Odkiaľ prileteli jesenní draci
Počet zobrazení: 2554
Ktovie prečo, práve pod najvyšším horstvom sveta, vo zvrásnenej krajine lemovanej púšťami a morom dostali ľudia drobného vzrastu do vienka predovšetkým značnú dávku tvorivosti. Nepokojný duch Číňanov odjakživa skúmal paralely medzi zákonitosťami prírody a životom človeka. Hlboko vo svojom vnútri hľadali a nachádzali celý vesmír so svojou usporiadanosťou i variabilitou. Pozorovali, chápali i využívali javy a zákonitosti vo svoj prospech. Pohrávali sa s možnosťami, ktoré boli človeku dané a vytvárali pri tom veci, aké sa dovtedy nikdy nezrodili v mysliach iných ľudí žijúcich na rôznych miestach Zemegule.
Japonci boli vo svojom vývoji celkom inakší. Netvorili sami, nechávali sa inšpirovať a preberali temer všetko, čo ľahký duch Číňanov vymyslel. Vo svojej precíznosti dotiahli všetky dobré čínske nápady do úplnej dokonalosti a predložili ich svetu. No napriek tomu, také skvelé veci ako kompas, porcelán, hodváb, papier, pušný prach, kníhtlač, bonsaje a lietajúcich drakov vytvorili vo svojich predstavách a zhmotnili vlastnými rukami múdri ľudia starej Číny a posunuli tak celé ľudstvo o kúsok vpred.
Prví draci
Podľa najstarších záznamov žil v 4. storočí pred n. l. zručný remeselník Lu Ban. Jeho túžba lietať bola veľká. A keď raz pozoroval orly krúžiace vysoko v povetrí bez jediného mávnutia krídel, odrezal vhodný bambus, aby urobil lietajúceho draka. Keď bol hotový, vypustil ho do vzduchu a udržal ho tam po tri dni bez jediného dotyku so zemou. V tom istom čase čínsky mysliteľ a vedec Mo Di strávil tri roky výrobou dreveného draka, na ktorom sám dokázal lietať po celý deň. V dobe dynastie Han, s objavom papiera sa na čínskom nebi objavili i prví papieroví draci, hoci len málo podobní tým, ktorí sa v jesennom vetre vznášajú nad sídliskami a dedinskými kopčekmi dnes.
Cesty človeka
Človek je už taký. Vždy, keď vymyslí niečo skutočne dobré, v prvom rade to použije sám proti sebe. I tento jedinečný objav, drak plachtiaci vysoko v povetrí, sa od začiatku začal využívať predovšetkým na vojenské účely. Dodnes sa po celej Číne rozpráva príbeh o bitke medzi kráľovstvami Chu a Han. Vojenský generál Han Xin dal vyrobiť obrovského draka z bambusu, hodvábu a papiera, vyzdobil ho sýtymi farbami a vysadil na neho jedného vojaka. Muž sa vzniesol vysoko do vzduchu spievajúc piesne ľudu krajiny Chu. Nepriateľskí vojaci podľahli panike a rozutekali sa. A tak Xiang Yu, kráľ krajiny Chu utrpel úplnú porážku.
Drakov však Číňania používali aj ako zbrane. Upevnili na ne niekoľko rakiet, naložili výbušninami a vypustili ich nad nepriateľské územia, ktoré potom bombardovali odpálením zápalnej šnúry. Tieto "Letiace vrany s magickým ohňom", ako ich pôvabne nazvali, sa tak stali prvými riadenými zbraňami.
Pohyb vpred
Jedinečný, trochu bláznivý pokus urobil muž menom Wan Hu v čase panovania dynastie Ming. Pokúsil sa sám letieť tak, že si na chrbát sedačky pripevnil 47 raketiek, v každej ruke držal draka a rakety odpálil. Jeho experiment bol neúspešný, ale napriek tomu sa stal prvým človekom snažiacim sa využiť raketový pohon na pohyb vred. Na jeho pamiatku pomenovala Medzinárodná astronomická federácia okrúhle štruktúry na odvrátenej strane Mesiaca Wanhuovými horami.
Manuál drakov
Číňania sa hrali s lietajúcimi drakmi tak, ako s každým svojim novým objavom. Lietajúci draci sa používali na pozorovanie a predpovedanie počasia, na určovanie sily vetra, na prenášanie ľudí alebo tovaru preletom ponad bariéry inak nepreniknuteľných hôr a riek. Púšťanie drakov sa stalo veľmi módnou a luxusnou zábavou cisárskeho dvora a zámožných ľudí. Avšak neskôr i rozšíreným zvykom nižších vrstiev obyvateľstva, ktoré vždy radi preberali spôsoby zábavy vysokej šľachty. Sám cisár Huizong bol lietajúcimi drakmi taký nadšený, že zostavil "Manuál drakov zo Xuanhe". Toto dielo sa dedilo po celé generácie a číta sa dodnes.
Čínska jar
V Číne je najlepším obdobím pre lety drakov jar. Počas jarných festivalov celé rodiny vystupujú na hory a nezalesnené kopce, kde púšťanie drakov považujú za dobré znamenie symbolizujúce" stúpanie vyššie a vyššie", ale i za jednu z najpopulárnejších foriem rekreácie a oddychu. Púšťanie drakov je podľa Číňanov veľmi vhodný šport posilňujúci koordináciu svalstva očí a rúk, utužujúci celkové zdravie. Na jar vysoko na čínskom nebi draci odnášajú preč všetko utrpenie, nebezpečenstvo, starosti a nepokoje, ktoré mohli ľudí potrápiť po celý rok.
U nás fúkajú priaznivé vetry na jeseň, vlastne v protipólnom ročnom období k čínskej jari. Ale i jesenní draci na nebi uprostred Európy pôsobia na dušu človeka ako pohladenie. Oči tvorcov a náhodných divákov sa dvíhajú vyššie k nebu a myseľ sa oslobodzuje od prízemnosti, od zdanlivej reality všednosti. Ruky ovládajú obraz nespútateľného a mocného bájneho tvora na povrázku sa vznášajúceho vysoko vo vetre. Ľudská myseľ vytvorila lietajúcich drakov a dala im trošku voľnosti, aby sa mohla sama vzniesť za nimi.
Alenka Ondejčíková