JAPONSKÉ ALPY
Pri jednej z našich ciest za japonským čajom a bonsajmi sme si dopriali niekoľko dní v krásnych Japonských Alpách. Bol november, a lístie stromov sa krásne vyfarbovalo, čo vyvolávalo hlboký malebný zážitok z prírody japonských ostrovov.
Jeseň v Severných Japonských Alpách
Pri jednej z našich ciest za japonským čajom a bonsajmi sme si dopriali niekoľko dní v krásnych Japonských Alpách. Bol november, a lístie stromov sa krásne vyfarbovalo, čo vyvolávalo hlboký malebný zážitok z prírody japonských ostrovov. Krajine vychádzajúceho slnka je venovaný japonský špeciál magazínu Bonsaj a čaj č. 12.
Autori textu, fotografií:
RNDr. Alena Ondejčíková, RNDr. Vladimír Ondejčík - Čajovňa dobrých ľudí, Nitra
Cesta z Matsumota - mesta horúcich vulkanických žriediel nazývaných onseny, viedla dolinami lemovanými svahmi jesenných stromov.
Vulkán Yakedake (2455 m) vydychujúci oblaky pary sa len pred pár desiatkami rokov prebudil a skalami zahatal koryto horskej riečky pod ním. Vzniklo tak pôvabné jazierko.
Vďaka dymiacemu Yakedake a skvostnej Fudži som tu, v Japonsku, objavila v sebe skrytú vášeň pre mohutné tlejúce vulkány...
Údolie Kamikochi sa pôvabne roztvára pod hrebeňom Severných Japonských Álp, ktorému dominuje zľava doprava Mt. Nishihotaka-dake (2909m), Aino-dake (2907 m), Mt. Okuhotaka-dake (3190 m), a Mae Hotaka-dake (3090m), ktoré sa dajú čiastočne prejsť a čiastočne preliezť. Napomáhajú tomu horské chaty na hrebeni. Príjemné, čisté a drahé ako interhotel.
Koncom novembra končila turistická sezóna a bola otvorená už iba posledná chata Nishiho-sansó na hrebeni pod Mt. Nishihotaka-dake. Strmý výšľap z údolia Kamikochi k nej trval asi 3 hodiny.
Hneď na začiatku nás sprevádzala veľká skupina opíc.
Na hrebeň sme sa dostali našťasie ešte pred západom slnka.
Noc na tatami s párikom starých Japoncov nemala konca a tak východ slnka bol pre nás príjemným vyslobodením.
Spolu s nami si vyšľapli po hrebeni aj dvaja japonskí fotografi.
Ráno bolo mrazivé...
Lesík na svahu pod nami mi vo vychádzajúcom slnku pripadal ako krajina legendárnych bielych jednorožcov.
Lúče ranného slnka zažínali kamenné pomníčky i svahy na druhej strane údolia.
Údolie Kamikochi pod nami spalo ešte pokryté srieňom pod vládou nočného mrazu.
Hoci slnko rozohrialo vzduch, mráz zachádzal za nechty a tak bol dôvod vrátiť sa do chty na misku horúceho japonského čaju a horské raňajky.
Z chaty Nishiho-sansó sa po hrebeni dá pomerne pohodlne prejsť na najbližší vrchol ležiaci ešte pred strmým Mt. Nishihotaka-dake, ktorý už vyžaduje určité lezecké zručnosti.
Modré nebo nad modrými Alpami
Nemohla som oči odtrhnúť od dymiaceho vulkánu Yake-dake.
Pod nami sa rozprestieralo údolie Kamikochi.
Horská riečka a jej jazerá odrážajú na svojej hladine štíty Hotaka-dake.
Smrekovce, borovice a modré nebo nad Japonskými Alpami...
Na zdravie!
Japonský zelený čaj je skvelý nielen vysoko v horách...