Späť

JAZERO TAI-HU

Nad čistými vodami jazera Tai-hu rastú čajové kríčky slávneho a vzácneho čaju Pi Luo Chun ...priamo pod mandarinkami a borovicami.

JAZERO TAI-HU

TAI HU

VEČNÉ JAZERO

Temnejúci súmrak nad jazerom Tchaj-chu vnášal nad hladiny jeho vôd magickú atmosféru. Dívali sme sa, ako hory, na svahoch ktorých sa pestuje slávny čaj Pi-luo-čchun, pomaly splývajú s nebom v harmonickej tónine farieb večera.
Ktovie, koľkokrát sa už toto divadlo zopakovalo, odkedy vody, stekajúce z neďalekých vrchov, vytvorili toto jazero a koľko ľudí už podľahlo čaru večera na brehoch jazera za tie tisíce rokov.

JAZERO TAI-HU

Celá oblasť okolo jazera Tchaj-chu je poprepletaná malými riečkami, jazierkami, rybníkmi a kanálmi, ktoré ich dômyselne spájajú. Z nich najvýznamnejší je Veľký kanál vybudovaný ešte v 7. storočí, spájajúci Peking so starým cisárskym mestom Chang-čou - domovinou čaju Dračia studňa.

JAZERO TAI-HU

KRAJ RIEK A KANÁLOV

Jazero Tchaj-chu je výrazným fenoménom strednej Číny. Patrí k trom najväčším čínskym jazerám (Pcho-jang, Tung-tching, Tchaj-chu) a leží len 100 km od východného pobrežia čínskej delty Čchang-ťiang, známej najmä vďaka prekvitajúcej obchodnej metropole Šanghaj.

JAZERO TAI-HU

JAZERO TAI-HU

ČÍRA VODA PRE SU-ČOU

Jazero malo v čínskych dejinách dôležité miesto. Už tisícročia slúži ako rezervoár pitnej vody pre neďaleké malebné Su-čou, preslávené dokona-losťou svojich klasických čínskych záhrad. V jazere žije mnoho rýb a krabov, ktoré zväčša končia svoj život na stoloch čínskych reštaurácií, premenené na niektorú z miestnych pochúťok.

JAZERO TAI-HU

VEĽMI VEĽKÉ JAZERO

Tchaj-chu znamená Veľmi veľké jazero. Tak ho spontánne nazvali ľudia ešte pred tisíckami rokov a hoci sa ho vzdelanci svojho času snažili premenovať na Čeng-ce a aj Ťü-ou, dnes nesie zasa svoje pôvodné meno, ktoré najlepšie vystihuje jeho pokojnú rozľahlosť. Hoci nie je veľmi hlboké (max. 2,6m), už pred 600 rokmi bolo natoľko významné, že sa o ňom spracovalo rozsiahle dielo, nazvané Tchaj-chu pei-kchao, v ktorom bolo zapísané úplne všetko o jazere. Dodnes táto stará kniha zdobí knižnice čínskych vzdelancov, napríklad i profesora Wanga z Múzea čaju, ktorý nás na našich cestách po Číne sprevádzal.

JAZERO TAI-HU

Jazero Tai Hu a pestovanie čaju Pi Lo Chun
na slávnej čajovej hore Dongshan

CESTA STARÝCH STROMOV

Okolo jazera vedie cesta, z ktorej je naň naozaj prekrásny výhľad. Považuje sa za jednu z najpôsobivejších vodných scenérií Číny. Celkom sme závideli ľuďom, ktorí sa hojne čľapkali vo vode a zaháňali tak sparu odchádzajúceho dňa. Zaujali nás i stovky veľkých stromov Ginkgo biloba, ktoré často podopreté bambusovými tyčami rástli okolo cesty. Ich plody sme jedávali temer každý deň ako jednu z miestnych pochúťok, odporúčaných tradičnou čínskou medicínou.

taihu

PÁR ZEMEPISNÝCH ÚDAJOV
Správa: Provincia Ťiang-su
30° 56' - 31°34' severnej zem. šírky
119°56' - 120°36' vých. zem. dĺžky
Nadmorská výška: 3,1 m
Plocha: 2 428 km2
Maximálna hĺbka: 2,6 m
Priemerná hĺbka: 1,9 m
Teplota vody a vzduchu:
2,5°C (január) 30°C (júl)

CESTA STARÝCH STROMOV    Okolo jazera vedie cesta, z ktorej je naň naozaj prekrásny výhľad. Považuje sa za jednu z najpôsobivejších vodných scenérií Číny. Celkom sme závideli ľuďom, ktorí sa hojne čľapkali vo vode a zaháňali tak sparu odchádzajúceho dňa. Zaujali nás i stovky veľkých stromov Ginkgo biloba, ktoré často podopreté bambusovými tyčami rástli okolo cesty. Ich plody sme jedávali temer každý deň ako jednu z miestnych pochúťok, odporúčaných tradičnou čínskou medicínou.

PRAVÝ ČAJ PI-LUO-CHUN

Jazero Tai Hu je prekrásnym magickým miestom s dlhou históriou pestovania snáď najjemnejšieho zo všetkých čínskych čajov - čaju  Pi Lo Chun. Navštívili sme rodinu čajových farmárov, ktorý sa venujú pestovaniu tohto čaju.

JAZERO TAI-HU

JAZERO TAI-HU

JAZERO TAI-HU

Pre čaj Pi Lo Chun je typické, že sa nepestuje v monokultúrach, ale čajové kríčky rastú pod mandarinkami, ginkami, borovicami v strmých skalnatých čajových záhradách. Čajové lístkyy sa zberajú v čase kvitnutia mandaríniek a ďalších omamne voňajúcich stromov, ktoré ich obklopujú. A túto krásnu vôňu v čaji Pi Lo Chun je príjemne cítiť.

JAZERO TAI-HU

JAZERO TAI-HU

Tu je zopár  hmlistých trochu upršaných fotiek z prechádzky čajovou záhradou Dongting Bi luo chun na čajovej hore Dongshan, ktorá sa dvíha nad jazerom Tai Hu neďaleko slávneho mesta klasických čínskych záhrad Su-zhou.

JAZERO TAI-HU

JAZERO TAI-HU

JAZERO TAI-HU

JAZERO TAI-HU

JAZERO TAI-HU

JAZERO TAI-HU

JAZERO TAI-HU

JAZERO TAI-HU

JAZERO TAI-HU

JAZERO TAI-HU

JAZERO TAI-HU

JAZERO TAI-HU

Text a foto:

RNDr. Alena Ondejčíková, RNDr. Vladimír Ondejčík - Čajovňa dobrých ľudí, Nitra Článok je vybraný z magazínu Bonsaj a čaj č. 7. Magazín si môžete zakúpiť online, alebo priamo v Čajovni dobrých ľudí, Pri synagóge 3 (pešia zóna), Nitra

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti

Prihlásenie