Späť

MURSALSKÝ ČAJ - RÁNHOJ HORSKÝ

Počet zobrazení: 5133

Mursalský čaj - ránhoj horský (Sideritis scardica) v Bulharsku patrí k tradičným liečivým čajom s lahodnou chuťou. Mursalský čaj sa nazýva aj Horský čaj. Upadol do zabudnutia po triumfálnom postupe čierneho čaju v Turecku počas posledných 60 - 70 rokov. V súčasnosti však zažíva renesanciu.

MURSALSKÝ ČAJ - RÁNHOJ HORSKÝ

Ránhoj horský pochádza z okolia dedinky Trigrad v Bulharsku (lokalita Durduga - Mursalica). Tu rastie vo výške 1500 m n.m v ekologicky čistom prostredí.

Ránhoj horský (Sideritis scardica Griseb) čeľaď Lamiaceae (hluchavkovité) sa vyskytuje iba na určitých miestach pohoria Rodopy, ktoré sa rozprestiera v Bulharsku, Grécku a Turecku. V Bulharsku je táto bylinka na vyznačených miestach pre jej vynikajúce liečivé účinky zákonom chránená.

Mursalský čaj Účinky ránhoja horského: Tento výnimočný bylinný čaj sa pre svoje liečive účinky odporúča piť pri nasledovných ochoreniach: - pri srdcovo-cievnych ochoreniach /napomáha pri vysokom krvnom tlaku/ - pri ochoreniach priedušiek /bronchitíde, astme, podpuruje vykašliavanie/ - pri ochoreniach močových ciet a prostaty /čaj je močopudný/ - pri problémoch s chudokrvnosťou - čaj je vhodné piť pri obličkových kameňochn /napomáha k šetrnému vylučovaniu kameňov z organizmu/ - v ľudovom liečiteľstve sa používa pre jeho protizápalové účinky a podporu hojenia rán - pre vysoký obsah selénu je čaj aj silný antioxidat a preto je vhodný piť na očistu organizmu

Účinky ránhoja horského:
Tento výnimočný bylinný čaj sa pre svoje liečive účinky odporúča piť pri nasledovných ochoreniach:
- pri srdcovo-cievnych ochoreniach /napomáha pri vysokom krvnom tlaku/
- pri ochoreniach priedušiek /bronchitíde, astme, podpuruje vykašliavanie/
- pri ochoreniach močových ciet a prostaty /čaj je močopudný/
- pri problémoch s chudokrvnosťou
- čaj je vhodné piť pri obličkových kameňochn /napomáha k šetrnému vylučovaniu kameňov z organizmu/
- v ľudovom liečiteľstve sa používa pre jeho protizápalové účinky a podporu hojenia rán
- pre vysoký obsah selénu je čaj aj silný antioxidat a preto je vhodný piť na očistu organizmu

Mursalský čaj neobsahuje teín a preto sa môže piť i vo väčšom množstve.
Obsahuje množstvo látok, ktoré pozitívne pôsobia na organizmus.

Obsahuje stopové prvky a minerály (napr. Na, K, Zn, Mg, P, Si, Al, Fe, Cu, Selén, éterické oleje, fenoly).
Účinky čaju sú podložené rôznymi odbornými publikáciami a klinickými štúdiami.

Bylina Sideritis scardica  a látky, ktorú vylučujú jej listy preukázali protizápalový, antimikrobiálny, antibakteriálny a antireumatický účinok. Vďaka obsahu mikroelementov Fe, Se atď. sú extrakty z tejto byliny súčasťou prípravkov proti chudokrvnosti. V ľudovom liečiteľstve sa Sideritis scardica využíva ako uvoľňujúce činidlo pri bronchitíde a bronchiálnej astme,angine, proti bežnému prechladnutiu a emfyzému pľúc.

Čaj obsahuje množstvo éterických olejov (napríklad – voňavý monoterpén, horké materiály s diterpénom a materiály s triterpénom) a flavonoidy. Nielen kvety ale aj hmota a listy obsahujú tieto látky.

  

RNDr. Alena Ondejčíková
Čajovňa dobrých ľudí, Nitra
Magazín Bonsaj a čaj

 Mursalský čaj môžete nájsť aj v našom e-shope:

mursalsky caj

 

Prihlásenie

Táto stránka používa cookies. Viac info