OČI DRAKA, TAI-MU LONG-ZHU JAZMÍNOVÉ

OČI DRAKA, TAI-MU LONG-ZHU JAZMÍNOVÉ

Vysoká trieda. Aromatizácia čerstvými kvetmi jazmínu. Ručné spracovanie.

Varianty produktov

  • € 14,90 s DPH

  • € 29,80 s DPH

  • € 63,33 s DPH

  • € 126,65 s DPH

  • € 238,40 s DPH

od € 14,90 s DPH

OČI DRAKA, TAI-MU LONG-ZHU JAZMÍNOVÉ

OČI DRAKA SPOD HORY TAI-MU ... s vôňou jazmínu

Zloženie: 100% Zelený čínsky caj
Druh: Camellia sinensis
Špecifikum:
 Zelený čaj aromatizovaný kvetmi jazmínu. Aromatizácia čerstvými kvetmi jazmínu počas 8 nocí, po aromatizácii sa kvety z čaju odstraňujú.
Aromatizácia: Perličky zeleného čaju Tai-mu Long-zhu sa aromatizujú čerstvými kvetmi jazmínu tak, že sa kvety nasypú na vrstu čaju a nechajú sa cez noc pôsobiť. Ráno sa kvety oddelia od zeleného čaju sitami. Tento proces sa opakuje niekoľko nocí za sebou. Aromatizovaný čaj sa nakoniec znovu vysuší, pretože s vôňou nabral i vlhkosť jazmínových kvetov. Na aromatizáciu 4 kg zeleného čaju je treba nazbierať 1 kg čerstvých kvetov jazmínu
Spracovanie: Dôkladné ručné spracovanie i zber
Charakter listov: Mladučké výhonky dôkladne ručne stočené do malých sférických perličiek pripomínajúcich oči draka
Oxidácia: Bez oxidácie
Oblast: Fuding, Ningde, provincia Fujian
Nadmorská výška: 600 m/n.m.
Krajina pôvodu: Čína
Ekologický dovozca a distribútor: BONSAI SLOVAKIA - ČAJOVŇA DOBRÝCH ĽUDÍ sro. Nitra

 OČI DRAKA, TAI-MU LONG-ZHU JAZMÍNOVÉ

OČI DRAKA, TAI-MU LONG-ZHU JAZMÍNOVÉ

OČI DRAKA, TAI-MU LONG-ZHU JAZMÍNOVÉ

OČI DRAKA, TAI-MU LONG-ZHU JAZMÍNOVÉ

TAI-MU LONG-ZHU

Tai Mu. Slávna čínska hora vystupuje priamo z vody a je známa svojou krásou a tajomnými legendami.
Pri potulkách Čínou ju nájdeme neďaleko mesta Fuding na juhovýchodnom pobreží Číny na severnom okraji provincie Fu-ťien. Hora Tai Mu (Tchaj-mu) pôsobí veľmi sugestívne vďaka svojim nebezpečne strmým vrcholom a rozprávkovému vzhľadu. Je ľahké uveriť, že vo svojich útrobách skrýva dračie hniezdo.

Možno to inšpirovalo dávnych pestovateľov čajov v tejto oblasti, ktorí tu najjemnejšie čajové lístky a bielučké výhonky čaju spracovávali veľmi šetrnými postupmi na vynikajúce čaje. Zberali ich skoro naj jar, keď boli listy plné voňavých silíc. I klíma tu vždy bola pre pestovanie dobrého čaju veľmi vyhovujúca. Chladnejšie prímorské počasie z množstvom vlhkosti a hmiel dáva čajovým lístkom dostatok času na rozvinutie bohatstva chutí a vôní. I skalnato piesčitá pôda s bohatá na minerály je vhodná pre zdravý rast čajových kríčkov.

Najkvalitnejšie čaje boli kedysi určené len pre cisársky dvor a spracovávali sa ručne zaujímavým spôsobom. Napríklad sa tvarovali do úhľadných guľôčok, ktoré vyzerali ako oči draka.

A tak prišiel na svet unikátny čaj Tai Mu Long Zhu (Tchaj-mu lung-ču), Dračie oči, alebo presnejšie Oči draka z hory Tchaj-mu.

Čaj patrí k čínskym čajovým raritám. Odporúčame pripravovať si ho v čungu, aby ste si mohli vychutnať šantivý pohyb lístkov pri rozvíjaní sa v horúcej vode (75-80°C). Čaj je mnohonálevový, má veľmi príjemnú vôňu a lahodnú chuť. Zaujímavá je i jeho variácia s jazmínovou vôňou.

Na zdravie!

© Magazín BONSAJ A ČAJ
RNDr. Alena Ondejčíková, RNDr. Vladimír Ondejčík - Čajovňa dobrých ľudí, Nitra
Článok je vybraný z magazínu Bonsaj a čaj č. 2

ČAJ A VÔŇA KVETOV

Prvé empirické skúsenosti viedli k systematickému využívaniu kvetinových vôní pri spracovaní čaju. A tak v priebehu storočí čaj voňal lotosovými kvetmi, magnóliami, broskyňami, ružami, kvetmi mandarínok, pomarančov, chryzantém, ale predovšetkým kvetom jazmínu. Jazmínom sa aromatizovali viaceré druhy zelených čajov, polofermentovaných oolongov a sporadicky sa vyrábal aj čierny jazmínový čaj. Jazmínový čaj je v Číne veľmi obľúbený a pije sa už vyše tisíc rokov.

Zlatý jazmín

AKO SA VYRÁBA JAZMÍNOVÝ ČAJ

Je niekoľko spôsobov, ako sa dá vyrobiť dobrý jazmínový čaj s príjemnou intenzívnou vôňou. Podľa jednej z pôvodných čínskych metód sa nazbierajú zatvorené kvety jazmínu okolo poludnia, kedy je v nich vysoký obsah vonných silíc, a uložia sa do chladu. Lístky zeleného čaju sa popoludní vysušia na veľkých horúcich wokoch a večer sa rozprestrú na široké stoly. Priamo na čaj sa nasype vrstva jazmínových kvetov, ktoré sa v noci s pukotom otvárajú a intenzívne uvoľňujú svoju sladkú vôňu. Čaj prijme vôňu, ale aj vlhkosť jazmínových kvetov, preto sa ráno musí znovu vysušiť. Kvety sa z neho odstránia pomocou sít. Aby vznikol dobrý jazmínový čaj, musí sa proces aromatizácie opakovať niekoľkokrát za sebou. Špičkové jazmínové čaje sa aromatizujú kvetmi sedem až desaťkrát. Táto metóda sa v rôznych oblastiach Číny mení podľa domácich zvyklostí. Niekedy sa jazmínové kvety neukladajú priamo na čaj, ale len do jeho tesnej blízkosti. U niektorých sort sa používa vonný olej, ktorý sa jemne rozprašuje ponad čajové lístky.

Jazmín

MO-LI CHUA-ČCHA

Existuje viacero typov i kvalitatívnych tried jazmínových čajov. Niekedy môžete nájsť medzi lístkami čaju primiešané i jazmínové kvety. Tie sa však sušia zvlášť a pridávajú sa na spestrenie až do hotového voňavého čaju. Jazmínové kvietky v čaji jeho kvalitu priamo nezvyšujú, no odovzdávajú nápoju liečivé účinky jazmínu, ktorý sa často uplatňuje v klasickej čínskej medicíne. V Číne sa jazmínový čaj nazýva mo-li chua-čcha, alebo siang-pchien. V Japonsku, kde sa teší veľkej obľube najmä na ostrove Okinawa, ho nazývajú sanpin.

AFRODIZIAKUM - ARABSKÝ JAZMÍN

Na prípravu jazmínového čaju, ale aj mnohých ďalších kulinárskych pochúťok, sa používajú predovšetkým kvety arabského jazmínu (Jasminum sambac), ktorý je národným kvetom Filipín a Indonézie. Ak by ste si ho chceli pestovať ako bonsaj, dá sa to pomerne ľahko, lebo je nenáročný ako väčšina ostatných druhov jazmínu. Má rád slnko, vlhko, teplo a nočný chlad. Peržania milovali jazmín a považovali ho za kráľa všetkých kvetov (kráľovnou bola ruža). Vysoko si cenili i jeho afrodiziakálne účinky. Z Indie do Európy priniesol prvé kríčky jazmínu moreplavec Vasco de Gama v roku 1518. V tom čase Číňania už dávno popíjali jazmínový čaj.

ZDRAVOTNÉ ÚČINKY

Jazmínové kvety symbolizujú čistotu, mier a večnú lásku. V Indii, Indonézii či v Thajsku sa z nich viažu voňavé girlandy, ktoré sa používajú pri náboženských slávnostiach a spoločenských udalostiach. Tradičná čínska medicína využíva priaznivé účinky liečivej vône kvetov arabského jazmínu na ľudský organizmus. Podľa nej jazmín čistí krv, posilňuje metabolizmus, odstraňuje bolesti hlavy i slabosť tráviaceho traktu. Dobre známe sú i jeho posilňujúce a afrodiziakálne účinky. Tieto vlastnosti odovzdávajú kvety jazmínu i zelenému čaju, ktorý pôsobí na telo i na dušu veľmi harmonicky.

AKO SI PRIPRAVIŤ JAZMÍNOVÝ ČAJ

Dobrý jazmínový čaj je viacnálevový. Môžeme si z neho teda pripraviť krátkymi lúhovaniami niekoľko nálevov za sebou. Do predhriatej vlhkej kanvičky nasypeme 2 lyžičky čaju kvalitnej triedy (privoniame si) a zalejeme ho 2 Dl vody horúcej 70-80°C. V prvom kroku lúhujeme 1-2 minúty. Nálev zlejeme z kanvičky do misiek a lístočky takýmto spôsobom zalejeme ešte niekoľkokrát podľa chuti a výdatnosti čaju. Stojí za to vyskúšať i niektorý zo slávnostných viazaných jazmínových čajov. Pozývame vás do Čajovne dobrých ľudí.

Jazmínový čaj

© Magazín BONSAJ A ČAJ

Autori textu:
RNDr. Alena Ondejčíková, RNDr. Vladimír Ondejčík - Čajovňa dobrých ľudí, Nitra
Článok je vybraný z magazínu Bonsaj a čaj č. 10.

Nový komentár

Kontrolný kód

i

* (Povinné)

VZORKY ČAJOV ZDARMA

NAVŠTÍVENÉ PRODUKTY:

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti

Prihlásenie