BOHATSTVO -PORCELÁNOVÝ GAIWAN

BOHATSTVO -PORCELÁNOVÝ GAIWAN

Objem: 150 ml

€ 29,90 s DPH

Dostupnosť: Skladom

BOHATSTVO -PORCELÁNOVÝ GAIWAN

GAIWAN - ZHONG - ČUNG = Tradičná čínska 3-dielna miska, ekvivalent čajovej kanvičky, na zaliatie čajových lístkov, lúhovanie a popíjanie čajového nálevu.

Priemer misky: 9,8 cm
Výška misky: 5,0 cm
Výška celého gaiwanu: 9 cm
Objem: 150 ml
Materiál: porcelán
Farba: biela
Krajina pôvodu: Čína
Ekologický dovozca a distribútor: BONSAI SLOVAKIA - ČAJOVŇA DOBRÝCH ĽUDÍ sro. Nitra

BOHATSTVO -PORCELÁNOVÝ GAIWAN

BOHATSTVO -PORCELÁNOVÝ GAIWAN

BOHATSTVO -PORCELÁNOVÝ GAIWAN

BOHATSTVO -PORCELÁNOVÝ GAIWAN

TAJOMNÉ ČINSKE ČUNGY

Je mnoho rôznych spôsobov, ako sa dá vychutnať dobrý čaj. Veľmi svojskou, zaujímavou a hravou je príprava čínskych čajov v originálnych čungoch.

Čo je to vlastne čung a prečo by sa s ním mal človek trápiť, keď si čaj môže zaliať jednoducho v šálke alebo nanajvýš v keramickej kanvičke?

Na odpoveď iste prídete sami, ak sa dáte zlákať naším putovaním do tajomného sveta čínskych čungov.

ČUNG ČI GAJWAN

Čung (zhong) je starý názov pre čajovú misku a používal sa najmä v juhovýchodnej Číne, kde sa oddávna pestovala aj väčšina najlepších čajov.

Toto slovo má viacero významov, ako nakoniec všetky slová v Číne. Znamená napríklad aj srdce, dušu, stred a zvon. Vystihuje tak i charakter čínskej čajovej misky a jej zvonovitý tvar.

Pomenovanie čung (zhong) bola vlastne i variácia na ďalšie podobne znejúce slovo čchung (chong), čo znamená preliať vriacou vodou, opláchnuť a aj zapariť čaj. Neskôr pomenovanie čung nahradil modernejší názov gaj-wan, ktorý veľmi popisne vyjadril čajovú šálku. Jednoducho šálka s vrchnákom. Gaj=vrchnák, viečko a wan=miska.

V šírej Číne dostanete čajovú misku, aj keď si budete pýtať ča-wan alebo gaj-bei (ča=čaj, bei=miska, šálka, pohár). Obyvatelia Kantonu a južnej Číny, ktorí nadovšetko milovali čaje Pchu-er a Tie-kuan-jin a vypili ich denne naozaj neúrekom, len neradi videli, ako sa z ich obľúbeného čungu stal gaj-wan. Veď už z učenia starého Konfucia vyplývalo, že poriadok v krajine zavládne len vtedy, keď všetky veci budú mať svoje presné meno.

PRVÉ ČÍNSKE MISKY

Číňania mali radi svoj čaj a pili ho z krásnych misiek. Už za dynastie Sung sa rozvíjala kultúra, dekoratívne umenia, tvorba záhrad i umenie pitia čaju. Čaj sa pil najmä z malých misiek, ktoré ľahko vkĺzli do dlane a boli z jednoduchej glazovanej keramiky v zemitých odtieňoch, ale aj z misiek z čoraz obľúbenejšieho porcelánu. Čajové misky tej doby ešte nemali vrchnáčiky a ani podšálky. A podľa zápisov starého čajového majstra Lu Jű sa cenili najmä jemnučko zelené glazúry, ktoré zvýrazňovali a oživovali prirodzenú zelenú farbu čaju. Čaj v bielom porceláne vyzeral viac červený, čo bolo nežiaduce, hoci samotný biely porcelán sa vysoko cenil.

TAJOMNÉ ČINSKE ČUNGY

DYNASTIA MING A ČAJ

Dyastia Ming (1368-1644) priniesla rozľahlej Číne 500 rokov pokoja a rozvoja. V prvom rade sa za 150 rokov opravil čínsky múr, aby sa zabránilo novým vpádom mongolských dobyvateľov, ktorých si už vďaka Čingischánovi užili dosť, začali sa budovať vodné kanály, najmä Veľký kanál, ktoré zlepšili zásobovanie krajiny, a aj nové strelné zbrane a pušný prach si vyslúžili rešpekt dobyvateľov.

A tak zostalo viac času na drobné každodenné radosti – i na dobrý čaj. Ten sa už pil z čajových misiek s vrchnáčikmi vsadenými do misky tak, ako je to pri čungoch dodnes.

TAJOMNÉ ČINSKE ČUNGY

Za ďalšej dynastie Čching (1644-1911), keď sa nie dobytím čínskeho múra, ale zradou opäť dostali do Číny výbojné mongolské vojská a Mandžuovia prebrali moc, museli si Číňania začať holiť prednú časť hlavy a nosiť vrkoč, čo pokladali za veľmi potupné, sa k čungu pridali tanieriky – podšálky a čajový čung dostal takú podobu, akú poznáme i dnes.

Nech už to bolo s politickým systémom akokoľvek dramatické, čaj sa pil denne, obľuba čungov rástla a vyrábali sa v krásnych farbách.

Čungy sa zdobili najprv formálnymi vzormi a až neskôr štetce zručných remeselníkov maľovali na keramiku i porcelán krajinné scenérie, draky, vtáky a kvety. So šíriacim sa budhizmom sa čaj i čínska keramika dostali z prístavov ďalej do sveta.

Veď za dynastie Ming bol záujem o európsku kultúru nezanedbateľný najmä vďaka jezuitským misionárom, ktorí čínskych vzdelancov zasväcovali do tajomstiev hydrauliky, astronómie, matematiky, výroby kanónov, perspektívy v maľbe na výmenu za vlastný náboženský vplyv.

TAJOMNÉ ČINSKE ČUNGY

NOVÉ FARBY A VZORY

Cisársky dvor temer v každej dobe podporoval rozvoj dekoratívnych umení, a teda i výrobu keramiky, kameniny a porcelánu.

Vďaka skvelým ílom sa v meste Ťingtečen v provincii Ťiang-si južne od cisárskych miest Nankingu i Pekingu vybudovali cisárske keramické dielne. V nich sa už za dynastie Tchang produkoval zaujímavý protoseladon a biely porcelán sinčouského typu a za vlády dynastie Sung sa rozvinula i výroba porcelánu typu čching-baj, ktorý tvoril akýsi prechod medzi zelenošedým seladónom a čisto bielym porcelánom.

I Mongoli prispeli k výrobe porcelánu v starej Číne. Za vlády mongolskej dynastie Jűan sa zdokonalili výrobné postupy a čching-bajský porcelán sa obohatil plastickými dekormi.

Veľkej obľube sa tešil aj nový typ bieleho porcelánu s modrou podglazúrou tak typickou pre Čínu a nakoniec aj pre Japonsko, kam sa rýchlo dostal.

Cisárske keramické dielne v meste Ťingtečen prosperovali a práve tu sa vyrobila väčšina zdobeného porcelánu za dynastií Ming a Čching. Nádheru mingského porcelánu umocňovalo i časté používanie sviežej červenej a žltej farby. Žltá farba patrila vždy čínskemu cisárovi.

TAJOMNÉ ČINSKE ČUNGY

ČAJE A ČUNGY

Čung, alebo gaiwan je veľmi vhodný na prípravu zelených a žltozelených čajov, ktorým sa doširoka rozvinú lístky a na prípravu potrebujú nie veľmi horúcu vodu, pretože čung vďaka svojmu otvorenému zvonovitému tvaru a jemným porcelánovým stenám rýchlo odvádza teplo, čo je výhodou pri lúhovaní jemných vonných druhov čajov vo vode nízkej teploty. Dá vyniknúť vôni i chuti zelených čajov z An-chuej, najmä skvelému Chuang-šan mao-feng, výborný je v ňom i Pi-luo-čchun, Lung-ťing, Strieborné ihličky z hory Jün-šan ...

Čung sa dá obratne využiť i pri rituálnej príprave silných čajov metódou Kung-fu a tradične sa používa na vzácne čaje umne zviazané do malých čajových trsov, napr. Haj-bej tu-ču, Ťin-šang tchien-hua, Čenmei süe-lien...

TAJOMNÉ ČINSKE ČUNGY

TAJOMNÉ ČINSKE ČUNGY

AKO A KEDY ČUNGY POUŽÍVAŤ

Čaj z čungu sa môže pripravovať a podávať niekoľkými spôsobmi. Pri bežnom popíjaní samotárov sa čung uchopí do jednej ruky, prstom sa posunie vrchnáčik a cez medzierku, ktorá odcedí čajové listy od nálevu, sa čaj pomaly sŕka.

V kruhu blízkych priateľov sa čung zvykne uchopiť do dvoch rúk a čaj sa popíja o čosi kultivovanejšie.

Pri slávnostných príležitostiach sa čaj v čungu pripravuje na čajovom mori z odolného dreva alebo z bambusu a hotový nálev sa rozlieva do malých misiek, pripravených pre hostí.

Najobradnejšia je príprava čajov v čungoch metódou Kung-fu, ktorá je už malým rituálom. Takto sa pripravujú a podávajú kvalitné úlongy, červené (čínske čierne) čaje a predovšetkým čaj Pchu-er. Pôvodne sa na Kung-fu používali najmä pekné porézne čajníky zemitých tónov zo starých keramických dielní v I-singu. Neskôr do hry vstúpili i stále obľúbené čungy.

Jednoduchá príprava dobrého čaju v čungu

TAJOMNÉ ČINSKE ČUNGY

Ako uchopiť čung jednou rukou

TAJOMNÉ ČINSKE ČUNGY
Ľavou rukou uchopíme podmisku a položíme si čung na prsty pravej ruky.

TAJOMNÉ ČINSKE ČUNGY

Palcom pevne uchopíme čung zhora. Tvar čungu dobre sadne do každej ruky. Tanierik bráni popáleniu prstov.

TAJOMNÉ ČINSKE ČUNGY

Palcom odsunieme vrchnák, aby sme mohli čaj piť a cez štrbinu sa nám nedostávali do úst listy čaju.

Ako uchopiť čung dvomi rukami


TAJOMNÉ ČINSKE ČUNGY

TAJOMNÉ ČINSKE ČUNGY

TAJOMNÉ ČINSKE ČUNGY


Husté vzory čungov s tieňom zapadajúceho slnka sú inšpirované "cisárskym porcelánom",
aký sa vyrábal v cisárskych dielňach Ťingtečen (Jingdezhen) v južnej provincii Ťiang-si.


Červená farba je slávnostná a šťastná a žltá patrila odjakživa len a len cisárovi.


Čung a Kung-fu

TAJOMNÉ ČINSKE ČUNGYTAJOMNÉ ČINSKE ČUNGYTAJOMNÉ ČINSKE ČUNGYTAJOMNÉ ČINSKE ČUNGY

Mystérium dračieho čungu

TAJOMNÉ ČINSKE ČUNGY

Priam mysticky pôsobí čung s motívom čínskeho vodného draka ako symbolu šťastia. Drak na čungu je čierny.

TAJOMNÉ ČINSKE ČUNGY

Keď čaj zalejeme horúcou vodou, začne sa vyfarbovať do žiarivých farieb až celkom ožije. Čaj je hotový.

TAJOMNÉ ČINSKE ČUNGY

© Magazín BONSAJ A ČAJ
RNDr. Alena Ondejčíková, RNDr. Vladimír Ondejčík - Čajovňa dobrých ľudí, Nitra
Článok je vybraný z magazínu Bonsaj a čaj č. 2

TAJOMNÉ ČINSKE ČUNGYTAJOMNÉ ČINSKE ČUNGYTAJOMNÉ ČINSKE ČUNGY

Nový komentár

Kontrolný kód

i

* (Povinné)

VZORKY ČAJOV ZDARMA

NAVŠTÍVENÉ PRODUKTY:

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti

Prihlásenie