TAMR HINDI
Počet zobrazení: 4275
ČUDESNÉ HRUDKY Keď sme na egyptskom bazáre po prvý raz uvideli kôpku podivných tmavohnedých hrudiek vedľa košov plných karkade a iných bylín, mali sme silné podozrenie, že podoba s ťavím trusom nebude celkom náhodná. Na cestách do ďalekých krajín sme si už zvykli na všeličo a takémuto spracovaniu nejakých liečivých plodov by sme sa ani veľmi nečudovali. Ale tento raz sme sa mýlili.
Mali pravdu predavači v dlhých bielych košeliach s turbanami na hlavách, ktorí nás presviedčali, že ide o vysušenú hrudku z dužiny mäkkých strukov, z ktorých sa pripravuje zdravý čaj. Tamr hindi. Indické datle. Tamarindy.
Napriek podivnému vzhľadu mierne osladený nápoj z plodov Tamr hindi chutí najmä v horúčavách, pretože má prirodzene chladivé účinky.
KYSLÉ AKO CITRÓN
Tamr hindi, táto zaujímavá drevina, pochádza z východnej Afriky, odkiaľ sa rozšírila snáď do celých trópov. Tamarindy sú vlastne ovocné struky dorastajúce na vysokom poloopadavom strome, ktorý sa dnes pestuje najmä v Indii. Jeho listy sa v noci alebo pri oblačnom počasí zatvárajú. S datlovou palmou nemá nič spoločné a svoje pomenovanie indické datle získal vďaka tmavej dužine s kamenitou kôstkou, pripomínajúcou datle. Plody nemajú veru príjemný vzhľad a sú mimoriadne kyslé. Predávajú sa v celých strukoch alebo zlisované do hrudiek, ako sme ich aj my našli v Egypte, prípadne sa z nich získava koncentrát.
Vysušená dužina sa pred použitím musí namočiť. Používa sa ako základ korenistých a kyslých omáčiek, napríklad i známej worcesterovej omáčky alebo aj na marinovanie mäsa alebo sóje pred pečením. Často nahrádza citrónovú šťavu a používa sa i do džúsov, polievok, čatní, morských pochútiek a strukovín. Vo Vietname a v Thajsku sa zvyknú používať i nezrelé struky, pretože sušením strácajú časť svojej typickej arómy. Tamr hindi je chutné i čerstvé.
STARÝ LIEK
Aj tamarindy prospievajú zdraviu. Už starý Avicena ich vo svojich knihách odporúčal na posilnenie srdca a prečistenie krvi. Dr. Mathioli vo svojom slávnom Herbári píše, že tamarindy pomáhajú očistiť organizmus, odhlieňujú a zbavujú nazhromaždenej vlhkosti nanesenej v žalúdku a črevách. Prospievajú pri žltačke, hasia smäd, tlmia bolesti hlavy, upokojujú žalúdok a vzbudzujú chuť do jedla. Zaháňa smäd a tíši horúčky i zimnice. Čaj z tohto zvláštneho ovocia pomáha aj pri kožných ochoreniach, prašivine a nečistotách pokožky, pochádzajúcich zo skazenej krvi. Toľko Dr. Mathioli.
Hrudku vysušenej dužiny namočíme na 2-3 hodiny do studenej vody a potom to celé privedieme do varu. Ihneď odstavíme a nálev scedíme cez sitko. Dužinu opäť ponoríme do studenej vody a opatrne zahrievame po bod varu, odstavíme a opäť scedíme. Postup opakujeme, pokiaľ má nálev hnedú farbu. Usadeninu vyhodíme a nálev osladíme, pokým je horúci. Podávame studený.
RNDr. Alenka Ondejčíková
Čajovňa dobrých ľudí
Článok je vybraný z magazínu Bonsaj a čaj č. 4