Späť

ŽENŠEN ... z čínskej medicíny

Počet zobrazení: 12490

Ženšen má široko spektrálne využitie, a preto sa radí medzi adaptogény, rastlinné látky bez špecifického účinku na niektorý konkrétny orgán či chorobu, ale pôsobiace na organizmus povzbudzujúco a tonizujúco, posilňujúc zdravie a vitalitu.

ŽENŠEN ... z čínskej medicíny

Bylina večného života
Pomenovanie ženšen pochádza z čínštiny a dalo by sa preložiť ako „ľudský koreň“. Veď koreň tejto byliny má podobne ako mandragora často antropomorfný tvar a čím sa viac podobá na človeka, tým lepšie liečivé vlastnosti a väčšia sila sa mu pripisujú. Za najúčinnejšie a najdrahšie sa vždy považovali veľké staré korene v tvare muža so stoporeným penisom. Hoci tento opis bájneho koreňa ženšenu zaváňa legendami, ťažko sa tomu môžeme čudovať, veď sa používa ako najobľúbenejšie prírodné liečivo Ázie už temer 5 000 rokov. Moderná medicína jeho liečivé vlastnosti skúma a v plnej miere potvrdzuje.

Zdravotné účinky
Ženšen má široko spektrálne využitie, a preto sa podľa Dr. Lazareva radí medzi adaptogény, rastlinné látky bez špecifického účinku na niektorý konkrétny orgán či chorobu, ale pôsobiace na organizmus povzbudzujúco a tonizujúco, posilňujúc zdravie a vitalitu. Užívanie ženšenu pomáha vzpružovať, zlepšiť všetky životné funkcie, metabolizmus i krvný obeh, oživiť pamäť, myslenie, hospodárenie s energiou, uvádzať telo do rovnováhy, odstraňovať vyčerpanosť a človek sa tak cíti celkovo zdravšie. Od nepamäti sa vysoko cenia i jeho afrodiziakálne vlastnosti. Používa sa do mnohých povzbudzujúcich prípravkov, liekov a čajov. Vhodná je jeho kombinácia s ďalšími aktivizujúcimi látkami, napríklad so zeleným alebo žltozeleným čajom (oolong), so zázvorom či sladkým drievkom.

ženšen ženšen

ŽENŠEN
-podľa modernej vedy

Podľa lekárskych výskumov pomáha obnovovať zhoršené funkcie zraku a sluchu, pomáha regenerácii tkanív a hojeniu rán, používa sa pri liečbe anorexie i cukrovky. Môže aktivovať krvotvorbu a znižovať krvný tlak pri hypertenzii. Dobré výsledky sa dosahujú aj pri zhoršenej perfúzii živín v organizme zapríčinenej artériosklerózou.

-podľa čínskej medicíny
V starých spisoch sa o ňom píše: „Ženšen posilňuje päť hlavných orgánov tela – srdce, slezinu, pľúca, pečeň a obličky. Ukľudňuje myseľ, harmonizuje dušu, potláča strach, zaháňa zlé sily. Očiam dáva svit, zjasňuje myšlienky a pri pravidelnom užívaní, posilní telo a tým aj predĺži život.“

Radix ginseng
Najžiadanejší je koreň divokého ženšenu, rastúceho v horách. Obyčajní ľudia ho vraj nemôžu nájsť. Cestu k nemu pozná len Duch Zeme, človek z koreňa... Možno preto sa ženšen začína pestovať. Rastie však pomaly a účinnosť rastie s jeho vekom. Za rok dorastie asi 1 cm. Zdravotne účinné sú korene vo veku 5-7 rokov. Vek žen-šenu zistíte podľa jeho krčka. Čím má viac kruhovitých vrások okolo hlavy (stvolu), tým je starší.

Červený koreň – chong-sam - je zaparený neolúpaný koreň.
Biely koreň – pak-sim - sa nazýva usušený a olúpaný koreň.

Farmakodynamické účinky obsahových látok sú v oboch rovnocenné. Rozdiely vznikajú podľa pestovateľských oblastí, času zberu a rôznych vonkajších vplyvov.

Tri druhy ženšenu:
VŠEHOJ ÁZIJSKÝ  
Panax ginseng
Pochádza z východnej Ázie, zo za-lesnených svahov Mandžuska a Kó-rey. Koreň dorastá až do 50 cm. Po usušení je veľmi tvrdý a trvanlivý. Nad zemou sa vetvia tmavozelené päťpočetné listy a má biele okoličnaté obojpohlavné kvety. Je najviac vzpružujúci a povzbudivý.

VŠEHOJ AMERICKÝ   Panax quinquefolius
Je to endemit rastúci len v Severnej Amerike. Jeho afrodiziakálne účinky poznali i Indiáni a koreň často používali aj ako milostný amulet. Účinné látky sa podobajú ázijskému druhu. Je ale upokojujúci a chladivý.

ELEUTEROKOK OSTNATÝ   Eleutherococcus senticosus
Sibírsky ženšen sa nazýva i Koreň tajgy, alebo dokonca Diablov ker. Rastie v stepných oblastiach Sibíri a na japonskom ostrove Hokkaido. Účinne harmonizuje, pôsobí proti stresu a starnutiu.

ženšen

Použitie a príprava
Čerstvý koreň (len niekoľko gramov) sa môže požuť na kašu a pomaly prehĺtať.

Tinktúra sa pripravuje dlhým lúhovaním 20-30g koreňa (najlepšie ešte nevysušeného) v 1 l alkoholu, napr. vo vodke alebo v koňaku. Koreň sa lúhuje cca 3 mesiace. Po dlhšej dobe je extrakt ešte účinnejší. Podľa veľmi starých receptúr sa žen-šen dáva aj do vína. Ženšenové víno patrilo k najstarším liekom starej Číny. Kúsky sušeného ženšenu sa zvyknú pridávať i do polievok.

Likér si pripravíme rozmixovaním ešte nevysušeného koreňa a je-ho zaliatím vodkou. Zmes denne potrasieme a dbáme, aby bol koreň pod hladinou a neprišlo k jeho skvaseniu. Po 2-3 týždňoch likér precedíme a užívame denne pol čajovej lyžičky. Labužníci si k likéru môžu pridať trochu cukrového sirupu.

Čaje instantné a práškové sa zalievajú horúcou vodou a krátko sa lúhujú. Ak čaj pripravujeme z postrúhaného alebo posekaného usuše-ného koreňa, 5-7 g ženšenu zalejeme asi 3 dl vody, ktorá prešla varom, a nálev udržujeme na 80-90°C asi hodinu. Čaj potom vydrží v chlade niekoľko dní. Po troche ho popíjame. Je veľmi účinný. Prášok alebo kúsky ženšenu môžeme použiť ako prísadu i do rôznych iných čajov. Kúsky su-šeného ženšenu sa zvyknú pridávať i do polievok.

Dbáme na to, aby ženšen neprichádzal pri príprave do styku s kovom. Odporúčame používať na varenie sklenené nádoby.

RNDr. Alena Ondejčíková
Čajovňa dobrých ľudí, Nitra
magazín Bonsaj a čaj č. 2. 

Čaj so žen-šenom nájdete aj v našom e-shope:

nápoj večnosti

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti

Prihlásenie