom, kým nie je z vnútra úplne suchý, aby vo vlhku nezatuchol.

CHARAKTER ČAJNÍKOV Z YIXINGU:

Tradičné neglazované čajníky z Yixingu majú mierne poréznu štruktúru črepu, preto je vhodné vybrať si typ čaju, aký budeme v čajníku majoritne pripravovať. Napríklad je dobre, nestriedať tmavé puery s jemnými zelenými čajmi.

Na každý typ čaju milovníci čaju používajú iný čajník. Odporúčame rozlišovať čajníky aspoň na tmavé a svetlé druhy čajov.

Keramika Yixing má svoju dušu a dokáže poskytnúť človeku veľa radosti a pozitívnych zážitkov. Nestáre, ale so svojim majiteľom zreje k dokonalosti ...

Nový komentár

Kontrolný kód

i

* (Povinné)

VZORKY ČAJOV ZDARMA

NAVŠTÍVENÉ PRODUKTY:

 • Konvička Yixing 33

  Krásna čajová kanvička - 600 ml, pochádza z Yixingu - slávnych a...

  € 49 s DPH

  Dostupnosť: Skladom

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti

Prihlásenie