Späť

ROZPRÁVKOVÉ SAN MARÍNO

"Kongres Európskej bonsajovej asociácie bude v roku 2004 v San Maríne," rozhodol výbor EBA pred pár rokmi. Úprimne sme sa tomu potešili, pretože San Maríno nám vždy pripadalo, akoby v ňom pred storočiami zastal čas. Ako rozprávková krajina, ktorá sa znenazdajky prehupla do reality a už sa viac nevedela vrátiť späť.

ROZPRÁVKOVÉ SAN MARÍNO

Aj ľudia sú tu takí. Rozprávkoví. Keď sa im bližšie prizriete do tváre, zistíte, že sa do tohto sveta vôbec nehodia, aj keď sa prispôsobili záujmu turistov a dokážu s nimi žiť v príjemnej symbióze. Vo vzduchu však stále cítiť stredovek. Aj keď tento malý štát je slobodný a nezávislý od roku 301 a má jednu z najstarších ústav na svete (od 1263), pred sto rokmi používal vlastné miery a ženy tu nemohli voliť do roku 1960 a ešte ďalších 13 rokov nemohli zastávať žiadne funkcie. Ale tu, v rozprávkovom San Maríne sa tomu nikto nečudoval.

ROZPRÁVKOVÉ SAN MARÍNO

Nádherné strmé bralo Mount Titano, na ktorom vyrástli prvé kamenné múry a prístrešky, urobilo túto najstaršiu republiku nedobytnou. Nečudo, že podľa mytologických tradícií bolo jedným z masívov, ktoré pomohli obrom Titanom vystúpiť k nebu a zvrhnúť Jupitera.

Traduje sa dokonca i presný dátum vzniku San Marína. 3. september 301. Vzniklo vďaka kresťanskému pustovníkovi a kamenárovi Marínovi, ktorý prišiel do neďalekého Rimini zo svojho rodného chorvátskeho ostrova Ráb, aby pomohol opraviť mestá, znivočené barbarskými inváziami. So svojimi priateľmi sa nakoniec usídlil na neďalekom brale, dominantne vyčnievajúcom nad krajinu. Ktovie, či sa sem uchýlil pred prenasledovaním kresťanov, alebo len tak, z vlastnej vôle. Tak či tak, zostal tu dodnes, a niet dňa, aby si na jeho meno niekto nespomenul...

čaj

Ťažšie časy zažilo San Maríno za čias Napoleona, ktorý otriasol ich viac ako tisícročnou demokraciou a pokúsil sa transformovať ju na oligarchiu. A život plynul ďalej...
Aj Giuseppe Garibaldi vystúpil strmými svahmi Monte Titana až do samotného centra San Marína, keď tu uprostred horúceho leta 1849 po svojom úteku z Ríma hľadal útočisko. O sto rokov ho nasledovali stovky Talianov ohrozených 2. svetovou vojnou.

čaj

San Maríno. Pekný názov. Staré civilizácie považovali meno vždy za veľmi dôležité. Ktovie, či prinieslo šťastie i bájnemu pustovníkovi Marínovi, podľa ktorého je táto stará slobodná republika pomenovaná. Sám dodnes stojí zaliaty v bronze pred vládnym palácom.

čaj
V San Maríne si príde na svoje snáď každý turista. Obchodíky s pekne opracovanými drahými kameňmi, medzi ktorými dominuje tyrkys, a zmyselné náhrdelníky z koralov  strieda  krikľavá bižutéria, talianske karnevalové masky, kožené kabelky, ktoré len ťažko nekúpiť... Chlapčenské duše rozochvieva pohľad na bohato zdobené nože, makety starých pištolí či kuše. A všade naokolo vonia dobrá chrumkavá pizza. Ako inak. Sme uprostred Talianska.

san maríno

Sanmarínčania museli svoju milovanú slobodu  dobre strážiť, a tak mali vždy blízky vzťah k  zbraniam. Doteraz tu môžete na vlastné oči vidieť, ako sa strieľa z kuše či bojuje tvárou v tvár so zlým nepriateľom ...  Ak vás bojovnosť neopúšťa, zájdite do múzea zbraní hore na kopci. A ako dopadli nešťastní zajatci či neprajníci slobody, možno precítiť v Múzeu pomôcok na mučenie.    Ak napriek tomu hľadáte chvíľku pokoja pri dobrom čaji, vedzte, že to nebude ľahké. Čaj dostanete vo všetkých reštauráciách i pizzériách a podajú vám ho v celkom peknom bielom porceláne s erbom San Marína. Avšak zväčša rozlišujú iba čierny a ovocný čaj bez bližšieho určenia. K čiernemu čaju ponúknu mlieko. So sypanými čajmi sme sa tu však nestretli.

ROZPRÁVKOVÉ SAN MARÍNO

san maríno

čaj

san maríno

V San Maríne nájdete nespočetne veľa druhov sladkých voňavých likérov v nápaditých  fľaškách a zrejme i chutnú kávu.  Ale dobrý čaj tu nehľadajte. Iba ak by ste náhle do nitky zmokli uprostred tejto slnečnej republiky.

Tých niekoľko miestností, označených ako Sala da Té slúžilo pred desaťročiami na moderné tanečné popoludnia - Čaje o piatej. Dnes sa však už pri čaji netancuje a súčasný módny európsky čajový trend sem zatiaľ ešte nedorazil.

© Magazín BONSAJ A ČAJ
RNDr. Alena Ondejčíková, RNDr. Vladimír Ondejčík
Čajovňa dobrých ľudí, Nitra

san maríno

čaj

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti

Prihlásenie