Snežný čaj - Thamnolia

Snežný čaj - Thamnolia

Snežný čaj z tamnólie má chladivý a upokojujúci charakter. Používa sa pri liečbe vysokého tlaku a celkovej stabilizácii krvného tlaku, posilnení pečeň, znižovaní telesnej hmotnosti i hladiny tukov, najmä cholesterolu v krvi, pomáha zvýšiť životnú energiu, prospieva práci mozgu a pri liečbe pneumónie, pomáha pri kašli, neurasténii a príjemne osviežuje. Obyvatelia veľhôr ju používali aj na odčervovanie ľudí a dobytka. Očisťuje črevá.

Varianty produktov

  • € 12,50 s DPH

  • € 25 s DPH

  • € 53,13 s DPH

  • € 106,25 s DPH

  • € 200 s DPH

€ 12,50 s DPH

Snežný čaj z čínskych hôr Shangri-La

-má chladivý a upokojujúci charakter

Krajina pôvodu: Čína
Dovozca: Bonsai Slovakia - Čajovňa dobrých ľudí, sro. 

Slovensky: Tamnólia červovitá
Latinsky: Thamnolia vermicularis
Čínsky: Süe-čcha (Xue cha)
Japonsky: Juki-ča (Yuki cha)
Česky: Šídlovec kůstkovitý

Tamnolia - Snežný čaj

Snežný čaj - Thamnolia

Snežný čaj - Thamnolia

Snežný čaj - Thamnolia

 Snežný čaj nás zaujal už na prvý pohľad. Ležal medzi zelenými čajmi v jednej zo šanghajských čajovní a lákal nás svojimi čudesnými bielymi lístkami odhaliť svoje skryté tajomstvo. Vždy, keď držíme v rukách neznámy, čudne vyzerajúci čaj, prebudí sa v nás silná vášeň pátračov a vydáme sa po stopách čaju. Sme zvedaví na jeho pôvod, účinky, receptúry, chuť, legendy i charakter a atmosféru miesta, odkiaľ pochádza. A Snežný čaj akoby bol nazbieraný v inej galaxii. Vlastne sme sa toľko ani nemýlili.  

Snežný čaj patrí k obľúbenými liečivám čínskej medicíny a s úctou je označovaný znakom "čaj", aj keď sa nejedná o lístky z čajových kríčkov. Snežný čaj dokonca nepatrí ani do veľkej ríše rastlín. Aké je teda jeho tajomstvo? Vydajme sa na cestu za Snežným čajom.

NAD HRANICOU SNEHU
Naša cesta za Snežným čajom nás zavedie ďaleko v priestore i v čase. Snežný čaj bol v Číne uctievaný a veľmi obľúbený už za dynastie Ming a zjavne už aj dávno predtým. Mal tak vysokú hodnotu, že ľudia z vysokohorských regiónov ním platili cisárovi dane. Zberali ho vo vysokých nadmorských výškach nad hranicou snehu na náhorných pláňach a svahoch hôr najmä v provinciách Jün-nan a S-čchuan.

Veľmi známou lokalitou, v ktorej sa Snežný čaj zberal a zberá sa dodnes, je horstvo Ťiou-čaj-kou (Jiuzhaigou) v severnej časti provincie S-čchuan, týčiace sa nad malebným Údolím deviatich tibetských osád a Jadeitovým jazerom. Domorodci tu zberajú Snežný čaj na miestach nachádzajúcich sa v nadmorskej výške viac ako 3 600 m.
Ešte vyššie rastie Snežný čaj v oblasti Li-ťiang západne od Západného jazera, kde rastie na bryophytoch až vo výškach 4 000 - 4 200 m.

Snežný čaj milujú aj Japonci a zberajú ho v centrálnej vrchovine ostrovov Honšu a Hokkaido. Je samozrejmé, že na takých nehostinných, vysoko položených miestach už nerastú kríčky, ba ani tráva a predsa sem vychádzajú ľudia, zvyknutí na riedky vzduch, a do svojich noší trpezlivo zberajú vzácny Snežný čaj. Pri usilovnej práci a dobrom počasí, keď nájdu lokalitu s jeho bohatým výskytom, môžu nazbierať maximálne 1 kg Snežného čaju za jeden deň.

MIMO RASTLÍN A MIMO ŽIVOČÍCHOV
Čo je to teda za čudesná rastlina? Dokonca sa o rastlinu v pravom slova zmysle ani nejedná. Tamnólia (Thamnolia vemricularis Asahina) patrí medzi lišajníky. A lišajníky sa tak akosi nevedia zaradiť do systému rastlín, ale tvoria vlastné oddelenie Lichenes v ríši húb, ktoré podľa botanikov stojí samostatne mimo rastlín i mimo živočíchov. Lišajník tvoria dva organizmy spojené v jeden. V hlbokej a neoddeliteľnej symbióze takto existujú spolu huby a riasy alebo sinice.

A tak je to aj s tamnóliou. Pomocou hubovitých vlákien čerpá vodu a minerálne látky z vysokohorského kamenistého podložia a bunky rias ju zásobujú organickými látkami. V tele tamnólie sa vytvára mnoho pozoruhodných a liečivých látok. Patrí k nim kyselina tamnolová, P-arabcilol, mannitol, aminokyseliny a stopové prvky.

SNEŽNÝ ČAJ POMÁHA LIEČIŤ
Vďaka svojmu zaujímavému charakteru sa tamnólia používala v čínskej, kórejskej i japonskej medicíne celé storočia.

Snežný čaj z tamnólie má chladivý a upokojujúci charakter. Používa sa pri liečbe vysokého tlaku a celkovej stabilizácii krvného tlaku, posilnení pečeň, znižovaní telesnej hmotnosti i hladiny tukov, najmä cholesterolu v krvi, pomáha zvýšiť životnú energiu, prospieva práci mozgu a pri liečbe pneumónie, pomáha pri kašli, neurasténii a príjemne osviežuje. Obyvatelia veľhôr ju používali aj na odčervovanie ľudí a dobytka. Tamnóliu môžete nájsť vysoko na skalách i v našich Západných, Vysokých a Belianskych Tatrách.

Snežný čaj - ThamnoliaSnežný čaj - Thamnolia

 RECEPT NA SNEŽNÝ ČAJ
Snežný čaj je naozaj príjemný. Môže sa piť bez obáv denne i dlhšiu dobu, pretože neboli zaznamenané žiadne nepriaznivé vplyvy, spôsobené dlhodobým užívaním. Naopak, patrí k čajom dlhého života. Dobrý Snežný čaj si môžete pripraviť z 2-4 g čajoviny zaliatím 2 Dl vriacej vody a lúhovaním 5-10minút. Čaj môžete nechať zaliaty aj podstatne dlhšie a neprelúhujete ho, alebo si ho môžete zaliať niekoľkokrát, ako je to zvykom u čínskych čajov. Má lahodnú jemne horkastú chuť so sladkým nádychom. Na zdravie!

RNDr. Alena Ondejčíková, Čajovňa dobrých ľudí, Nitra - Magazín Bonsaj a čaj

Snežný čaj - Thamnolia

 

Re:

Alenka Ondejčíková, 3.3.2014 16:17:04

Snežný čaj by mal prísť s jarnými čajmi z Číny pravdepodobne v apríli. Budeme ho tu znovu aktualizovať, keď bude v predaji. Vďaka za Váš záujem.

Patricia, 3.3.2014 16:04:34

Dobry den,chcem sa opytat kedy bude snezny caj v ponuke, rada by som si ho objednala fakujem ua odpoved

Nový komentár

* (Povinné)

Ďalšie obľúbené produkty:

AKTUALITY A AKCIE NA FACEBOOKU:

facebook-logo-bonsai

facebook-logo-caj

Prihlásenie