YOGDEEP GURUNG - ŽIVOT PLANTÁŽNIKA
Počet zobrazení: 1661
Ak si v centre Dárdžilingu prenajmete džíp a vydáte sa po hlavnej ceste smerom na juh a v malinkom mestečku Ghoom za budhistickým chrámom prudko odbočíte na strmo klesajúcu úzku bočnú cestu, dostanete sa na začiatok nekonečných serpentín, vinúcich sa po slnečných čajových plantážach. Zostup do údolia po úzkej kamenistej ceste trvá niekoľko hodín, no široké výhľady na čajové kríčky vysadené všade, kam dovidíte, stoja za to.
Rozsiahle plochy čajových plantáží, zber čaju, chod čajových fabrík a hlavne kvalitu spracovaného čaju má na starosti hlavný manažér, ktorý svojou prácou i spôsobom života kráča v šľapajách starých britských plantážnikov. Vlastne sa od čias kolonizácie toho veľa nezmenilo. Tie isté čajové kríčky, tie isté stroje vo fabrikách, technológie i bungalovy
zamestnancov. Len Britov vystriedali Nepálci a konské povozy silné džípy.
Tea Estate
Pôvodný anglický výraz Tea Estate by sa dal do slovenčiny preložiť ako čajová usadlosť. Často sa však používajú aj výrazy, ako čajová plantáž, čajová fabrika či čajová záhrada podľa toho, na čo sa práve kladie dôraz. Ako to tam v skutočnosti vyzerá? Pod pojmom Tea Estate si môžete predstaviť rozsiahle svahy porastené čajovými kríčkami. Cez ne sa v ostrých serpentínach kľukatia cesty, vedúce do čajovej fabriky ležiacej uprostred týchto zelených čajových plantáží tak, aby k čajovej fabrike bol čo najlepší prístup a čerstvo nazberané čajové lístočky sa dostali na spracovanie v čo najkratšom čase. Pri čajovej fabrike sa nachádzajú plantážnické domy manažérov a niekedy i bungalovy ďalších zamestnancov, ktorí zabezpečujú nepretržitý chod čajovej fabriky, údržbu čajových plantáží a zber čaju. Nie je zvykom stavať čajové fabriky mimo plantáží a ani vysádzať čaj mimo dosahu čajových fabrík. A tak vznikajú komplexné čajové usadlosti, v ktorých sa pestuje a zberá čaj, dopestovávajú sa mladé sadeničky v čajových škôlkach, vysádzajú sa nové čajové plantáže a rušia sa tie, ktoré už majú 90-120 rokov. Tu žijú a pracujú ľudia, zabezpečujúci pestovanie, zber, spracovanie čaju a jeho transport na čajovú burzu do Kalkaty, kde ho preberajú obchodníci s čajom.
Slovenskí partizáni
Čajové plantáže Kalij (kalidž) Valley a Dooteriah (dhotrej) a k nim patriace čajové fabriky má na starosti ich hlavný manažér Yogdeep Singh Gurung, sympatický, vyše 40-ročný muž. Keď sme sa predstavili a povedali, odkiaľ pochádzame, prekvapil nás nezvyčajnou asociáciou. Slovensko nespájal s Prahou a ani si ho neplietol so Slovinskom, ako väčšina vzdelanejších cudzincov, ale prvé, čo mu napadlo, bolo Heil Hitler! a slovenskí partizáni. Rád totiž číta historické knihy s vojnovou tematikou, a tak si hneď spomenul na slovenský protifašistický odboj počas 2. svetovej vojny.
Plantážnik dnešných dní
Čajové usadlosti Dooteriah a Kalij Valley spravuje Yogdeep už 3 roky. Na svoju zodpovednú vysokú funkciu sa nepripravoval v špeciálnych školách. Tvrdí, že dobrý plantážnik potrebuje predovšetkým prax. Preto väčšina dárdžilingských manažérov i technológov pôsobí postupne v niekoľkých čajových fabrikách a získava tak viac skúseností. Aby mohol ako hlavný manažér operatívne pôsobiť na Dooteriah Tea Estate (440 ha), zároveň spravovať Kalij Valley Tea Estate (235 ha) a ešte ďalšiu čajovú plantáž, ktorú dostal najnovšie na starosť, má pri čajových fabrikách dva plantážnické domy, v ktorých sa zdržuje podľa potreby. Jeden sa nachádza priamo uprostred plantáží a je z neho krásny výhľad doďaleka a druhý stojí pri čajovej fabrike Tong Song na brehu rieky Balasun, ktorá má v týchto miestach charakter horskej riavy. Oba historické domy sú nádherné a kompenzujú zrejme trochu jednotvárny život medzi čajovými kríčkami v čiastočnom odlúčení od sveta. Yogdeepova manželka pracuje ako učiteľka a deti chodia do školy, a tak počas týždňa žijú v meste, pretože z odľahlých plantáží sa tam každý deň dochádzať nedá. A počas monzúnu sa hlinito-kamenisté cesty na čajových plantážach stávajú celkom neprejazdnými. Život medzi čajovými kríčkami má svoje špecifiká.
Skvelý jesenný zber
Ako hlavný manažér má Yogdeep na starosti kompletný chod čajových usadlostí. Najdôležitejšou úlohou je každodenná degustácia vyrobeného čaju a archivácia všetkých vzoriek. Každá čajová fabrika má svojho výrobného riaditeľa, ktorý priamo dozerá na technológie a hlavný manažér zasahuje, len ak sa vyskytnú problémy. Dôležitá je priama starostlivosť o čajové plantáže, o zdravie a údržbu čajových kríčkov, o načasovanie a zosúladenie zberu a výroby. S Yogdeepom sme strávili zaujímavý deň. Previedol nás po svojom kráľovstve čaju, ponúkol nepálskym obedom i skvelým čajom. Sám má rád predovšetkým silný čaj z neskorého jesenného zberu.
Historické domy plantážnikov
Neďaleko čajových fabrík, väčšinou kúsok nad nimi na vyvýšenom mieste s pekným výhľadom, stavali už pred sto rokmi britskí plantážnici bungalovy určené pre hlavného manažéra a jeho rodinu. Väčšina týchto historických stavieb stojí na dárdžilingských čajových plantážach dodnes a slúži novodobým plantážnikom rovnako, ako slúžila ich predchodcom dlhé roky predtým. Staré plantážnické domy bývajú veľmi priestranné a vzdušné. Ich svetlé izby sú vždy štýlovo a zároveň striedmo zariadené nábytkom z dreva a ratanu. Domy otvorené do pedantne udržiavanej záhrady s množstvom kvetov a vzorne strihaných a tvarovaných kríčkov majú zastrešené verandy, na ktorých sa príjemne sedí pri šálke čaju. Plantážnici tu vedú neformálne rozhovory s priateľmi i niektoré obchodné rokovania. Všade vládne absolútny poriadok, ktorý zabezpečuje služobníctvo rovnako ako pred sto rokmi.
Čajové spoločnosti
Čajové fabriky a plantáže k nim príslušiace nezvyknú hospodáriť samostatne, ale zvyčajne patria väčším spoločnostiam, ktoré ich kupujú a zasa ďalej predávajú. Majú kapitál na to, aby do čajových fabrík, založených pred vyše 100 rokmi investovali, obnovili techológie a vymenili stroje.
Čajová škôlka
Na čajových plantážach sa pestujú mladé čajovníky zo semien, alebo sa množia z materských rastlín, čo znižuje ich variabilitu a zachováva pôvodné vlastnosti rastliny. V Dárdžilingu sa pestuje čaj z čínskych a assámskych hybridov i z kríčkov typu clonal, ktoré sú vo svete známe vďaka svojej kvalite.
Ochrana proti škodcom
Aj čajové kríčky, podobne ako všetky monokultúry, napádajú niekedy škodcovia. Prítomnosť nebezpečných červených pavúčikov je vyznačená vlajkami. Postihnuté kríčky je treba včas identifikovať a preliečiť, aby sa škodca nerozšíril na celú plantáž, čo by bola skutočná tragédia.
Zakladanie nových plantáží
V Dárdžilingu sa viac ako 90-ročné čajové plantáže založené za čias britskej kolonizácie rušia, pretože staré kríčky už nie sú tak produktívne. Zároveň sa klčujú ďalšie lesy a získaná pôda sa vysádza mladými čajovými kríčkami. Založiť kvalitnú čajovú plantáž je skutočné umenie.
Strmé cesty a lanovky
Cesty vybudované na strmých svahoch čajových plantáží sú veľmi úzke a plné serpentín. Nákladné autá sa na nich nevytočia a počas monzúnu sa mnohé z nich stávajú nepriechodnými aj pre silné džípy. Preto sa budujú jednoduché lanovky, ktoré zabezpečujú transport čaju.
Kvalita čaju závisí od zberu
Technologický proces spracovania čajových lístočkov je veľmi dôležitý, no pre dosiahnutie jedinečných vôní a chutí čaju je treba presne poznať jednotliné zákutia rozsiahlych plantáží a presný čas, kedy sú v lístočkoch čajových kríčkov obsiahnuté vonné látky v maximálnej koncentrácii.
© Magazín BONSAJ A ČAJ
RNDr. Alenka Ondejčíková, RNDr. Vladimír Ondejčík - Čajovňa dobrých ľudí, Nitra
Článok je vybraný z magazínu Bonsaj a čaj č. 10