Späť

Stať sa priateľmi vďaka čaju...

Počet zobrazení: 2482

Stať sa priateľmi vďaka čaju...

Stať sa priateľmi vďaka čaju...
...tak stálo napísané malebným čínskym písmom nad dverami malej vidieckej čajovne v údolí Dračej studne. Zmorení teplom a strmými svahmi čajových plantáží sme sa tu zastavili na pár dúškov dobrého zeleného čaju, aby pookriali naše telá i duše. Čaj Dračia studňa bol dopestovaný v čajovej záhrade nad domom a pripravený zo skvelej vody prameniacej pria-mo tu, v slávnom údolí, z ktorého sa čajové lístky vozili aj na cisársky dvor. Domáci, milí a veselí ako všetci Číňania predávajúci čaj, nám natrhali omamne voňavé kvietky z kríčka pri vchode a trpezlivo odpovedali na naše otázky.

Aj v horách Wu-i sme sa po večeroch radi potulovali čajovými uličkami a ochutnávali rôzne sorty skalných oolongov. A aj napriek rečovej bariére sme sa dlho smiali vedno s našimi hostiteľmi nad všeličím. Stali sme sa priateľmi vďaka čaju.

Na našej poslednej ceste do Číny bolo veľmi príjemné navštíviť niektoré miesta, nazvali sme ich bodmi alfa, v ktorých sa začala písať história. Takými boli pôvabné hory Wu-i, rodisko prvých čajov oolong, Tigria hora a záhrady v Su-čou, kde uzrelo svetlo sveta bonsajové umenie, či nebeské Chang-čou, ešte aj dnes inšpirujúce ľudského ducha k vnímaniu krásy jemnej ako vlákenka hodvábu, ktorý sa tu začal kedysi spriadať. Býva veľmi zaujímavé pozastaviť sa nad vecami samo-zrejmými a vybrať sa na začiatok toho, čo tu dnes je. Veď možno aj práve v tejto chvíli niečo dôležité sa rodí, aby potešilo človeka nielen teraz, ale aj o stovky rokov neskôr.

A tak pri šálke dobrého čaju, pri pohladení lístkov bonsajov, pri potulkách horami alebo pohľade na nočnú oblohu nám je zrazu dobre a máme chuť podeliť sa o tento pocit s ostatnými ľuďmi.

Staňme sa priateľmi vďaka čaju, vďaka lístkom bonsajov, vďaka času, ktorý nestrácame, ale získavame tým, že dokážeme sebe i druhým dopriať radosť, podľahnúť čaru inšpirácie a jednoduchej samozrejmosti bytia.


Alenka a Vlado Ondejčíkoví

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti

Prihlásenie