VYSOKOHORSKÝ GAO-SHAN QIAO MU DA-SHU 2023 - SHU-CHA 357g

VYSOKOHORSKÝ GAO-SHAN QIAO MU DA-SHU 2023 - SHU-CHA 357g

PU-ERH SHU-CHA, 357g

€ 78 s DPH

Dostupnosť: Skladom

VYSOKOHORSKÝ GAO-SHAN QIAO MU DA-SHU 2023 - SHU-CHA

Zloženie: 100% čaj Pu Erh
Druh: Camellia sinensis assamica
Typ: Shu-cha, Pu Erh tmavého typu
Lisovanie: Áno, ručné lisovanie
Tvar: Čajový koláč Ping-cha 饼茶
Hmotnosť: 357g
Fermentácia: Wo-dui zrýchlené zrenie čaju od 3. 4. 2023
Materiál na čaj: Mladé výhonky z veľkolistých čajových stromov starších ako 100-rokov
Zber: Zber počas letného slnovratu
Oblasť pestovania a spracovania čaju: Lincang , Yunnan
Nadmorská výška:
Nad 2 000 m
Miesto spracovania čajových listov: Shen-shan

Ekologický dovozca a distribútor: BONSAI SLOVAKIA - ČAJOVŇA DOBRÝCH ĽUDÍ sro. Nitra

VYSOKOHORSKÝ GAO-SHAN QIAO MU DA-SHU 2023 - SHU-CHA

VYSOKOHORSKÝ GAO-SHAN QIAO MU DA-SHU 2023 - SHU-CHA

VYSOKOHORSKÝ GAO-SHAN QIAO MU DA-SHU 2023 - SHU-CHA

VYSOKOHORSKÝ GAO-SHAN QIAO MU DA-SHU 2023 - SHU-CHA

VYSOKOHORSKÝ GAO-SHAN QIAO MU DA-SHU 2023 - SHU-CHA

VYSOKOHORSKÝ GAO-SHAN QIAO MU DA-SHU 2023 - SHU-CHA

VYSOKOHORSKÝ GAO-SHAN QIAO MU DA-SHU 2023 - SHU-CHA

VYSOKOHORSKÝ GAO-SHAN QIAO MU DA-SHU 2023 - SHU-CHA

VYSOKOHORSKÝ GAO-SHAN QIAO MU DA-SHU 2023 - SHU-CHA

VYSOKOHORSKÝ GAO-SHAN QIAO MU DA-SHU 2023 - SHU-CHA

VYSOKOHORSKÝ GAO-SHAN QIAO MU DA-SHU 2023 - SHU-CHA

Príprava čaju:

Odporúčame viacnálevovú prípravu čaju na čajovom mori.
Do čínskej alebo taiwanskej čajovej kanvičky s objemom cca 200 – 250 ml nasypeme čajové lístky (5-7 g). Prepláchneme ich horúcou vodou, ktorá sa hneď zleje. Voda čaj prepláchne, preparí a prebudí.

Čajové lístky v kanvičke následne zalejeme vodou horúcou 100 °C a necháme lúhovať 1 minútu.

Nálev zlejeme do pomocnej kanvičky, aby sa premiešal a bnol homogénny a nalejeme ho do misiek. Odporúčame použiť vysoké voniatka a z nich preliať čaj do plytkejších misiek na pitie, aby ste si užili príjemnú vôňu čaju. Používanie misiek na vôňu – voniatok je tradičný taiwanský spôsob prípravy a podávania čaju.Teplé lístky v kanvičke zalejeme ešte niekoľkokrát podľa chuti, čaj je viacnálevový. Lúhovanie po druhom náleve po minúte predlžujeme.

 Na zdravie!

MINISLOVNCEK ČAJU PU-ERH 普洱茶:

MAO-CHA 青毛茶

Čajoví farmári po zbere nazberané čajové listy a púčiky spracujú, vysušia ich a nabalia do vriec. Tento sypaný suchý čaj pripravený na zlisovanie do čajových koláčov sa nazýva Mao-cha. Môžu sa z neho priamo u farmárov zlisovať čajové koláče zeleného typu Sheng-cha. Alebo sa Mao-cha odvezie do čajových fabrík, napr. v oblasti Menghai, kde sa nechá zrýchlene sfermentovať metódou Wo-dui (渥堆,na veľkej kope) a vyzreje z nej urýchlený tmavý Pu Erh Shu-cha.

Mao-cha má teda charakter sypaného nefermentovaného čaju s množstvo liečivých účinkov a príjemnú sviežu chuť.

SHENG-CHA 生茶

Mao-cha sa bez predchádzajúcej fermentácie môže zlisovať do tvaru koláčov, tehličiek, hniezd..., čaj má zelený charakter a nazýva sa Sheng-cha. Sheng-cha vekom zreje, postupne samovoľne oxiduje a fermentuje, čím sa mení charakter zlisovaných čajov. Čaje typu Sheng-cha sa zvyčaje lisujú z kvalitných a hodnotných čajov. Každým rokom ich cena rastie. Mnohé čajové koláče Sheng-cha sú veľmi vyhľadávané, cenené a sú i zberateľskými rartikami.

SHU-CHA 熟茶

Shu-cha je typ Pueru, ktorý prejde cielene vyvolanou 2-3 mesačnou mokrou, riadenou a kontorolovanou fermentáciou na Veľkej mokrej kope Wo-dui. Počas nej sa Mao-cha premení na výrazne fermentovaný čaj, z ktorého sa lisujú tmavé Puery typu Shu-cha. Shu-cha je tmavý silne fermentovaný čaj a pripomína staré čaje Sheng-cha, ktoré zreli počas desiatok rokov. Je to zrýchlený proces, pri ktorom na hlbokú fermentáciu netreba čakať celé roky.

GU-SHU 古树

Čaj zberaný z veľmi starých, stáročných divokých čajovníkov. Vek čajových stromov je 200 - 900 rokov.
Čaje Gu-shu majú svojský charakter, unikátnu energiu starých vyzretých stromov, ktorá sa prirovnáva k vnútornej sile múdrych starcov.

LAO-SHU 老树

"Staré čajové stromy". Čajové lístky sa zberajú zo 100 - 300 ročných lesných čajovníkov.

LAO-CHA 老茶

"Starý čaj".Týmto názvom sa označuje veľmi dlho zrejúci lisovaný čaj, ktorý po zlisovaní vyzrieva už celé roky.

XISHUANGBANNA - 西双版纳傣族自治州

Xishuangbanna je stará čajová oblasť okolo rieky Mekong (v Číne sa nazýva Lancang) na hraniciach Číny, Barmy (Mjanmarska), Laosu a Vietnamu. Tu rastú a stále sa zberajú staré divoké čajovníky. Na čajových horách žije mnoho etník, ktoré zberali čaj už na počiatku jeho histórie, predovšetkým obyvateľstvo Bulang a Dai. V Xishuangbanne rastie i jeden z najstarších čajovníkov sveta, Cha Shu Wang - 1700 ročný čajovník rastúci v džungli na hraniciach Číny a Barmy. Zo Xishuangbanny vychádzala slávna stará čajová konská cesta do Tibetu, po ktorej pol roka tam a pol roka naspäť sa karavánami vozil čaj do Lhasy a aj ďalej cez himalájske priesmyky do Indie.

LINCANG - SNEŽNÉ HORY

Lincang - vysokohorská čajová oblasť na strednom a dolnom toku Mekongu v provincii Yunnan. Leží na obratníku Raka a vyznačuje sa subtropickou klímou a prirodzeným výskytom čajovníkov s pásme subtropickej džungle. Snežné hory, ako sa Lincang v Číne nazýva sa dvíhajú až do výšky 3500 m. 
Lincang je najväčším producentom čajov typu Pu Erh v Číne. 

Pu Erh

ČAJ PU-ERH

Zrejúce čaje typu Pu Erh poznali už obyvatelia veterného Tibetu, kam sa po starej konskej čajovej ceste zasekanej do strmých svahov vozili karavány z Číny. Pu Erh zvyčajne vonia jarnou oráčinou. Táto zvláštna vôňa zeme je preň typická. Je zaujímavé, že napriek jeho naturálnemu charakteru si ho obľúbili a pochopili predovšetkým ženy.

Pu Erh sa v dnešnej dobe teší veľkej renesancii a zvýšenej obľube najmä v Európe. Je veľmi špecifický a s inými čajmi ťažko zameniteľný najmä vďaka svojej čudnej zemitej, až zatuchlej chuti. Liečivé vlastnosti získava postupnou alebo zrýchlenou fermentáciou a dlhodobým zrením. Získal prívlastok „Čínsky penicilín".

PU ERH VEKOM ZREJE

Čaje Pu Erh vekom nestrácajú na kvalite, naopak, čím sú staršie, tým bývajú vyhľadávanejšie a drahšie. To je ich hlavná odlišnosť od ostatných čajov, ktoré sa pijú čerstvé najlepšie krátko po zbere a spracovaní.

Zo zdravotného hľadiska sa čaju Pu erh pripisujú mnohé pozitívne účinky na ľudský organizmus. Moderná medicína ho účinne využíva v boji s civilizačnými chorobami. Je vhodné ho piť najmä po jedle, zvlášť po konzumácii ťažkých mastných jedál, pretože účinne môže znižovať hladinu tukov v tele.

Pu Erh

DIVOKÉ ČAJOVNÍKY

Čo je v dnešnej čajovej Číne najpríťažlivejšie? Divoké čajovníky a čaje z nich. Južnou Čínou sa tiahne pás subtropických džunglí, v ktorých dodnes rastú pôvodné čajovníky. Sú to vysoké statné stromy s belostnou kôrou. Horské etniká ako napríklad Bulang či Dai si bežne vysádzali ku svojim obydliam čajovníky, podobne ako my jablone či čerešne. Aj dnes po nich šikovne lozia, zberajú veľké čajové listy a varia si z nich čaj, ktorý vždy považovali za mimoriadne liečivý. Dnešný farmaceutický priemysel im dáva za pravdu a tiež sa zameriava na vysoký obsah antioxidantov a ďalších účinných látok v listoch stáročných divoko rastúcich čajovníkov. Divoké čaje patria do širokej skupiny čajov označovaných ako Pu Erh. Aby lepšie vyzrievali pri dlhodobom skladovaní, čajové listy sa lisujú do tvarov čajových koláčov, tehličiek, vtáčích hniezd, tekvičiek či veľkých okrúhlych hláv, akými sa kedysi platili dane čínskym cisárom. Lisované čaje nestarnú, ale zrejú a rokmi sa rapídne zvyšuje aj ich kvalita i cena.

ČAS ČAJOVÝCH KANVIČIEK

Poetika a filozofia sprevádzali cestu čaju odjakživa. V starej Číne zhruba v časoch Veľkej Moravy, sa čaj pil najmä vo vyšších spoločenských kruhoch. Vzdelanci, filozofi, cisársky dvor našli záľubu v kultivovanom podávaní a popíjaní čaju. Akostný lisovaný čaj sa najprv drvil, potom sa varil a šľahal a podával sa v širokých miskách. Pil sa najmä vonku, v záhradách, za mesačných nocí, ktoré sa považovali za mimoriadne vhodné na filozofické dišputy pri miske čaju... Neskôr, s príchodom dynastie Ming a jej prvého osvieteného cisára, Čínu ovládli sypané čaje, ktoré nahradili náročné a veľmi neprehľadné lisovanie čajov. Zmenila sa čajová kultúra, do módy prišli malé čajové kanvičky, v ktorých sa čajové lístky mohli dokonale vylúhovať. Záujem o čaj a o jeho kultivovanú a sofistikovanú prípravu stúpal a podávať čaj ceremoniálnym spôsobom na krásne vyrezávaných čajových moriach bolo v spoločnosti vysoko cenené. Dodnes si v Číne aj jednoduchí ľudia pripravujú svoj každodenný čaj tradičným spôsobom v krásnych kanvičkách, ktoré sú často rodinným skvostom.

ČAJOVÉ KUNG-FU

Ak navštívite Čínu a budete sa zaujímať o čínsky čaj, určite zažijete Kung-fu-cha – známy čajový rituál, dnes obľúbený a rozšírený aj v slovenských čajovniach. Špecifikom čínskych čajových rituálov je to, že si pri nich pripravíme čaj nielen veľmi sugestívnym a krásnym spôsobom, ale zároveň sa jedná aj o fyziologicky najsprávnejšiu prípravu čaju. Čajové lístočky sa v malých kanvičkách nechávajú lúhovať veľmi krátko, niekoľkokrát po sebe a tak sa z nich uvoľní do nálevu maximum účinných látok. Čajové rituály majú teda i svoje praktické opodstatnenie. Starí Číňania nezvykli robiť veci len pre efekt. Boli veľmi praktickí.

Pu Erh

PRÍPRAVA ČAJOV PU-ERH:

ODDELENIE LÍSTKOV Z LISOVANÉHO ČAJU:

Ak máme čajový koláč alebo iný lisovaný čaj, puerovým nožíkom z boku disku nad bambusovou táckou uvoľníme z koláča čajové listy. Nikdy sa nesnažíme vpichnúť nôž do koláča zhora, kolmo na disk, ale vedieme nôž zboku, aby sme oddelili zlisované vrstvy. Tak to ide veľmi ľahko.

PREPLÁCHNUTIE ČAJU PU-ERH:

5-8 g lístkov čaju Pu Erh, Mao-cha alebo rovnako ťažký úlomok čajového koláča vložíme do malej keramickej kanvičky s objemom cca 150 – 250 ml (odporúčame kanvičku Yixing, Čína alebo Yingge, Taiwan).
Čajové lístky alebo úlomky najprv v kanvičke krátko prepláchneme tak, že čaj rýchle zalejeme horúcou vodou a ihneď, bez akéhokoľvek lúhovania vodu zlejeme preč. Nepijeme. V Xishuangbanne, odkiaľ pochádza veľa výborných Pu Erhov odporúčajú úlomky čajových koláčov prepláchnuť vždy 2x. Preplachovanie však musí byť naozaj rýchle a krátke, aby ste z lístkov čaju nesňali príjemnú slivkovú vôňu, aká je dobrým čajom vlastná.
Prepláchnutím sa čaj očistí, prebudí, rozohreje a rozvonia.

PRVÝ NÁLEV:

Vlhké čajové lístky v kanvičke zalejeme horúcou vodou (90-100°C) a lúhujeme asi 1 minútu. Potom čaj cez sitko prelejeme do zlievačky, kde sa jemne schladí a zhomogenizuje alebo ho nalejeme priamo do misiek. V prvom náleve je viac aktívnych látok, najmä ľahko rozpustného teínu.

DRUHÝ A ĎALŠIE NÁLEVY:

Kým si vychutnávame prvý nálev, zalejeme lístky v kanvičke druhý raz. Lúhujeme opäť minútu a hotový nálev zlejeme rovnako ako prvý raz. V druhom a treťom náleve je najviac antioxidantov a zdraviu prospešných látok.
Pripravíme si rovnakým spôsobom ďalšie nálevy čaju. Zalievame, kým nám čaj chutí. Čaje Pu Erh sú viacnálevové. Pozor. Čaj zalievame pri jednom posedení. Teda asi v priebehu jednej hodiny, nie napr. ráno a potom až večer. Čajové lístky nesmú vychladnúť. Ak vychladnú, už ich nezalievame.

Pu Erh

Pu Erh

Pu Erh

Pu Erh

Nový komentár

Kontrolný kód

i

* (Povinné)

VZORKY ČAJOV ZDARMA

NAVŠTÍVENÉ PRODUKTY:

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti

Prihlásenie