HANAMI - JAR V JAPONSKU
ČASOPIS BONSAI: Japonci milujú štyri ročné obdobia. Krásu zmeny a jedinečnosť pravidelnosti. Ušľachtilosť jarných kvetov i extravaganciu jesenného lístia. Možno viac ako iné národy venujú pozornosť prírodným javom charakterizujúcim jar, leto, jeseň a zimu. Navštívili sme Japonsko niekoľkokrát, vždy v inom čase a boli sme pri tom i vtedy, keď do Japonska zavítala skorá jar...
PRVÉ KVETY UME
Prvý závan jari do Japonska prinášajú rozkvitajúce slivky, ktoré Japonci nazývajú ume. Na starej rozpraskanej kôre ešte pod vládou zimy pučia krehké belostné a ružovkasté kvety. Rozkvitajú skôr ako sa rozvinú prvé listy. Pre výrazný kontrast pokrútených konárov, drsnej kôry a mladučkých kvietkov sa stali symbolom dobrých začiatkov, sily, nádeje a znovuzrodenia. Preto sa vnášajú do interiérov najmä počas japonského Nového roka, ktorý pripadá na náš začiatok februára. Staré japonské príslovie hovorí: Umeboši to tomodači wa furui hodo yoi. Ume sú ako priatelia – čím starší, tým lepší. Oproti slávnym a radostným sakurám, ktoré svojimi korunami obsypanými záplavou kvetov vábia ľudí, k oslavám a milostným hrám, ume majú meditatívny charakter a zádumčivú atmosféru. Často sa maľujú s praskajúcimi kryhami ľadu v pozadí, alebo so strakami, poslami radosti a šťastia.
VLAKOM ZO ZIMY DO JARI
Nielen poveternostné zmeny, ale aj rýchle japonské šinkanzeny dokážu preniesť človeka z mrazivej zimy priamo doprostred jari. V Morioke pod vulkánom Iwate na severe Japonska sme si ešte v marci užili zimy viac než dosť. Pár dní sme zababušení v teplých vetrovkách navštevovali zručných majstrov, ktorí tradičným spôsobom odlievali do pieskových foriem tetsubiny, železné kanvice na vodu a na čaj. Zastihla nás pri tom snehová metelica, ktorá zaviala všetky cesty. No stačilo nasadnúť na šinkanzen a za pár hodín sme vystúpili kúsok pod Tokiom v Kamakure. Slniečko hrialo, stromy okolo chrámov vedúcich k monumentálnej soche Budhu boli v plnom kvete a v povetrí krúžili veľké dravé vtáky. Upozorňovali na nich početné výstrahy. S obľubou totiž lovili domácich maznáčikov. Psíkov a mačičky, ktorých si Japonci sem prinášali na prvé jarné rodinné výlety.
KYÓTSKE HANATORO
Veľmi príjemným japonským jarným sviatkom je Hanatoro. Sviatok svetiel a kvetov. Historické uličky, koruny stromov, či slávne chrámy bývajú večer prekrásne vysvietené. Napríklad v starom Kyote na úpätí hory Higashiyama je známa pešia ulička osvetlená 2 500 lampami. Vedie cez Shoren-in, park Maruyama a okolo svätyne Yasaka až hore ku chrámu Kiyomizu. Po zotmení sú otvorené všetky obchodíky, tradičné reštaurácie i čajovne. Lucerny osvetľujú ikebany, rozkvitnuté koruny stromov i pôvabné gejše. Nad tým všetkým do noci žiari v plnej kráse Kiyomizu, Chrámu čistej vody. A aby návštevníci vedeli lepšie oceniť krásu, no i funkčnosť svetiel, je v chráme sprístupnený vstup do podzemia, kam tak ako pred stáročiami ľudia vstupujú do úplnej tmy. Zaujímavý pocit. Šli sme naslepo dole do útrob chrámu pridŕžajúc sa lana, ktoré nás viedlo úzkymi čiernymi chodbami.
NOC SVETIEL V KURASHIKI
Skorú jar, sugestívne svetlá a najlepšie slíže (nudle) v Japonsku poskytuje nočná prechádzka okolo riečneho kanála v starej obchodnej štvrti Bikan v meste Kurashiki neďaleko Okayamy. Kurashiki, v preklade mesto skladov, leží na brehu vnútorného mora pri ústí gigantického mosta Seto-Ohashi, ktorým sme sa často vozili na susedný ostrov Šikoku a zasa späť na Honšú do Okayamy. Kurashiki je veľmi príjemné mesto. Veľké biele domy zo 17. storočia zdobené čiernymi dlaždicami a škridlami slúžili kedysi ako obchody a sklady. Keď sa prestali používať na svoj účel, boli premenené na múzeá. Postavili ich okolo vodného kanála, na ktorom dnes plávajú malé výletné loďky. Aj napriek častým zemetraseniam Japonci dôsledne skryli elektrické vedenie v tejto historickej zóne do zeme, aby to tu i dnes vyzeralo ako v dobe Meiji, v období japonskej priemyselnej revolúcie, ktorá priniesla bohatstvo do Kurashiki.
Kvôli vysvieteným nociam jarného sviatku Hanatoro sem prichádza veľa turistov. Bolo tu naozaj rušno. Muž v kimone a čudnej maske pobúchaval červeným vejárom po hlavách nič netušiacich okoloidúcich, vraj pre šťastie. Na vŕbach okolo vody sedeli volavky a uprene pozorovali húry koi kaprov pod hladinou. Slnko pomaly zapadalo. S nástupom tmy sa rozžiarili lucerny, okná čajovní i vstupy do tradičných reštaurácií s ručne robenými slížmi. Oplatí sa navečerať v niektorej z nich. Hneď vedľa nášho stola za veľkým sklom skúsený majster naťahoval slíže. Úchvatné divadlo dokonalého pohybu dráždiace chuťové bunky. Na oknami sa deti tešili z tieňohry a na jednom brehu vodného kanála sa rozžiarili svetlá pod desiatkami ručne vyrobených japonských slnečníkov. Do Japonska prišla jar.
VEČNÉ SAKURY
Krehký kvet sakury, japonskej čerešne (Prunus serrulata) je veľkou inšpiráciou pre poetické duše už po stáročia. Vďaka svojej nežnosti je sakura symbolom ženskej krásy, zvádzania, sexuality a plodnosti a zároveň aj sviežim kvetom radosti. Nielen v Japonsku, ale aj vo viacerých starých kultúrach sa čerešne spájali so ženským božstvom spojeným s Mesiacom. Hovorilo sa, že keď čerešne rozkvitli, víly sídliace v ich korunách sa v mesačnom svetle roztancovali všade navôkol.
HANAMI – SVIATOK KVETOV
Na jar, keď rozkvitajú sakury, Japonci slávia ďalší obľúbený sviatok. Hanami. Hana znamená po japonsky kvetina. Televízne stanice v správach o počasí hlásia aj to, ako sa posúva línia kvitnutia (sakura zensen) od juhu smerom na sever. Prvé sakury rozkvitajú už koncom januára na ostrove Okinawa, v marci a začiatkom apríla sa ľudia tešia z rozkvitnutých čerešní v Kyote a Tokiu a posledné púčiky sa rozvinú ešte o niekoľko týždňov neskôr v horách najsevernejšieho japonského ostrova Hokkajdó. Keď rozkvitnú sakury, majú Japonci opäť dôvod na radosť.
Pri našom poslednom pobyte v Japonsku sme mali veľké šťastie. Možno to bola priam priazeň osudu, že sakury v Tokiu rozkvitli o 2 týždne skôr, ako zvyčajne. Dokonca skôr ako v južnejšom a teplejšom Kyote. A sviatok Hanami sa tak konal v posledný deň pred naším odletom z Japonska. Vláčikom sme zamierili do rozľahlého parku Showa Kinen neďaleko Tokia, požičali sme si bicykle a zamotali sa medzi tisíce Japoncov, ktorí sa sem prišli potešiť kvetmi sakúr a teplým jarným vánkom. Posadali si do trávy pod stromy rozbalili balíčky s jedlom a ponalievali saké a užívali si dňa.
ZÁHRADA BONSAJOV
Je zaujímavé, že park Showa Kinen bol vybudovaný na rozľahlom území bývalej leteckej základne USA, ktorá tu bola až do roku 1977. Teraz má toto miesto rozhodne lepšie využitie. Park je úchvatný nielen podmanivou krásou tisícov sakúr, jazerami či ginkovými alejami. Oplatí sa prejsť bicyklom až celkom dozadu rozľahlého parku. Tu sa nachádza klasická japonská záhrada. Na pozorovanie jazera, vodopádu a okolitej prírody slúžia tradičné pavilóniky Seichiken. Pri klasickom vyšľahanom čaji Matcha sa dá príjemne posedieť v čajovni Kanfu-tei vybudovanej v štýle Sukiya tak, aby vytvárala čo najvyššiu jednotu s okolitou prírodou.
Korunou parku Showa Kinen je národná zbierka bonsajov dotovaná štátom. Vošli sme do bonsajovej záhrady, aby sme si prezreli 60 pozoruhodných stromov, ktoré sa považujú za ozdobu Japonska a mnohé z nich získali významné ocenenia. Prekrásne bonsaje sú staré 150 – 250 rokov. Najstarší bonsaj v tejto zbierke má 300 rokov.
Posledné fotky, jazda bicyklami cez aleje rozkvitnutých sakúr, dobrý zelený čaj s ich krehkými kvetmi. Hanami. Sviatok kvetov tak typický pre Japonsko. Možno by sme mohli si aj tu, u nás doma častejšie sadnúť s dobrým čajom do trávy pod rozkvitnuté čerešne...
RNDr. Alenka Ondejčíková
Bonsai Slovakia – Čajovňa dobrých ľudí, Nitra
www.e-bonsai.eu