Späť

Zvuk čaju ...

Počet zobrazení: 2654

Zvuk čaju ...

Zvuk čaju ...

Keď som bola ešte malým dievčatkom, každé ráno ma budilo štrngotanie tanierov a šáločiek, ktoré zaznievalo z kuchyne. To moja mama pripravovala raňajky a varila čaj. A ja som mohla ešte chvíľu ležať vo vyhriatej postieľke a počúvať ten upokojujúci zvuk, opakujúci sa ako každodenný rituál. Vyvolával vo mne pocit bezpečia.

A tak i dnes rada sedávam v čajovni a počúvam cinkanie riadu, klokotanie vriacej vody i rytmus oplachovania čajových misiek.

Zvuk prípravy čaju patrí k najmierumilovnejším a najmierotvornejším zvukom na svete. Zaznieva z kuchýň, čajovní, jednoduchých príbytkov či od primitívnych ohnísk vždy, keď je pokoj a mier. Keď je čas na čaj. Keď duša človeka potrebuje vyladiť a telo očistiť a posilniť sa.

Príprava čaju má svoj kolorit, krásu i zvuk, ktorému málokedy venujeme pozornosť. Napriek svojej jednoduchosti a zdanlivej bezvýznamnosti nás tíško ladí a pripravuje na okamih, keď niekto premení svoju prácu, silu vody i lístkov bylín na liečivý čaj a postaví pred nás na stôl horúcu misku voňavého čaju. Stojí za to si vychutnať tieto zdanlivo všedné a napriek tomu večné okamihy súznenia a mieru. Započúvajte sa niekedy do zvukov čaju. Sú rovnako upokojujúce a plné očakávania pri ohňoch na hrebeňoch Himalájí či doma v maminej kuchyni...


Alenka a Vlado Ondejčíkoví

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti

Prihlásenie