JIAOGULAN - BYLINA NESMRTEĽNOSTI
Počet zobrazení: 3658
Bylin s "celostním působením", které umí udržovat rovnováhu hormonů, imunitního systému a pomáhat organizovat schopnost těla udržovat optimální a stabilní vnitřní prostředí (homeostázi), je ve světě mnoho. Máme zde byliny známé a používané různými tradičními systémy medicíny (čínská TCM, indická ajurvéda, tibetská medicína, přírodní či etnické medicíny a pod.). Je mnoho "šamanských" bylin opředených tajemstvím a ještě větší množství bylin, jejichž účinky nejsou dostatečně prozkoumány, nebo zatím zkoumány vůbec nebyly.
Thajský Jiaogulan je významným adaptogenem a antioxidantem
Jiaogulan (Gynostemma pentaphyllum) označovaný též jmény pětilistý ženšen, Amachazuru, Xiancao aj., je ve východní medicíně známý několik století. Jako divoká bylina roste v některých horských oblastech Thajska, Číny, Korei, Japonska, Indie a její léčebné vlastnosti byly zřejmě využívány od pradávna. První písemná zmínka pochází z Číny, poprvé byl Jiaogulan podrobně popsán a vyobrazen v roce 1578. Do kategorie adaptogenů byl zařazen teprve před několika desetiletími. Stalo se tak po objevu tzv. "adaptogenních účinků" některých látek (především rostlin) sovětským vědcem N.V. Lazarevem (1947) a dále propracováním jejich klasifikace I. I. Berkhmanem (1958), žákem Dr. Lazareva. Dle Berkhmana má látka s adaptogenními účinky obecně splňovat následující hlavní kriteria: - musí nespecificky zvyšovat odolnost organizmu proti různým negativním vlivům (fyzikálním, chemickým a biologickým, včetně infekcí), - jejich účinek musí normalizovat patologické stavy a vychýlené funkce organizmu bez ohledu na to, čím byly tyto stavy vyvolány a jaké jsou povahy, - musí být neškodné a v organizmu působit minimální narušení jeho normálních fyziologických pochodů.
Jiaogulan je rostlinou, ve které se nacházejí a jsou prokázány látky, které splňují uvedené podmínky. V Jiaogulanu je identifikován čtyřnásobně vyšší obsah účinných látek (především saponinů), než má kořen ženšenu! Kromě saponinů obsahuje Jiaogulan velké množství dalších synergicky působících bioaktivních látek, jako jsou flavonoidy, polysacharidy, aminokyseliny, vitamíny, minerály a stopové prvky.
Rostlinám s adaptogenním působením na zdraví člověka je v posledních desetiletích věnována zvýšená pozornost. Jejich intenzivnímu výzkumu se věnují renomovaná pracoviště v řadě zemí, nejen v Asii (v minulosti byl dokonce Jiaogulan zkoumán i v bývalém východním Německu a v Československu). Stejnému zájmu se těšily a těší i rostliny obsahující látky s antioxidačními účinky (látky se schopností v lidském organismu likvidovat volné kyslíkové radikály a bránit tak buněčné struktury a makromolekuly před oxidačním poškozením, přispívajícím dle moderních teorií ke vzniku nádorových onemocnění a aterosklerózy).
Výjimečné působení thajského Jiaogulanu na zdraví
Jiaogulan v sobě zahrnuje "schopnosti adaptogenní i antioxidační" a je tak svým způsobem výjimečný. Právem se předpokládá, že z takových rostlin, jako je Jiaogulan, mohou být v blízké budoucnosti vyráběna účinná farmaka proti dosud těžko léčitelným či nevyléčitelným chorobám. Publikované vědecké práce uvádějí prokázaný pozitivní vliv Jiaogulanu na lidský organismus zejména v následujících oblastech: adaptogenní a antioxidační účinky, posilování imunity a nervového systému, růst životní energie, odolnosti, vytrvalosti, stimulace funkce jater, regulace cholesterolu a krevního tlaku, zlepšování cirkulace krve, snižování krevního cukru, uklidňující efekty a uvolnění křečí, prevence infarktu, mrtvice a rakoviny, další nespecifické pozitivní účinky a působení.
Thajský Jiaogulan se připravuje a pije jako běžný čaj
Skoro každý člověk se s bylinami a bylinnými čaji setkal v době nemoci. Přetrpěl požívání mnohdy nechutných bylinných nálevů a zapamatoval si, že čaje z bylin je až to poslední, co by chtěl konzumovat. Thajský Jiaogulan má moc tuto zkušenost zvrátit a poopravit. Jeho zvláštní příjemná vůně, vynikající chuť, jiskrný žlutý nálev, nevšední dlouhá (sladká) dochuť a snadná příprava zlomí jakýkoliv odpor k bylinám.
Příprava a pití Jiaogulanu poskytuje obdobné zážitky jako konzumace nejkvalitnějších zelených čajů. Nálev připravíme tak, že luhujeme 1g suchého listu (cca jedna čajová lžička) v 250 ml horké vody po dobu 3-5 minut, dle chuti. Již tříminutový nálev je nebývale silný a aromatický. Typická sladká dochuť ("aftertaste") svou nevtíravou plností okouzlí každého a podobně jako u vína vybízí k dalšímu doušku.
V severním Thajsku se lze setkat s různou přípravou Jiaogulanu. Nejběžnější je luhováním horkou vodou nebo krátké povaření. Získaný nálev se pije horký nebo zchladlý ihned po přípravě stejně jako čaj. Velmi populární je pití nálevu vychlazeného v lednici a podávaného ve sklenici s kostkami ledu. Speciální přípravou je získání "Slunečního čaje", kdy se čerstvý nálev nalije do sklenice a po odstátí na přímém slunci (1 až 2 hodiny) se zchladí a podává s ledem. Pro opravdové vychutnání síly Jiaogulanu se doporučuje nálev připravený povařením (1-3 minuty) vlít do termosky i s listy a pak popíjet. Milovníci čaje si mohou dopřát přípravu Jiaogulanu tradiční metodou "Kung-fu čcha" v malé konvičce, kdy se na 250 ml objem konvičky vkládají dvě čajové lžičky suchého listu. Dle zvyklostí metody se první nálev po 10-15 sekundách slije. Druhý nálev (který je zároveň i posledním) se slévá po 3 až 15 minutách, dle chuti.
Jiaogulan bylinný čaj z pětilistého ženšenu je v České republice rozhodnutím Ministerstva zdravotnictví ČR ze dne 18.12.2006 (Č.j. OVZ-350-25.10. 2006-44085) klasifikován jako doplněk stravy. Maximální denní konzumace je povolena v množství 4g (výluh ze 4g suchého listu).
Ing. Zdeněk Nepustil
článok je uverejnený v magazíne Bonsai a čaj vydávanom Čajovňou dobrých ľudí