ZLIEVAČKA YUZAMASHI, JIN: SEA 120 ml

ZLIEVAČKA YUZAMASHI, JIN: SEA 120 ml

TOP LEVEL JAPAN

Japonská kanvička na chladenie vody, zlievanie a homogenizáciu nálevu.

€ 98 s DPH

Dostupnosť: Skladom

Výrobca: Dielne Tokoname, Japonsko

YUZAMASHI - 湯冷まし

Meno majstra: JIN

Objem kanvičky: 120 ml
Materiál: keramika dekorovaná morskými riasami
Krajina pôvoda: Japonsko, Tokoname
Importér a distribútor: Bonsai Slovakia - Čajovňa dobrých ľudí, sro.

MAJSTER JIN 仁

 • Člen Tokoname Ceramic Art Association
 • ■ Japan Fine Arts Exhibition
 • ■ Člen poroty na 34. Japan Contemporary Art and Crafts Exhibition
 • ■ Víťaz Prefectural Governor's Award of Asahi Ceramic Art Exhibition
 • ■ Víťaz na Award at '78 Exhibition

UNIKÁTNE JAPONSKÉ ZDOBENIE MOGAKE

Čajové kanvičky japonského majstra majú unikátny vzhľad. Jeho tajomstvom sú morské riasy pochádzajúce zo zálivu poloostrova Chita. Čajníky zdobené morskými riasami sa v Tokoname začali vyrábať okolo roku 1800. Technika je známa ako MOGAKE, pričom MO = riasy a GAKE = zabaliť.

Kanvičky sa balia pred výpalom do morských rias. Minerály a soli v riasach vytvoria počas výpalu keramiky tekutú glazúru. Tá vytvára na povrchu keramiky jedniečnú, abstraktnú kresbu.

Keramici a hrnčiari často využívali morské prírodniny na dosahovanie zaujímavých efektov na kanvičkách.

Táto kanvička majstra Genza má farbu mora, ktorá pôsobí v súznení s morskými riasami na nej.

MOGAKE

Majstrovská Yuzamashi JIN - SEA - 120 ml

Majstrovská Yuzamashi JIN - SEA - 120 ml

Majstrovská Yuzamashi JIN - SEA - 120 ml

Majstrovská Yuzamashi JIN - SEA - 120 ml

Majstrovská Yuzamashi JIN - SEA - 120 ml

Majstrovská Yuzamashi JIN - SEA - 120 ml

Zlievacia a chladiaca kanvička z Tokoname

YUZAMASHI - Klasická japonská otvorená kanvička bez vrchnáčika v prvom rade slúži na chladenie vody pred zliatím čaju. V Japonsku sa považuje za dôležité správne zavievať zelené čaje voou, ktorá prešla varom, no jej teplota poklesla, aby vynikla vôňa a chuť čaju. Pomocou Yuzamashi sa reguluje pokles teploty vody, pretože teplota vody ovplyvní uvoľnenie chuti Umami, správnej sladkosti a v ´dalších nálevoch osviežujúcej horkosti a trpkosti čaju.

Kanvička Yuzamashi sa medzi čajovníkmi zvykne nazývať i ako zlievačka alebo blendovačka. Pretože sa pri viacnálevovej príprave čaju typickej pre Japonsko používa aj na zliatie hotového nálevu po jeho vylúhovaní. Vylúhovaný čaj sa do Yuzamashi preleje z klasickej kanvičky Kyusu, čím sa homogenizuje a je pripravený na naliatie do čajových misiek pre hostí.

Kanvičk Yuzamashi je veľmi praktická, vhodná na prípravu viacnálevových čajov pre jedného i pre viacerých hostí.

TOKONAME

ČAJOVÉ KANVIČKY Z TOKONAME SVOJU CENU NIKDY NESTRATIA

Tokoname je fascinujúce mesto, v ktorom sa už po stáročia vyrábajú tradičné japonské čajové kanvičky. Pôvodne sa nazývalo Tokonabe a bolo jedným z pradávnych stredísk prvotnej výroby keramiky na japonských ostrovoch.

V dávnom Tokoname sa výroba keramiky sústreďovala predovšetkým na potreby cisárskej rodiny, aristokracie a budhistických chrámov. Starí majstri spracovávali hlinu na otočných hrnčiarskych kruhoch pomocou rúk a nôh. Keramika sa pálila drevom z dubov, gáfrovníkov a kamélií, ktoré rástli v okolitých lesoch. Na šikmých svahoch hôr sa budovali pece typu Anagama a dlhé tunelové dračie pece Noborigama.

Tokoname preslávila najmä produkcia prekrásnych čajových misiek, nádob na čaj, na vodu a čajových kanvičiek používaných pri čajových rituáloch i na každodenné pitie čaju.

Aj čajoví majstri ako Tsuda Sokyu a slávny Sen-no Rikyu používali čajovú keramiku z Tokoname. Tá sa i v dnešných časoch dedí z generácie na generáciu a časom jej cena výrazne rastie.

História zaznamenala mnohé mená slávnych majstrov z Tokoname. Ich kanvičky majú dnes nesmiernu cenu.

MAJSTRI TOKONAME

KANVIČKY OD SÚČASNÝCH MAJSTROV

Aj dnešní majstri z Tokoname tvoria históriu svojimi prekrásnymi čajovými kanvičkami s unikátnym dizajnom. Niektorí z nich, ako napríklad sympatický a srdečný Koshin, boli za vysokú umeleckú hodnotu a precízne remeselné spracovanie kanvičiek odmenení významnými oceneniami. Novodobé dejiny Tokoname píšu majstri ako Hokujyo, Koshin, Jin, Hokuryu, Horyu, Ishiin, Morimasa, Tosei, Shoho, Kofu, Yutaka, Jinsui, Mamiya, Yamafusa, Toyo, Risho, Gyokko, Tokuta, Junzo či Yamagen.

Kanvičky priamo z dielní týchto majstrov Čajovňa dobrých ľudí dováža na Slovensko. Veríme že si vyberiete tú svoju čajovú kanvičku.
Alebo ako sa traduje, čajová kanvička si nájde Vás, sama si pritiahne svojho budúceho majiteľa...

TOKONAME

AKO PRIPRAVIŤ DOBRÝ ČAJ:

Pripravte si v japonskej čajovej kanvičke z Tokoname čaj na viac nálevov. Nejde len o pekný každodenný rituál. Viacnálevová príprava čaju, pri ktorej čajové lístky zalejeme niekoľkokrát za sebou umožňuje dokonalé vylúhovanie zdraviu prospešných látok z čajových listov. je fyziologicky najsprávnejšia.

 • Dobrú vodu krátko prevaríme, nalejeme do prázdnej čajovej kanvičky, aby sme ju prepláchli a zahriali. Potom vodu z kanvičky vylejeme.

 • Do vlhkej a predhriatej kanvičky nasypeme cca 5g japonského čaju typu sencha, bancha, kokaicha, kukicha, konacha, gyokuro, kabusecha... Kanvičku zakryjeme vrchnáčikom potočíme ňou, aby sa čajové lístky lepšie spojili s vlhkosťou a uvoľnili prvú, veľmi príjemnú vôňu. Odkryjeme na kúsok vrchnáčik a privoniame. Vôňu pocitovo ťaháme až do starých zadných oblastí mozgu. Vôňa je jednou z najdôležitejších vlastností čaju a má na človeka veľmi pozitívny vplyv.

 • Lístky v kanvičke zalejeme vodou, ktorej teplota klesla na približne 70oC a necháme ich lúhovať 1-1,5 minúty.

 • Prvý nálev si zlejeme do blendovacej kanvičky alebo priamo do čajových misiek, z ktorých budeme čaj piť. Prudšími pohybmi sa snažíme z kanvičky získať i posledné kvapky čaju, ktoré vychádzajú z čajových lístkov. Posledné kvapky čaju sa považujú za najsladšie a dokážu veľmi pozitívne obohatiť chuť prvého nálevu. Japonci sa veľmi snažia, aby ich získali. Celokm posledná kvapka sa zvyčajne kvapne do misky najvzácnejšieho hosťa.

 • Čaj popíjame z misiek, kým mokré lístky zostávajú v teplej kanvičke. Teplé lístky čaju znovu zalejeme horúcou vodou. Lístky v žiadnom prípade nespia vychladnúť, ak sa tak predsa stane, čaj už nezalievame. Vychladnutý zelený čaj sa v starom Japonsku podával len odsúdencom na smrť.

 • Druhý nálev necháme lúhovať veľmi krátko menej ako minútu. Býva najsilnejší.

 • Tretí nálev lúhujeme dlhšie, 1-2 minúty a môžeme i zvýšiť teplotu vody.

 • Z kvalitného japonského čaju si môžeme pripraviť viac nálevov. Lúhovanie pri každom náleve o chvíľku predĺžime.

 • Každý nálev japonského čaju má svoj špecifický rozsah chutí a vôní. V prvom náleve je najviac ľahko rozpustného teínu a druhý a tretí nálev obsahujú najvac antioxidantov prospešných pre ľudské zdravie.
 • NA ZDRAVIE!

STAROSTLIVOSŤ O ČAJOVÚ KERAMIKU:

Čajovú keramiku dôkladne umývame v teplej vode a odporúčame utrieť do sucha. Kanvičky nikdy vlhké nezatvárame, aby vo vnútri nestuchli. Nechajte radšej zložený alebo odsunutý vrchnáčik, kým nie sú úplne suché.

Čajovú keramiku neodporúčame umývať v umývačkách riadu, oveľa lepšie je ručné umývanie, kvôli možnému oderu i saponátom.

TOKONAME-KYUSU

POTULKY PO TOKONAME:

TOKONAME-KYUSU

TOKONAME-KYUSU

TOKONAME-KYUSU

 

TOKONAME-KYUSU

TOKONAME-KYUSU

TOKONAME-KYUSU

TOKONAME-KYUSU

TOKONAME-KYUSU

TOKONAME-KYUSU

... a ako sme točili misku so slávnym japonským majstrom Kousinom:

TOKONAME-KYUSU

... a ešte viac fotografií z mesta ohňa a hliny - Tokoname nájdete TU

Nový komentár

Kontrolný kód

i

* (Povinné)

VZORKY ČAJOV ZDARMA

NAVŠTÍVENÉ PRODUKTY:

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti

Prihlásenie