LAPACHO PURE
Bylinný čaj: La Pacho, Pau d'Arco, Legendárny čaj Inkov
Zloženie: 100% Lapacho - bylinný čaj, kôra, rezaná
Druh: Tabebuia impetiginosa = Handroanthus impetiginosus
Kultivácia: Prírodné, divoké stromy
Metóda zberu: Manuálny zber
Sušenie a spracovanie: Naturálne
Rezanie: jemno strúhaná kôra, < 4,0 cm
Chuť a vôňa: drevitá, charakteristická
Krajina pôvodu: Brazília
Ekologický dovozca a distrinútor: BONSAI SLOVAKIA - ČAJOVŇA DOBRÝCH ĽUDÍ sro. Nitra
SILNÝ STROM
Tajy - tak nazývali túto divotvornú drevinu domorodci z kmeňov Tupi-Guarani a Nambo. Tajy znamenalo "mať veľkú energiu a životnú silu". Fantastická drevina rastie predovšetkým v hustých amazonských pralesoch Brazílie a v teplých horských oblastiach Južnej Ameriky, najmä v Argentíne, Paraguaji a Bolívii.
Darí sa mu v zelených oblastiach bohatých na ozón, v čistom vzduchu bez znečistenia, smogu a exhalátov.
LAPACHO A VIKINGOVIA
Lapacho sa využívalo aj mimo územia dažďových pralesov a vôbec mimo tropických oblastí. Juhoslovanský vedec Vojislav Todorovič zistil, že túto drevinu poznali a využívali aj Vikingovia a Rusi. Dokonca už v roku 1800 ruskí chemici vyrábali zubnú pastu s výťažkami Lapacha.
NÁDHERNÉ PURPUROVÉ KVETY
Jedná sa o veľmi zaujímavý a zároveň aj krásne kvitnúci strom. Tabebuia impetiginosa alebo Tabebuia avellanada dorastá do výšky 30 m, dožíva sa až 700 rokov a má nezvyčajne tvrdé drevo, ktoré už starí Inkovia používali na výrobu lukov. Poznali však aj využitie vnútornej strany jeho kôry. Nazývali ho "Božský strom". Alebo jednoducho Červené lapacho vďaka jeho nádherným červenopurpurovým lievikovitým kvetom i červenohnedej kôre.
Kambium tohto úžasného stromu viaže v sebe mnoho kyslíka
SPRÁVNA PRÍPRAVA ČAJU
Čaj Lapacho odporúčame piť v 4 až 6-týždňových kúrach. Dôležitá je správna príprava čaju. Pretože sa jedná o nastrúhanú kôru stromu, je dobré kopcovitú lyžičku čaju najprv povariť v 3 Dl vody 5-10 minút a potom ešte asi 10 - 15 minút nechať lúhovať, aby prešli do roztoku všetky účinné látky. Čaj pijeme teplý, najlepšie nesladený. Doprajeme si 3 šálky denne medzi jedlom. Pre chuť a potešenie sa dajú z čaju Lapacho pripraviť aj veľmi zaujímavé recepty s pridaním medu, ovocia, napríklad posekaných sušených jabĺčok či pomarančovej kôry a šťavy alebo aj voňavých korenín. Kúra sa môže po mesiaci zopakovať. Preventívne postačí jedna šálka denne alebo aspoň sem-tam podľa chuti.
LAPACHO A CATUABA
Lapacho odporúčame miešať s ďalšou čajovinou z amazonského pralesa. Nazýva sa Catuaba.
Nastrúhaná kôra Catuaby sa zmieša s kôrou Lapacha v pomere 1:1 a čaj sa pripravuje rovnako ako čisté Lapacho. Táto kombinácia je vhodná, pretože sa zvyšuje účinnosť oboch rastlín.
OBKLADY Z LAPACHA
Obklady z čaju Lapacho si pripravíme rovnakým spôsobom ako nálev, len na 3 Dl vody použijeme 2 kopcovité lyžičky čaju, prípadne prikladáme aj vylúhovanú kôru, zabalenú v čistej gáze.
POZOR NA KOVY
Pozor, nepripravujete a neuchovávajte čaj v hliníkových a cínových nádobách. Vhodnejšie sú inertné materiály, ako sklo či kvalitná glazovaná keramika.
Ak by ste sa radi dozvedeli viac,
TU nájdete článok o bylinnom čaji
LAPACHO - LEGENDÁRNY STROM INKOV
© Magazín BONSAJ A ČAJ
Nový komentár